Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το δράμα του αυτοπροσδιορισμού

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 7 Ιουνίου 2017.

  1. Soraya

    Soraya Guest

    Εγω απο την αλλη μωρέ εσπι θα δανειστώ το τραγούδι που χρησιμοποίησες και θα σε ρωτησω....
    Τι σε μέλει εσενανε;;;;
    Εισαι εσυ καλα με αυτο που εχεις επιλέξει;
    Περνας όμορφα με τους ανθρωπους που έχεις επιλέξει να ειναι γύρω σου;
    Πιο το προβλημα λοιπον στο τι κανουν οι υπόλοιποι;
    Αφήστε τον κοσμο να εκφραστεί και να ψάξει...
    Πως αλλιως θα μάθει αν δεν εξερευνήσει;
     
  2. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Ερώτηση:

    Και πως θα πραγματοποιηθεί η εξερεύνηση;

    Το ανθρώπινο μυαλό είναι ένα εκπληκτικό πράγμα. Έχει όμως ένα κακο. Είναι το εργαλείο παραγωγής σκέψης αλλά ταυτόχρονα είναι και το εργαλείο αξιολόγησης της σκέψης.
    Άρα είναι δυνατόν να μπορέσω να αξιολόγησω την σκέψη που παραχθηκε από αυτό το εργαλείο με το ίδιο εργαλείο; Όχι.

    Άρα πρέπει να συμβεί κάτι εξωτερικά ώστε να μπορέσω να δω που βρίσκομαι σε σχέση με αυτό.
    Συνήθως αυτό είναι άλλες σκέψεις και άλλα μυαλά.

    Αν ζούμε μόνο μέσα στην πραγματικότητα που φτιάξαμε εμείς για εμάς, πως θα εξερευνήσουμε;
     
  3. desire

    desire No one like you https://youtu.be/aZcXD6bCK8U

    Προσωπικα νομιζω δραμα δεν υπαρχει οταν μπορεις να σκεφτεσαι λογικα ,για το ποιος/α πραγματικα εισαι και τι αναζητας απο αυτο που εχεις ανακαλυψει και πολλες φορες σε τρωει μεσα σου. Ειχα την τυχη να με αγκαλιασει ενα μελος, το οποιο το ευχαριστω παρα πολυ ,που με βοηθησε να ξεμπλεξω τον Γορδιο δεσμο μου .Πανω σε αυτο κινουμαι και προσπαθω να μην δινω αφορμες στα λιγα ποσταρισματα μου σε διαφορα νηματα.Αν για οποιοδηποτε λογο δεν μου αρεσει κατι δεν θα προσπαθησω να καυτηριασω την γνωμη του αλλου την οποια σεβομαι οποια και ναναι αυτη .Με αλλους συμφωνουμαι και με αλλους οχι,αλλα η συνυπαρξη ισχυει και πρεπει να την σεβομαστε.
     
  4. Soraya

    Soraya Guest

    Δεν διαφωνώ στο να μοιραστεί την σκέψη του ο καθείς....
    Ας το κανει ομως με σεβασμό και οχι με..... Δν ξερω καν πως να ονομάσω ολο αυτο....
    Ω ναι.... "Το μοναδικό στιλ του εσπι"
    Καποιοι άνθρωποι αποφασίζουν να ασχοληθούν με το βδσμ και ξερουν ακριβως τι τους εκφράζει....
    Καποιοι πάλι θελουν να δοκιμάσουν πριν αποφασίσουν
    Και κάποιοι δεν αποφασίζουν ποτέ....
    Σοου γουατ;
    Ποιος απο τις τρεις ομαδες κατέχει την μεγαλη αλήθεια του αμουν ρα και θα κρίνει τις αλλες 2;

    Εγω αυτο ειπα....
    Εύλογη η απορία μου νομίζω....
    Με ηρεμία παιδια.....
    Ζεν σε ολους
     
  5. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    @Soraya σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ίσως κάποια στιγμή επανέλθω  
     
  6. étude

    étude Guest

    δυσκολία στην αποδοχή εαυτού και αλλήλων που οδηγεί σε πόλεμο εντός κι εκτός
    όταν η φάση είναι απλά παροδική, περνά γρήγορα, χωρίς επιπλοκές
    σαν μια δύσκολη εφηβεία, σαν τις παιδικές ασθένειες
    περαστικά
     
  7. θαΐς

    θαΐς Regular Member

    Ο αυτοπροσδιορισμος ειναι κατα καποιον τροπο ο οδηγος προς την αυτογνωσια μας.Υποκειμενικος κατα το πλειστον
    Πολλες φορες χρησιμοποιουμε εκφρασεις οπως..ψαχνω να βρω το εαυτο μου...
    Η αληθεια ειναι οτι δεν γεννηθηκαμε με συγκεκριμενες οδηγιες.
    Καθημερινα ο εαυτος μας δημιουργειται απο εμας τους ιδιους.
    Η ζωη μας ομως ειναι ταξίδι και το μονο που οφειλουμε σαν ταξιδιωτες ειναι να επιβιβαστουμε και να ταξιδεψουμε.
     
  8. Maelstrom

    Maelstrom Premium Member

    Το "υποκειμενικός" δεν είναι αναγκαστικά κατακριτέο .. ποιός μουρλός διεκδικεί την αυθεντία στην αντικειμενικότητα?

    Σε ζητήματα αυτογνωσίας όμως είμαστε λίγο δειλοί. Και επειδή το είδωλό μας στον καθρέφτη είναι κάπως γαμημένα ανυπόφορο, κάνουμε έναν βολικό ελιγμό και αντί να ασχολούμαστε με τον εαυτό μας έχουμε θεοποιήσει την εικόνα μας.

    Μια εκδοχή του εαυτού μας δηλαδή, που ενώ δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε, παρόλα αυτά αποτελεί ευσεβή πόθο. Και το δουλεύουμε ακούραστα κάποιες φόρες, ονομάζοντάς το "ψάχνω να βρω τον εαυτό μου"
    Βάσει εικόνας (και όχι εαυτού) επιλέγουμε συμπεριφορές, χόμπι, status - αφού το έφερε η κουβέντα - σχέσεις, ακόμη και επάγγελμα.

    Και είναι θέμα χρόνου να συνηθίσουμε στα συστηματικά ψεύδη ακόμη και σχετικά με τις επιθυμίες μας.

     
  9. Iagos

    Iagos Contributor

    Αν θεωρήσουμε ότι η αυτογνωσία κατακτάται μέσα από την διαδικασία παρατήρηση-επίγνωση-αποδοχή, τότε ο αυτοπροσδιορισμός έπεται της αυτογνωσίας.

    Απλό...

    Αν πάτε ανάποδα δεν θα βρείτε τον εαυτό σας ποτέ.

    Iagos
     
  10. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    άρα ο αυτοπροσδιορισμός είναι ανέφικτος γιατί ποιος πραγματικά φτάνει στην αυτογνωσία;
     
  11. θαΐς

    θαΐς Regular Member

    Ωραία
    Ας πάρουμε για παράδειγμα ότι ένα άτομο έχει, νιώθει, αισθάνεται την ανάγκη να υποταχθεί να κυριαρχήσει και αυτοπροσδιοριζεται αντίστοιχα ως υποτακτικο η κυριαρχικο.
    Γιατι αποκλείουμε ότι η ανάγκη του αυτή αυτός ο αυτοπροσδιορισμος του δε θα αποτελέσει κίνητρο που θα το οδηγήσει στην επίγνωση και στην αποδοχή και κατά συνέπεια στην αυτογνωσία,,;;
     
  12. Iagos

    Iagos Contributor

    Αν δεν τα καταφέρατε εσείς ως προς αυτό, δεν σημαίνει πως είναι και ανέφικτο

    Τι γενίκευση είναι αυτή;