Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι καταλαβαίνει κάποιος καινούριος στο χώρο, που διαβάζει το φόρουμ...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Vakhos, στις 30 Σεπτεμβρίου 2014.

  1. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Επηρεασμένος από την κουβεντούλα που είχα τις τελευταίες μέρες με μια μικρή βανίλλα, με bdsmικές
    αναζητήσεις και απορίες, αναρωτιέμαι τι καταλαβαίνει κάποιος νέος, που μπαίνει στο φόρουμ και δεν
    έχει ζήσει καμία προσωπική εμπειρία με το bdsm.

    Οι γνώμες που ακούγονται είναι αλήθεια πολλές, τα θέματα ποικίλα, οι "πεφωτισμένοι" τρομάρα μας,
    πασχίζουμε σαν τα κοκόρια να αποδείξουμε ο καθένας μας , πως η δικιά μας άποψη είναι η σωστή.
    Αλήθεια όμως μέσα σ'αυτή την αντάρα, ένας που ψάχνεται, μπορεί να βγάλει κάποια άκρη ;

    Θα ήθελα να τοποθετηθούν πρώτα, αυτοί που είναι στο ξεκίνημα της αναζήτησης και δεν είχαν βιώσει
    κάτι ανάλογο πριν.
    Έβγαλαν άκρη με αυτά που διαβάζουν ;. Ξεκαθάρισε το τοπίο ή μπερδεύτηκαν περισσότερο ; .
    Μετά ας τοποθετηθούμε όλοι οι υπόλοιποι, θα βγουν πιστεύω χρήσιμα συμπεράσματα.

    Προσωπικά πιστεύω ότι δεν κατανοείς το bdsm διαβάζοντας αράδες σε μια οθόνη ή σε ένα βιβλίο.
    Πρέπει να το ζήσεις στο πετσί σου, από όποια σκοπιά το βλέπεις Κ ή υ . Είναι όμως ένα καλό ξεκίνημα.
     
  2. ManMasterFirst

    ManMasterFirst Ποτέ μη λες ποτέ Μπορεί να εκπλαγείς...

    Αγαπητέ "Vakhos" Έχω την αίσθηση ότι είναι τόσο ευρεία τα στοιχεία και οι ιδιομορφίες του bdsm, ώστε όχι μόνο οι καινούργιοι στο χώρο αλλά ούτε και οι παλαιότεροι δεν έχουμε κατανοήσει, ή ζήσει όλες τις πτυχές του, και προφανώς ούτε πρόκειται να τις ζήσουμε...
     
  3. a.g.d.

    a.g.d. New Member

    Ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα τα οσα διαβαζει εδω.Καποιοι μπερδευονται,καποιοι αλλοι ξεμπερδευονται.

    Εγω προσωπικα μπερδευτηκα περισσοτερο 
    Ειναι ευκολο να αρκεστεις σε 1-2 πραγματακια και να τα κατανοησεις.. Το να ψαχνεσαι περισσοτερο ομως,φερνει παντα περισσοτερες αποριες αρα περισσοτερο μπερδεμα.
    Και εδω θα συμφωνησω μαζι σου Vakhos, καλη η γνωση και το ψαξιμο, αλλα αν δεν δοκιμασεις δεν μπορεις να εισαι απολυτα σιγουρος για τιποτα.
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Αυτό που βοηθούσε να ξεμπερδεύουν τα πράγματα στην περίπτωσή μου ήταν η διάθεση που είχα να συμμετέχω στην κουβέντα. Διάβαζα τις γνώμες των άλλων - μιλάω για τα θέματα που δεν φοβόμουν και να τα διαβάσω ακόμα, γιατί ένιωθα και έτσι τότε   - και αναρωτιόμουν για τη δική μου θέση πάνω σε αυτά που διάβαζα. Το σκεπτόμουν από πολλές πλευρές το θέμα, απολάμβανα να το στριφογυρίζω, να το συσχετίζω με άλλα, να το συζητώ με έμπειρους του χώρου και φίλους. Έκανα λάθη, κατέληγα σε λάθος συμπεράσματα, ψαχνόμουν, αποκτούσα εμπειρίες, αναθεωρούσα και γενικά μάλλον θετική η εμπειρία για μένα. Μόνον ένα νήμα μου όπου ρωτούσα κάτι σημαντικό για μένα καταστράφηκε μια φορά και ήταν αδύνατο να βγάλω άκρη σε αυτό που ρωτούσα, επειδή ... έτσι γούσταραν κάποια άτομα, αλλά αυτά είναι ανθρώπινα. Τελικά απευθύνθηκα σε ξένη ιστοσελίδα και εκεί μου είπαν οι άνθρωποι αυτό που νόμιζε ο καθένας, τεράστια διαφορά από το να γίνεται ένα νήμα πασαρέλα και μπόρεσα να καταλάβω περισσότερα.

    Κατά τα λοιπά έχω τη γνώμη ότι ακόμα και σε θέματα που διόλου δεν περιέχουν υποκειμενικές αντιλήψεις, όπως επιστημονικά π.χ., ο καθένας διαβάζει αυτό που θέλει να διαβάσει και προσλαμβάνει αυτό που είναι έτοιμος να προσλάβει. Η διαδικασία είναι σε τεράστιο βαθμό διαισθαντική και πολύ λιγότερο εγκεφαλική - ψυχοδιανοητική. Κοινώς, διαβάζει κανείς αυτό που διαισθάνεται πως ισχύει για τον ίδιο, αλλιώς χάνει και το ενδιαφέρον του, πιστεύω.
     
  5. yagos69

    yagos69 Live with a dream, not a substance

    Το να διαβάσεις απλά κάτι δεν είναι αρκετό. Η σωστή αρχή είναι ο συνδυασμός διαβάσματος - πράξης. Τώρα θα μου πεις "άμα δεν είμαι σε τέτοια σχέση πώς θα το κάνω αυτό;". Ε, σ' αυτό δυστυχώς πρέπει να είσαι και λίγο τυχερός. Ξεκινάς διαβάζοντας όσα "αντέχεις" να αφομοιώσεις στο επίπεδο που βρίσκεσαι. Μέσα στις χιλιάδες γνώμες που θα βρεις βλέπεις αυτές που σου ταιριάζουν περισσότερο και τις απορροφάς έτσι ώστε να χτίσεις τον "κώδικά" σου. Ταυτόχρονα - ή σε ένα από τα διαλείμματα του "διαβάσματος" - περνάς και στην πράξη (είπαμε, αν μπορείς να περάσεις). Ίσως να είναι ένας από τους σωστούς τρόπους να καταλάβεις τι γίνεται μέσα σου, να χτίσεις μια βάση και να ξεκαθαρίσεις, όσο μπορείς την κάθε χρονική στιγμή, το πεδίο.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
     
  6. Ωκεανός

    Ωκεανός Flüggåэnk∂€čhiœßøl∫ên

    σίγουρα πάντως ένα πράγμα που δεν βοηθάει κανέναν να βγάλει άκρη, είναι άνδρες που έχουν για avatar εικόνες γυναικών.
     
  7. yagos69

    yagos69 Live with a dream, not a substance

    Χμμμ... δεν βλέπω πώς θα σταματήσει αυτό κάποιον από το να βγάλει άκρη για το τι γίνεται μέσα του ή τι σχέση έχει με αυτό το νήμα αλλά, θα μου πεις, ο καθένας όπως το βλέπει...
     
  8. libra

    libra Regular Member

    vakhos,
    ίσως είναι το πιο ωραίο ερώτημα εδώ μέσα. Πολύ θα ήθελα να σου απαντήσω ειλικρινά, αλλά... αλλά...
     
  9. Heretic_Angel

    Heretic_Angel Regular Member

    Αρχικά, δε χρειάζεται να "καταλάβει" κανείς τίποτα.

    Αρκεί το γεγονός και μόνο οτι μπορεί να ταυτιστεί με κάτι απ' αυτά που θα διαβάσει.

    Ίσως αυτό βοηθήσει να νιώθει λιγότερο "περίεργος/η", "ανώμαλος/η" κτλ και θα αρχίσει σιγά σιγά να αντιλαμβάνεται οτι τα πράγματα είναι σίγουρα καλύτερα απ' ότι τα φανταζόταν, αφού υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι με παρόμοια γνωρίσματα και χαρακτηριστικά.

    Κάπως έτσι ξεκινάει η "κοινωνικοποίησή". Φαντάζομαι αυτός ήταν και ο λόγος που ο συγκεκριμένος χώρος αυτοχαρακτηρίζεται ως "community".
     
  10. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Ακούμε.... ή μάλλον διαβάζουμε. Τον προβολέα τον έχω στην πρίζα, να βράσουν λίγο ακόμα τα αυγά και σου' ρχομαι.
     
  11. Black Butterfly

    Black Butterfly Αηδιασμένη

    Δεν είμαι σε αναζήτηση, αλλά όπως σε κάθε ιντερνετική γωνιά, έτσι και εδώ είμαι της άποψης "άκου και διάβαζε τα πάντα, πίστευε λιγότερα από τα μισά".
    Όπως έχω ξαναπεί, υπάρχουν αυτοί που τα ζούνε και αυτοί που προσπαθούν να πείσουν τους άλλους ότι τα ζούνε. Ξεχωρίζουν σχετικά εύκολα και οι μεν και οι δε. Αν κάποιος είναι τυχερός, θα γνωρίσει άτομα από την πρώτη κατηγορία και θα μάθει κάποια πράγματα παραπάνω.
    Συμβουλή προς νέους: μην δηλώνετε βανίλλα. Είναι σαν να πηγαίνετε στο γήπεδο της λεωφόρου Αλεξάνδρας με ασπροκόκκινο κασκόλ.  
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Να βάλει το νιονιό του ο καθένας να δουλέψει, για να κατανοήσει τα πραγματικά ελάχιστα που χρειάζονται για να κάνει αυτά που ο ίδιος γουστάρει. Όχι αυτά που θα διαβάσει από τον καθένα.
    Δεν θα βρει απαντήσεις εδώ. Γνώμες λέμε.
    Σιγά τις απαντήσεις που χρειάζεται κιόλας για να κάνει αυτά που του αρέσουν.
     
    Last edited: 30 Σεπτεμβρίου 2014