Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι κανει εναν ανθρωπο ευτυχισμενο ? Αριστοτελης και BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος Jack Wolfskin, στις 26 Νοεμβρίου 2015.

  1. Kyry

    Kyry New Member

    άνθρωπος που εξαρτά την ευτυχία του από τον εαυτό του και όχι από τους άλλους, έχει υιοθετήσει τον καλύτερο τρόπο για μια ευτυχισμένη ζωή. Είναι ένας άνθρωπος σώφρων, ένας άνθρωπος με σιδερένιο χαρακτήρα και σοφία (οποιος λοιπον νομιζει οτι κρεμομαστε απο τα αρχιδια του ας τα κωψει να πεσουμε. βδσμ σχεδιο) 
     
  2. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Προσωπικά μου αρέσει να κρέμομαι από σκοινιά, πανιά, αλυσίδες, αλλά αγαπημένο μου να κρέμομαι από αρχίδια. Όποιος δεν μπορεί να αναλάβει την ευθύνη ας κάτσει πάνω σε αυτά και ας τα κρατήσει για τον εαυτό του.
     
  3. MasternSlave

    MasternSlave The Leveller

    Η ελευθερία κινήσεων στην απόλαυση...
     
  4. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    καλα ολα αυτα που λετε, αλλα το ζητουμενο σε αυτο το νημα ειναι να δουμε -αν υπαρχει- ευτυχια μεσα απο πρακτικες BDSM

    Ευτυχη μπορει να κανει καποιον ή καποιαν και ενας καλος μουσακας.
    Αλλα ο μουσακας, οσο καλος κι αν ειναι, πρεπει να ενσωματωθει σε τεχνικη BDSM για να ταιριαξει σε αυτο το θεμα...

    εμ... εδω ειναι το δυσκολο
     
  5. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Agree
     
  6. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Μια από τις περιπτώσεις που νιώθω απόλυτα ευτυχής είναι ένα shibari session. Το ropespace.
    Δεν θα επαναλάβω τις απαραίτητες προϋποθέσεις, εμπιστοσύνη, κουβέντα, aftercare κλπ κλπ.

    Aπό τη στιγμή που ο/η rigger θα βγάλει τα σχοινιά και αυτά θα με ακουμπήσουν, όλα είναι ευτυχία. Το άγγιγμα για να φέρει το σώμα μου στη θέση που χρειάζεται, το σύρσιμο του σχοινιού απάνω μου, οι κόμποι που σφίγγουν, η ανικησία που προχωράει, η επαφή με τον/την rigger. Ο χρόνος που θα μείνω δεμένη, όσο άβολη και να είναι η στάση, όσο πιο ακίνητη τόσο πιο ευτυχής. H αργή επαναφορά στην πραγματικότητα όσο φεύγουν τα σχοινιά μετά, τα σημάδια των σχοινιών στο δέρμα μου απάνω, η τρυφερότητα και η φροντίδα μετά.

    Δεν είναι το μόνο που με κάνει ευτυχισμένη στο BDSM, αλλά σίγουρα είναι η πιο καθαρή και αγνή ευτυχία που μου δίνει.
     
    Last edited: 10 Δεκεμβρίου 2015
  7. ESTRAGON: You're sure it was this evening?
    VLADIMIR: What?
    ESTRAGON: That we were to wait.
    VLADIMIR: He said Saturday. (Pause.) I think.
    ESTRAGON: You think.
    VLADIMIR: I must have made a note of it. (He fumbles in his pockets, bursting with miscellaneous rubbish.)
    ESTRAGON: (very insidious). But what Saturday? And is it Saturday? Is it not rather Sunday? (Pause.) Or Monday? (Pause.) Or Friday?
    VLADIMIR: (looking wildly about him, as though the date was inscribed in the landscape). It's not possible!
     
  8. lorelei

    lorelei Regular Member

    και μετά λένε εμένα κοντή..
     
  9. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    δεν νομιζω να εισαι. Η παραπανω προταση ειναι ενα λογικο ατοπημα και αυτο-αναιρειται λογω... ad absurdum.
     
  10. MasternSlave

    MasternSlave The Leveller

    Η κοινή λογική θα μας έλεγε εδώ το αηδιαστικά τετριμμένο ότι η ελευθερία ενός ατόμου σταματάει εκεί όπου αρχίζει η ελευθερία ενός άλλου. Ίσως στο Bdsm εκ πρώτης όψεως αυτό να μην ισχύει. Ωστόσο, μέσα από την έννοια του παίγνιου όπως αυτή την αντιλαμβανόμαστε από μικρά παιδιά, οι λέξεις ελευθερία, ευτυχία, ικανοποίηση αποκτούν ένα πιο καθαρό, ατόφιο νόημα. Το role play φερ'ειπείν δύναται να φέρει την ευτυχία σ'ένα ζευγάρι. Αν δεχτούμε λοιπόν να παίξουμε έναν ρόλο (ως εκ φύσεως μιμητές που είμαστε) τότε δεν αποκλείεται να βιώσουμε την απόλυτη ευτυχία. Παίζοντας καλά τον ρόλο μας χαιρόμαστε και ικανοποιούμαστε ακόμα περισσότερο όταν μας το πει ή μας το δείξει ο άλλος...
     
  11. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    "Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι ελεύθερος".

    Έτσι όπως φαντάζομαι τη φάτσα του να το λέει μάλλον αντί για "ελεύθερος" θα ήθελε να πει "ευτυχισμένος".

    Συμπατριώτης μας το είπε, αλλά είχε επηρεαστεί, μεταξύ αλλων, και από τις Διδαχές του Βούδα.

     
     
  12. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Τέλος πάντων, γάμα το. Τι Αριστοτέλης και BDSM και τα ρέστα...


    Για να μην αρχίζω πάλι τον ατέλειωτο σε μαλακο-φιλοσοφίες, θα μιλήσω για πάρτη μου:


    Δεν ξέρω τι κάνει τους άλλους ευτυχισμένους, αλλά εμένα αληθινά ευτυχισμένο με κάνει να είναι ευτυχισμένοι οι άνθρωποι για τους οποίους νοιάζομαι.

    Από πού το ξέρω? Από το ότι άμα τύχει και τους δω να μελαγχολούν γίνομαι δυστυχισμένος. Αληθινά δυστυχισμένος. Από εκεί.


    Τα lebel.
     
    Last edited: 26 Φεβρουαρίου 2016