Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι είναι η Γυναικεία Κυριαρχία και Γυναικεία Υπεροχή?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 31 Μαρτίου 2006.

  1. xaxa

    xaxa Guest

    RE: RE: Τι είναι η Γυναικεία Κυριαρχία και Γυναικεία Υπεροχή?

    p0rΣelaIn d0ll[_SMart_], δηλαδή όσοι δε περνούν είναι στενόμυαλοι?Μην υπερβάλουμε, γιατί έτσι και γω μπορώ να το αντιστρέψω και να πω ότι όσοι χάφτουν ότι τους πασάρουν είναι οι στενόμυαλοι και όσοι αμφισβητούν είναι οι ανοιχτόμυαλοι.Όσο για τα παραδείγματα που αναφέρεις, ο κα8ένας είναι ελεύ8ερος να τη βρίσκει όπως γουστάρει.Εξάλλου η ψυχούλα του κα8ενός ξέρει καλύτερα από οποιαδήποτε 8εωρία ή μόδα αν τη βρίσκει πραγματικά ή όχι.
    Επέτρεψε μου να πω και κάτι (καλοπροαίρετα ε!).Απόλαυσε τον έρωτα σου με την όμολογουμένως όμορφη Κυρία που σου έτυχε και μην πολυσκοτίζεσαι για 8εωρίες.Βασικά μη πολυσκοτίζεσαι για τίποτα.  
     
  2. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: RE: Τι είναι η Γυναικεία Κυριαρχία και Γυναικεία Υπεροχή?

    Αναφέρθηκες στην ομορφιά μου και σ΄ ευχαριστώ γι αυτό,

    Εκτός του ότι θεωρώ άσκοπο όλο σου το post, θα σταθώ
    στην αναφορά που έκανες στον έρωτα του p0rΣelaIn d0ll[_SMart_].
    Ο έρωτας του λοιπόν και η Κυρία του είμαι Εγώ.
    Φαίνετε να το γνωρίζεις.

    Το αν ειναι τύχη η όχι ο έρωτας του p0rΣelaIn d0ll[_SMart_]
    δεν σε αφορά, και δεν σε έβαλα κριτή
    Επίσης και το αν πολυσκοτίζεται p0rΣelaIn d0ll[_SMart_]
    η όχι δεν θα ρωτήσει εσένα αν θα το κάνει η όχι ούτε
    θα είσαι εσύ αυτός που θα το συζητήσει.

    Τίποτε από αυτά δεν σε αφορούν όπως και κανένα.
    Καθε αναφορά σε ότι έχει σχέση με την συμπεριφορά και την ζωή του
    p0rΣelaIn d0ll[_SMart_] ειναι αποκλειστικά δικό μου θέμα και υπόθεση.

    Αν λοιπόν έχεις εσύ η ο οποιοσδήποτε άλλος/η κάποιο πρόβλημα
    συμπεριφοράς μαζί του...θα απευθύνεσαι αποκλειστικά σε μένα
    με privet μήνυμα.

    Ελπίζω να έγινα κατανοητή xaxa.
    Ίσως θα πρέπει να μάθεις κάποια ανάλογη συμπεριφορά.
     
  3. Striker

    Striker Regular Member

    Ας θεωρησουμε μια κοινωνια που εχει διατηρησει τον φυσικο της χαρακτηρα, ετσι οπως προσταζουν τα αρχεγονα ενστικτα μας και η φυση μας. Χωρις η πορεια της να εχει δρομολογηθει μεσα απο μονοσημαντα μονοπατια προς μια αλλοτριωση εξ'αιτιας αποτερου σκοπου να εξυπηρετηθει το κοινωνικο ή εθνικο συμφερον αναλογα με τις εκαστοτε εξελιξεις στις σχεσεις της με αλλες κοινωνιες.

    Σε αυτην την αγνη κοινωνια τα μελη δεν χρειαζονται διακηρυξεις περι προσδιορισμου των χαρακτηρων τους καθως αυτοι διαμορφωνονται ανεπηρεαστα συμφωνα με τον γεννετικο κωδικα που υπαρχει μεσα στον καθενα. Μεταξυ αλλων ο κωδικας αυτος ειναι υπευθυνος για την ενεργοποιηση εκεινων των μηχανισμων στα χρονια της εφηβειας που βαζει τον καθενα μας στην διαδικασια προσδιορισμου της σεξουαλικης του/της ταυτοτητας και οχι μονο.

    Με το δεδομενο λοιπον οτι κατα την διαδικασια αυτη δεν επεμβαινουν αλλοι παραγοντες που μπορει να αποπροσανατολισουν τις αναζητησεις του καθενος-καθεμιας (βλεπε τον ορισμο της προαναφερομενης κοινωνιας), οι αρσενικοι αναπτυσουν τις Κυριαρχικες τους τασεις και ικανοτητες προκειμενου να καταστουν κατα την ενηλικιωση τους ικανοι να ελεγχουν το περιβαλλον στο οποιο προκειται να ζησουν και να δημιουργησουν. Με αλλα λογια θα παψουν καποια στιγμη να βρισκονατι κατω απο τις προστατευτικες φτερουγες της μαμακας τους και θα παρουν την ζωη στα χερια τους. Απο την αλλη τα θηλυκα θα προετοιμαστουν αναλογα, αναπτυσοντας την θηλυκοτητα τους ωστε να ειναι ικανα να ερεθιζουν το αρσενικο προκειμενου να τα δεχθει στο περιβαλλον που δημιουργει, καθως και την υποτακτικοτητα τους προκειμενου να επιτελεσουν με επιτυχια τον ρολο που τους αναθετει η φυση, την κυοφορια της νεας ζωης.

    Στην αγνη λοιπον αυτη κοινωνια...

    Υπαρχει γυναικεια κυριαρχεια?
    Οχι, οι γυναικες απο την φυση τους ειναι υποτακτικες.
    Υπαρχουν παραυτα γυναικες Κυριαρχες?
    Ναι. Ποιες ειναι αυτες? Ειναι θηλυκα που για διαφορους λογους εχουν αναστειλει την παραπανω φυσικη εξελικτικη τους πορεια, συνηθως για ορισμενης διαρκειας χρονικες περιοδους (απο μερικους μηνες εως και μερικα χρονια).
    Πως διατηρουν το status τους αυτο?
    Με το να γινονται αποδεκτες μιας και εξυπηρετουν επιθυμιες των αρσενικων με τις οποιες κυριαρχικες ικανοτητες καταφερουν να αναπτυξουν στο διαστημα αυτο. Επιπλεον απαραιτητη προυποθεση ειναι αυτο να το επιβεβαιωνουν διαρκως εαν θελουν να διατηρησουν το status τους,

    Γιατι ομως αυτη η αναφορα στην ιδανικη αγνη κοινωνια μιας και στις μερες μας δεν υπαρχει? Θα αναρωτηθει ο αναγνωστης. Ας το δουμε λιγο καλυτερα. Δεν υπαρχει οσο κοιταμε να προσαρμοστουμε σε ετοιμα προτυπα αντι να δημιουργησουμε τα δικα μας. Δεν υπαρχει διοτι οι ανεσεις των σημερινων κοινωνιων ειναι αρκετα ελκυστικες προκειμενου να οδηγησουν σε τετοιου ειδους προβληματισμους τους περισσοτερους. Αλλα ας μην ξεχναμε οτι η κοινωνια διαμορφωνεται απο τις μικρες κοινωνιες που φτιαχνει ο καθενας στο περιβαλλον που δημιουργει. Αν τωρα δεν δημιουργησει τις συνθηκες ο ιδιος τοτε η μονη επιλογη ειναι να ακολουθησει το προτυπο που του πασαρεται ετοιμο. Και εδω ειναι που βρισκουν προσφορο εδαφος οι καθε ειδους "επαιοντες" οπως η αναφερομενη στην αρχη του thread "καθοδηγητρια".

    Σαν συμπερασμα ας αναρωτηθει ο καθενας τι ειναι εκεινο που αναζητα περισσοτερο μιας και το BDSM ειναι ενας μεγαλος χωρος που καλυπτει ολα τα γουστα.
    Ειναι η συνειδητοποιηση της αληθινης του/της φυσης μεσα απο αυτο και τελικα η καθιερωση τροπου ζωης απο συνειδητη επιλογη?
    Ειναι η αναγκη του/της για εκτονωση συσωρευμενων επιθυμιων που αδυνατει να τις εκφρασει στην καθημερινοτητα του οποτε ως υποκαταστατο η πραγματοποιηση ενος 2ωρου session να τον/την "κρατησει" για τις ....επομενες μερες?
    Ειναι κατι αλλο?
    Μεσα απο τις απαντησεις στα παραπανω ερωτηματα και σε συγκριση με τον ορισμο της ιδανικης-αγνης κοινωνιας νομιζω οτι κανεις μπορει να καταληξει απο μονος του σε μια αποψη περι αντρικης ή γυναικειας Κυριαρχιας και αντιστοιχα υποταγης.



    Striker
     
  4. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    RE: RE: RE: Τι είναι η Γυναικεία Κυριαρχία και Γυναικεία Υπεροχή?

    Αγαπητέ xaxa,

    Καταρχάς, επέτρεψε μου να σου πω (καλοπροαίρετα...) πως βρίσκω απαράδεκτο τον τρόπο που μου απευθύνεσαι σε αυτό το post. Ίσως αυτό να συμβαίνει επειδή το status μου είναι slave, και ίσως θεώρησες πως σε ένα δημόσιο forum BDSM, έχεις ξαφνικά αποκτήσει το δικαίωμα να με πατρονάρεις και να μου φέρεσαι σαν ανώτερος. Ειδικά τώρα, σε μια στιγμή που δεν λειτουργούν οι mods.

    Λυπάμαι που θα το πω αυτό, αλλά ίσως θα πρέπει να μάθεις να ακούς πρώτα, να καταλαβαίνεις τι πραγματικά θέλει να πει ο άλλος, πριν προβαίνεις σε οποιαδήποτε σχόλια. Ειδικά σχόλια του τύπου, όπως το "να μην πολυσκοτίζομαι για τίποτα", το οποίο δεν είναι καθόλου καλοπροαίρετο, και είναι πατρονάρισμα του κερατά, στον χείριστο βαθμό.

    Επίσης απαράδεκτο είναι πως μου βάζεις λόγια που δεν έχω πει ποτέ, ειδικά με τον τρόπο που τα εννοείς. Κάνοντας κάποιες σοφιστίες, "ανατρέπεις" τα λόγια μου και βγάζεις τα δικά σου, παντελώς αυθαίρετα, και αναληθή συμπεράσματα. Όλα αυτά για να περάσεις την δική σου άποψη! Που μεταξύ μας, δεν κατάλαβα και ακριβώς ποια είναι... Δεν είδα κάποιο ουσιαστικό επιχείρημα...

    Δεν προσπαθώ να ταΐσω τίποτα σε κανένα αμάσητη τροφή, παραθέτω κάτι που πιστεύω πως μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους ανθρώπους στο forum αυτό και κάνω δημόσιο διάλογο με όλους, μια και είμαι εκείνος που κόπιασε να μεταφράσει αυτό το κείμενο για λογαριασμό της Κυρίας μου. Tο κείμενο αυτό όντως έχει ατέλειες. Όμως βρίσκω πως έχει και κάποιες αρετές, ειδικά για τα άτομα προς τα οποία απευθύνεται. Τώρα αν το συμπέρασμα που βγάζεις από όλα αυτά είναι πως έχω μειωμένη νοημοσύνη, τότε αγαπητέ μου το πρόβλημα είναι δικό σου, και όχι δικό μου.

    Επέτρεψε μου να τελειώσω με αυτό: Παρόλο που δεν σε αφορά στο ελάχιστο ο έρωτας μου για την Κυρία μου, θα σου απαντήσω ως εξής: Δεν είναι καθόλου τύχη το ότι ανήκω στην Κυρία μου. Δεν είναι κάτι που απλώς μου έτυχε και τώρα ζω στα σύννεφα, σε ένα παράδεισο του BDSM και αράζω. Ήταν, είναι και πάντα θα είναι, μια συνεχής μάχη. Συνεχώς καλούμαι να αποδείξω τον εαυτό μου και την αξία μου, να παλεύω με τις αδυναμίες μου, για να μπορώ να στέκομαι επάξια στο πλευρό Της. Παρόλες όμως τις δυσκολίες, το παλεύω και θα συνεχίσω να το παλεύω, γιατί είμαι εκεί που θέλω να είμαι.

    Εν ολίγης: Τα μεταξωτά βρακάκια, θέλουν και επιδέξιους κώλους να τα φοράνε... Ή το άλλο: Είναι βαριά η καλογερική (ειδικά σε έκδοση rubber nun, μέσα στο καλοκαίρι...).  

    Ευχαριστώ.
     
  5. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: Τι είναι η Γυναικεία Κυριαρχία και Γυναικεία Υπεροχή?

    Striker ....
    Από όλο αυτό τελικά το thread ένα γεγονός μου έκανε εντύπωση.
    Φυσικά δεν απευθύνομαι μόνο σε σένα αλλά σε όλους τους απανταχού Masters, Dom, Αφέντες, Κυρίους, Perv και άλλα Κυρίαρχα αρσενικά στοιχεία (στοιχειά) που έλαβαν το λόγο.
    Εντύπωση μου κάνει η φοβερή σας επίμονη στην ακύρωση της ύπαρξης της Γυναικείας Κυριαρχίας.
    Τι σας κόφτει τόσο?
    Νιώθετε να κινδυνεύετε μήπως?
    Κομπλάρετε?
    Τι σας συμβαίνει επιτέλους?
    Τι φοβάστε?

    Επίσης μου έκανε εντύπωση και η αποχή των subs, slaves και γενικότερα των υποτακτικών με τις απόψεις τους.
    Δεν ξέρω αν τελικά βρίσκομαι σε ένα BDSM Forum η σε ένα λαϊκό δικαστήριο (Ερωτοδικίο) που ενίοτε λειτουργεί και ως ψυχιατρική μονάδα για τους παρεκκλίνοντες της φυσιολογικής πορείας.

    Δεν αναιρώ ούτε αντιτάσσομαι σε ότι λες (λετε) και ασπάζεσαι....
    Επέτρεψε μου όμως να ισχυρίζομαι ότι σε οποιαδήποτε σκέψη «υποταγής» μου έρχεται στο μυαλό μου .... βγάζω σπυράκια και με κάνει να ασφυκτιώ.
    Σου μιλά μια γυναίκα που μάλλον θα έπρεπε κατά τα λεγόμενα σου να έχει βολευτεί μέσα από μια προφανώς την φυσιολογική κατά την φύση (?) υποτακτική συμπεριφορά της...

    Πίστεψε με μου δόθηκαν απλόχερα στην ζωή μου οι ευκαιρίες μιας αξιοπρεπούς υποδούλωσης μου που θα μου παρείχε και όλα τα κομφόρ.
    Ταξίδια, πανάκριβες γούνες, ηλεκτρικές σκούπες, παρκετέζες, χαλιά περσικά για να μη πονάνε τα γόνατα μου όταν θα βρισκόμουν στα τέσσερα, χρυσά στολίδια που θα στόλιζαν τον λαιμό μου σα κολάρα και τόσα άλλα καλά που μου προσέφεραν αξιολογότατοι και διόλου ευκαταφρόνητοι Κυριαρχικοί Κύριοι..
    Οι επιβραβεύσεις μου δε δεν περιγράφονται σε υλικά αγαθά.
    Τις τιμωρίες ε πιστεύω να τις άντεχα (του φουστη μπροστά σε τόσα καλά)
    Προτίμησα όμως τον δρομο της Ελευθέριας και των μαχών.
    Η ανεξαρτησία μου και κατά συνέπεια η Κυριαρχία μου στην ζωή μου ειναι το Α και το Ω που δεν το διαπραγματεύομαι με τίποτε στον κόσμο.
    Θέλω και ονειρεύομαι να πεθάνω Ελεύθερη να μην «ανήκω» πουθενά συγκεκριμένα, αλλά σε όλους όσους γουστάρω, αγαπώ και επιλέγω ΕΓΩ και μόνο (το ανήκω υποκειμενικό, μη παρεξηγηθώ).

    Όσους από εσάς αυτό δεν σας βολεύει η δεν εξυπηρετεί την ματαιοδοξία του φαλλού σας που θέλει την γυναίκα δούλα, σκλάβα, υποτακτική, υποτονική, και αποκλειστική ιδιοκτησία σας ... Ειναι απλό....
    ΕΓΩ δεν σας κάνω!!!
    Όχι όμως ότι δεν Υπάρχω....
    Μη με ακυρώνετε λοιπόν.

    Αν κάποιος καταφέρει να με «μαντρώσει» θα πρέπει να ειναι και να γίνει Θεός μου.
    Αν είπα .... (που δεν το βλέπω να συμπράξω στην ίδια μου την υποδούλωση παρέχοντας μόνη μου τα ινία σε Άλλον).

    Δεν τρέχει τίποτε Κυρίαρχα αρσενικά.
    Εσείς μου κάνετε ...!!!!
    Εγώ χαίρομαι που υπάρχετε Κυρίαρχοι και υποτακτικοί άντρες για να αποδεικνύω και να σας θυμίζω τελικά ότι
    ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ...ΕΓΩ H ΓΥΝΑΙΚΑ, Η ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ.

    Η ύπαρξη σας γίνετε η επιβεβαίωση και το μυστικό της επιτυχίας μου...
    Σωθείτε λοιπόν από τις Κυρίαρχες...διότι κινδυνεύει να ισοπεδωθεί το γόητρο σας

    Ωστόσο συνεχίστε να μασουλάτε τον βαρετό πια
    «η γυναίκα ειναι για το σπίτι" και αλλά παρεμφερή ουτοπικά κλισέ.
    Αλλά να είστε αφυπνισμένοι διότι....
    ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΥΡΙΑΡΧΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΥΡΩ ΣΑΣ.....
    όσο και αν μας ξορκίζετε σαν κακό, όσο και να μας αμφισβητείτε, όσο και να μας ακυρώνετε, όσο και να υποκρίνεστε πως δεν μας βλέπετε, όσο και να στρουθοκαμηλίζετε.

    Δεν σας τα λεω απειλητικά ...τρυφερά σας τα λέω ΑΝΤΡΕΣ της γής!!!
    1835]
     
  6. xaxa

    xaxa Guest

    Lady Eva,
    Κάνω και εγώ τον επίλογο μου για να κλείσει το 8έμα.
    Εξέφρασα την διαφωνία μου για την άποψη της Miss Sutton και κατ επέκταση του p0rΣelaIn d0ll[_SMart_].Και όντας ευγενικός άν8ρωπος την διατύπωσα με ήπιο, όχι απόλυτο τρόπο.Όμως δεν είμαι και υπεύ8υνος για το πώς αντιλαμβάνεται και για το εάν αντιλαμβάνεται την άποψη μου ο κα8ένας.Εν ολίγοις τα συμπεράσματα του p0rΣelaIn d0ll[_SMart_] ειναι αυ8αίρετα και δεν έχουν καμία σχέση με την άποψη μου και τις προ8έσεις μου.Δεν είμαι εδώ ούτε για να πουλάω πνεύμα, ούτε να πείσω κανέναν για τίποτα, πόσο μάλλον για να διαπληκτίζομαι δημόσια.Γι'αυτό το λόγο αντιπαρέρχομαι το αγενές ύφος της απάντησης του p0rΣelaIn d0ll[_SMart_]
    Για οτιδήποτε παραπάνω μπορείς να στείλεις pm
     
  7. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    τωρα εγώ σκέπτομαι ολίγον συναινετικά. Και λέω:

    Θέλει δύναμη κότσια τσαγανό και μπέσα να εισαι Κυρίαρχος/η

    αλλα άλλο τόσο (και ακόμη περισσότερα ισως) να είσαι υποτακτικός/η!!!

    Νομίζω ο καθείς εις το είδος Τ/του και ότι αντέχει περισσότερο.

    Κάπου διάβαζα σε ενα παλιο πόστ του Κυρίου Dream Master σημερα :

    Αλλος μπορεί να ξεγυμνώνει την ψυχή του αλλου

    και άλλος να ξεγυμνώνεται!!!!


    (δεν ειμαι βέβαια και υποδειγμα σκλαβας ...ούτε του σπιτιου και της παρκετέζας, ούτε με καθηλώνουν τα δωρα και τα χρυσαφια...! Είμαι σίγουρη ουτε τους δικους σας σαμπ Κυρία Σμαρτ!!)

    Απο την άλλη είπαμε ο Κ/καθένας όπου μπορεί και για μενα δεν έχει σημασία καμμία αν ειναι Αντρας ή Γυναίκα. Το status δεν ειναι by default ουτε ακριβώς απο καταβολής κόσμου... Κατ'εμε ειναι κατι που ωριμάζει στον καθένα κατω απο συγκεκριμένες διεργασίες και βγαινει τελικά ισχυροτερο το ένα του άλλου.

    Απτα. Ελπίζω να μην θιχτει κανεις. Ειπα συναίνετικά....  
     
  8. G_E

    G_E Contributor

    Αγαπητή SM Art Lady. Μόνο ένας τυφλός θα ακύρωνε ή θα αρνούνταν τη γυναικεία κυριαρχικότητα. Πώς να το κάνει? Αφού ο κόσμος βρίθει κυριαρχικών γυναικών και υποτακτικών ανδρών όπως και το αντίθετο. Επίσης βρίσκω επικίνδυνη ή έστω ρομαντική, μια συζήτηση για το αν είναι φυσικό ή φυσιολογικό. Μηπως μια γυναίκα γίνεται κυριαρχική μετά από βιομηχανική επεξεργασία? Οχι. Φυσικοί δεν είναι οι όποιοι μηχανισμοί τη διαμορφώνουν έτσι?

    Κι αν αρχίσουμε να αναρωτιόμαστε αν είναι φυσική η φυσιολογική η γυναικεία κυριαρχικότητα τότε ανοίγουμε τους ασκούς του Αιόλου και ετοιμάζουμε γκέτο ή θαλάμους αερίων για κάθε τι που αποκλίνει από το μέτριο και το «μέσο όρο».

    Αυτή είναι η μια πλευρά του οργουελιανού εφιάλτη. Η άλλη είναι η άποψη της Κας Sutton. Είναι ακριβώς στην ίδια λογική με διαφορετικό ορισμό περί του φυσιολογικού. Το να διαφωνεί κανείς με τη ρατσιστική επιχειρηματολογία της, περί καθολικής ανωτερότητας των γυναικών δε σημαίνει οτι τάσσεται υπέρ της καθολικής κατωτερότητας των γυναικών. Σημαινει ότι διαφωνεί με τη λογική Sutton-Λεπεν-Πλευρη.

    Αν το κείμενο το διαβάσουμε όπως προτείνει p0rΣelaIn d0ll[_SMart_], ως ένα «εσωτερικό κείμενο» που στοχεύει στην ενίσχυση του φρονήματος των υποτακτικών ανδρών, τότε δε μου πέφτει λόγος, ούτε με αφορά.

    Αλλά ξαναδιάβασα το επίμαχο άρθρο. Για μια ακόμα φορά το είδα ως μανιφέστο που ευθύνεται σε όλους και όχι μόνο στους πιστούς της θρησκείας των Αμαζόνων. Και ως τέτοιο είναι ρατσιστικό ή απλώς γραφικό.
     
  9. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: Τι είναι η Γυναικεία Κυριαρχία και Γυναικεία Υπεροχή?

    Είναι αλήθεια πως δεν είχα τον καιρό να ψάξω την αισθητική πλευρά του θέματος. Είχα άλλες ασχολίες. Αν πάντως η αισθητική πλευρά συνάδει με το περιεχόμενο του άρθρου τότε καταλαβαίνω τι εννοείς.
     
  10. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: Τι είναι η Γυναικεία Κυριαρχία και Γυναικεία Υπεροχή?

    Δεν έχω την διάθεση να απαντήσω σε κανένα, διότι όλοι ξέρετε τι εννοώ με αυτό:
    "Εντύπωση μου κάνει η φοβερή σας επίμονη στην ακύρωση της ύπαρξης της Γυναικείας Κυριαρχίας"
    (ή μερικοί δεν θέλετε να το καταλάβετε από πείσμα και εγωίσμο).
    Μπορεί το κείμενο της Sutton να ειναι ακραίο ως προς τα νοήματα αλλά οι φασίστες είσαστε εσείς "σοβινιστικά γουρούνια".

    Κατακρεούργησε το φαλλό σας και σκούζετε ωρέ?
    Στην πυρα την Sutton γρήγορα!!!!

    Μάθετε MPslave και λοιποί ότι μέσα από την υπερβολή κάτι θέλει να πει με έμφαση ο ποιητής.
    Ο νοών...νοήτο.
     
  11. zinnia

    zinnia Contributor

    RE: RE: Τι είναι η Γυναικεία Κυριαρχία και Γυναικεία Υπεροχή?

    Στην οικογενεια μας, συνηθιζαμε παντα να λεμε :"Θα παμε στο σπιτι της γιαγιας, της θειας Ελενης, της μαμας ".. Δεν μας ειχε περασει καν απο το νου να πουμε στου παπου, του θειου κλπ λες και δεν ηταν και δικο τους..

    Θυμαμαι τη μαμα μου, 1,60 και 45 κιλα να χει σουζα τον μπαμπα μου απο το τι ρουχα θα φορεσει μεχρι που θα πανε το βραδυ.. Τον θυμαμαι να της ετοιμαζει παντα τον καφε της και το γαλα μου, να σιδερωνει τα πουκαμισα του, να κοβει σαλατες και να στρωνει το τραπεζι, να πεταει τα σκουπιδια , να φερνει τα ψωνια στο σπιτι και να τη γεμιζει ψεμματα που βεβαια αυτη, τα πιανε στον αερα..

    Αυτο που εγω εισεπραξα ηταν πως του φεροταν ετσι επειδη δεν του ειχε και μεγαλη εμπιστοσυνη, επαγγελματικα παντα τον ξελασπωνε οταν βαρουσε διαλυση και ειχε αναλαβει σαν στρατηγος τα ηνια της οικογενειας της.

    Ξερω πολλες τετοιες..αυτο ομως που αναρωτιεμαι ειναι τι την εκανε να επιλεξει για συντροφο της εναν τετοιο ανδρα που α πριορι δεν θα γινοταν ποτέ η κεφαλη της οικογενειας.. ή μαλλον ξερω..ετσι αισθανοταν εκεινη καλα (ασχετα αν γκρινιαζε συνεχως πως δεν αντεχει αλλο, πως δουλευει συνεχεια, πως αν ειχε παρει τον γιατρο που την ηθελε..κλπ κλπ κλπ) αυτο την εξιταριζε, μεσα απο αυτο μπορουσε να λειτουργησει και να νοιωθει πως ελεγχοντας τα παντα, νοιωθει η ιδια πρωτα απ ολα καλα, αλλοιως θα τον ειχε σουταρει και θα χε τελειωσει η παρασταση.
    Επίσης ξερω πως απλα ειχε ο ενας αναγκη τον αλλον για να λειτουργησει, κοινως κυλησε ο τετζερης και βρηκε το καπακι του, αλλοιως δεν θα κανανε χωριο ουτε θα ζουσαν τοσα χρονια μαζι..

    (Ακριβως απο κατω μας υπηρχε αλλο μοντελο οικογενειας.. Ο αντρας 1,80 και 120 κιλα ενα ορθιο βουνο, εκεινη 1,55 και 45 κιλα , τη χτυπαγε, τη μειωνε, της στερουσε το φαγητο, πετουσε εξω απο το σπιτι τη γυναικα του και τα παιδια του και τους μαζευαμε εμεις στο δικο μας για να μη καθονται μες στη νυχτα στα σκαλια, ποτέ ομως αυτη η γυναικα δεν τον αφησε, δεν της περασε καν απο το νου της να παρει τα παιδακια της και να σηκωθει να φυγει, μεχρι το τελος.. Το ριξε στη θρησκεια, ειχε προφανως βαλει τον εαυτο της στη θεση του μαρτυρα που μαλλον την ερεθιζε, και ανεχοταν αυτη την κατασταση μεχρι που τα παιδια της μεγαλα πια, βαλαν βετο οταν την ειδαν γριουλα με κατασπρα μαλλια με μαυρισμενο το ματι και σπασμενο το χερι, και την πηραν στο σπιτι τους.. Την κρατουσαν σχεδον με το ζορι γιατι εκεινη παντα ηθελε να φυγει και να γυρισει κοντα του.. Μεχρι που εκεινος δεησε να τα τιναξει, ολομοναχος, διχως τη γυναικα του και τα παιδια του διπλα του, και ζησαν αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα..)

    Η μαμα μου αν κι ειχε αγνοια για τα μπιντιεσ εμ και τα λαιφ σταιλ τα δικα μας, ηταν Μιστρες με τα ολα της, χωρις να φορα τα ειδικα ρουχα για να του επιβληθει, χωρις ποτέ να υψωσει τη φωνη της, ζωντας μια απιστευτα συντηρητικη ζωη και πιστευω πως τον παιδευε κι ερωτικα απεχοντας απο το σεξ που τοσο του αρεσε.. Μεχρι τις τελευταιες ημερες της ζωης της, διεταζε τους παντες, εβαζε κανονες ποιοι θα ρθουν να τη δουν και ποιοι οχι, μεχρι και διαδρομο πανω απο τα χαλια της ειπε να βαλουν , μη της τα χαλασουν...


    Τα χαλιά της ζουν ακομη..
     
  12. zinnia

    zinnia Contributor

    Το ακραίο είναι ο μοναδικός τρόπος κατανόησης του κανονικού....

    ετσι δεν υπογραφεις?

    ετσι επεζησα λοιπον