Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το πρωτόκολλο του πληθυντικού

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 26 Ιανουαρίου 2006.

  1. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: RE: RE: RE: Το πρωτόκολλο του πληθυντικού

    Ο τρόπος που θέτετε το θέμα Κύριε φον Κλαιστ, δεν απέχει από το να ρωτάτε "τί σας ήρθε να μαστιγώνεστε ρε παιδιά, γιατί δεν τη βρίσκετε με κανένα χαιδάκι απλό όπως όλος ο κόσμος". Σκεφτείτε το λίγο, έχω άδικο;  

    Προσωπικά καλύπτομαι πλήρως από αυτό:

    Λέξη προς λέξη.

    Και στο πλαίσιο της κοινότητας θεωρώ σωστή αυτή την προσέγγιση καθώς και
    γενικότερα τα όσα έγραψε ο gh kai ydwr.

    Να σας το ζητώ και καθημερινά στον πληθυντικό κύριε potty65, αν έτσι θα γίνει δυνατό να Μ/μιλήσουν και οι L/lifestylers. Δέχομαι και πριβέ επ αυτού, αν έτσι επιθυμείτε να γίνει  
     
  2. Guest05

    Guest05 Guest

    RE: RE: RE: RE: RE: RE: Το πρωτόκολλο του πληθυντικού

    Το αντίθετο αγαπητή μου tenter_lilly . Θα προέτρεπα τον όλο τον κόσμο να δοκιμάσει κάποια από τα του forum προτεινόμενα .

    Πίστεψε με όμως ότι αν γράψω κάποτε πως την βρίσκει «όλος ο κόσμος » όπως λες δεν θα αντέξει ο server .
     
  3. ioustini

    ioustini New Member

    Πιστεύω ότι ο πληθυντικός είναι ουσιαστικό κομμάτι μιας συγκεκριμένης ερωτικής Sm σχέσης. Ξεκινά από το στάδιο της υπακοής, για να συνιθίζει το υποτακτικό πρόσωπο σ' αυτήν την ιδιαίτερη σχέση και γίνεται τρόπος ζωής, πλέον, στο στάδιο της υποταγής.
    Πιστεύω, και θα συμφωνήσω με τον Master Spiler, ότι δεν μπορεί να γίνεται χρήση του πληθυντικού από τον υποτακτικό απέναντι σε άτομα που δεν είναι κυρίαρχοί του, εκτός αν είναι εντολή του Κυρίαρχου. Δεν θεωρώ ότι αυτό καθ' αυτό είναι ένδειξη σεβασμού. Ο σεβασμός είναι βαθύτερο συναίσθημα και ειδικά σ' αυτήν την ιδιαίτερη σχέση πρέπει να υπάρχει (ουσιαστικά κερδίζεται) και στα δύο πρόσωπα, τόσο του υποτακτικού όσο και του κυρίαρχου.
     
  4. gh_kai_ydwr

    gh_kai_ydwr Regular Member

    RE: RE: Το πρωτόκολλο του πληθυντικού

    Κύριε, κύριε εχω μια απορία!
    Δε μπορεί να προσεγγίσει κανείς το BDSM ως παιχνίδι που καλύπτει ανάγκες μας (την ανάγκη του παιχνιδιού αλλά και πολλές άλλες) μέσα απο την αναγνώριση των ιδιαιτεροτήτων μας καi τη συμφιλίωση μαζί τους;

    (Στο σχολείο ήμουν ο εξυπνάκιας της τάξης!)
     

    Βρήκα πάντως ενδιαφέρον το παρακάτω:
    http://www.mysticrose.com/roleplay.htm
     
  5. gh_kai_ydwr

    gh_kai_ydwr Regular Member

    RE: RE: Το πρωτόκολλο του πληθυντικού

    Ελα τώρα φίλε μου, είσαι υπερβολικός. "Φραγκολεβαντίνικος μιμιτισμός", κάτι που (καλώς ή κακώς) υπάρχει και λειτουργεί στην ελληνική κοινωνία εδώ και εκατόν τόσα χρόνια; Tότε η κατα κόρον χρήση εδω μέσα αγγλικών λέξεων εκεί που υπάρχουν ακριβώς αντίστοιχες ελληνικές (π.χ. Master/slave) τι είναι; Και στο κάτω κάτω, αν κάτι φραγκολεβαντίνικο μου αρέσει, θα το χρησιμοποιώ και αδιαφορώ για τους αρχαίους έλληνες. Δεν είναι μιμητισμός είναι "ενσωμάτωση ξένων πολιτισμικών στοιχείων"!   Κι έτσι κι αλλιώς ο προπάππους μου ήταν αρβανίτης.  
     
  6. anasia

    anasia Contributor

    Δεν καταλαβαίνω όλη αυτή την αντιπαράθεση ....

    Είμαστε τόσο διαφορετικοί όλοι μας !

    ...κάπως αντιλαμβανόμαστε τα πάντα που τελικά ,
    δεν ξέρω ,
    αλλά όλα είναι τελικά σωστά ,
    και εγώ που το αισθάνομαι και το κάνω γιατί θεωρώ ότι ο σεβασμός στον Αφέντη μου εκδηλώνεται και με αυτόν τον τρόπο ,
    αλλά και εκεινοι που είναι ‘’ διαφορετικοι’’ και λένε
    …. ‘’έλα μωρέ και γιατί να το κάνω αυτό ? ‘’.

    Πως νιώθει κάποιος είναι όλα ,
    και δεν υπάρχουν κανόνες για τίποτα ,
    όπως νιώθεις , πράττεις ,
    και τι σέβεσαι ,
    και με ποιο τρόπο,
    αν υπάρχει βέβαια τρόπος για το σεβασμό ,
    και πως το καταλαβαίνει και το βιώνει ο καθένας ,
    μέσα σε αυτό που λέμε ,
    ( όπως το λέμε ,και όπως το ερμηνεύομαι ) ,

    bdsm σχέση !
     
  7. Lord_of_Passion

    Lord_of_Passion New Member

    RE: RE: Το πρωτόκολλο του πληθυντικού

    Συμφωνω απολυτα με τα ως ανω........
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Να ρωτήσω....Αν δλδ κάποιος dom ή master δεν επιθυμεί ή αδιαφορεί για τον πληθυντικό από κάποιον-κάποια sub/slave που δεν ανήκει στον σεξουαλικό προσανατολισμό του,θίγεται ο τίτλος του;
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ποσώς αγαπητέ Incomplete.

    Ο πληθυντικός, όπως και πολλά άλλα είμαι απλά "μέσα" (και η προσωπική μου άποψη είναι πως έχουν τον λόγο τους) δεν καθορίζουν όμως την ουσία.

    Η ουσία ονομάζεται υποταγή και πρέπει (ναι πρέπει) να εκφράζεται με ξεκάθαρό τρόπο, τον τρόπο που απαιτεί ο Κυρίαρχος και σίγουρα όχι τον τρόπο που "βολεύει" τον υποτακτικό.

    Αν και ανήκει σε άλλο thread...

    Προσυπογράφω (οι υπογραμμίσεις δικές μου)
     
  10. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Εννοώ πως αν πχ κάποιος str8 sub/slave σε μου απευθυνθεί στον πληθυντικό
    σε κάποιο χώρο ή και στο chat,χωρίς να θέλει να αναζητήσει κάποιο session(μπορεί ,απλά, να θέλει να μου πει κάτι-άνθρωποι είμαστε ρε αδελφέ!) και εγώ του το γυρίσω στον ενικό,θα θιχτεί η υπόσταση μου(βάσει του περίφημου πρωτοκόλλου)?

    H ερώτηση είναι καθαρά εγκυκλοπαιδική .Η τελευταία ανασφάλεια που θα μπορούσα να έχω είναι μην αμφισβητηθώ για τον (όποιο) ρόλο δηλώνω..
     
  11. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    το περίφημο πρωτόκολλο είναι αρκετά flexible βάση της προσωπικής αισθητικής του εκάστοτε Κυρίαρχου  
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Όχι, αλλά μερικώς αμφισβοιτείς τον ίδιο, αυτό που πρεσβεύει πως είναι και τον τρόπο, που πιστεύει πως πρέπει (θέλει) να λειτουργεί.

    Σκέψου το <s>