Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι κανει εναν ανθρωπο ευτυχισμενο ? Αριστοτελης και BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος Jack Wolfskin, στις 26 Νοεμβρίου 2015.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Θα επανέλθω ...δημήτριος, βαβαίως, βεβαίως...
    Για να δώσω το στίγμα μου, μαγαζί είναι αυτό που λέμε κοινωνία, το όποιο Χάραβαρντ είναι απλά παραμάγαζο...
    Που πετάει τη μπάλα στην κερκίδα, για να μη παιχτεί μπάλα...
    Δεν είναι αρνητίλα ούτε κάτι...
    (Ας πούμε πως μια κάπως ώριμη οργή με γυρνάει στους κλασικούς)....
     
  2. brenda

    brenda FU very much

    Επανέλα, απλά το πήγα σε άλλο νήμα, θα το βρεις, σου΄χω εμπιστοσύνη.
    Take your time dear.  
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    μέρες που 'ναι, σκέφτηκα οτι ένας παράγοντας που διευκολύνει την ευτυχία είναι ο περιορισμός της περιαυτολογίας. της αυταναφοράς γενικότερα.
     
  4. brenda

    brenda FU very much

    Αλήθεια? Πολύ ενδιαφέρον. Μιλήστε μας γι΄αυτό...
     
  5. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Με μία πρώτη προσέγγιση στο κύριο ερώτημα του νήματος, "τι είναι αυτό στο Bdsm που κάνει έναν άνθρωπο ευτυχισμένο'' .. η απάντησή μου είναι αναμενόμενη:

    Ικανοποίηση εγκεφαλικών και σωματικών επιθυμιών (ορέξεων, διαστροφών, συστροφών, κλπ) ..
    Προσωπικά, μου αρέσει να κατέχω τον έλεγχο και μέσω αυτού να οδηγώ τον άλλον, μέχρι .. και πέρα από τα σωματικά (και εγκεφαλικά) του όρια ..

    Με μία δεύτερη όμως προσέγγιση όμως, πηγές ευτυχίας είναι η ειλικρίνεια και η δικαιοσύνη, οι οποίες είναι ικανές και αναγκαίες συνθήκες σε μία bdsm σχέση ..
    Και εξηγούμαι:

    - Η ειλικρίνεια είναι βασική προϋπόθεση τόσο για τα Κ όσο και για τα υ άτομα, καθώς:
    Ο καθένας πρέπει να είναι πρώτα ειλικρινής ως προς τον εαυτό του .. τις ανάγκες και τις επιθυμίες του, τις δυνάμεις και τα όριά του ..
    και στη συνέχεια να είναι ειλικρινής και με τα άτομα που σχετίζεται ..

    - Η δικαιοσύνη αποτελεί ευθύνη των Κ ατόμων, τα οποία έχουν τον έλεγχο μίας ασύμμετρης σχέσης ..
    και οφείλουν να μεταχειρίζονται τα υ τους, έχοντας ως γνώμονα μία βασική αρχή της δικαιοσύνης, όπως την διατύπωσε ο Αριστοτέλης στα "Ηθικά Νικομάχεια":
    "Ίσοι πρέπει να μεταχειρίζονται ίσα και οι άνισοι άνισα, σε αναλογία με τις ομοιότητες και τις διαφορές τους".:
     
  6. rea..

    rea.. Contributor

    Εγω συμφωνω με τον Ρελ. Η ευτυχια ειναι ζητημα εσω_ ισορροπίας.να νιωθεις καλα με αυτο που εισαι,οτι και αν ειναι αυτο. Η ευτυχια που θα σου προσφερει μια στιγμη, ενας συντροφος ειναι επικτητο... και συνηθως εχει τιμημα. Ειναι νομιζω εγωισμος να χρεωνεις αλλους για την ευτυχια που εχεις η δεν εχεις... τωρα το πως την βρισκει κανεις αυτην την ισορροπία... κ γω στο ψαξιμο ειμαι δεν ξερω..
     
  7. ellianna

    ellianna Regular Member

    Το να μπορείς να νιώθεις καλά με τον εαυτο σου και τις επιλογές σου.
    Το να μην νιώθεις καταπιεσμένος μέσα σε μια σχέση αλλα το να μοιράζεσαι την ελευθερία σου με αυτόν που έχεις δίπλα σου.
    Όταν ξαπλωνεις το βράδυ να χαμογελάς γτ η μερα σου στο σύνολο της ήταν καλή,άσχετα με τα οποία προβλήματα ενδεχομένως παρουσιάστηκαν μπροστά σου.
    Το να αποδέχεσαι τον εαυτο σου χωρίς να σε πνίγουν οι ενοχές γτ δεν μπορεί να είσαι βδσμερ,είσαι άρρωστος! (Όπως λένε κάποιοι).
    Και πολλά άλλα που έχουν να κάνουν κυρίως για το πως νιώθουμε εμείς για τους εαυτούς μας κ όχι για όσα μας πλασάρουν οι εποχές σαν αποδεκτά στοιχεία.
     
  8. VickyS

    VickyS Sneaky

    Το να καταφέρνω να κοιμηθώ το βράδυ,
    σε μια αγκαλιά...
    Να ξυπνήσω από όμορφα όνειρα..
    Να περάσω την μέρα μου κουβεντιάζοντας μαζί Του
    Να παίζω μάχες με τον μικρό και να κυλιόμαστε στο πάτωμα από τα γέλια
    Κάθε μέρα να μην είναι άδεια αλλά γεμάτη εμπειρίες
    Να μπορώ να γιατρέψω πληγές με την αγάπη μου


    Να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω...