Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τιμωρίες...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Astarty, στις 19 Οκτωβρίου 2005.

  1. Striker

    Striker Regular Member

    RE: RE: RE: Τιμωρίες...



    Οσο και να προσπαθησω δεν μπορω να θυμηθω ουτε μια μερα που να ενιωσα οπως λες στην στρατιωτικη θητεια. Απλα γιατι δεν υπηρξε. Μονο η πρωτη μερα που παρουσιαστηκα με αποδιοργανωσε καπως θα ελεγα, αλλα τιποτε αλλο. Μαλιστα η εμπειρια του στρατου προσωπικα μου εδειξε το αντιθετο, μπορει να συζητηθει οποιαδηποτε στιγμη.

    Οσο για το συμπερασμα που αναφερεις με την μορφη κανονα θα προτεινα να το ξανακοιταξεις. Ειναι μαλιστα και ενδιαφερον θεμα για αποψεις σε δικο του thread.
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Στο D/s αυτό που περιγράφεις, σε κάποια μορφή, δεν είναι τιμωρία Αστάρτη αλλά βασική εκπαίδευση. Απ ότι έχω καταλάβει, επειδή δεν βρίσκομαι και από την πίσω πλευρά του καθρέφτη   γίνεται για να καταλάβει η εκπαιδευόμενη sub ότι δεν ελέγχει η ίδια το σώμα της. Μάλλον εϊναι μόνο εκπαίδευση, ούτε τιμωρία, ούτε καν πειθαρχία, ούτε καν positive reinforcement.

    Αν αυτή την "τιμωρία" που σου "επέβαλε" ο φίλος σου την είχες αντιληφθεί όπως ισχύει στο D/s, δηλαδή όχι ως τιμωρία αλλά ως εκπαίδευση για την εκχώρηση του ελέγχου, δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι θα μπορούσες να πας το χέρι σου στην κλειτορίδα όσο και να το ήθελες  

    Don't put any new ideas on Them, would you? lol
     
  3. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Διαβάζοντας τα πόστ σας μόλις ξύπνησα αυτό που μου ήρθε στο μυαλό ήταν οι στοίχοι "όταν παίρνω φόρα, φόρα κατηφόρα, κ ο Θεός ο ίδιος δεν με σταματά.-"  
    Κατ αρχήν διαφωνώ με πολλά από τα ως άνω αναφερόμενα (αλλά φυσικά αυτό θα το ξέρατε λολ).
    Κατα δεύτερον εκείνα τα έρμα τα thread "Love and Punishment" και "Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι." διαβάστηκαν καθόλου ή πήραν τον δρόμο της λήθης?
    Και τρίτον, ανοίξατε μια συζήτηση η οποία αφορά τα βάθη της D/s νοοτροπίας και την αναλύεται με vanilla προσέγγιση?

    astarty το να μας αφήσουν στην αξυρισιά είναι δική τους τιμωρία και δεν φημίζονται για μαζοχιστικές τάσεις.  
    Παρ'όλα αυτά σου αναγνωρίζω ένα χαρακτηριστικό πολλών υποτακτικών γυναικών φιλενάδα... είσαι γνήσια σαδίστρια λολ

    ionna μπερδεύτηκα κάπως πριν.. ο Κυρίαρχος σου δηλαδή αποδέχτηκε την άποψη του φίλου...
     
  4. Maley

    Maley Contributor

    Συμφωνω με τον SaMoYeT οτι η εγκεφαλικη τιμωρια ειναι ειναι πολυ περισσοτερο δυσαρεστη και οδυνηρη. Παραδειγματος χαρη η πληρης αδιαφορια του Dom προς την sub...Βεβαια δεν πρεπει να ξεχναμε οτι μια σχεση Dom/sub ειναι μια σχεση Dom/sub που σημαινει οτι οι σωματικες τιμωριες επιβαλλονται...και ειναι και αυτες μεσα στη σχεση. Επισης δεν πρεπει να παραγνωριζουμε οτι ασχετα αν ειμαστε στον 21ο αιωνα-και οχι στην εποχη των Κυριων και σκλαβων οπως αναφερει η astarty- οι ανθρωπινες αναγκες καθε μορφης δεν εχουν αλλαξει (δεν αναφερομαι αποκλειστικα στο BDSM). Απο αυτη την αποψη παραμενουμε τοσο πρωτογονοι όσο και και οι ανθρωποι της εποχης του χαλκου..
     
  5. sklavin

    sklavin Guest

    Είθισται η τιμωρία να επιβάλετε κατά επί το πλείστον με σωματικό πόνο η με μια σκηνή εξευτελισμού η ακόμα με κάποια στέρηση .
    Ανούσια και χαζά κατά την άποψη μου όλα αυτά ,
    μια και ο πόνος θα περάσει μετά από λίγο ,
    είναι στιγμιαίος και το μόνο που τον θυμίζει ίσως μετά είναι κάποια σημάδια στο σώμα ,
    αλλά ακόμα και αυτά αργά η γρήγορα θα φύγουν .
    Όποια σκηνή εξευτελισμού ,και αυτή μετά από λίγο θα ξεχαστεί , ακόμα και η στέρηση τελικά ικανοποιείται .
    Όλα απλά ακολουθούν ένα κύκλο χωρίς να αφήνουν επάνω τον πραγματικό λόγο για τον οποίο προήλθαν , μέχρι που θα έρθει η επόμενη φορά και θα έχει ξεχαστεί η προηγούμενη και πάει λέγοντας .
    Στο τέλος μένει η τιμωρία για την τιμωρία και τίποτα άλλο !
    Το μυαλό του ανθρώπου και δη ενός υποτακτικού όμως,
    είναι ο πυρήνας για να δημιουργηθεί η πραγματική ‘’τιμωρία’’ .
    Εκεί μπορείς να την γεννήσεις και εκεί να την εξελίξεις και να φέρει το πραγματικό επιθυμητό αποτέλεσμα και στις δυο πλευρές.
    Δουλεύοντας μέσα και γύρω σε αυτό και μόνο , εκεί σε όλο το φάσμα και πλαίσιο, δημιουργείς την ολοκληρωτική γύμνωση και απόλυτη Κυριαρχία, που ο υποτακτικός δεν θα ξεχάσει ποτέ από την μια και από την άλλη θα έχει κάνει συνείδηση χωρίς καμία αμφιβολία το λόγο , τους λόγους και θα έχει κατανοήσει πλήρως την εξουσία Εκείνου .
     
  6. ioanna

    ioanna Regular Member

    RE: RE: Τιμωρίες...

    Ξαναδιατυπώνω την άποψη που Κυριάρχησε στην ζήτηση μεταξύ του Αφέντη μου και ενός φίλου κοινού , με μεγάλη διαδρομή στο χώρο των D/s σχέσεων

    Τι σε μπερδεύει carissa[L_T] ;
     
  7. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    ioanna, στο αρχικό πόστ δεν αναφερόταν η άποψη του Αφέντη σου αλλα του φίλου του, του οποίου το στάτους είναι αόριστο.
     
  8. ioanna

    ioanna Regular Member

    RE: RE: Τιμωρίες...

    Ναί έχεις δίκιο έκανα λάθος διευκρινίζοντας λοιπόν λέω ότι το στάτους του κοινού φίλου δεν έιναι έξω από της D/s σχέσεις , θα επιθυμούσα όμως να διαβάσω την γνώμη σου επι της ουσίας της άποψης αυτής.
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Θα είμαι ειλικρινής-υπερβολικά ίσως όπως πάντα- Χωρίς την παραμικρή επιθυμία να προσβάλω ή να θίξω κανένα, μια και πιστεύω πως ο καθένας έχει το δικό του μονοπάτι και μόνο μέσα από τα λάθη και τα προσωπικά του βιώματα μαθαίνει και έχει το δικαίωμα να ακολουθήσει εκείνο το μονοπάτι, εφόσον δεν βλάφτει κανένα πέρα από τον εαυτό του, και θα ομολογήσω πως αρχικά είπα να μην δώσω σημασία στο εν’ λόγω ποστ για αυτόν αλλά και για διάφορους άλλους λόγους.

    1ον γιατί το θεώρησα αρχικά χαριτωμένο που η ασταρτυ άρχισε ένα τέτοιο ποστ, γιατί θεωρούσα- πράγμα που αποδείχτηκε μέσα από το thread αυτό- πως δεν έχει ολοκληρωμένη αντίληψη και γνώση για το τι είναι τιμωρία σε πραγματικές Ds σχέσεις και το να δίνει εισηγήσεις και αναλύσεις επ΄ αυτού μου θεώρησα πως είναι απλά άλλη μια προσπάθεια της να πάρει σημασία και να προκαλέσει και σκέφτηκα κι αυτό που είπε Ο DreamMaster και είχα αναφέρει κι εγώ παλιά σε κάποιο thread- πως "Opinions are like assholes, everybody has one!" - και σκέφτηκα άστο κι αυτό να περάσει όπως πέρασαν τόσα άλλα,μια και η ίδια ακολουθεί το δικό της μονοπάτι όπως το επέλεξε, και το σέβομαι, αλλά δεν μου το επέτρεψε η συνείδησή μου.  

    Αντιλαμβάνομαι την ανάγκη της ασταρτυς να κατανοήσει κάποια υποτακτικά της στοιχεία μέσα από την αυτοπροβολή και την αντιδραστικότητα που εκφράζει σε κάθε ένα από τα ποστ της, κατανοώ την προσπάθεια να γυρίσει τα φώτα των προβολέων πάνω της που αναμφίβολα, πάντα κατά την άποψη μου- γεννιέται από τις ανασφάλειες και την ανάγκη της να γίνει αποδεκτή, να προβάλει την εμπειρία της και να εμφανιστεί σαν κάποια γνώστης της bdsm πραγματικότητας που δίνει και συμβουλές στους άλλους, κρυμμένη και προστατευμένη από πιθανές αντιδράσεις πίσω από το Vanilla female, και το σέβομαι, αλλά…..το βρίσκω παρακινδυνευμένο και δίνει μέσα από την προσωπική της προσπάθεια λανθασμένες κατευθύνσεις στους άλλους και αυτός είναι ο 2ος λόγος που κάθισα να γράψω, γιατί πιστεύω πως ανάμεσα στα καινούρια άτομα, υπάρχουν και σοβαρά ενδιαφερόμενα, που απλά βρίσκονται ακόμη στην αρχή, έχουν όπως είναι φυσικό πολλές αντιδράσεις και λανθάνουσες αντιλήψεις και το ύφος γκουρού του bdsm που παίρνει η αστάρτυ, ενώ σίγουρα δεν μπορεί να ξεγελάσει κανένα με τη στοιχειώδη εμπειρία στο χώρο, μπορεί να παρασύρει αυτά τα άτομα σε λάθος συμπεράσματα και μονοπάτια, απ΄ τα οποία να χρειαστούν πολλή δουλειά και να φάνε πολλά χαστούκια μέχρι να συνειδητοποιήσουν πως υιοθέτησαν κατευθύνσεις που δεν πρόκειται να τους φέρουν εκεί που επιθυμούν, αν αυτό που επιθυμούν πάει πέρα από kinky play.

    Θα πω πως κάποιοι από σας, είστε καινούριοι στο φόρουμ και είναι απόλυτα φυσικό να θέλετε να εκφράσετε τις απόψεις σας, τα ερωτήματα σας και όλα όσα σας βασανίζουν.
    Αλλά το φόρουμ δεν είναι καινούριο, έχει πολλά θέματα τα οποία ήδη συζητήθηκαν και όπως είπε και η carissa[L_T], καλό θα ήταν να τα διαβάζατε, αν όντως σας ενδιαφέρει να μάθετε και να εμβαθύνετε και όχι απλά να λέτε τις απόψεις που έχετε μέχρι στιγμής και να πολλαπλασιάζετε των αριθμών των ποστ σας.

    Υπάρχουν 2 άμεσα σχετικά θέματα, όπως υπάρχουν και άλλα σχετικά έμμεσα, τα οποία δεν θα αναφέρω.
    Το ένα είναι το Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.
    και το άλλο Love and Punishment
    Τα έβαλα σαν links για να μπορείτε εύκολα να μεταβείτε εκεί, αν θέλετε.

    Και τώρα θα συνεχίσω σχολιάζοντας μερικά απ΄ όσα διάβασα εδώ, εκφράζοντας τις προσωπικές μου απόψεις και μόνο, χωρίς καμιά προσπάθεια να το παίξω ειδήμων. Απλά εκφράζω εκείνη την άποψη που όπως ανέφερα πιο πάνω, όλοι έχουν από μία.  


    Δεν μπορώ να ξέρω από πού έβγαλε το συγκεκριμένο πόρισμα η αστάρτυ, πως στην στρατιωτική θητεία όλοι οι Κυρίαρχοι ήταν υποτακτικοί. Ίσως διάβασε κάποια στατιστικά στοιχεία και τότε καλό θα ήταν να μας τα δώσει, ίσως απλά αυτή είναι η προσωπική της εντύπωση- δεν ξέρω.
    Απ΄ όσο μίλησα και ρώτησα Κάποιους Κυρίαρχους, γνωρίζω πως Κάποιοι απ΄ αυτούς, ακριβώς επειδή δεν είναι υποτακτικοί, Δυσκολεύτηκαν απίστευτα να Αντέξουν την θητεία τους και μόνο η Αυτοκυριαρχία και η προσωπική Τους πειθαρχία, τους βοήθησε να Αντεπεξέλθουν.
    Δεν νομίζω να είναι, pleasing γλυκιά μου, απαραίτητο να είσαι υποτακτικός αρχικά για να γίνεις Καλός Κυρίαρχος.  
    Κατ΄ ακρίβεια, οι natural Κυρίαρχοι, που έχω γνωρίσει, όχι απλά δεν μπορούσαν να Διανοηθούν πως κάποιος θα τους επιβάλει οτιδήποτε, αλλά κάτι τέτοιο γεννούσε μέσα τους απίστευτες αρνητικές- μέχρι και βίαιες- αντιδράσεις.
    Μέχρι στιγμής, αν μιλάμε όχι για Top/bottom και Sw και Ds στα πρώτα επίπεδα, αλλά για ουσιαστικό Ds, μόνο από γυναίκες Top άκουσα πως υπήρξαν Κυριαρχικής νοοτροπίας και μετά ανακάλυψαν την υποτακτική τους φύση, πράγμα εν μέρει κατανοητό, μια και κάποιες υποτακτικές που έχω γνωρίσει, (εμού μη εξαιρομένης) είναι πριν εκπαιδευτούν, απίστευτα αντιδραστικές, απόλυτες, ψαγμένες και προσπαθούν να επιβάλουν τις απόψεις τους, κακομαθημένες κι εγωκεντρικές …και με μια απίστευτα κρυμμένη βαθιά ανάγκη να είναι αποδεχτές. Πράγμα που εκ πρώτης όψεως μοιάζει με Top. Ουσιαστικά «προκαλούν» να Βρεθεί Κάποιος Δυνατός αρκετά για να τους Αποδείξει πως Μπορεί να τις Κουμαντάρει. Θυμίζει ξέρετε ταινία με την δυνατή κυρία που την απαγάγει Ο Σκληρός- Δυνατός ληστής και της Επιβάλλεται με το έτσι θέλω- κι εκείνη δεν έχει άλλη επιλογή από το να υποταχθεί στη δύναμη του.


    Ο SaMoYeT και η tender lilly, απάντησαν καλύτερα απ΄ όσο θα μπορούσα εγώ.
    Και επαναλαμβάνω…διαβάστε αν σας ενδιαφέρει το θέμα, τη διαφορά της τιμωρίας από το Play, γιατί δεν είναι ένα και το αυτό στις ουσιαστικές Ds σχέσεις.

    Αυτή είναι μια από τις αντιδράσεις που είχα κι εγώ παλιά..  
    Όμως τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο slave-shadow. Και επεξηγώ.
    Δεν είσαι εσύ που καθορίζεις τι και πότε θα σου Εξηγήσει Ο Κύριος σου, αν όντως εκείνο που θες είναι να Έχει Εκείνος τον έλεγχο.
    Είναι πράγματα που όσο και να μας τα εξηγήσουν, ιδιαίτερα στα αρχικά στάδια, δεν μπορούμε να τα καταλάβουμε!!- όχι γιατί είμαστε βλάκες ή δεν έχουμε αρκετή αντίληψη. Αλλά γιατί έχουμε ακόμη αντίληψη βανίλλα και όλα τα βλέπουμε διαστρεβλωμένα από τον vanilla καθρέφτη.
    Είναι στιγμές και το λέμε σε πολλά άλλα ποστ, που αν έχεις ήδη εμπιστευτεί Κάποιο, πρέπει να καταπιείς τις επιθυμίες σου για έλεγχο, να πάρεις την τιμωρία σου, και να περιμένεις πότε ΕΚΕΙΝΟΣ θα Αποφασίσει να σου Εξηγήσει τους λόγους, ΑΝ Θέλει.
    Από κεί και πέρα, αυτό το να αρχίσει να ψάχνει νέα sub, ακούγεται εκβιαστικό, ακούγεται λες και έχεις την εντύπωση πως Ο Κυρίαρχος θα τρέχει τη σκλάβα από πίσω παρακαλώντας την να γίνει σκλάβα.
    Όταν είχα τέτοιου είδους αντιδράσεις Ο Κύριος μου, μου έλεγε.
    Δεν μπορείς κορίτσι μου να δεχτείς Κυριαρχία και έλεγχο? Θες να αποφασίζεις εσύ και να ελέγχεις εσύ? Βρες σκλάβο και πάψε να κοροϊδεύεις και να αυτό-πλανιέσαι πως είσαι σκλάβα.
    Αυτό πραγματικά μας φέρνει στο ποστ Του DreamMaster τα θεατρικα μονόπρακτα, αλλά γι΄ αυτό θα απαντήσω εκεί.

    Αυτό είναι για μένα τόσο εκτός τόπου και χρόνου που δεν θα το σχολιάσω καν. Πιστεύω για όσους πραγματικά ενδιαφέρονται, οι συζητήσεις που έγιναν στα links που έδωσα πιο πάνω θα επεξηγήσουν γιατί θεωρώ την πιο πάνω φράση εκτός.

    Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας, βγήκε κάπως μακροσκελές το ποστ μου.
    Καλή σας μέρα  
     
  10. MasteR_PieR

    MasteR_PieR Regular Member

    Με τι να γελάσουμε αστάρτη; Σαν τίτλος πολύ καλό στην συνέχεια όμως τα χαλάς. Δεν νομίζω ότι εδώ είναι παιδικός σταθμός.

    Χαρά στο σύντροφο σου αν τα ξύρισε. Εκείνο που θα ήθελα όμως σε παρακαλώ πολύ, σταμάτα να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι όλους τους άντρες. Λίγος σεβασμός δεν θα έβλαπτε προς τους Κυρίαρχους. Μερικές φορές καταντάς κουραστική. Ενώ λες ότι είσαι βανίλα, προσπαθείς να δώσεις γνώση και τρόπους τιμωρίας σε Κυρίαρχους. Άκουσον-άκουσον!


    Πιστεύεις ότι είσαι ικανή να κάνεις προτάσεις και δη σε άτομα τα οποία είναι συνειδητοποιημένα και έχουν πραγματικές προσωπικές απόψεις στο bdsm? Δεν νομίζω κοπέλα μου.

    Και για να τελειώνω, δεν βρίσκεσαι σε παιδική εκπομπή, είσαι σε ένα σοβαρό φόρουμ και θα πρέπει να κινείσαι ανάλογα. Αν δεν στο είπε κανείς μέχρι τώρα, είναι γιατί δεν σε πήραν στα σοβαρά. Αλλά το κακό έχει παραγίνει.
     
  11. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Πές τα χρυσόστομη   Αν τολμήσει κάποιος να σε αμφισβητήσει ή να σε "ακυρώσει" σε όλα αυτά που είπες παραπάνω σου υπόσχομαι ότι θα βάλω όλη μου την εκφραστική δυνατότητα να σε υποστηρίξω   Δώσε συγχαρητήρια μου στο Κύριο σου για την σκλάβα που έχει  
     
  12. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Για την αποφυγή παρεξηγήσεων , προς την Λάρα απευθηνόμουν.