Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι ειναι για εσας το BDSM?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Maze_, στις 21 Οκτωβρίου 2013.

  1. seduced mind

    seduced mind Guest

    Δεν βρήκα θεματάκι οπότε θα τα γράψω εδώ μία.... Ούτως ή άλλως το ακουμπάει το συγκεκριμένο οπότε είναι το ίδιο....

    Έφυγα τη Τετάρτη το απόγευμα για να πάω να βρεθώ σε ένα πάρτι στο Λονδίνο, αλλά παράλληλα είχα μάθει πως δύο φίλοι αποκόπηκαν εντελώς από το BDSM. Επειδή τον έναν τον πλησίαζα πάρα πολύ σε αντιλήψεις μου έκανε πολύ παράξενο, κίνησα γη και ουρανό για να τον βρω και τον βρήκα πριν πάω Λονδίνο. Του είπα ανεβαίνω τη Παρασκευή θέλω να βρεθούμε. Και μου λέει θα βρεθούμε εκεί σε ένα σημείο που έκανε meeting. Ότι έκανα λοιπόν το έκανα μέχρι σήμερα το πρωί σχετικά με το BDSM. Από εκεί και πέρα βρέθηκα με το παιδί και έναν ψυχίατρο. Του είπα φυσικά πως κατάφερες και ξέφυγες κτλ κτλ κτλ, και μου εξήγησε πως έχει μπει σε πρόγραμμα απεξάρτησης και μου γνώρισε και τον ψυχίατρο.

    Με τον ψυχίατρο κάναμε μία ειλικρινέστατη συζήτηση, δεν θα μπορούσα να έκανα διαφορετικά και δεν είχα και κάτι να φοβηθώ. Λέγοντας του το επάγγελμα μου με ξεφτίλισε λίγο με το γάντι λέγοντας μου, πως ο ορισμός του ηλίθιου είναι να γνωρίζει την αλήθεια, να τη βλέπει, αλλά να πιστεύει τα ψέματα. Πρέπει να σου πω σε αυτό το σημείο πως θίχθηκα και του απάντησα πως οκ καλά κάνετε και με λέτε ηλίθιο, αλλά αν μπούμε στο νετ σίγουρα θα βρω μία έρευνα που θα καθιστά τη θεραπεία στα άτομα που σχετίζονται με το BDSM ανίκανη να τα θεραπεύσει. Και εκείνος μου είπε συμφωνώ, αλλά σε ενδιαφέρει τι λέει η συγκεκριμένη έρευνα ή το αν θα μπορέσεις να απαλλαγείς από την εμμονή σου; Το χαρακτήρισε εμμονή....

    Και με έβαλε σε ένα τριπάκι όπου έπρεπε να παραδεχθώ πως είχε δίκιο. Με ρώτησε γιατί πιστεύω πως έχω υποτακτική φύση, με τι κριτήρια αποδίδω το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό στον εαυτό μου. Του απάντησα πως σε πολυ μικρή ηλικία 6-7 ετών ένιωθα μία διέγερση όταν τύχαινε και έβλεπα εικόνες κατά τις οποίες οι γυναίκες είχαν τη δύναμη και όχι οι άνδρες που ήταν κάτι φυσιολογικό. Εκεί κολλάει και το ηλίθιος που μου είπε γιατί τότε δεν όφειλα να γνωρίζω πως λειτουργεί το νευρικό σύστημα ενώ τώρα γνωρίζω. Γνωρίζω τι συμβαίνει στις συνάψεις και πως λειτουργεί η ανταμοιβή. Είναι όπως εκπαιδεύεις ένα σκύλο. Εγώ μικρός διεγειρόμουν με εικόνες γυναικείας κυριαρχίας (τώρα αυτή τη στιγμή χασκογελάω και λέω το μαλάκα τι λούμπα έφαγα) και το νευρικό σύστημα άνοιξε ένα μονοπάτι. Όποτε θα βλέπεις γυναικεία κυριαρχία, θα διεγείρεσαι και θα καυλώνεις με αυτό. Έτσι λειτουργεί ο εγκέφαλος τόσο απλά. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό, επειδή όλο αυτό το σκηνικό αποτελεί μία ευχάριστη στιγμή για εμένα, ο εαυτός μου θα αρχίζει να την αναζητεί με τον οποιοδήποτε τρόπο μπορεί να συμβεί αυτό. Κοίτα τη καύλα ως ανταμοιβή και την εικόνα ως εντολή. Μην μπω τώρα να αναλύσω το νευρικό σύστημα, δεν υπάρχει λόγος. Η αλήθεια είναι μία πως αυτό που μου είπε ισχύει. Ένα νευρολόγο να βρει κάποιος και να του πει πέρι BDSM τότε ο νευρολόγος μπορεί να του πει περνάς μια χαρά συνέχισε το, δεν περνάς μια χαρά, θα σου εξηγήσω τι γίνεται και με τι θα έρθεις αντιμέτωπος....

    Λοιπόν το νευρικό σύστημα λόγω της ευχαρίστησης δημιουργεί επιθυμίες, λαχτάρες, σε βάζει στο τριπάκι να το αναζητήσεις όλο και πιο πολύ, όσο περισσότερο γίνεται... Πως το είπαμε αυτό; Εθισμός ε; Ναι αλλά ο εθισμός έχει και τα μειονεκτήματα του... Όταν δεν έχεις αυτό που και καλά "θέλεις" τότε δημιουργούνται εμμονές προς αναζήτηση, ωπ και αρχίζεις και χάνεις τη ζωή σου, η αναζήτηση γίνεται όλο και μεγαλύτερη όσο περνάει ο καιρός... όλο και περισσότερη... δηλώνεις παντελή αδιαφορία για ότι συμβαίνει γύρω σου και αρχίζεις να μένεις προσηλωμένος στην αναζήτηση... Ποια αναζήτηση; Της εικόνας...... Και τώρα τίθεται το εξής ερώτημα: Είναι κακό να έχει κάποιος μία εικόνα χτισμένη στο μυαλό του; Καθόλου κακό δεν είναι και μακάρι να τη πραγματοποιήσει.... Μακάρι να του συμβαίνει και πολλές φορές αυτό που θέλει... Αλλά θέτοντας πλαίσια γιατί μόνον έτσι δημιουργείται η εικόνα, θα χάσει επιλογές που μπορεί να βομβαρδίζεται καθημερινά από αυτές. Οι εικόνες δεν είναι μη πραγματοποιήσιμες, αλλά περισσότερο θα έλεγα δύσκολο να πραγματοποιηθούν. Γιατί μπαίνουν πολύ στενά πλαίσια.... Μην ξεχνάμε πως είναι μία εικόνα και στις εικόνες που θέλουμε και μας κάνουν να νιώθουμε καλά και να ξεκινάμε την αναζήτηση αυτών, τα πάντα ή σχεδόν όλα είναι τέλεια.

    Φαντάσου τώρα ένα χωράφι απάτητο, με καλλιέργειες που φτάνουν στο ύψος του στήθους σου και εσύ να το διαβείς για πρώτη φορά. Τη πρώτη φορά ίσα ίσα θα δημιουργήσεις ένα μονοπάτι το οποίο ίσα ίσα θα φαίνεται πως έγινε ( ηλικία 6-7 ετών) αλλά το ολοκλήρωσες. Έφτασες στο τέλος... Το μονοπάτι είναι εκεί και περιμένει... Ποιος εξασφαλίζει το μονοπάτι; Η μνήμη.... Αυτή η πουτάνα η ανταμοιβή ριζώνει μέσα μας... Όταν θα κάνεις το σφάλμα να το ξαναπεράσεις για 2η φορά και 3η και 5η και 15η το μονοπάτι θα ανοίγει όλο και περισσότερο, στο τέλος θα γίνει δρόμος... Και τι γίνεσαι σκλάβος στη σκέψη σου....

    Εθισμός....

    Λοιπόν όπως είναι ευνόητο, ο εθισμός έχει και κάποιες συνέπειες.... Όταν γύρισα από την Αγγλία πριν από 28 μήνες, το αντιμετώπισα κατά 80% σωστά, δηλαδή γέμισα τη ζωή μου με άλλες ασχολίες όπως για παράδειγμα με τη δουλειά μου, αφιέρωνα πάρα πολλές ώρες στη δουλειά μου, το κακό που έκανα ήταν πως δεν αφιέρωσα το 20% στην προσπάθεια δημιουργίας σχέσης με βανίλλες ενώ μπορούσα να κάνω, είχα ευκαιρίες και με άτομα ενδιαφέροντα. Δεν με άφηνε όμως η καθολική αποδοχή του εαυτού μου ως υ, το οποίο ήταν τρομερό σφάλμα.... μου στοίχισε 28 μήνες ζωής.... άνευ λόγου και ουσίας.Τώρα που το ξέρω το μυστικό, δεν θα κάνω το ίδιο λάθος δύο φορές, θα αφήσω τη ζωή μου να ρέει χωρίς πλαίσια και ότι θέλει ας προκύψει....

    Τι δεν θέλω να συμβεί στη ζωή μου; Δεν θέλω τώρα που έκλεισα το κύκλο μου, να μου πεταχτεί από το πουθενά κάποια kinky με χαρακτηριστικά Κ γιατί δεν θέλω πλέον να ξαναζήσω αυτό το τριπάκι. Αν η ζωή μου παίξει τέτοιο παιχνίδι.... θα πηδηχτώ από το παράθυρο...

    Η ζωή είναι πολύτιμη και προσωπικά δεν χρειάζεται τη δική μου ζωή να την υποβάλλω σε κουτάκι γιατί το BDSM είναι κουτάκι... Ζητάς συγκεκριμένα πράγματα....

    thanks but no thanks enough is enough
     
  2. Wolverine

    Wolverine Wolvie

    Συνώνυμο με την εξέλιξη ενός χαρακτήρα, αλλά το έθεσες μια χαρά...
     
  3. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    παραπλανημενε, σου εβαλα like επειδη δεν το βλεπεις -πλεον- σαν πανακεια και καταφερες να το δεις πιο σφαιρικα.

    αν καταφερνες να την διαχειριστης, και να γευτεις τα αποτελεσματα της αναζητησης σου σαν το αλατοπιπερο που νοστιμιζει την ζωη σου, γιατι οχι.

    αλλα εαν η εμμονη πραγματι σου κλεβει την ζωη, τοτε σαφως, στο πυρ το εξωτερο.

    οπως ενοιωσα απογοητευμενος απο την ταινια "οι 50 αποχρωσεις" επειδη δεν ειδα τιποτα, μα τιποτα το καινουργιο (οχι, δε λεω για αλλο χρωμα μαστιγιακια ή καμια καινουργια σταση, αυτα δεν ειναι "νεα", ειδα οτι την τυπισσα την "επαιξε" ετσι ακριβως οπως εκανα κι εγω δεκαετιες τωρα, αρα τιποτε νεοτερο στο δυτικο μετωπο...) ετσι νοιωθω απογοητευμενος με την μπαλκαν εκδοση του ΒΔΣΜ. Πολυς καπνος για το τιποτα. Βανιλιες σε ροζ περιτυλιγμα. Με το ιδιο φορεμα που πανε και στα γαμοβαφτισια της ανηψουλας τους και την ιδια κουτοπονηρη χαζογκομενιστικη νοοτροπια που ψαρεψε και η ανηψουλα της, αυτη με τα γαμοβαφτισια ντε, το "καλο παιδι".

    Waste of time & energy. Μανεϋ ετσι κι αλλιως δεν υπαρχουν

    (ουπς ! μολις βγηκα κι απο το ταρκετ γκρουπ )

     
     
  4. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    @seduced mind θα σου κανω εκπαιδευση με κλικερ κ ηλεκτρικο κολλαρο... χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    περα απ την πλακα, αυτο που λες για τις συναψεις προφανω και ισχυει. αυτο που δεν καταλαβα απ το ποστ σου ειναι το πως θα το αλλαξεις αυτο.

    εχεις τροπο να το κανεις? με υπνωση η κατι σχετικο? μπορεις να δωσεις παραπανω λεπτομερειες στην παρουσα φαση.

    προσωπικα οπως εχω γραψει σε αλλο ποστ 'εδινα και το δεξι μου αρχιδι' αν μπορουσα να απαλλαγω απο καποια πραγματα...

    οποτε καταλαβαινεις οτι η 'ιστορια' αυτη με ενδιαφερει προσωπικα...

    αν δεν θες να απαντησεις εδω στειλε πμ plz.
     
  5. seduced mind

    seduced mind Guest

    Έχω κίνητρο, θα βελτιωθεί η ζωή μου. Εμένα προσωπικά το κίνητρο μου αρκεί. Θα μου πεις γιατί δεν το επιδίωξες νωρίτερα; Γιατί δεν γνώριζα πως είναι έτσι, θεωρούσα πως αυτή είναι η φύση μου, ότι έτσι είμαι και ότι αυτό δεν αλλάζει. Και βρέθηκε κάποιος και μου εξήγησε πως δεν είναι η φύση μου, αυτό νόμιζα εγώ πως είμαι, αλλά δεν είμαι. Και μπορώ να το αποβάλλω....
    Έχει τόσες όμορφες γυναίκες έξω, γιατί θα πρέπει να περιορίσω το πεδίο μου, σε αυτές που είτε έτυχε και έχουν το έτερο ήμισυ της εικόνας (καταλαβαίνεις τώρα γιατί είναι πολύ λίγες οι Κ; πόσες θα έχουν πλασμένη την ίδια εικόνα που έχεις εσύ; ) είτε με αυτές που δεν έχουν καμία τύχη να βρεθούν με αυτόν που θέλουν στην βανίλλα ζωή και επιθυμούν να το πάρουν, στηριζόμενες στη ψυχική αδυναμία του άλλου. Τώρα αυτό είναι ευτυχία; Είναι ευτυχία να βλέπεις κάποια που βρίσκεσαι δίπλα της επειδή έχεις μία ψυχική αδυναμία και αν ήσουν βανίλλα θα την είχες απορρίψει εξ' αρχής, αλλά επειδή δεν είσαι ή νομίζεις πως δεν είσαι βανίλλα βάζεις τον εαυτό να κάνει συμβιβασμό, για να νιώσεις τι;

    Το D/s δεν έχει συμβιβασμούς;

    Θα μου πεις και τι θα κάνεις; Κοίτα εγώ μπορώ να γεμίσω τη ζωή μου, έχω στη πλάτη μου ένα διδακτορικό να φέρω εις πέρας, αλλά θα πάρω τη χειρότερη περίπτωση, Να είμαι άνεργος. Που σημαίνει πως έχω άπλετο χρόνο στη διάθεση μου να κάνω διάφορα.θα φροντίσω με τον οποιοδήποτε τρόπο, να μην κάθομαι μέσα στο σπίτι μου, θα πάω στη βιβλιοθήκη της γειτονιάς μου να διαβάσω ΕΚΕΙ ένα βιβλίο, όχι σπίτι, μακρυά από το σπίτι, αν ήμουν Αθήνα θα πήγαινα από την αρχή μέχρι το τέλος ένα δρόμο να περπατήσω μια λεωφόρο. Θα μου πεις το βράδυ τι θα κάνεις; Να πάρουμε τη χειρότερη περίπτωση, ότι δεν έχεις ούτε ένα φίλο; θα φρόντιζα η φυσική μου κατάσταση να είναι τέτοια που θα με απέτρεπε από την οποιαδήποτε σκέψη εκτός από το ότι είμαι κομμάτια από τη κούραση και το μόνο που θέλω είναι να κοιμηθώ. Πάρε μία μπάλα και παίζε μπάσκετ επί 8 ώρες. Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει 40 χρόνια κοσκινίζει. Και κάθε φορά που θα κοσκινίζει κάποιος θα πέφτει στη λούμπα. Αν έχεις κίνητρο δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει θέλω να αλλάξω. Αν δεν έχεις κίνητρο τότε δεν θα αλλάξεις ποτέ. Η ελευθερία είναι το ύψιστο αγαθό του ανθρώπου, το πιο ανόητο που μπορεί να κάνει κάποιος στον εαυτό του είναι να αρχίζει άθελα του να περιορίζει την ελευθερία μέσω των επιλογών του.
    Δεν θα κάνω εγώ τη ζωή μου, πεδίο ορισμού με περιορισμό. Θα κάνω τη ζωή μου πεδίο ορισμού, όλο το R όπως λένε και στις συναρτήσεις.

    Take care....
     
  6. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    παραπλανημενε, σωστα ολα αυτα, αλλα κρατα και κατι στην ακρη του μυαλου σου :
    ΣΥΧΝΑ-ΠΥΚΝΑ, ΚΑΙ ΟΙ ΨΥΧΟΑΠΟΤΕΤΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΟΥ...
     
  7. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    δεν εχει αδικο για τις συναψεις. εμενα το θεμα μου ειναι κατα ποσο αλλαζει αυτο. ετσι απλα δλδ μια μερα να πεις σταματαω να καβλωνω με οτιδηποτε βδσμ και φτιαχνομαι μονο με βανιλα.
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @seduced mind

    Aπογοήτευση διακρίνω, τι σου έκανε ο ψυχίατρος, πλύση εγκεφάλου;  
     
  9. BDSM είναι....ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΣΗΜΕΡΑ!
     
  10. seduced mind

    seduced mind Guest

    @Δημήτρης Άλφα Δεν διαφωνώ για αυτό που λές

    @Madeleine Rk Πλύση εγκεφάλου εσύ, προσγείωση στη πραγματικότητα εγώ....
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Στρατηγέ

    Καλή πρόσκρουση, γιατί προσγείωση δεν βλέπω.
     
  12. seduced mind

    seduced mind Guest

    O καθένας κρίνει με τα βιώματα του και τον χαρακτήρα του. Αν κάποιος είναι αδύναμος, όλα αδύνατα θα τα βλέπει....

    Take care...