Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι θέλει και τι δεν θέλει;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 26 Μαρτίου 2007.

  1. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor


    Ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής , αλλά δεδομένου του ζητουμένου του νήματος και συγκεκριμένα της έκφρασης '' τι θέλει (με την έννοια του ψάχνει, αναζητά) ένα άτομο υποτακτικής ψυχολογίας όταν εμπλέκεται σε μια BDSM σχέση και δή 24/7; '' θεώρησα αυτονόητο ότι συζητάμε για αρχικό στάδιο .
     
  2. brenda

    brenda FU very much

    Η τροποποίηση των πεποιθήσεων, ενίοτε συμβαίνει χωρίς εξωτερική παρέμβαση, γιατί το άτομο από μόνο του κατασταλλάζει σε διαφορετικές πεποιθήσεις, λόγω της εξέλιξής του.
    Πάντως ναι, οι πεποιθήσεις επηρεάζουν τις επιθυμίες και όχι το αντίθετο.
    Δεν συμφωνώ πως η ισχυρότερη πεποίθηση είναι η ικανοποίηση των αναγκών κάποιου, ανεξαρτήτως αν είναι υ ή όχι.
    Αμφισβητώ την τροποποίηση των πεποιθήσεων έξωθεν, δεν μπορεί εύκολα να συμβεί.
    Σίγουρα δεν θα συμβεί μόνο και μόνο επειδή υπάρχει Κ/υ.
    Πρέπει να συντρέχουν σοβαροί λόγοι για μία τέτοια αλλαγή, αλλιώς μιλάμε για ανερμάτιστο άτομο, και πάλι αδιάφορο αν είναι υ ή όχι.
    Εγώ για παράδειγμα, έχω αλλάξει πολύ τις πεποιθήσεις μου τα τελευταία χρόνια και επηρεάστηκαν και οι επιθυμίες μου, όπως και η ταυτότητά μου.
    Ήταν όμως ενδογενής διεργασία.
    Καμιά φορά, αν το υ μάθει πολύ καλά τι θέλει και κυρίως τι ΔΕΝ θέλει, παύει να είναι υ.
    Παίζει κι έτσι το σενάριο αν το καλοσκεφτούμε...
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ναι, ε;  
     
  4. brenda

    brenda FU very much

    Καμιά φορά, ναι...  
     
  5. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Μεγάλη αλήθεια ειπώθηκε απόψε ,συμφωνώ απολύτως .
     
  6. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Μα, έθεσα ως προϋπόθεση να συμφωνήσουν και οι δύο. Κανείς δεν αλλάζει αν δεν το επιθυμεί ο ίδιος. Διαφορετικά δεν πρόκειται για αλλαγή, αλλά για προσποίηση.

    Συμφωνώ οτι η αλλαγή συμβαίνει εκ των έσω, αλλά συνήθως πυροδοτείται από κάποιο εξωτερικό γεγονός. Εκτός αν μιλάμε για μια έντονη εσωτερική εμπειρία μεταφυσικού τύπου.

    Κοίτα, αν στην πορεία το υ απεμπολήσει την ιδιότητά του, το διαλύουν και πάει ο καθένας σπίτι του...
     
  7. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    To a cunt, being understood is priceless.
     
  8. entelweis

    entelweis Regular Member

    Να αισθάνεται ασφάλεια κι αποδοχή
    Να έχει την επιβράβευση που είναι αναγκαία για την αυτοπεποίθηση αλλά κι την ''τιμωρια'' κάποιες φορές
    Να έχει δίπλα του ένα άτομο πιο δυνατό που να μπορεί να το καθοδηγήσει όταν αυτό νιώθει αδύναμο...
     
  9. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Αυτό που πάντα ήθελα σε μια σχέση ήταν να μην αποφασίζω εγώ για τίποτε. Να μην χρειάζεται να διαλέγω ούτε το παραμικρό.

    Όχι γιατί δεν μπορω, απλώς γιατί δεν θέλω. Δεν νιώθω καλά, δεν νιώθω ήρεμη.

    Κάθε φορά που χρειαζόταν, και η αλήθεια είναι πως ήταν πολλές οι φορές που χρειαζόταν, γέμιζα τύψεις, ένιωθα φουλ ανασφάλεια, και πάντα ήταν η ερώτηση "τώρα να θέλει αυτό; ".

    Τα δεν θέλω μου.
    Πρώτον, κάποια είναι τόσο ισχυρά μέσα στο κεφάλι μου που αυτόματα μπαίνω σε θέση άμυνας, πολλές φορές και σε επίθεσης.
    Δεύτερον, υπάρχουν κάποια "δεν θελω" που είναι τόσο αδιαχειριστα σε σημείο που γαμιεται ο Δίας.
    Τρίτον, δεν αντέχω συναισθηματικά να μην θέλω κάτι που μπορεί να θέλει ή να μου ζητηθεί.