Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το κλουβί που φοράω, έχει χαλαρά/στενά τα κάγκελα ( Αναφορικά με την Φετιχό/BDSMική "ορθοδοξία" )

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 18 Σεπτεμβρίου 2014.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Πλέον το ακρώνυμο BDSM υποδεικνύει μια ευρύτερη ομπρέλα και η οποία θα κάλυπτε σεξουαλικές εκφάνσεις/πρακτικές, η οποίες καλώς η κακώς θα ξεπερνούσαν τα όρια της στενής του έννοιας...
    Αν λάβουμε ως αποκλειστικό γνώμονα την κατά την συγκεκριμένη χρονική περίοδο κλασική αντίληψη σχετικά με το "πρέπων ξετύλιγμα" του σεξουαλικού κουβαριού...Όσοι μετέχοντες στο συγκεκριμένο φόρουμ θα ήμασταν εκ των πραγμάτων λιγότερο η περισσότερο διεστραμμένοι...
    Από την στιγμή που τους όποιους κανόνες σε οτιδήποτε τους θέτει πάντα η εμφανής πλειοψηφία ( αφού η "ντουλάπα" τουλάχιστον χρησιμοποιώντας την κοινή λογική, θα ισοδυναμούσε σε σιωπηρή αποδοχή )...

    Λοιπόν, ερχόμαστε στο δια ταύτα...

    Κατά πόσο είναι εποικοδομητική η ακριβής χρήση των διαφόρων "ετικετών" του φετιχό/βουδουσουμικού γίγνεσθαι και των επιμέρους χαρακτηριστικών που εκείνες θα περικλείαν?

    Η όποια ελαφριά παρέκκλιση από αυτές τις τελευταίες θα μπορούσε να ορισθεί σαν παρεκτροπή/ "αίρεση" ? Και αν ναι, στο κάτω κάτω της γραφής που θα ήταν το πρόβλημα?...

    Με το φτωχό μου το μυαλό πιστεύω από πάντα, ότι ο καθένας θα μπορούσε να βιώσει ( και βιώνει ) παρόμοιες καταστάσεις με εντελώς διαφορετικό/προσωπικό τρόπο...Χωρίς αυτό να σημαίνει, ότι ο τρόπος του οποιουδήποτε θα ήταν λιγότερο η περισσότερο σωστός από εκείνο των άλλων...

    Αλλά μου προκαλεί εντύπωση πως σ' ένα χώρο στον οποίο τουλάχιστον η ελευθερία έκφρασης θα έπρεπε να ήταν "γονιδιακά" παρούσα...Θα μπορούσε κάποιος να συναντήσει τόση στενομυαλιά και τυφλή προσκόλληση στις διδαχές της κάθε "βίβλου"...

    Παραθέσω το δικό μου το παράδειγμα, για χάρη του νήματος και για κανέναν άλλο λόγο πέρα από εκείνον του να κάνω λίγο πιο ξεκάθαρο τον ειρμό των ασύνδετων ( και σίγουρα άτσαλα διατυπωμένων ) σκέψεων μου...

    Ας δεχτώ ότι το παραφυλικό η βουδουσουμιάρικο ον ( το οποίο για κάποιους λόγους που ακόμη μου διαφεύγουν, θα ήταν μια εντελώς διαφορετική μορφή ζωής σε σχέση με τον μέσο "κανονικό" άνθρωπο...και το οποίο θα τρεφόταν με απολιθώματα δεινοσαύρων, θα ζούσε αποκλειστικά σε υγρά μπουντρούμια και τον ήλιο θα τον γνώριζε μονάχα από την παρακολούθηση τηλεοπτικών ντοκυμαντέρ ) πρέπει να είναι μονοδιάστατο και να ακολουθεί τυφλά τα κελεύσματα του status που επέλεξε. Με βάση πάντα την όποια "ορθοδοξία" θα ήμουν ένα φετιχό/παραφιλό/βουδοσουμικό παράδοξο/έκτρωμα...

    *Αν και τα ευκόλως εννοοούμενα παραλείπονται, εδώ παραθέτω το επίσης κλασικό ( και αναμασημένο ) DIsclaimer ότι το αποκλειστικό ( αν όχι το μοναδικό ) όριο και το οποίο δεν θα έπρεπε ποτέ και για κανένα λόγο να καταστρατηγείται, είναι εκείνο της συναίνεσης των συμμετεχόντων σε μια οποιαδήποτε φετιχο/βουδουσουμίζουσα δραστηριότητα....

    Έλεγα...παραφιλό/φετιχό/βουδουσουμικό παράδοξο...Λοιπόν ο "ποιητής" Σκοτάδιας αν μπορούσε να μην επιλέξει κανένα status/ετικέτα ( για να μιλήσουμε λιγάκι και για τα της "οικογένειας" του φόρουμ ), θα το έκανε ευχαρίστως...

    Αν και Κ ( του Κυρίαρχου, αλλά θα μπορούσε να είναι και το Κ του Κόπανου η του Κάφρου χαχαχα ) τις φορές που χειρίζεται της σωματικής/ψυχολογικής βίας, δεν το κάνει για λόγους σωφρονισμού. Αλλά απλούστατα για να να ικανοποιήσει το όποιο σαδιστικό του ένστικτο...Ποτέ δεν τον έθελξε καμία πρακτική η οποία δεν θα περιείχε σεξουαλική περίπτυξη με την εκάστοτε παρτενέρ του η κατά τη διάρκεια η σαν κορύφωση του όποιου session...( τουτέστιν δέσιμο μόνο για το δέσιμο, μαστίγωμα μόνο για το μαστίγωμα, ξύλο μόνο για το ξύλο κτλ κτλ )...Πάντα μιλώντας για μένα, να δώσω εντολή σε κάποια να υποδυθεί ένα αντικείμενο η ένα ζώο...Να την διατάξω να πράξει κάτι που θα την εξευτέλιζε, χωρίς να υπάρχει σε κάποιο χρονικό σημείο του "πλαισίου" η σαρκική επαφή, το βλέπω σαν αυνανισμό δίχως εκσπερμάτιση ( η σαν ορεκτικό δίχως κύριο πιάτο )...

    Μετά το άλλο εκτρωματικό, πως είναι δυνατόν ένας που δηλώνει Κ και έτερο, ν' αρέσκεται να ντύνεται ( και ) με γυναικεία ρούχα, να μην έχει το παραμικρό ψήγμα υποταγής στη "βαλίτσα" του, να μην θεωρεί ότι μειώνει εαυτόν και άκουσον άκουσον, να πηγαίνει αποκλειστικά και μόνο με γυναίκες και να τους φέρεται σαν Κ...

    Το πλέον "τρελό" βέβαια θα ήταν η πλήρης αποστροφή του για εκείνες με αδύναμο χαρακτήρα ( δεν τις κατακρίνω, απλά δεν είναι του γούστου μου ) και η προτίμηση του για κείνες που θα είχαν αρκετά κιλά "καρύδια"...εκείνες τις "αδάμαστες" που αν μη τι άλλο θα ήταν ικανές να του κρατήσουν σε αρκετά μεγάλο βαθμό "κεφάλι"...Αυτό και αν δεν θα ήταν οξύμωρο για έναν "ορθόδοξο" Κ...

    Μέγας είσαι κύριε και θαυμαστά τα έργα σου ( αυτό το τελευταίο το έγραψα για εκείνους που πιστεύουν...όχι για μένα )...

    Τέλος πάντων...συμφωνώ με το γεγονός ότι η ύπαρξη κάποιας "πυξίδας" είναι σημαντική...Αλλά κάτι για να το θεωρήσω κτήμα μου, νιώθω την "ανάγκη" να το εμπλουτίσω ( η και να το περιορίσω ) κάποιες φορές...βάφοντας το "τοπίο" του και με δικά μου χρώματα...Η απλά αφαιρώντας τα ήδη υπάρχοντα του που δεν θα μου ταίριαζαν...Αν αυτή η αλλοίωση του "πίνακα", είναι ατόπημα...Σ' εκείνη την περίπτωση προτιμώ να είμαι μόνο το Κ του Επαμεινώνδα ( εδώ το Κ θα ήταν το αρχικό του βαπτιστικού μου...Δηλαδή Χαράλαμπος και για τους φίλους Ντέμπορα    χαχαχα )

    Εν ολίγοις ( και επειδή as usual είπαν στον τρελό ν' αφοδεύσει και άφησε το παχύ του έντερο να κρέμεται από κάποιο δέντρο )...Πόσο σημαντικό είναι κάποιος να τελεί κατά γράμμα τις "προβλεπόμενες" από τις βουδουσουμικές/ φετιχιστικές νόρμες πράξεις/συμεπριφορές, για να του "επιτρέπεται", να χαίρει του όποιου βουδοσυμικού "υψίστου αξιώματος" και να μην θεωρείται ότι το "σφετερίζεται" ?

    Είναι δυνατόν κάποιος να μην είναι μόνο "κρέας" αλλά και "ψάρι" ταυτοχρόνως, χωρίς όμως το ένα ν' αναιρεί σώνει και καλά τ' άλλο?

    Εξυπακούεται ότι αυτό δεν είναι ένα νήμα που αφορά μόνο τους Κ...Ο καθένας θα μπορούσε να μιλήσει για την δική του ετικέτα/status/φετίχ/παραφιλία...Πως την αντιλαμβάνεται για τον ίδιο...Πως την αντιλαμβάνεται αναφορικά με τους άλλους...Αν και κατά πόσο τα "κάγκελα" γι' εκείνον θα πρεπε να είναι στενά/χαλαρά/ξεχειλωμένα...

    Υ.Γ. Μπορείτε να βγείτε ελεύθερα εκτός θέματος και να γράψετε ότι σας καπνίσει ( από συνταγές μαγειρικής, μέχρι πολιτική και από ιστορία των αφροασιατικών λαών μέχρι κβαντική φυσική και νανοτεχνολογία...)...Αν θα είχε και την παραμικρή σχέση, με μια οποιοδήποτε σκλήθρα εκ των μπουρδολογιών που έγραψα, τόσο το καλύτερο...Θα σας παρακαλούσα μονάχα ν'αποφύγετε να μιλήσετε για το πως βλέπετε το BDSM, σαν "θεατράκι" η σαν τρόπο ζωής...Για το συγκεκριμένο θέμα υπάρχει ήδη άλλο νήμα και μάλιστα αρκετά πρόσφατο...Όχι δηλαδή ότι τις παπαριές που έγραψα, δεν θα υπήρχε ήδη κάποιος άλλος που να τις είχε "πραγματευθεί" προγενέστερα ( και αυτό μας έλειπε, δεν είμαι τόσο αλαζόνας που να πιστεύω ότι ανακάλυψα το ζεστό νερό )...Αλλά επειδή είναι σχεδόν βέβαιο ότι το νήμα σε κάποια φάση θα εκτραπεί...Ας αφαιρέσουμε τουλάχιστον κάτι από το off topic μενού...( Καλά...και αυτό για "ξεκάρφωμα" το έγραψα χαχαχα )
     
    Last edited: 19 Σεπτεμβρίου 2014
  2. Marlen Daudaux

    Marlen Daudaux circle.breath.line

    Πιστεύω να αντελήφθην ορθώς αυτά που εννοείς και να μην είμαι εξαρχής εκτός θέματος..

    Όπως το οτιδήποτε επάνω σε αυτό τον πλανήτη, έτσι και το BDSM είναι ένα σύνολο γεμάτο υποσύνολα. Κάποια σύνολα έχουν κανόνες, κάποια άλλα όχι. Μερικά σύνολα έχουν τη δυνατότητα να διευρυνθούν, ενώ άλλα είναι πολύ αυστηρά/κλειστά. Στην ουσία, το κάθε σύνολο συνυπάρχει με το αντίθετό του. Άρα, κάποιος επιβεβαιώνει κάτι και κάποιος άλλος το αναιρεί με την ίδια ευχέρεια.

    Το σύνολο BDSM και τα υποσύνολά του είναι γνωστά και δε θα τα παραθέσω. Αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ όμως για το συγκεκριμένο σύνολο έχει ως εξής: Είναι ελαστικό, αλλά όχι ανοιχτό. Πράγμα που σημαίνει ότι, για να ανήκεις σε αυτό το σύνολο πρέπει να "συμμορφωθείς" με κάποιους κανόνες, τους οποίους αργότερα μπορείς να σπάσεις. Αλλά σπάζοντας αυτούς τους κανόνες, δε σημαίνει ότι αφήνεις ανοιχτή την πόρτα πίσω σου. Θα το διασαφηνίσω με ένα παράδειγμα: Είναι σα να μπαίνεις σε ένα σπίτι, αλλά μόνο με "πρόσκληση". Με το που μπεις σε αυτό το σπίτι, έχεις δικαίωμα να ανοίξεις όποια πόρτα θες, να φύγεις όποτε θες, ακόμη να γκρεμίσεις και τους τοίχους, αν χρειαστεί. Την κεντρική πόρτα όμως, δε μπορείς να την παραβιάσεις, ούτε και να βάλεις τους φίλους σου μέσα με πουστιά.

    Όλα αυτά τα σύνολα είναι από τον άνθρωπο για τον άνθρωπο. Δημιουργήθηκαν για να ικανοποιήσουν κάποιες συμβάσεις. Πολλές φορές είναι άσχημο να υπάρχουν γιατί "ταγκάρουν" κάποιον με έναν αριθμό, λες και είναι φυλακισμένος. Άλλες φορές πάλι, ευνοούν τη συννενόηση των ανθρώπων. Είναι στην ουσία μία σύμβαση και το παρόν σύνολο...
    Δυστυχώς, δε ζούμε σε μία ιδανική κοινωνία όπου ο καθένας μπορεί να διακρίνεται για την ατομικότητά του και τη δράση του παράλληλα με το σύνολο, αλλά τα πάντα και ο καθένας κρίνεται με βάση τα σύνολα που ανήκει (κόμμα, ομάδα, μόρφωση, σεξουαλικές προτιμήσεις, καταγωγή κτλ κτλ...)
    Το επίδικο, κατ' εμέ, είναι, αυτά τα σύνολα στα οποία, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, ανήκουμε, να μας εξυπηρετούν και να μας βοηθούν στην εκούσια πρόοδό μας και όχι να αποτελούν τροχοπέδη..
     
  3. yagos69

    yagos69 Live with a dream, not a substance

    Φίλτατε Tenebra_Silente,

    Tο μπιντιεσέμιον είναι μια τεράστια πιατέλα με αμέτρητα εδέσματα κάθε είδους. Και κρέας έχει και ψαράκι και σαλάτα (να "γλιστράει" το φαΐ που λέμε). Το καλό είναι πως, σε αντίθεση με την πραγματική μαγειρική, μπορούμε να φάμε ταυτόχρονα από ό,τι πιάτο θέλουμε χωρίς να πάθουμε τίποτα αρκεί φυσικά να το θέλει και ο "βοηθός μάγειρα".

    Τώρα αν το ψάξουμε στην πολυαγαπημένη μας "Μαύρη Βίβλο" της μπιντιεσεμιακής θρησκείας τότε γιατί μωρέ να έχουμε σχίσματα;;;; Εγώ και το ορθόδοξο και το καθολικό και το οθωμανικό (αυτό κι αν μ' αρέσει!!!!) βουδουσουμου θέλω. Εξάλλου οι ιεροτελεστίες μας παίρνουν μέρος μέσα μας πρώτα καθώς είμαστε τα παρεκκλήσια ενός μεγαλύτερου ναού (που δημιουργείται με την ένωσή τους). Άρα εμείς επιλέγουμε τους ψαλμούς και τα έθιμα.

    Τώρα, αν κάποιος θέλει να είναι άντρας Δήμαρχος αλλά ταυτόχρονα και γραμματέας ντυμένος με θηλυκά ρούχα, άμα αρέσει και στον ψηφοφόρο έτσι, γιατί να μην το κάνει;

    Απλά μπορεί να του αρέσει περισσότερο πιο πολύ απ' όλους ένας συγκεκριμένος ρόλος και να χρησιμοποιεί αυτόν ως κύρια περιγραφή του. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο γιατί και τα δύο (ή όσα είναι) είναι διαφορετικές εκφάνσεις του ίδιου εαυτού. Όσο δεν συγκρουόμαστε εσωτερικά, ξέρουμε τι είμαστε και μπορούμε να "μας συνδυάσουμε" τότε οι ταμπέλες είναι απλώς ταμπέλες.

    Ελπίζω οι ασυναρτησίες που έγραψα να βγάζουν ένα παρανοϊκό νόημα στα μάτια σας.

    Να είστε πάντα καλά να μας γράφετε τέτοια ερωτήματα και γνώμες.
     
  4. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur


    Αφού περί πυξίδας ο λόγος. Για να φθάσεις στην Ιθάκη, πρέπει πρώτα να περάσεις από την Κίρκη, τον Άδη και την Καλυψώ. Ώριμες και ισχυρές ψυχές δεν ησυχάζουν σε ενδιάμεσους σταθμούς. Πάντα θα κοιτάνε να δουν τι είναι αυτό το άλλο, το άγνωστο, το επόμενο. Αυτοί είναι οι εξερευνητές. Ο αληθινός ταξιδιώτης, ο αυθεντικός, είναι ο εξερευνητής. Ο άλλος, ο κολλημένος για πάντα σε ένα σημείο, είναι ο ζηλωτής. Είμαι σίγουρος ότι ακόμα και οι ζηλωτές, το ξέρουν βαθειά μέσα τους ότι δεν έφτασαν, αλλά δεν το παραδέχονται ούτε στον εαυτό τους. Ο εγωισμός είναι ένας λόγος καμμιά φορά. Ή μια πρεμούρα να πείσουν ότι είναι και αυτοί κάτι. Μόνο δύο σκλάβοι, μου έχουν πει ευθέως ότι θέλουν πάρα πολύ να ελευθερωθούν από το κουτάκι τους και τι δεν θα έδιναν για αυτό. Δεν εννοούσαν από συγκεριμένο Master/Mistress, αλλά από όλο αυτό εντελώς. Μόνο αυτό τα λέει όλα. Συνήθως αυτοί που το λένε αυτό είναι οι πιο σοβαροί, ξέρουν την αλήθεια, ότι το ταξίδι δεν άρχισε ούτε τέλειωσε εδώ, και τολμάνε να την παραδεχθούν. Τονίστε το αυτό. Το ταξίδι δεν άρχισε εδώ, άρα πιθανότατα να μην τελειώσει και εδώ. Εκτιμώ ιδιαίτερα την εσωτερική εξέλιξη. Αν δεν κάνω λάθος στο Gorean μόνο δίνεται σημασία στην εξέλιξη. Αλλά για αυτό δεν μπορώ να μιλήσω, αφού δεν ήμουν ποτέ. Νομίζω όμως ότι μόνο σε αυτό γίνεται σεβαστή μια λογική μορφή ιεραρχίας όπου τα status κατακτώνται και αλλάζουν χωρίς να παραμένουν στάσιμα. Μου φαίνεται πολύ πιο όμορφο και λογικό αυτό, αν ισχύει κάτι τέτοιο για αυτή την ¨αίρεση¨ του BDSM. Τότε, η εξέλιξη πατρονάρεται και προωθείται συνειδητά. Αλλιώς, η αξία της εμπειρίας, της δοκιμασίας (που είναι και δοκιμή) και της εξερεύνησης, καταργείται.
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Γενικά δεν μου αρέσει να απομονώνω μέρος του συλλογισμού κάποιου ( τουλάχιστον όταν δεν έχει να κάνει με την δουλειά μου )...και ν' απαντώ μόνο στα "περάσματα" που θα με "ενδιέφεραν" περισσότερο η που θα θεωρούσα "τρωτά"...

    Ως προς την πρώτη παράγραφο αυτών που έγραψες, συμφωνώ...

    Ως προς την δεύτερη...Με θεωρώ "ταξιδιώτη"...Δεν πήρα καμία πρόσκληση και την "πόρτα" την βρήκα ανοιχτή...Από την στιγμή που το κάθε BDSMικό σπίτι πάντα κατ' εμέ...είναι μονίμως "ημιτελές" και οι φιλοξενούμενοι του, είναι και οι οικοδόμοι του ταυτόχρονα...Δεν νοοώ επ' ουδενί την εισχώρηση στα "'άδυτα" του δια μέσω πουστιάς...Για μένα παραμένει υπόθεση για δυο...Εμένα και την εκάστοτε σύντροφο μου...Τώρα αν θέλω να βάψω τους δικούς μου τοίχους ροζ η μαύρους η μωβ..Δεν αναγκάζω τους άλλους να πράξουν το ίδιο...Και αν αυτή η "ιδιαιτερότητα" ως προς την "αλλεργία" στους σφιχτούς κανόνες με θέτει εκτός θέματος...Δέχομαι ότι είμαι βουδουσουμικού εκτός θέματος...

    Ως προς την τρίτη...καλώς η κακώς έχεις δίκιο όταν μιλάς για συμβάσεις και εν μέρει για συνεννόηση...Σ' εμένα φτάνει το "βιβλίο" να είναι γραμμένο σε "γλώσσα" που αν και δεν θα κατανοούσα πλήρως...τουλάχιστον θα μπορούσα με κάποια προσπάθεια να καταλάβω...Αν πρέπει να είμαι "γραμμένος" με κάποιο "συμπαντικά αποδεκτό μελάνι" για να με καταλάβει ο οποιοσδήποτε, ευχαριστώ αλλά δεν με ενδιαφέρει...Πόσο μάλλον όταν οι πράξεις μου θα μπορούσαν να έχουν αρνητικό αντίκτυπο αποκλειστικά και μόνο στον yours trully...Ως προς την κρίση με κριτήριο την ομάδα που κάποιος που θ' ανήκε...Τα δάχτυλα είναι πάντα έτοιμα να δείξουν....ανήκει κάποιος η δεν ανήκει σε κάποια ομάδα...Θα βρισκόταν στον πυρήνα της η στην περιφέρεια της...Anyway εγώ με τις κρίσεις αναφορικά με θέματα που δεν θα με αφορούσαν άμεσα, έχω ακόμη μεγαλύτερη αλλεργία...

    Ως προς το επίδικο που παρέθεσες συμφωνώ κι επαυξάνω για όποιον σε κάποιο σύνολο θα ήθελε συνειδητά ν'ανήκει...Γιατί καλώς η κακώς also...σε κάποιο σύνολο "στενότερο" η "χαλαρότερο" ανήκουμε όλοι, από την στιγμή που βγαίνουμε από το στομαχάκι της μητέρας μας...

    Κλείνοντας και προς αποφυγή παντελώς αχρήστων και σίγουρα ηλιθίων διαξιφισμών με τον οποιονδήποτε ( και στους οποίους δεν σκοπεύω να συμμετάσχω αν και όταν εμφανιστούν )...Μιλάω για μένα και για το πως αντιλαμβάνομαι εγώ κάποια πράγματα...Και η ιδέα αυτού του νήματος, δεν ήταν ούτε για να υποδείξω το παραμικρό σε κανέναν, ούτε για να του αλλάξω γνώμη, προσπαθώντας να τον πείσω για το αληθές και το σωστό της γνώμης μου και σίγουρα δεν είμαι Παπάς για να κάνω κατήχηση σε κανέναν ( και ούτε θα μ' ενδιέφερε )...Αλλά μονάχα για να γίνει κουβεντούλα και ανταλλαγή απόψεων...

    Υ.Γ. Ξέρω ότι το νήμα το ξεκίνησα εγώ ( εκτός και είμαι δαιμονισμένος και δεν το έχω ακόμη καταλάβει...Και γράφει κάποιος άλλος στη θέση μου χαχαχα )...Αλλά κανείς δεν είναι υποχρεωμένος ν' απαντήσει προσωπικά σ'εμένα...Εγώ έριξα απλά ένα βότσαλο στην "λίμνη"...Όποιος θέλει, ας δημιουργήσει τον κύκλο του στην "υδάτινη επιφάνεια"...
     
    Last edited: 18 Σεπτεμβρίου 2014
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    Μας είχε απασχολήσει και στο παρελθόν αυτό το θέμα. Ευτυχώς κατά το μεγαλύτερο μέρος του έχει πλέον λυθεί. Ελάχιστοι είναι αυτοί (μπορεί και κανείς) που επιμένουν σε ανύπαρκτους ορισμούς και πρότυπα συμπεριφορών και πρωτοκόλλων που έγραψε κάποιος αμερικανός τρώγοντας pizza, πίνοντας μπύρες και βλέποντας κατς.
    Θα επαναλάβω πως μιλάμε για status κατά προσέγγιση. Κανείς δεν έχει ορίσει με εγκυρότητα το καθένα από αυτά. Εξάλλου δεν είναι δυνατό να συμβεί κάτι τέτοιο από τη στιγμή που ακόμη και ο αριθμός των status είναι απλά μια προσωρινή σύμβαση. Στο μέλλον είναι σχεδόν βέβαιο πως θα μεταβληθεί. Και το οποίο βέβαια με τη σειρά του σημαίνει πως υπάρχουν κάγκελα αλλά ο καθένας τα έχει τοποθετήσει αποκλειστικά και μόνο για το δικό του σπίτι. Για το σπιτάκι του.


    Υ.Γ. Με μεγάλη μoυ χαρά είδα πως με την τελευταία αναβάθμιση εξαφανίστηκαν τα status και από την παρουσίαση των στοιχείων των μελών μέσα στο forum. Αν κάποιος πραγματικά ενδιαφέρεται θα πρέπει να ανοίξει το προφιλ του μέλους. Πολύ σωστή κίνηση. Μπράβο.
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Σ' ευχαριστώ ειλικρινά για την (κατ' εμέ πάντα) θετική σου "επίσκεψη"...Να πω ότι θα είχα κάτι άλλο να συμπληρώσω στα γραφόμενα σου...θα ήταν πλεονασμός...

    Υ.Γ. Ως προς το πως ήταν τα status παλιά στο παρόν φόρουμ...Είμαι εντελώς τούβλο...Όντας αρκετά νιούφης στο φόρουμ
     
    Last edited: 18 Σεπτεμβρίου 2014
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Σωστός ο Μαστρογιάγκος  ...και όσον αφορά τα δικά μου θεοπάλαβα μάτια, έβγαλες νόημα και παραέβγαλες... 
     
    Last edited: 18 Σεπτεμβρίου 2014
  9. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur


    Μα ήδη δεν υπήρχαν status στο forum, και σιγά...κάνε ένα κλικ στο όνομα του προφίλ εδώ και το βλέπεις το status. Δεν είναι ανάγκη να ανοίξεις κανένα προφίλ.
     
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Nemo ο καθένας διαλέγει να έχει μακρύτερο η βραχύτερο δρόμο...Εγώ συμφωνώ μαζί σου...Ότι το ταξίδι ίσως και να μην τελειώνει ποτέ...Αλλά αυτό δεν αποκλείει το γεγονός ότι το δικό μου κότερο δεν θα το ζήλευε εκείνος που την πλοήγηση του την κάνει πάνω σε πιρόγα...Εγώ ίσως και να λαχταρώ "ωκεανούς"...άλλος κάλλιστα την βρίσκει στο "ρυάκι" του...Τίποτε δεν μου αφαιρεί...τίποτα δεν του αφαιρώ κι εγώ...Αφού εκ των πραγμάτων ( η καλύτερα βάσει διαφορετικών επιλογών ) δεν θα διασταυρωθούμε ποτέ, η αν συμβεί θα γίνει για "κλάσματα δευτερολέπτου"...Σίγουρα κάποια status κατακτώνται...όχι σαν "τσίγκινα παράσημα" στο πέτο...αλλά σαν απόσταγμα μιας κάποιας προσωπικής μας διεργασίας...Τώρα αν κάποιος "φτιάχνεται" με την επίδειξη των "γαλονιών" του...καλή του όρεξη και ο καθένας με τον χαρακτήρα και τον τρόπο λειτουργίας του...που μπορεί να είναι αρεστός η όχι...

    Αλλά και αυτούς τους τελευταίους "υφάλους" εγώ τουλάχιστον βρήκα τρόπο να τον προσπερνώ ( όπως και συμβαίνει με πολλά άλλα πράγματα στην ζωή μου )...Δέχομαι αγόγγυστα το "φρούτο" που μου πλασάρει ο οποιοσδήποτε...Και αν χρειαστεί για έναν οποιονδήποτε λόγο να "αλληλεπιδράσω" μαζί του...Εκεί τον "φιλτράρω" και καταλήγω στο αν η "ανταλλαγή" μαζί του, θα είχε κάτι να μου προσφέρει υπό το εκάστοτε πρίσμα...Τώρα αν κάποιος/α διατρανώνει ότι είναι Master/Mistress/Dom/Domme/Sub/Perv/μανάβης/υδραυλικός/ταξιτζής κουτουλου κουτουλου και δεν είναι η δεν θα ήταν σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια...Θα το διαπιστώσω, αν και όταν μου χρειαστεί...Μέχρι τότε ποσώς μ' ενδιαφέρει το αν και κατά πόσο πληρεί τις όποιες προϋποθέσεις Βουδουσουμο/φετιχιστικής αυθεντικότητας...Σιγά μην του ζητήσω και ISO δηλαδή χαχαχα...( και εδώ αστειεύομαι γενικώς με το ξακουστό άκυρο μου χιούμορ και δεν περιγελώ τα γραφόμενα σου...)
    Όσο ο άλλος/άλλη παραμένει στην "τροχιά" του...ας "χορεύει" όσο και όπως θέλει...Αν όμως "πέσω πάνω" του και του πατήσω τον κάλο, το λάθος θα ήταν δικό μου, που ξέφυγα από την δική μου την τροχιά και τούμπαλιν...  

    Υ.Γ. Δεν κατακρίνω όποιον αρέσκεται στις αυθεντίες και στους "στενούς κορσέδες" ( που δεν σημαίνει ότι επειδή εγώ θα τους αντιλαμβανόμουν σαν στενούς, θα ήταν τέτοιοι και για οποιονδήποτε άλλον )...Αλλά ούτε και ανέχομαι τους "κορσέδες" να μου τους φορούν με το ζόρι... 
     
    Last edited: 18 Σεπτεμβρίου 2014
  11. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Αφού συμφωνούμε στα περί τροχιάς, και αφού συμφωνήσαμε ότι ο άνθρωπος δεν είναι μπαμπουίνος, κουνέλι ή σκύλος, συμφωνούμε σε όλα   Το κακό όμως ότι οι τροχιές είναι μοναδικές και μοναχικές.
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ότι οι τροχιές είναι μοναδικές και μοναχικές είναι το καλό...Αλλά υπάρχουν και τα "διαλείμματα" και κάποια "αστέρια" σε τροχιές αρκετά κοντινές με την δική μας...όσο χρειάζεται για να νιώθουμε λιγότερο μόνοι, χωρίς τον κίνδυνο να συγκρουστούμε...για περισσότερο η λιγότερο χρόνο τουλάχιστον μέσα στο κλούβιο μου κεφάλι είναι πλέον δευτερεύουσα σκέψη...