Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το συναισθηματικο δεσιμο σε σχεσεις d/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος submassive_21, στις 5 Μαρτίου 2015.

  1. lexy

    lexy .ti.va.

    ...όπως λέμε τηγανητές πατάτες στο φούρνο....

    ..μα τι γίνεται...
     
  2. brenda

    brenda FU very much

    Άμα δεν παίζει κανένα ρόλο το δέσιμο και δεν δένονται συναισθηματικά οι άνθρωποι μέσα από το D/s, τότε γιατί πολλά Κυριαρχικά άτομα τραβάνε ζόρι με την μονόπλευρη μονοϋποτακτικότητα (προσέξτε με, δε λέω μονογαμία, έχω τους λόγους μου ) του από κάτω; Oέο;
    Tι φοβούνται;
    Ότι θα τους τα χαλάσουν; 
     
  3. Το θέμα είναι να μη βάζουμε σε καλούπια ανθρώπινες σχέσεις για το
    πως πρέπει να είναι και πως δεν πρέπει
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Μια διευκρίνηση:

    Εννοείς ότι υπάρχουν *πόλυ* Κ που τραβάνε ζόρια με τα *μόνο* υπό;
     
  5. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Την συζήτηση βάζουμε σε κάποιες ράγες για να ξέρουμε τι λέμε και γιατί. Η σχέση του καθενός είναι άλλη ιστορία και είναι ολίγον αυτονόητο ότι "δεν μπαίνει σε καλούπια", βασικά μπαίνει αλλά τα καλούπια αυτά είναι αυτονόητα εδώ και αιώνες, δεν τα εφεύραμε εμείς και συνήθως είναι ανεπίγνωστα στη σχέση, οπότε τι να συζητάμε  

    Διότι, συγνώμη κιόλας, τι άλλο είναι η συζήτηση περί "συναισθηματισμού δεσίματος εντός D/s" αν όχι η ενδεχομένως συμπαθητική προσπάθεια να μπει το D/s σε οικεία και άρα ασφαλή και ευκόλως διαχειρίσιμα καλούπια;

    Προσωπική μου απάντηση πάνω στο ερώτημα του νήματος είναι ότι έχω την εντύπωση ότι υπάρχει συναισθηματικό δέσιμο στις πιο πολλές σχέσεις D/s αλλά δεν κάνει το συναισθηματικό δέσιμο ούτε το D/s ούτε καν τη σχέση. Υπάρχει όμως και είναι σημαντικό για τους ίδιους που το έχουν. Σχεδόν τόσο σημαντικό όσο και το D/s (τους).
     
  6. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Ενδιαφέρον νήμα.

    Προσωπικά, δεν έχω δει καμία σχέση που να μην εμπεριέχει συναισθήματα. Καμία όμως.
    Συναισθήματα δημιουργούνται αλληλεπιδρώντας με άλλους ανθρώπους. Αυτόματα νομίζω εγώ. Δεν ξέρω δλδ πως μπορείς να κινητοποιήσεις ένα συναίσθημα όταν εσύ το θες. Εγώ δεν το έχω σκεφτεί καν δλδ. Μου μοιάζει εξωπραγματικό.
    Άρα δεν καταλαβαίνω και αυτό που διάβασα, την απαγόρευση συναισθήματος από τον κυριαρχικό.
    Δλδ, όταν κάποιος ερωτεύεται λέει "εγώ τώρα θα ερωτευτώ" και τσουπ γίνεται;

    Το αν το συναίσθημα οδηγεί ανθρώπους να κάνουν σχέσεις, φυσικά και υπάρχει. Αλλά αμφισβητώ αυτό το "σε ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά". Μου αρέσεις ίσως; Λέω εγώ.

    Θεωρώ τα συναισθήματα, διαδικασίες που χρειάζονται χρόνο να εμφανιστούν. Και μέχρι να εμφανιστούν ή και όταν εμφανιστούν, δεν κατανοώ που δυσκολεύουν την υποταγή ή την κυριαρχία.

    Μια υποτακτική, απ όσο μπορώ να μιλήσω για αυτό, προσέρχεται σε μία σχέση αναζητώντας την υποταγή και όχι τον έρωτα. Μπορούμε όμως να αποκλείσουμε ότι αργότερα θα έρθει αυτός ο έρωτας, γτ D/s και έρωτας δεν πάνε μαζί; Ή αν έρθει αυτός ο έρωτας θα πάει περίπατο η υποταγή;

    Τα συναισθήματα δεν είναι από μόνα τους καταστροφικά. Καταστροφικά τα κάνουν οι απαιτήσεις και οι προσδοκίες των ανθρώπων, ψευδώς στηριζόμενες πάνω στα συναισθήματα.
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Αυτό. ^^
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Τα υποχρεώνουν να είναι μονο-υποτακτικά. Αυτό λέω. Κι αναρωτιέμαι γιατί. Αν δεν υπάρχει δέσιμο, that is.
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Αυτό είναι σχήμα πρωθύστερο, εκτιμώ πως πρακτικώς δεν μπορεί να γίνει, στον ορίζοντα που αντιλαμβάνομαι και κατανοώ τα πράματα.

    Βεβαίως όμως και θα μπορούσε να ισχύει...
    Υπό πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις.
    Ξέρω μόνο μια που έχει αναφερθεί στην λογοτεχνία πριν καμιά σαρανταριά χρόνια...
    (Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να μπω σε λεπτομέρειες)...
     
  10. tithon

    tithon Contributor

    χρήσιμο είναι να διευκρινιστεί οτι συναίσθημα δεν είναι μόνον η κλάψα ή η καψούρα.
    συναισθήματα είναι και η χαρά, η έλξη, η ικανοποίηση κλπ.

    δέσιμο γίνεται με τριχιά ή λουράκι.
    εξάρτηση γίνεται με ντρόγκα.
     
  11. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    εγωισμος ανασφαλεια?και μην αρχισει κανεις τις βλακειες το αν εχουν οι Κ ανασφαλειες 
     
  12. brenda

    brenda FU very much

    Πορκέ είναι πρωθύστερο Καντ σερί?