Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το συναισθηματικο δεσιμο σε σχεσεις d/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος submassive_21, στις 5 Μαρτίου 2015.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Οh, αχμφ, επιβίωση, ούτε στο survivor να ''παίζαμε'', να απολαμβάνουμε την υποταγή θέλουμε, αυτό είναι ευτυχία, χωρίς πολλά ~ πολλά.
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    @gaby

    Δεν πιστεύω πως υπάρχει κάποιος Κυρίαρχος που μπορεί να απαγορεύσει συναισθήματα, πως μπορεί να απαγορεύσει σε κάποιον άλλο άνθρωπο να τον ερωτευθεί, κι ας είναι σκλάβος του. Μπορεί να προσπαθήσει μη την συμπεριφορά του να τον αποτρέψει ίσως, αλλά μέχρι εκεί.
    Ουτε είμαι της γνώμης πως απολαμβάνει κανείς την υποταγή του αν την διαχωρίσει, την αποκόψει απο το συναίσθημα και το δέσιμό του με τον Αλλον.
    Ισα ισα.
    Αλλά ο.κ, ο καθένας όπως το νιώθει κι όπως το βιώνει...
     
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Χμμμ... εσύ φίλε μου αντιλαμβάνεσαι οτι ρίχνεις λάδι στη φωτιά;  
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Είναι δικαίωμά σου να μην πιστεύεις και δεν έχω την παραμικρή αντίρρηση, το θέμα είναι πόσο στενά η άποψή σου αντικατοπτρίζει μια πραγματικότητα  

    Το μη λιμπερτίνικο BDSM έχει στη ρίζα του κινήτρου του καθένα, γενικά μιλώντας πάντα και χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, φόβους και ενοχές. Οι φόβοι και οι ενοχές δεν αφήνουν το συναίσθημα να αναπτυχθεί.
    Το λιμπερτίνικο BDSM δεν ασχολείται, απλά. Καμία αντίρρηση ότι μπορεί να υπάρχει και οι σωματικές εκκρίσεις είναι βέβαιο ότι υπάρχουν, λοιπόν;
     
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Eχεις κάνει λάικ εδώ. Αν ηταν σαν μοντερε'ιτορ για την πρώτη πρόταση πάσο, αν και θα 'πρεπε να το διευκρινίσεις.. Αλλιώς ,που διαφωνούμε;

    a.Ποιά είναι η πραγματικότητα που αντικατοπτρίζει στενά η άποψη μου;
    b.Αυτός ο διαχωρισμός σε λιμπερτίνικο και μη βδσμ ψιλοαυθαίρετος και αφοριστικός μου ακούγεται και εν πάσει περιπτώσει χρήζει διευκρινήσεων , αιτιολογήσεων και περαιτέρω ανάπτυξης...
     
  6. gaby

    gaby Guest

    @underherfeet
    α. Δικαίωμά σου να μην πιστεύεις ότι μπορεί Κυρίαρχος να απαγορεύσει συναισθήματα. Αν όμως μπορεί; Αυτό ήθελα να πω.
    β. Για το β. έχεις δίκιο αλλά δεν έχω τόση διάθεση. Φαντάσου όμως γέλιο που θα έκανε λιμπερτίνος - θυμάμαι το "γάμησέ την παιδί μου να ησυχάσουμε κι εμείς οι νοικοκυραίοι" και χαμογελώ.
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Τα συναισθήματα γεννιώνται μέσα μας μέσω ενός πολύπλοκου και μη πλήρως γνωστού μηχανισμού , που ούτε εμείς οι ίδιοι μπορούμε να ελέγξουμε, πόσο μάλλον ένας άλλος. Αυτό που μπορούμε να ελέγξουμε , και αυτό εν μέρει , είναι η εκδήλωσή τους. Αυτά τουλάχιστον λέει μέχρι σήμερα η νευροβιολογία, εξ όσων γνωρίζω και σε αυτά τα δεδομένα εδράζεται η πεποίθησή μου.
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Η εκλογίκευση τί ρόλο παίζει στο κύκλωμα αυτό που περιγράφεις; Αλλιώς καμία αντίρρηση.
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Αυτή έρχεται μετά, αφου γεννηθούν τα συναισθήματα, είναι δουλειά του φλοιού.
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Φαντάζομαι κι εγώ πως όταν λέμε για έλεγχο συναισθημάτων δεν εννοούμε ιππόκαμπο, μήτε αμυγδαλή, κατά πάσα πιθανότητα φλοιό εννοούμε. Αλλά και πάλι, είμαι ο.κ. όπως και να 'χει το πράγμα.
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Εχει διαφορά όμως, αυτό πρέπει να καταλάβεις.
    Οσο και να εκλογικεύω και να ελέγχω την σιχαμάρα , την αηδία και τον φόβο που νοιώθω για τις κατσαρίδες, τόσο αδύνατον μου είναι να μου απαγορεύσω να τα αισθανομαι κάθε που βλέπω μία.
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Δεν χρειάζεται να καταλάβω, @underherfeet, γνωρίζω  

    Απλά λέω πώς μπορεί να λειτουργεί η άλλη άποψη. Αυτή είναι όλη η βαρετή ιστορία.