Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι μουσική ακούτε?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος MsAliki, στις 27 Ιανουαρίου 2006.

  1. King^Style

    King^Style Regular Member

    Πάντοτε αναρωτόμουν γιατί το bdsm συνδέεται λίγο ή πολύ με την goth και darkwave μουσική.
    Τέσπα.
    Εγώ ξεκίνησα τα μουσικά μου ακούσματα με metal και σε όλη μου την εφηβεία άκουγα ως επί τω πλείστον punk ελληνικό και ξένο.
    Πλέον [και αφού θεωρώ πως η σκηνή δεν πηγαίνει πουθενά και πως ότι ήταν να ειπωθεί, ειπώθηκε] τα μουσικά μου ακούσματα κυμαίνονται σε jazz, acid jazz, ska, γαλλικό hip-hop, blues, post-punk, σχεδόν όλα τα παρακλάδια της house και chill out-downtempo.
    Γενικότερα όμως ότι μου ακούγεται καλά στο αυτί καλοδεχούμενο είναι.
    Εκτός από τα γαβ-γάδικα....αυτή δεν είναι μουσική, τρόπος ζωής είναι, και την ζωή αυτή την ζείς μόνον με μισό μπουκάλι Chivas για να αντέξεις [προσωπικά μιλάω πάντα].ΛοΛ.
     
  2. denied

    denied New Member

    Σωκράτη Μάλαμα, έντεχνα ελληνικά και κλασσική ροκ (σε νηφάλια κατάσταση). Με λίγο ουίσκυ, ακούω και Πέγκυ Ζήνα  
     
  3. llazouli

    llazouli Contributor

    puppy, εξεπλάγην ευχάριστα με τις μουσικές προτιμήσεις σου και ιδιαίτερα για έναν μουσικό που με αγγίζει πολύ λόγω του ξεχωριστού τρόπου έκφρασης και του ιδιαίτερου λυρισμού που αποπνέει.
    Εννοώ τον Tim Buckley, πολύ αγαπημένος...κρίμα που τον χάσαμε τόσο νωρίς...σαν κομήτης ήλθε και απήλθε...
    Ο Leonard Cohen με ξεκουράζει πολύ να τον ακούω.
    Πριν μια βδομάδα έδωσε συναυλία ο John Cale, ιδρυτικό μέλος ενός ιστορικού συγκροτήματος των Velvet Underground...δεν ξέρω αν κάποιοι πήγατε και τι γνώμη αποκομίσατε...προσωπικά πιστεύω πως άξιζε τον κόπο.
     
  4. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: Τι μουσική ακούτε?

    Πηγαμε, καναμε το ιστορικό καθηκον μας, κόψαμε φλέβες και φύγαμε στη μεση. Σ' αυτή τη συναυλία επιβεβαιώθηκε οτι οι πρωτοι δεν ειναι τυχαία πρωτοι και οι δευτεροι δεν ειναι τυχαία δευτεροι.

    Αυτή τη στιγμή ακουω Chicago blues - Muddy Waters - she's 19 years old
     
  5. llazouli

    llazouli Contributor

    Kyrie G, άλλοι καιροί άλλα ήθη...αυτό ισχύει και στη μουσική βέβαια.
    Συνεπέστατος ο John Cale στο ύφος του, χωρίς όμως να μπορεί ούτε κατα διάνοια να αγγίξει όσα έπαιζαν οι Velvet.
    Προσωπικά χάρηκα που τον είδα...σαν να είδα ένα παλιό γνωστό, που σε πείσμα των επιταγών της νέας εποχής συνεχίζει να παίζει το σκοπό του...too old to rock n'roll too young to die  
     
  6. daffodil

    daffodil New Member

    RE: RE: RE: Τι μουσική ακούτε?

    puppy, σ' ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Αν έχεις κι άλλες έχω πολύ ενδιαφέρον να τις ανταλλάξουμε. Επίσης, αν χρειαστείς κάποιο υλικό γράψε μου, ίσως να έχω κάτι που σε ενδιαφέρει.
    Ευχαριστώ επίσης και τους υπόλοιπους που έκαναν επικοινωνία μαζί μου μέσω pm σχετικά με το παρόν thread.
    Xxx
    daf
     
  7. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: RE: RE: Τι μουσική ακούτε?

    Αυτό που δε μου αρεσε ηταν η ψυχρότητά του που εβγαινε και στη μουσική  . Αλλα δε μετανιωσα που πηγα - ειδα κι ενα σωρό παλιό κόσμο εκεί.

    Χαιρομαι τετοιες συζητησεις. Να προτείνω κατι για τις πρωινες ώρες- οταν γυριζεις απ' την κρεπάλη και θελεις ν' ακουσεις κατι πριν πας για ύπνο.
    Το κλασσικό The Koln Concert του Keith Jarret; το Power of Three και άλλα του Pertucciani; αρκετά κομμάτια απο το Round about midnignt του φιλου σας/μας Miles....

    Παντως τωρα εβαλα το ole του Coltraine που ειχα χρόνια να τ' ακουσω.

    Οι μουσικές μου προτιμησεις -πολλές και διαφορες πλην λαικών (δε μιλαω για Στρατο μετά από μισό μπουκαλι)
    αραβοέθνικ κλπ...

    Χορευτικά εκτιμώ: funky (η Αθηνα παιρνει κατω απ τη βαση), R&B-soul, tango, latin, αλλά .... και δημοτικά (μετά από 1/4 του μπουκαλιου για να μπορω να κουνηθώ).
     
  8. echo

    echo ***

    RE: RE: RE: RE: Τι μουσική ακούτε?

    Tim Buckley:Λυρικος και με Ξεχωριστο τροπο εκφρασης,ακριβως ετσι ειναι llazouli,ενας ξεχωριστος τραγουδοποιος που τον βαζω στο ιδιο επιπεδο με τον dylan,kai ας μην απεκτησε ποτε ιδιαιτερη φημη,απευθυνεται σε πολυ ιδιαιτερο κοινο με αναλογα αυτια και ευαισθησιες.Δυστυχως χαθηκε πολυ νεος οπως και ο γιος του Jeff.

    Για τον leonard cohen τι να πω παλι?αγαπημενος με τραγουδια που σε σημαδευουνε και ακους ξανακους οσα χρονια και να περασουν.

    Τον John cale τον ειχα δει πριν χρονια,στην πρωτη του συναυλια στην ελλαδα,στο θεατρο του κολλεγιου,ενδιαφερουσα αλλα λιγο βαρετη συναυλια ηταν,αλλα στο στυλ που παιζει τωρα δεν παιρνει την ιδια θεση οπως τοτε με τους velvet αν και δεν πρεπει να συγκρινεται γιατι ειναι σε διαφορετικο δρομο τωρα και καλα κανει βεβαια γιατι προσπαθει να μην μεινει στασιμος.



    Αυτο το Koln concert για κατι στιγμες σαν κι αυτη που περιγραφεις KyriosG,τοσο μα τοσο προσωπικο στον καθενα μας.

    Για το ολε τωρα τι να πω?το απολυτο hard core κομματι της τζαζ  

    Πολυ ευχαριστο να βλεπω κοσμο εδω με τετοιες προτιμησεις,εχουμε επιπεδο σαν κοινοτητα 


    Χμμμ εγω μετα απο μισο μπουκαλι,θελω θαναση παπακωνσταντινου,μαλαμα,ramones,τρυπες,ρεμπετικα η καλυτερα μια αγκαλια,λολ.

    Για το Funky εισαι σιγουρος KyriosG? Τα μαγαζια με Funky μουσικη εχουν αυξηθει δραματικα τα τελευταια χρονια.



    Daf για μουσικη εχω παντα ορεξη,και ευχαριστως να αλλαξουμε αποψεις και υλικο


    Επι ευκαιριας να σας πω,3+4 φεβρουαριου ο Γιαννης Αγελλακας και οι επισκεπτες στο Gagarin 205,ο καινουριος δισκος τους ειναι καταπληκτικος,ο φιλος Γιαννης μας εξεπληξε ευχαριστα,αποδεικνυοντας οτι η εμπνευση και δημιουργια μπορουν να συνεχιζονται για οσο θελουμε και επιδιωκουμε και το οτι στη μουσικη εκφραση δεν υπαρχουν
    στερεοτυπα.

    Φιλια σε ολους
     
  9. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Tα πάντα.Κυρίως pop,μουσική.Όμως έχω μια αδυναμία σε διαφορετικούς ήχους.Μεγάλη αδυναμία: η κέλτικη μουσική.Από τις πιο αγαπημένες φωνές και ερμηνεύτριες: Tori Amos
     
  10. Wildchild

    Wildchild Regular Member

    Αυστηρα rock. Ελληνικο και ξενο. Επισης εντεχνα.
     
  11. she_Dragon

    she_Dragon Regular Member

    Metal (κυρίως) καθαρό κ ατόφιο εδώ κ χρόνια (αν κ στις μέρες μας είναι υπό εξαφάνιση), Rock, Punk, Eλληνικό κ ξένο.
    ( Εκτός των αγαπημένων μου, φοβερών κ τρομερών Motorhead, αυτοί δεν είναι μουσική…. είναι αλητεία!!! )  
    Από διάφορα ακούσματα? Χαμός…… new wave, pop, έντεχνα Ελληνικά, δημοτικά (όταν πάω στο χωριουδάκι μου), Κρητικά (στο άσχετο), ethnic, soundtracks από ταινίες, κ.α
    Αν κ κάποιος πολύ Αγαπημένος μου τελευταία προσπαθεί να με μυήσει σε διάφορα άλλα είδη, Jazz, Funky, κλασσική μουσική κ.α με αρκετή επιτυχία μάλλον….  
     
  12. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    Ξεκινησα με metal αλλα μεχρι το 90!απο τοτε δεν θυμαμαι κανενα ονομα παντα λατρευα τους AC/DC ιδικα μετα απο συναυλια στην φρανκφουρτη το 79!αθανατο κωλοπαιδο Bon χεχεχε!τα τελευταια χρονια κολησα με τους THIN LIZZY(φαινετε απο το nick) που τους θεωρω το πρωτο μεταλ συγκροτημα!(ξερω εδω θα πεσει διαφωνια  γενικα τρελενομαι για rock 60s 70s (το μεγαλητερο συγκροτημα με τους 4 μεγαλητερους μουσικους στο ειδος τους οι LED ZEPPELIN!μου αρεσουν πολλα ειδη το καθενα με την ωρα του!ειδικα σε μποτιλιαρισμα στο αμαξη ε θελει δυναμη!!!