Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υπάρχει σεξ χωρίς σχέση? Ναι μεν, αλλά...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος peleas, στις 5 Απριλίου 2016.

  1. Ερώτημα που τίθεται σε πολλές αποχρώσεις μέσα στο φόρουμ, δηλωτικό διαφόρων προθέσεων:

    - Το σεξ δεν προϋποθέτει ύπαρξη συναισθήματος
    - Κάνω σεξ μόνο μέσα σε σχέση
    - Κάνω σεξ μόνο εκτός σχέσης (δε μπλέκω τη βούρτσα με την πούτσα)
    - Κάνω σεξ όπου κάτσει
    - Ευχαριστιέμαι το σεξ μόνο μέσα στη σχέση
    - Ευχαριστιέμαι το σεξ μόνο εκτός σχέσης (εντός σχέσης καταντά υποχρέωση)
    - Ευχαριστιέμαι το σεξ όποτε και όπου το βρω

    Κυκλοφορούν και άλλες δηλώσεις, συνδυασμοί και ευφάνταστες προτιμήσεις.

    Λεφτά μπορεί να μην υπάρχουν, σεξ χωρίς σχέση υπάρχει. Τι έχουμε όμως στο νου μας όταν λέμε "σεξ χωρίς σχέση"? Ας ξεκινήσουμε από κάτι στο οποίο όλοι νομίζω πως θα συμφωνήσουμε: Το αγοραίο σεξ. Μπαίνεις, πληρώνεις, καταναλώνεις, φεύγεις. Ξεκάθαρο, ακόμα και όταν διανθίζεται με κουβεντούλα "για να σπάσει ο πάγος".

    Πάμε σε άλλη περίπτωση: Ψωνίζεις/ζεσαι σε ένα μπαρ, το κάνετε στις τουαλέτες, λέτε ένα "καληνύχτα". Απόψε θα κοιμηθείτε χωρίς λεξοτανίλ. Το επόμενο πρωί θα φέρετε στη μνήμη τη χτεσινή ιστορία όπως θα θέλατε να είχε συμβεί...
    Οι περισσότεροι θα πουν πως αυτός είναι ο ορισμός του σεξ χωρίς σχέση. Είναι όμως έτσι? Γιατί τότε δεν επέλεξες το αγοραίο σεξ? Μη μου πεις ότι το να κεράσεις ένα ποτό (ή περισσότερα) και να πληρώσεις το ξενοδοχείο θα σου έρθει φθηνότερα. Άρα, το σεξ δεν ήταν το αποκλειστικό ζητούμενο...

    Το σεξ είναι το μόνο στοιχείο που εμφανίζεται σε δύο διαφορετικά επίπεδα στην πυραμίδα των αναγκών του Μάσλοου: Στην επιβίωση και στην κοινωνικότητα (σεξουαλική οικειότητα)

     

    Είναι συστατικό της κοινωνικότητάς μας, άρα του σχετίζεσθαι, γιατί η οικειότητα προϋποθέτει μια ελάχιστη μορφή σχέσης.

    Γίνεται να έχω σεξ χωρίς σχέση? Φυσικά. Αλλά έτσι θα καλυφθεί κατά το ήμισυ η ανάγκη μου για σεξ. Κάτι θα λείπει: Η οικειότητα, που απογειώνει τη γνωριμία της σάρκας...
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Σώβρακο με χάσικο λάστιχο έχει γίνει ο Maslow...
     
  3. halkidikiotis

    halkidikiotis reflexology, therapy massage tantra

    Οτι κ να πουμε πανω απο ολα η χημεια κ το κλικ. Ερωτικη χημεια ερωτικη ελξη.εδω υπαρχουν παντρεμενα ζευγαρια μεγαλης ηλικιας και μια χαρα τα πανε στον ερωτα κ υπαρχουν κατι νεα παιδια που δεν ξερουν κ ουτε τους σηκωνετε και αν τους σηκβθει χυνιυν αμεσως σε πεντε λεπτα. Παντως και σεξ χωρις σχεση αν και δεν ξερω ποσο θα κρατουσε ειναι τελεια. Παντα κατι θα μας λειπει.μεγαλειο ειναι να εισαι ερωτευμενος ερχεται το καλοκαιρι μεσα στο χειμωνα και το φως μεσα στο σκοταδι.
     
  4. και σφεντόνα, άμα λάχει...
     
  5. Όπου να ναι έρχεται και το ταξί  
     
  6. Μου το ζήτησε ήδη ο Θουκυδίδης.
     
  7. Δεν ξέρω τι είναι αυτό, αλλά θα επηρεάσει τη σχέση μας  
     
  8. Mind'n'Flesh

    Mind'n'Flesh Ναι, εγώ είμαι.

    Το θέμα είναι αν θέλουμε σεξ χωρίς ή με σχέση ή να ξέρουμε τι θέλουμε πρώτα από τον εαυτό μας;
    Δεν άντεξα, το έριξα το επίπεδο.
     
  9. Δε μπορείς, λόγω ύψους.
    (μεταξύ μας, ήταν εξ αρχής πεσμένο)
     
  10. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Η τοποθέτηση του νηματοθέτη είναι φρικτά περιορισμένη, και τραγικά προσβλητική γενικά. Σεξ χωρίς σχέση ίσον πουτάνες, ή ξεπέτα. Μάλιστα, ενδιαφέρον. Και νιώθω να με θίγει ευθέως, γιατί αυτο το νήμα ανοίγει υπερβολικά κοντά στο χθεσινοβράδυνό μου post που πραγματεύεται ακριβώς το σεξ εκτός σχέσης.

    Αναρωτιέμαι σε ποια από τις δυο κατηγορίες εμπίπτω λοιπόν. Αν είναι να διαλέξω, προτιμώ την πουτάνα πάντως. Τουλάχιστον είναι συνειδητοποιημένη επιλογή. Η ξεπέτα πάει στο ζωώδες, και προσωπικά την απεχθάνομαι.

    Το αρχικό post δεν κάνει αναφορά σε καμία άλλη δυναμική. Θα αναφέρω μια λοιπόν. Το ότι δεν υπάρχει μια "σχέση" ως πλήρως ανεπτυγμένη αλληλεξάρτηση, ανάμεσα σε συνειδητοποιημένους συναινούντες ενήλικες, δεν σημαίνει ότι δεν δημιουργείται κανένα άλλο είδος αλληλεπίδρασης. Το αντίθετο, η ίδια η ειλικρίνεια δημιουργεί. Δημιουργεί απέραντη ελευθερία έκφρασης, όταν δεν υπάρχουν ηθική κρίση, ενδοιασμούς, κοινωνικά πρέπει και δεν πρέπει. Δημιουργεί οικειότητα, ενδιαφέρον, σεβασμό για το άλλο άτομο. Ελεύθερα και συνειδητοποιημένα, δεν θα κουραστώ ποτέ το επαναλαμβάνω.

    Περισσότερος σεβασμός για τις επιλογές των άλλων, ή έστω μια πραγματική απορία, και όχι ρητορική, θα ήταν πολύ πιο ευπρόσδεκτα, από μένα τουλάχιστον, σε έναν χώρο σαν το δικό μας.
     
    Last edited: 5 Απριλίου 2016
  11. whisperer

    whisperer Regular Member

    Βασικα -νομιζω , ισως- καλο θα ητο να προσδιορισουμε τι εννοουμε σχεση πρωτα και μετα βλεπουμε....
     
  12. Mind'n'Flesh

    Mind'n'Flesh Ναι, εγώ είμαι.

    +1