Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υπαρχουν τελικα Μαστερ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος anastasia, στις 27 Ιανουαρίου 2009.

  1. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Γενικά το βρίσκω ανέφικτο να φανταστώ κάποιον που να συγκεντρώνει τα χαρακτηριστικά ενός "Master" σε μία BDSMική σχέση, με τον απόλυτο τρόπο που έχω διακρίνει ότι γίνεται αντιληπτός σε πολλούς ανθρώπους.

    Περισσότερο ακόμα αυτό ισχύει για μένα για την έννοια "slave".

    Ίσως να έχει να κάνει με το πώς τα αντιλαμβάνεται κανείς αυτά, οπότε να μιλάμε για έννοιες που μοιάζουν μεν στο μυαλό μας όλων, αλλά όχι απόλυτα.
     
  2. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Να βάλω κι ένα (δ);

    δ) να λάβουμε υπ' όψη ό,τι δούμε από άλλους και μετά να αποφασίσουμε μόνοι μας την απάντηση και αυτό θα είναι για εμάς τους ίδιους.
     
  3. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Yep.
     
  4. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Και ανεφικτο, και εφικτο τοσο στην φαντασια οσο και στην πραγματικοτητα. Υπαρχει και δεν υπαρχει, κατι σαν την γατα του Σρεντινγκερ. Σιγουρα, η αντιληψη παιζει καθοριστικο λογο αλλα οπως ακριβως ειπες, μοιαζουν μεν στο μυαλο ολων (θα ελεγα 'στο μυαλο αριθμου ομοϊδεατών', αντι για 'ολων'), αλλα οχι απολυτα.
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Με το αν πλουταίνει η κόρη, με το ίσως καζαντζίζει...  
     
  6. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    ...και να συμπληρώσω, αν επιτρέπετε, ότι σε όλους τους τομείς για να είναι διατεθιμένος κάποιος να πληρώσει ένα τέτοιο τίμημα πρέπει να έχει μέσα του πειστεί ότι για τον ίδιο προσωπικά αξίζει να το πληρώσει.

    Να έχει δικό του δηλαδή, πολύ προσωπικό, κίνητρο να τον κινητοποιεί.

    Γι' αυτό και τόσα πράγματα που φαντάζουν αξιοθαύμαστα σε κάποιον τόσο πολύ που να μην ησυχάζει αν δεν τα κάνει κτήμα του,
    σε κάποιον άλλο φαντάζουν μεν πολύ ωραία, αλλά οι προσωπικές προτεραιότητές του είναι άλλες.

    Με δυο λόγια:

    Ο καθένας μπορεί πραγματικά να γίνει τα πάντα, για μένα. Οι ικανότητες όλων μας δεν έχουν όρια στο οτιδήποτε.
    Το θέμα είναι τι γουστάρει να γίνει αληθινά. Εκεί τελικά θα κριθεί το τι θα γίνει.
     
    Last edited: 3 Δεκεμβρίου 2017
  7. Ωραίο θέμα Γιατί πιθανόν είναι μια ερώτηση που μας έχει απασχολήσει όλους λιγότερο ή περισσότερο. Εμένα εντύπωση μου κάνει (χωρίς να έχω διαβάσει όλες τις σελιδες) ότι κυρίως απαντάμε οι μάστερ σε αυτά τα ποστ. Οι subsubmissives & slaves μόνο μπορούν να δώσουν αυτήν την απάντηση κατά τη γνώμη μου. Αν δλδ έχουν βρει τον μάστερ που θέλουν. Γιατί δεν υπάρχει μάστερ χωρίς την υποτακτική του μήτε το αντίστροφο. Και για να ολοκληρώσω τη σκέψη μου, όλα μα όλα σε αυτή τη ζωή (εκτός από την εργασία σε αρκετές περιπτώσεις) είναι θέμα γούστου. Κι όσο γουστάρουμε όλα καλά.