Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το επίπεδο των ανθρώπων που ασχολούνται με BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Painismyname, στις 4 Οκτωβρίου 2015.

?

Ποιο είναι το επίπεδο μόρφωσης που έχετε;

  1. Μέση εκπαιδεύση

    12 vote(s)
    17,4%
  2. Ανώτερη εκπαίδευση

    57 vote(s)
    82,6%
  1. Painismyname

    Painismyname New Member

    Όταν κατάλαβα τι είναι BDSM, και ύστερα από ένα διάστημα, κατάλαβα ότι το επίπεδο των ανθρώπων που ασχολούνται είναι πιο πάνω από των απλών ανθρώπων. Εννοώ επίπεδο σε μόρφωση, σε μουσική, σε τέχνες....

    Προς θεού δεν εννοώ καλύτεροι άνθρωποι, απλά ότι είναι πιο ψαγμένοι. Όπως παράδειγμα στην μουσική, στην φωτογραφία, στην μαγειρική κάποιος ψάχνεται να βρει κάτι πιο εκλεπτυσμένο, έτσι και στο σεξ, δεν αρκεί το απλό σεξ σε μερικούς ανθρώπους, και το επόμενο βήμα είναι το bdsm.
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Aπό των ...απλών ανθρώπων..?
    ..............................................
    Ξέρω κάμποσους ...απλούς, που είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα και αξιόψαχτα άτομα...
    Ξέρω κάμποσους ...απλούς που είναι αφόρητα ανάξιοι λόγου...
    Όπως ξέρω και
    ...κάμποσους ... πολύπλοκους συγκλονιστικά σπάνιους μαλάκες, αλλά και
    κάμποσους πολύπλοκους που είναι και γαμώ τα παιδιά...

    Μάντεψε...
    Ούτε τα μεν ούτε τα δε αξιόλογα άτομα δεν θα χρησιμοποιούσαν τη λέξη "απλοί"...
    Χρησιμοποιείται πια μόνο στη τηλεόραση από τηλεπερσόνες, επικίνδυνους δημοσιογράφους και σέλες...
     
    Last edited: 5 Οκτωβρίου 2015
  3. t.n.b.t.

    t.n.b.t. Αν δε φαντάζεσαι φωτιές με κάρβουνα μην παίζεις...

    Πολυ ελιτιστικη προσεγγιση και αυτο το "απλων ανθρωπων" ματι εβγαλε..
     
  4. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    αν πετυχεις καμια εντονη διαφωνια, θα διαπιστωσεις οτι σε πολλες περιπτωσεις το επιπεδο του χαρακτηρα ειναι λιγο πισω σε σχεση με αυτο της μορφωσης, γραμματων και τεχνων...  
     
  5. t.n.b.t.

    t.n.b.t. Αν δε φαντάζεσαι φωτιές με κάρβουνα μην παίζεις...

    Ο ανθρωπος λεει "προς θεου δεν εννοω οτι ειναι καλυτεροι ανθρωποι".. Μπορει να μιλαμε και για σκατοχαρακτηρες που ακουνε Vivaldi και μαγειρευουν περγκολες με ρυζι που ελεγε η λατρεμενη μου Φλωρα Μπαρμπαριτσα..   Η ποιοτητα ενος ανθρωπου δε συνδεεται με τη μορφωση του, ουτε απαραιτητα με την καλλιεργεια του (που εχει διαφορα απο τη μορφωση), ανθρωπος καλλιεργημενος δεν ειναι απαραιτητα και αξιολογος ανθρωπος στην ουσια του..
     
  6. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    πολυ σωστα! btw γινεται να μην μιλαμε για φαγητα?  
     
  7. Θεωρώ λανθασμένη την προσέγγιση... απλό σέξ... επόμενο βήμα BDSM.
    Πιστεύω πως έχεις μια κλίση για αυτό από νεαρή ηλικία ή όχι...

    Λάθος και το ότι οι άνθρωποι εντός χώρου είναι καλύτεροι από
    τους έξω.... όχι βέβαια.

    Έχω γνωρίσει από πραγματικά αξιόλογους ανθρώπους,
    μέχρι βούρλα ολκής εντός χώρου. Οι πρώτοι σπανίζουν
    πίστεψέ με.

    Τέλος, λάθος βρίσκω (εν μέρει) και την διεξαγώγα συμπερασμάτων
    περί χαρακτήρων που αφορούν τσακωμούς. Προσωπικά, όπως και άλλοι, έχω τσακωθεί
    από διαφωνίες για ζητήματα του χώρου... αλλά δεν έβγαλα (για όσους
    δεν γνωρίσα από κοντά τελειωτικό συμπέρασμα - δν με ενδιέφερε κιόλας).
    Συμπεράσματα για τους ανθρώπους του χώρου βγάζω, όταν αντιληφθώ τον
    τρόπο που κινούνται πέρα από το πως γράφουν εντός φόρουμ και στη ζωή.
     
  8. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member


    ...η μαγειρική.
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Ο λαϊκισμός καλά κρατεί. Είναι κάποια πράγματα που δεν πρέπει ούτε να σκεπτόμαστε. Και αν κάνουμε το λάθος να τα εκφράσουμε, αμέσως, υποβάλλεται διακριτικά το σωστό, ότι δεν υπάρχουν διαστρωματώσεις, να, αποδεικνύεται ότι εμείς (όλοι) έχουμε γνωρίσει πολλούς που ξεφεύγουν από το δικό μας ταξινομικό κριτήριο και άρα αναιρούν τα ταξινομικά κριτήρια όλων και μη λέμε τώρα τέτοια πράγματα, δεν κάνει.

    Κατά κάποιον τρόπο ισχύει αυτό που λες, @Painismyname. Αυτό συμβαίνει για δύο λόγους,

    επειδή στην ηλεκτρονική επικοινωνία η μόρφωση και η παιδεία γίνονται εύκολα φανερές και επειδή έχεις τη δυνατότητα να επιλέγεις με ποιους θα μιλάς και πώς θα μιλάς με αυτούς και τι θα λες. (1)

    Πέραν τούτου και επί της ουσίας, ο σαδισμός θέλει μια θεμελίωση, οι τεχνικές θέλουν γνώση, συναίσθηση και εμπειρία φυσιολογίας και το BDSM ασφαλώς δεν έχει να κάνει με το ένστικτο και δεν πέφτει στο κεφάλι κανενός ξαφνικά, θέλει ψάξιμο. (2)

    Βάλε και πως ορισμένοι που κάνουν BDSM αγαπούν ιδιαίτερα και να το συζητούν ακόμα ή ιδίως σε αντίξοες συνθήκες. Οπότε επιστρέφουμε στο (1).

    Χωρίς αυτά να σημαίνουν ότι δεν υπάρχουν και πολλοί που δεν είναι έτσι, δεν βλέπουν έτσι τα πράγματα και δεν θα συμφωνήσουν διόλου με τα παραπάνω  
     
  10. @Painismyname

    Τι εννοείς με τον όρο "επίπεδο":
    - Γνώσεις εγκυκλοπαιδικού τύπου
    - Αξιακή συγκρότηση (κι αυτό χρήζει ερμηνείας)
    - Ηθικό βάρος (όχι σε κιλά, σε αρετές)
    - Τέχνη του σχετίζεσθαι (ενσυναίσθηση, αλτρουισμός, ηγετικές ικανότητες κ.λ.π.)
    - Αλλο

    Το ίδιο ισχύει για το "ψαγμένοι". Αν π.χ. ενδιαφέρομαι για τη συλλογή γραμματοσήμων και ψάξω τα πάντα για τα γραμματόσημα, αυτό δε με κάνει γενικά ψαγμένο, αλλά ειδικά ενημερωμένο.

    Επίσης: Ο ισχυρισμός σου βασίζεται σε κάποια έρευνα με επιστημονικά κριτήρια ή σε απλή παρατήρηση.

    Το συμπεραίνειν, γενικεύειν, και άλλες σχετικές ενέργειες απαιτούν και την ανάλογη τεκμηρίωση. Διαφορετικά τονίζουμε οτι πρόκειται για προσωπική εκτίμηση και τη διατυπώνουμε με κάθε επιφύλαξη.

    Με φιλική διάθεση...
     
  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ο γραπτός λόγος είναι από μόνος του προβληματικός, πόσο μάλλον όταν κάποιος/α πάει ν' "ακουμπήσει" θέματα του είδους.
    Αν χρησιμοποιήσει κάποιες εκφράσεις ή ένα τρόπο, αφήνει κενά και γενικεύει. Αν χρησιμοποιήσει κάποιες άλλες ή έναν άλλο τρόπο, συγκεκριμενοποιεί σε σημείο "στραγγαλισμού" της αλλότριας σκέψης και υπεραναλύει.
    Το επίπεδο...Ένας όρος που πιστεύω ότι κάποτε βγήκε απ' το στόμα ή απ' τα δάχτυλα όλων μας, σωστά ή λάθος. Εγώ πιάνω τα δυο/τρία που παρέθεσε ο νηματοθέτης και το "ψαγμένοι".
    Απλούστατα ο καθένας/καθεμία "ψάχνεται" διαφορετικά. Κάτι που για μένα ( σαν τέχνες γενικότερα ) είναι ευχαρίστηση ακόμη και πάθος, για κάποιον/α άλλο/η είναι τουλάχιστον βαρετό αν όχι ανούσιο.
    Το εκλεπτυσμένο όσο και ν' ακούγεται τετριμμένο είναι κάτι το υποκειμενικό.
    Μόρφωση, χμ, κι εδώ έχω την δική μου θέαση και διαχωρίζω ανάμεσα σ' εκπαίδευση και παιδεία. Η πρώτη δεν είναι μέρος της δεύτερης, αλλά η δεύτερη μπορεί κάλλιστα να υπάρχει ή να μην υπάρχει εν τη παρουσία της πρώτης.
    Τουτέστιν, ο όποιος ακαδημαϊκός τίτλος θα κατείχε κάποιος/α δεν τον/την κάνει μορφωμένο/η by default.
    Εγώ απ' την μικρή μου πείρα ζωής έχω να πω ότι οι μεγαλύτεροι/ες αγενείς/άξεστοι/ες/αναίσθητοι/ες και ντουβάρια που έχω συναντήσει, ήταν πτυχιούχοι ( εγώ πρώτος και καλύτερος σε πολλά απ' αυτά τα "έμορφα" ).
    Τεσπα, τ' όποιο ιδιαίτερο γούστο στην προσωπική ζωή και πάντα αναφορικά με τα hobbies, το καλλιτεχνίζειν ή την μόρφωση δεν συνεπάγεται μεγαλύτερη ροπή στον εναλλακτικό ερωτισμό σε σχέση με κάποιον απλοϊκό άνθρωπο ( όχι απλό ).
    Θέλω να πιστεύω ότι απλοί/ες είμαστε οι περισσότεροι/ες μας ( εκτός απ' τους αλαζόνες που ενδημούν παντού και πολλές φορές δίχως καμία βάση για να αιθεροβατούν ).

    Στο συλλογικό υποσυνείδητο ή καλύτερα, στερεοτυπικά ο/η "ψαγμένος/η" είναι και λιγότερο ή περισσότερο "σκοτεινός/η", απόμακρος/η, θα είχε κάποιες ιδιαίτερες ευαισθησίες.
    Άρα, η πιο λογική κατάληξη θα ήταν η έκφραση του ερωτισμού τους μ' ένα παράξενο και σκοτεινό τρόπο.
    Αν βέβαια κάποιος/α θεωρεί το BDSM κάτι το "σκοτεινό" και "αλλόκοτο". Σίγουρα δεν είναι κάτι το σύνηθες.
    Ο "χώρος" βρίθει από κόσμο βαμμένο με χίλια διαφορετικά χρώματα, οικονομικά, επαγγελματικά, σαν ακούσματα, σαν εκπαίδευση, σαν εμπειρίες ζωής, σαν ηλικίες.
    Όλοι/ες βουδουσουμιάζουν με τον τρόπο τους και ο/η καθένας/καθεμία για διαφορετικές αιτίες. Συμφωνώ κι εγώ ότι δεν ξυπνάς μια ωραία μέρα και λες "Χμ, BDSM ας το κάνω".
    Μπορεί να το δοκιμάσεις, δεν το αποκλείω, αλλά για να παραμείνεις, για να εντρυφήσεις, σημαίνει ότι κάτι σε "έτρωγε" από πολύ παλιά.
    Κάτι που ίσως να "έπνιγες" αλλά ήταν σταθερά σε μια γωνίτσα κι έπαιζε με τα σπίρτα και τα κεράκια.
    Και αυτό το κάτι, ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν το έχουν όλοι/ες.
    Αν είναι καλό ή κακό, εγώ έχοντας και τα "φετιχάκια" μου εκτός την όποια Κυριαρχική μου ροπή, αν κρίνω απ' τον δρόμο που διένυσα για να φτάσω στην όποια "ισορροπία" μου, δεν ξέρω να το πω.
    Δεν ξέρω αν θα το "ευχόμουν" στον/στην οποιονδήποτε άλλο/η το "σαράκι". Γιατί γνώρισα και κόσμο που το δικό του το σαράκι, δεν κατάφερε ποτέ να τ' αγκαλιάσει και το ζούσε και το ζει σαν κατάρα.

    Anyway, το BDSM δεν είναι προνόμιο "ξεχωριστών" ανθρώπων και δεν κάνει κανέναν και καμία ξεχωριστό/η, ίσως διαφορετικούς σ' ένα τομέα της ζωής τους, αλλά μέχρι εκεί.  
     
    Last edited: 5 Οκτωβρίου 2015
  12. gazza

    gazza Regular Member

    το επιπεδο ενος ανθρωπου δεν εχει να κανει με τα πτυχια του..
    για αυτο παρτε αυτες τις ιδεες απο μπροστα μου..
    το μυαλο μπορει να μορφωθηκε... αλλα πρεπει και η ψυχη