Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υποταγή και συναισθηματισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Arioch, στις 19 Μαρτίου 2018.

  1. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Σοφοί προβληματισμοί.
     
  2. elliannaf

    elliannaf New Member

    Λυπαμαι αλλά θ διαφωνήσω..νομίζω οτι συμβαίνει έστω κ ασυνείδητα στην πλειονότητα
     
  3. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    ναι... το δράμα του Κ... ανατριχιάσαμε...
     
  4. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Εγώ πάλι νομίζω ότι υποταγή μόνον με την βούληση και τη λογική και την κάβλα και την κάβλα που φέρνουν η ειδική αυτή βούληση και λογική του D/s δεν γίνεται, δεν φτάνει μάλλον, δεν φτάνει ούτε καν για να μείνει κάποια γονατιστή πάνω από δέκα λεπτά. Τα υπόλοιπα τα κάνει ο συναισθηματισμός. Γενικά, το συναίσθημα είναι που κινεί όλα τα νήματα στην ανθρώπινη επικοινωνία. Η λογική είναι λίγη, η βούληση χωρίς το συναίσθημα ξεμένει από ενέργεια και δεν φτάνει στο ποθούμενο. Το συναίσθημα κάνει την υπέρβαση, σε όλα, το συναίσθημα είναι που πείθει για την αυθεντικότητα μιας θέσης και τίποτα άλλο.

    Έχω βάλει κι εγώ στην άκρη το συναίσθημα για να κάνω D/s επειδή ήθελα πάρα πολύ να κάνω D/s, τόσο που δεν με έννοιαζε τίποτα άλλο. Παρένθεση, αν αυτό δεν ήταν συναίσθημα, το να θέλω πάρα πολύ το D/s, τι στην ευχή ήταν; Ναι, ασφαλώς είχε και ένα κομμάτι συνειδητής επιλογής αλλά όλοι οι άνθρωποι κάνουν συνειδητές, λογικές επιλογές, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν περιλαμβάνουν συναίσθημα ή δεν έχουν συναισθηματικό κίνητρο οι επιλογές τους. Χώρια απ αυτό, ας μην ξεχνάμε τις γνωστικές πλάνες που είναι κομμάτι της κοινής λογικής.

    Υποταγή, πάνω απ όλα, σημαίνει ότι βάζω τα θέλω του Αφέντη πάνω απ τα δικά μου. Αυτό είναι πέρα ως πέρα συναίσθημα. "Μα δεν είναι έτσι από την αρχή", θα μου πείτε. Ναι, αλλά "στην αρχή" ποιο υ βάζει τα θέλω του Κ - ιδίως αυτά τα θέλω του Κ που δεν του αρέσουν, δεν το νοιάζουν, το φοβίζουν, τα βαριέται κλπ - πάνω απ τα δικά του, πραγματικά όμως;

    Καταλαβαίνω την άποψη που εξέφρασε πριν λίγο η @lara τι είδους υποταγή είναι αυτή που βασίζεται σε (καθαρά αυτοαναφορικές) σκέψεις, παραστάσεις και αισθήματα; Διότι αυτό είναι ο συναισθηματισμός σύμφωνα με τα λεξικά - η παρένθεση δική μου. Προσπαθώντας να υποθέσω την πλευρά του Κ, θα έλεγα ότι το πιθανό πρόβλημα σε αυτήν την υποταγή δεν είναι το κίνητρό της αλλά είναι οι προσδοκίες που γεννά αυτό το κίνητρο. Οι προσδοκίες του υ από τον Κ, συγκεκριμένα, που υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι και αυτές αυτοαναφορικές του υ, όπως όλα τ άλλα και να μη βασίζονται στη σχέση, ούτε στην εμπιστοσύνη, ούτε καν σε κάποιες αρχές του σχετίζεσθαι που συμβαίνει να έχει το υ και που έτσι και αλλιώς δεν θα του επέτρεπαν να ξεφτυλίσει το πράγμα τελείως.

    Εν τέλει, το πρόβλημα είναι ο συναισθηματισμός του υ στην υποταγή ή το πόσο ελέγχει, το πόσο ικανό και διατεθειμένο είναι το υ να ελέγξει τις προσδοκίες του από τον Κ;
     
  5. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Τη βρίσκεις με τα δράματα εσύ, ε;
     
  6. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    χύνω!!!
     
  7. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Ναι. Απλά σε αυτές τις δύο κατηγορίες επαναμβάνεται συνέχεια, επειδή ζορίζονται να μάθουν.
     
  8. m1chal1s

    m1chal1s The pain is for pleasure

    Να υποτασσεται γιατι γουσταρει πραγματικα.. θελω να το βλεπω στα ματια της αυτο.. να παρακαλαει για αυτο.. δεν με νοιαζει για ποιο λογο..
     
  9. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Μπορεί και να μην το δει κανείς σαν πρόβλημα, αυτό που γράψατε αγαπητή στην τελευταία παράγραφο.

    Αν υπάρχει το συναίσθημα σαν κινητήρια δύναμη, ακόμα και αν από την αρχή δεν μπορεί να ξεχωρίσει τι σημαίνει το συναίσθημα αυτό,
    είναι μια καλή ευκαιρία να μάθει πράγματα για τον εαυτό του στην πορεία.
     
  10. Higita

    Higita Brain_alcoholic

    Ακόμα και η υποταγή ειναι συναίσθημα!
    Υποταζεσαι σε κάποιον γιατί έχει μεγάλο πουλι; γιατί έχει ωραιο σωμα; γιατί είναι βαραβατος να ούμε..;
    Κάτι πρέπει να σου κάνει..
    Στο μυαλό!!ένα κλικ...
    Όλα αυτα είναι σχετικά για τον καθένα!
    Αλλά νομίζω πως αν μιλαμε για πραγματική υποταγη..
    Σίγουρα κάπου στην άκρη υπάρχει συναισθηματισμός..
    Κι ας μην το παραδέχεται πχ καποιος / α ..να μην χαλάσει την σουπα!
     
  11. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    ...που δεν έχουν να κάνουν με την επιθυμία της για υποταγή εννοείς αγαπητέ; Ή εννοείς συναισθηματικούς λόγους που της θολώνουν την κρίση και δεν μπορεί να ξεχωρίσει τι ακριβώς επιθυμεί;

    Το ξέρω ότι μπορεί να κάνουμε κύκλους αλλά ωραίο νήμα είναι, ας το φροντίσουμε λίγο ακόμα.  
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Να μην είναι ο έρωτάς της ο λόγος της υποταγής.