Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το τσιμπούκι ως ψυχαναλυτικό μεθοδολογικό εργαλείο..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Humour' που ξεκίνησε από το μέλος Piros, στις 26 Απριλίου 2017.

  1. Piros

    Piros New Member

    Ο Φρόιντ έλεγε ότι υπάρχει η έμφυτη ροπή του ανθρώπου στα αρχαίγονα ένστικτα του.. δεδομένου ότι στο πλαίσιο της κοινωνίας ο άνθρωπος πρέπει να εμφανίζει μια κοινωνικά αποδεκτή συμπεριφορά, ο πολιτισμός λειτουργεί ως φυλακή του ανθρώπου. Για παράδειγμα τα μωρά που δεν έχουν ενσωματωθεί απόλυτα στην κοινωνία, έχουν την τάση να παίρνουν οκά τα πράγματα, δικά τους και μη, και να τα βάζουν στο στόμα τους. Πιστεύετε ότι το τσιμπούκι δεν είναι μια απλή συνουσιακή πράξη που αποσκοπά στην ηδονή και σχετίζεται με βαθύτερα αρχαίγονα ένστικτα; Θα εκτιμούσα τις φιλοσοφικές σας προσεγγίσεις!
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Yep.
     
  3. Kostas.V.

    Kostas.V. ....Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols....

    Τα είπε αυτά ο Φρόιντ....?
     
  4. dark_princess

    dark_princess Regular Member

    Το παιδι ειπε να κανουμε φιλοσοφικες προσεγγισεις.... αν δε μπορεις να συμμετεχεις....
     
  5. tithon

    tithon Contributor

    δεν βάζουμε στο στόμα ο,τι να 'ναι.
    κι ό,τι βάζουμε στο στόμα δεν είναι ό,τι να 'ναι.
     
  6. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Το καλύτερο ever τσιμπούκι μου το έχει πάρει αναρχική σε κατάληψη της Φιλοσοφικής.

    Δεν ξέρω αν αυτό εσάς σας λέει τίποτα, εμένα μετά αυτό το νήμα μου λέει πολλά.
     
  7. Candl

    Candl άκρον άωτον ...

    Φιλοσοφική προσέγγιση... 
     
  8. tithon

    tithon Contributor

    και η νομική έχει διακριθεί, παλαιότερα.

    διευκρινιστική προσθήκη: η νομική και ως εφαρμοσμένη φιλοσοφία, περισσότερο κοινωνικά προσαρμοσμένη εκ τούτου. αφιστάμενη του αρχεγονισμού.
     
    Last edited: 26 Απριλίου 2017
  9. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Αν και δεν έχω εμπειρία, το έχω ακούσει πολλές φορές ότι οι καταλήψεις της νομικής κρατούν τις πρωτιές στην συγκεκριμένη πρακτική.

    Οι καταλήψεις της φιλοσοφικής ωστόσο είναι πιο κοντά στο θέμα που πραγματεύεται το νήμα για το λόγο ότι συνδυάζει

    α)Φιλοσοφία, ότι και να πεις για την φιλοσοφική σχολή είναι εν γένει φιλοσοφικό.
    β)Αναρχία, άρα χαμηλή κοινωνική ενσωμάτωση.
    γ)Πιπίλισμα
    δ)Ντουμάνια, οκ άσχετο.

    Όχι ότι στις καταλήψεις της νομικής δεν θα βρει κάποιος παρόμοιες ποιότητες, άλλα όπως και να το κάνουμε δεν είναι η νομική το ίδιο φιλοσοφημένη με την φιλοσοφική και εδώ είπαμε να μιλήσουμε φιλοσοφημένα.
     
  10. tithon

    tithon Contributor

    @AuroraBorealis
    οριακά πρόλαβα τις διευκρινίσεις. όντως δεν υπήρξα σαφής, αρχικά.
    παραμένω στο θέμα.
     
  11. lexy

    lexy .ti.va.

    Πόσο φαίνεται ότι δεν έχετε μαθητεύσει σε αμφιθέατρα θετικής κατεύθυνσης..
     
  12. Kostas.V.

    Kostas.V. ....Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols....

    Θα είμαι ευγενείς μαζί σου και θα σου πω ότι το παρατραβας....το να μπραταρεις έτσι άσκοπα καταντά κουραστικό....