Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το πρώτο βήμα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος thanasis, στις 8 Απριλίου 2014.

  1. thanasis

    thanasis Contributor

    Με αφορμή αυτό:
    Θεωρώ οτι μπορεί να γίνει μια ενδιαφέρουσα συζήτηση. Ποια είναι η γνώμη σας;
     
  2. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Απάντηση: Το πρώτο βήμα

    Πράγματι είναι ένα ενδιαφέρον θέμα το οποίο έχω συζητήσει κατά καιρούς ακούγοντας ποικίλες απόψεις.

    Η δική μου περιεκτική τοποθέτηση είναι η εξής:
    Το υ εκδηλώνει τη διαθεσιμότητά του μπρος το Κ μέλος. Το υ είναι αυτό που παραδίδεται γι'αυτό και πρέπει να επιλέγει συνειδητά το πότε κι από ποιον. Ποιος είναι αυτός που του εμπνέει εμπιστοσύνη για να προχωρήσει σε μία ασύμμετρη σχέση.

    Αυτό που περιγράφω βεβαίως δεν έχει καμία σχέση με τη σωρεία απελπιστικών μηνυμάτων από τους διάφορους υποτακτικούς όπου κάνουν μεν το "πρώτο βήμα" αλλά το "είμαι έτοιμος να παραδοθώ άνευ όρων" στον κάθε άγνωστο και πιπιλώντας καραμελωτές σκόρπιες εκφράσεις "πρωτοκόλλου" με το χαιρετώ σας, δε νομίζω ότι δείχνει σύνεση.
    Υπάρχουν βέβαια και Κ άτομα που παίρνουν στο κατόπι τα υ, βάζοντάς τα μάλιστα σε "πρόγραμμα πειθαρχίας/συμμόρφωσης" χωρίς καν να τα ρωτήσουν καλά-καλά.
     
  3. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Απάντηση: Το πρώτο βήμα

    Πάντα έκαναν την αρχή. Πάντα με πλησίαζαν. Δεν ξέρω αν τυχαίνει, απλά είναι η αλήθεια. Παλιότερα, μικρός, παιδί και έφηβος, ήμουν πολύ ντροπαλός. Ύστερα το ξεπέρασα, αλλά ακόμα και τότε με πλησίαζαν πρώτες εκείνες και ήταν πάντα πολύ χαρακτηριστικές, κυριαρχικές γυναίκες, εννοείται όχι πάντα Dommes. Η τελευταία αρχικά με διεκδίκησε και λίγο, έδειξα αρχικά επιφυλακτικότητα και εκείνη έδειξε επιμονή.
     
  4. Dolce_vita

    Dolce_vita Regular Member

    Απάντηση: Το πρώτο βήμα

    Το πρωτο βημα σε μια σχεση αφοσιωσης οφειλει να το κανει παντα ο Κυριρχος εχοντας απεναντι του μονο τον ιδιο του τον εαυτο
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Το πρώτο βήμα

    Πάντα εγώ πλησίασα Κυρίαρχο, διερευνητικά. Ούτε διαθεσιμότητα ούτε πρόθεση εκφράζοντας, απλώς επιθυμία επικοινωνίας. Όσον αφορά τα πρωτόκολλα, εξαρτάται. Σε άλλους με το "καλημέρα" σε άλλους πριν το πρώτο "αντίο", ανάλογα τι μου έβγαζαν.
     
  6. Απάντηση: Το πρώτο βήμα

    δε νομιζω οτι μπορει καποιος να φτιαξει ενα γενικο κανονα για το συγκεκριμενο θεμα. αναλογα τις συγκυριες κ τους ανθρωπους. ο σκλαβος μου με προσεγγισε, ψαχνοντας κυρια σχετικα κοντα του. αυτες τις μερες φλερταρω με μια υποτακτικη την οποια κουτουλησα τυχαια, μου αρεσε κ την πλησιασα εγω.
     
  7. chrome

    chrome New Member

    Απάντηση: Το πρώτο βήμα

    Νομίζω ότι θα πρέπει να διαχωριστεί το πλησίασμα, σε επαφή με τον σκοπό της δημιουργίας κάποιας σχέσης και σε ένα αρχικό άνοιγμα ως προς τις ...ας πούμε "μη συμβατικές σεξουαλικές προτιμήσεις" που μπορεί να υπάρχουν. Από την δική μου εμπειρία, αυτα γινονται πάντα σε δύο χρόνους. Για τι μιλάμε?
     
  8. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Απάντηση: Το πρώτο βήμα

    Νομίζω δεν υπάρχει κανόνας για το ποιός θα κάνει το πρώτο βήμα.Προσωπικά δεν
    θα με πείραζε να με πλησιάσει μια υ για να μου δώσει σημάδια γνωριμίας. Στο φόρουμ
    πάντως συνήθως δέχομαι μηνύματα, παρά στέλνω.Αν και πολλές υ έχουν πει ότι τους
    τρελλένουν με μηνύματα οι Κ. Σίγουρα μια απελπισμένη υ που είναι έτοιμη να παραδοθεί
    άνευ όρων στα χέρια μου, δεν μου προκαλεί ενδιαφέρον. Προτιμώ μια υ με έντονη
    προσωπικότητα που ξέρει τι θέλει και το διεκδικεί. Αν θελήσω να κάνω εγώ το πρώτο βήμα
    εννοείται πως θα το κάνω. Απο εκεί και πέρα ο Κ παίρνει την πορεία της σχέσης πάνω του,
    και την οδηγεί όπως Αυτός ξέρει (ή νομίζει πως ξέρει).
     
  9. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Απάντηση: Το πρώτο βήμα

    Χμμμ... ορθή παρατήρηση.
    Θεώρησα ότι το νήμα πραγματευόταν το ερωτικό πλησίασμα.
    Υπάρχει βέβαια και η προσέγγιση που ξεκινά με σκοπό την επικοινωνία και την ανταλλαγή προβληματισμών και απόψεων πάνω σε θέματα που αφορούν τον εναλλακτικό ερωτισμό, όπου ίσως εξελιχθεί σε σχέση, ίσως και όχι.
     
  10. Απάντηση: Το πρώτο βήμα

    @thanasi ενδιαφέρον το θέμα.
    Το κακό ξεκινάει με την ταμπελοποίηση των σχέσεων και με τα καθολικά πρωτόκολα.

    Ο κάθε άνθρωπος ανεξαρτήτου status είναι διαφορετικός και ζητά άλλα πράγματα. Επίσης δεν είναι όλες οι σχέσεις το ίδιο ώστε να έχουμε έναν γενικό κανόνα.

    Άλλες φορές πλησιάζει η γυναίκα. Άλλες ο άντρας. Εξαρτάται απο την κατάσταση.
    Αλλιώς πέφτουμε σε μια ηθικολογική παγίδα.

    Η υποτατική μπορεί να πει κάτι ή με τον τρόπο που κινείται να δείξει ότι έχει ανάγκη απο την παρουσία Κ στην ζωη της. Δεν εννοώ φυσικά να είναι κνώδαλο ή να μιλάει για s/m!

    Ο Δάσκαλος μου είδε κάτι που είχα γράψει και με πλησίασε για να μου δώσει κάποιες συμβουλές, τον πλησίασα και εγώ και έτσι έγινε.

    Αυτά έρχονται φυσικά, αυτόματα.


    Όταν όμως η γυναίκα πλησιάζεται ξέρει ηδη απο πριν. Ο άντρας ελπίζει.
     
  11. Joy_division

    Joy_division Guest

    Απάντηση: Το πρώτο βήμα

    Η δική μου προσωπική εμπειρία είναι να με προσεγγίζουν, εκτός από 1-2 φορές που πραγματικά μου έκανε ένας Κ εντύπωση,πράγμα υπερβολικά δύσκολο λόγω πολύ υψηλών κριτηρίων (μαζί με την ατελείωτη ματαιώτητα που κουβαλάει αυτό από μόνο του). Από συζητήσεις βέβαια γνωρίζω πως συνήθως τα υ προσεγγίζουν πρώτα κατά κανόνα.
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Το πρώτο βήμα

    Οι υποτακτικοί λόγω ψυχολογίας διατηρούν γενικά χαμηλούς τόνους με τους ανθρώπους που τους ενδιαφέρουν. Επειδή η προσέγγιση απαιτεί θάρρος (κάποιες φορές και θράσος), σπάνια πλησιάζουν πρώτοι τους κυρίαρχους.