Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υπακουοι υποτακτικοι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Queen_bee, στις 29 Νοεμβρίου 2016.

  1. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor


    Είναι θέμα προσέγγισης. Για μένα υφίστανται τουλάχιστουν οι 2 προαναφερθείσες κατηγορίες αλλά έτσι κι αλλιώς είναι και πως το βλέπει ο καθένας μας.
     
  2. Queen_bee

    Queen_bee New Member

    Ισχυει..ειναι πολυ λεπτες οι γραμμες...και ολοι ανθρωποι διαφορετικοι...
     
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ο βαθμός υπακοής εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό κι απ' το λογικό/εφικτό καθώς και το καίριο της όποιας εντολής.
    Σε μένα η τυφλή υπακοή δεν άρεσε ποτέ, πρώτον, γιατί μου δίνει την εντύπωση του κίβδηλου.
    Δεύτερον, γιατί δεν θα μου προσέφερε εναύσματα. Ήθελα και θέλω δίπλα/κάτω μου ένα άτομο που δεν θ' απεμπόλιζε την κριτική του ικανότητα. Αν κάποιον θέλω να βελτιώσω - ακόμη και δια μέσω των στενών μου σχέσεων - εκείνος ο κάποιος είμαι εγώ.
    Η όποια υ μου στα χρόνια αν ήθελε να βελτιωθεί, δεν έπρεπε να περιμένει εμένα, για να την "στρώσω", πόσο μάλλον με το στανιό.
    Και δεν αντιλαμβάνομουν ποτέ σαν βελτίωση της, να της έκανα την απαραίτητη κοπτοραπτική για να μου παρείχε τις ιδανικότερες των υπηρεσιών. Το αν και κατά πόσο θα ήταν υπάκουη σε μένα σαν υ, δεν νομίζω ότι είχε ποτέ κανέναν αντίκτυπο στην έξω από μας ζωή της.

    Ως προς την τιμωρία, συνεχίζω να πιστεύω, ότι δεν γίνεται να σωφρονίσεις κάποια με την χρήση του φόβου, της βίας ή της απειλής της ( σωματικής ή ψυχολογικής ). Το ζήτημα - ξανά για μένα - είναι κάποιες συμπεριφορές ή πράξεις της, να καταλάβει, ότι θα ήταν λανθασμένες ή αντιπαραγωγικές - πάντα για κείνη -. Σε σημείο τέτοιο, που να μην θελήσει να τις επαναλάβει.
    Δεν χρειάστηκα ποτέ μου δικαιολογία ή "δικαιολογία" για να "κουτουλήσω" την όποια υ μου ( σωματικά ή ψυχολογικά ). Αφού είμαι πρωτίστως σαδιστής και μετά Κ, κάτι που η όποια υ μου το ήξερε, ακόμη πριν να μπλεχτεί μαζί μου.
    Να προξενώ πόνο ( στα συμφωνηθέντα πάντα όρια ) ή να ζορίζω κάποια, είναι κάτι που μου αρέσει και που στις σχέσεις μου αναζητώ. Και δεν χρησιμοποίησα/ω την όποια Κυριαρχία σαν προκάλυψη ( όχι ότι όλοι/ες οι Κ, θα προφασίζονταν το καππιλίκι τους για να πονέσουν/ζορίσουν τον/την έτερο τους, "μάτι" ), για να ικανοποιήσω τις σαδιστικές μου ορέξεις ( αν και όταν μου έρχονται ).

    Αυτά τα σίγουρα όχι λίγα....

    *Δεν υπάρχουν παιδιάστικα ερωτήματα, αλλά παιδιάστικες απαντήσεις. Και σχετικά με τους έμπειρους ( ή "έμπειρους" σαν και τα μούτρα μου ), ακριβώς γιατί θα ήταν έμπειροι, μάλλον θα έπρεπε να δείχνουν κατανόηση και υπομονή με τους λιγότερο έμπειρους.
    Στην αντίθετη περίπτωση, ίσως θα ήταν καλύτερο, αν δεν ακουμπούσαν καν τις σκέψεις/απορίες των απείρων ή "απείρων".
    Απ' το να τους "λούσουν", ας τους άφηναν να βρουν την όποια άκρη μόνοι τους.
    Αυτή η τελευταία παράγραφος δεν έχει συγκεκριμένο παραλήπτη, αλλά πλανάται στη σφαίρα της υποθέσεως.  
     
    Last edited: 30 Νοεμβρίου 2016
  4. Justmeandme

    Justmeandme Status astatus

    Δεν ξέρω για πάντα υπάκουος αλλά τουλάχιστον να είναι συνεργάσιμος κι αξιοπρεπής ως προς το «στάτους» και τον δρόμο που έχει επιλέξει να ακολουθήσει. Αμφότεροι πάντοτε.
    Το σύνδρομο: πανωχεράδες θηριοδαμαστές, κατωχεράδες ατίθασα νιΑΤΙΑ (γενικά), κάποια στιγμή κουράζει.
     
  5. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Πιστεύω πως πρέπει να είναι πάντα υπάκουος.Όσο για την τιμωρία σίγουρα θα την βρει μπροστά του γιατί δεν νομίζω να είναι εφικτό να είναι πάντα 100% σωστός σε ότι του ζητηθεί...
     
  6. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Προσωπικά λοιπόν τον θέλω υπάκουο πάντα. Η τιμωρία δεν με ευχαριστεί καθόλου, γιατί για να επέλθει σημαίνει ότι κάτι δεν έχει πάει καλά.
    Μπερδεύουμε πολύ την τιμωρία με την "τιμωρία". Άλλο το spanking, το whipping κλπ. Αυτά κάθε άλλο παρά τιμωρίες είναι καμιά φορά, ειδικά αν ο υ είναι μαζοχιστής.
    Επίσης, ορισμένα πράγματα καταλήγουν τιμωρίες όχι σαν πρακτική αλλά με τρόπο με τον οποίο εκτελούνται.
    Αλλιώς θα μαστιγωσεις για απόλαυση, αλλιώς για τιμωρία. Η διάθεση της Κ και ο τρόπος της είναι που δίνουν στον υ να καταλάβει την διαφορά και είναι τεράστια.

    Επίσης εφόσον είναι εντός ορίων του, δεν χρειάζομαι αφορμή για να εκφράσω τον σαδισμο μου πάνω στον υ μου. Ούτε τιμωρία είναι, ούτε απαραίτητα καθαρή απόλαυση για εκείνον.
     
  7. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Με καλύψατε πλήρως! 
     
  8. Με κάλυψε απόλυτα.