Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υπακουοι υποτακτικοι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Queen_bee, στις 29 Νοεμβρίου 2016.

  1. Queen_bee

    Queen_bee New Member

    Καλησπερα.
    Μπορει το θεμα να φανταζει ή και να ειναι παιδικο στα ματια εμπειρων bdsmers..
    Απλα θα ηθελα να ξεκαθαρισω στο κεφαλι μου αυτο:
    Ο/Η Κ θελει να ειναι ο/η υ υπακουος/η παντα?
    Η θα ηθελε να μην ειναι καποιες φορες ωστε να τιμωρει..??
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Πάντα. Ο/Η Κ δεν χρειάζεται αφορμές για να σε ''σαπίσει'' /να σε βάλει στη θέση σου αν το θέλει, αν το υπό θέλει κορδελάκια είναι άλλο θέμα.
     
  3. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Η πραγματική τιμωρία δεν είναι παιχνίδι και για μένα δεν είναι κάτι ευχάριστο και ποτέ δεν μου άρεσε να τιμωρώ για τον ίδιο λόγο δεύτερη φορά, με κούραζε.
    Από την άλλη, για μένα πάλι, η "τιμωρία" έχει τις περισσότερες φορές μια μεγαλύτερη γλύκα όταν έχει σαν βάση αφορμή κάποια ατασθαλία η οποία όμως ξέρω ότι έγινε επίτηδες για να προκαλέσει την τιμωρία και όχι λόγω απειθαρχίας ή αδιαφορίας.
     
  4. angel42

    angel42 Regular Member

    Η ανυπακοή ξεκαύλωμα. Η δυσκολία που αντιμετωπίζει το υπό από την άλλη, καρακαύλωμα... Α.
     
  5. Afentra_Afroditi

    Afentra_Afroditi New Member

    Φυσικά και θέλω να είναι υπάκουος αλλά αυτό δεν είναι πάντα εφικτό.Κάποιες φορές ξεπερνάει τα όρια ή κάνει λάθη τα οποία οφείλονται στην απειρία του.Οι άνθρωποι δεν είναι στρατιωτάκια.Συμφωνώ με την Μαντλίν ότι δεν χρειάζομαι αφορμή για να τον τιμωρήσω και η τιμωρία δεν είναι απαραίτητα το ξύλο.Σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει τιμωρία αν αντιληφθώ ότι η "αταξία" έγινε για αυτό το λόγο.Οι θέσεις μας είναι ξεκαθαρισμένες.
     
  6. Queen_bee

    Queen_bee New Member

    Αν δεν χρειαζεται αφορμη για να τιμωρηθει ο/η υ, τοτε ποιος ο λογος της τιμωριας ως εννοια..?
    Στο δικο μου μυαλο, τιμωρια ειναι το αποτελεσμα μιας ενεργειας. Αν τιμωρεις χωρις λογο δεν ακυρωνεται η εννοια?
     
    Last edited: 29 Νοεμβρίου 2016
  7. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Η Μαντλίν δεν ανέφερε πουθενά τη λέξη τιμωρία...

    Θα επανέλθω λίαν συντόμως.  
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Η έννοια της τιμωρίας υπάρχει & παίζει ρόλο Κ είναι ότι θέλει κάνει, εκείνος κρίνει. Αν προκαλεί το υπό την τιμωρία τότε ναι παύει να υφίσταται.

    Αν είναι να παίζουμε παιχνίδι με τη λέξη, δε το βρίσκω σωστό, ναζάκια είναι αυτά, γτ η αληθινή τιμωρία πονάει πολύ. :- )
     
  9. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Η υπακοή και η προθυμία σαφέστατα και είναι στα βασικά ζητούμενα κάθε Κ μέλους.

    Όμως άλλο η τυφλή υπακοή, στην οποία λέει ο υ ναι παντού και πάντα πριν ακόμη ακούσει την εντολή και άλλο ο υ, που είναι μεν συνειδητοποιημένα υπάκουος, αλλά ασκεί και κάποια κριτική στο παιχνίδι, τη σχέση και την/τον Κ.

    Προσωπικά προτιμώ ανυπερθέτως τη β' κατηγορία υποτακτικών. Γιατί η ορθολογιστική και τεκμηριωμένα κριτική στάση αισθάνομαι ότι με κρατάει σε εγρήγορση και ότι με κάνει πιο σωστό, πιο ενδιαφέροντα και πιο χρήσιμο. Το "ναι σε όλα" δε με εξιτάρει και δεν το θεωρώ και "υγιές". Το δύσκολο άλλωστε είναι πάντα πιο γλυκό στο τέλος. Αλλά και στη διάρκεια.

    Όσο για την τιμωρία, αυτή ορίζεται πάντα από το Κ μέλος. Και μπορεί να είναι οποιαδήποτε πρωτοβουλία αποβλέπει στην επιβολή ή τη στέρηση, με σκοπό τη βελτίωση του υ.
     
    Last edited: 29 Νοεμβρίου 2016
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ααα! Μισό, υπάρχει ο/ η υπάκουος/η λέω σε όλα ναι υπό και το άλλο το υπό του ναι μεν αλλά; δε το ήξερα, μπερδεύτηκα.

    Να το πάλι το υγιές, σου χω νέα ντοκτορ δεν είμαστε καλά.
     
  11. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor


    Ξαναδιάβασέ το, αν θέλεις, γιατί κι εγώ μπερδεύτηκα με ό,τι έγραψες.
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ναι στο ζουμί, δεν υπάρχουν 2 κατηγορίες υπό, το ένα να θέλει ωμό με το αιματάκι του βδσμ και το άλλο να είναι πίτα γύρο απ' όλα. Νομίζω έγινα κατανοητή.