Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι σκέφτεσαι τώρα ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 9 Δεκεμβρίου 2005.

  1. lotus

    lotus Silence

    O tempora! Ο mores!
    (Ω! καιροί, ω! ήθη)
    Όπως έλεγε κι ο Κικέρωνας από τα π.Χ. έτη...
    Διαχρονικότατο το θεματάκι  
     
  2. poepoe1800

    poepoe1800 Regular Member

    Η ιθικη Ως τμήμα της φιλοσοφίας Αγαπητή μου @lotus Θεωρείται επιστήμη Και ασχολείται με τις ανάρμοστες πράξεις !!!
    Όσο για το εάν ξέρω. Ναι Γνωρίζω μερικούς που δεν αντιλαμβάνονται την ανηθικότητα των πράξεών τους ...
    Καταλαβαίνεις φαντάζομαι  
     
  3. lotus

    lotus Silence

    Είχα πιο πολύ στο μυαλό μου τον Καντ παρά τα περί ηθικής της φιλοσοφίας:
    «Δύο πράγματα γεμίζουν την ψυχή μου θαυμασμό κι’ ευλάβεια πάντοτε καινούργια και μεγάλη…
    ο έναστρος ουρανός παν’ από μένα κι’ ο ηθικός νόμος μέσα μου.
    Αυτά τα δύο πράγματα…τα βλέπω μπροστά μου και τα συνδέω άμεσα με τη συνείδηση της ύπαρξής μου.
    Το πρώτο αρχίζει απ’ τη θέση που κατέχω στον αισθητό εξωτερικό κόσμο….
    το δεύτερο αρχίζει απ’ το αόρατο εγώ μου, απ’ την προσωπικότητά μου,
    και με παρουσιάζει σ’ ένα κόσμο, όπου υπάρχει το αληθινό άπειρο
    κι’ όπου μόνο η διάνοια μπορεί να εισδύσει…»
    .

    Είναι ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο αυτό που ανοίγεις περί ηθικής και φιλοσοφίας, κι έτσι όπως το αναφέρεις νομίζω ότι βγαίνει εσφαλμένο συμπέρασμα.
    Πρωταγόρας, Σωκράτης, Πλάτωνας, Αριστοτέλης, τόμοι τα περί ηθικής...
    Το θέμα στον πλανήτη γενικότερα όμως είναι η ηθική στην καθημερινότητα μας, πως την αντιλαμβάνεται ο καθένας και πως αυτό επηρεάζει το προσωπικό ήθος του καθενός (αν υπάρχει)...
    Και δεν θέλω να σε λυπήσω αλλά όλοι μας μπορεί να έχουμε υποπέσει στο σφάλμα της ανηθικότητας εν αγνοία, το θέμα είναι τι κάνεις όταν συνειδητοποιήσεις ότι έχεις πράξει κάτι τέτοιο...
     
  4. poepoe1800

    poepoe1800 Regular Member

    Όχι "έν αγνοία " Συνειδητά ... Το τελευταίο ερώτημα αγαπητή μου @lotus Να το θέσεις εκεί που ξέρεις ... 
     
  5. lotus

    lotus Silence

    Αγαπητέ δεν γνωρίζω σε τι αναφέρεσαι !!!
     
  6. poepoe1800

    poepoe1800 Regular Member

    Και να σου απαντήσω εγώ γιατί κανένας άλλος δε θα βρει τα αρχίδια να απαντήσει ...
    Μαζεύεις όλο το θάρρος που έχεις μέσα σου Όσο κενος και κούφιος άνθρωπος αν είσαι .
    Και ζητάς ένα μεγάλο συγνώμη για την ανηθικότητα ...
    Γιατί αγαπητή μου @lotus Έτσι ξεχωρίζουν οι άνθρωποι από τα ζώα ( Αριστοτέλης περί ψυχής Βιβλίο ΑΒΓ )
     
  7. poepoe1800

    poepoe1800 Regular Member

    Ναι @lotus γνωρίζεις και γνωρίζεις πολύ καλά  
     
  8. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Αν βάλει άλλο ένα κομμάτι τζαζ το μαγαζί θα φαρμακωθω. -
     
  9. Nasos sotirianos

    Nasos sotirianos εμπειρίες και βρώμικα παιχνίδια

    3 μήνες διακοπές
     
  10. lotus

    lotus Silence

    Θα συμφωνήσω μεν αλλά αφενός μάλλον το έχουμε πιάσει από διαφορετική οπτική το θέμα κι αφετέρου ο κενός ο άνθρωπος μάλλον δεν ενδιαφέρεται ούτε να δώσει, ούτε να πάρει συγχώρεση.
    Ο Αριστοτέλης μιλάει για ανθρώπους με ψυχή ...
    Σε σένα μάλλον συγχρόνισα κάποια ευαίσθητη χορδή γιατί διακρίνω μια έπαρση, θα πρότεινα αυτά που λέμε για αρχή να τα εφαρμόζουμε στον εαυτό μας.
    Μόνο ο λόγος μας, οι πράξεις μας και η στάση ζωής μας είναι ότι έχουμε να δώσουμε ως παράδειγμα  
     
  11. lotus

    lotus Silence

    Να είναι φρέσκο να μην σε πειράξει στο στομάχι και τρέχουμε ναι?  
     
  12. lotus

    lotus Silence

    Καλά για να το λες ...
    Κι ο γάιδαρος πετάει