Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υποταγή κατ'ομοιότητα.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 8 Νοεμβρίου 2016.

  1. Brigitte

    Brigitte Contributor

    Η έννοια της γλάστρας ειναι οτι στολίζει το χώρο και με αυτην την έννοια χρησιμοποιειται και για τους ανθρώπους αυτους που απλα αναπνέουν αλλα δεν εχουν τίποτα να πουν και κανενα τροπο να εμπλακουν σε τιποτα.
    Ενα υ δεν ειναι ετσι θεωρω, καθολου ετσι. Μεσω της υποταγης τους λενε πολλα και εμπλέκονται ενεργα σε πολλά, αρα ο όρος "γλάστρα" θεωρώ οτι ειναι αδοκιμος για το θεμα που πραγματεύεται το παρον νημα, ετσι τουλάχιστον οπως το αντιλαμβάνομαι εγω.
    Στα του νηματος τωρα. Δεν πρόκειται ποτε να θελησω να χασω την προσωπικότητα μου. Δε βρίσκω κανενα λογο για να κανω κατι τετοιο. Το βρισκω μαλιστα ακρως επικινδυνο. Η προσωπικοτητα μου ειναι αυτη που με οριζει.. Ειναι ΕΓΩ. Αν χασω εμενα, οχι υποταγη δε θα θελω, αλλα κατα πασα πιθανότητα ουτε και να ζω.
    Ειμαι αντιδραστικό και γουστάρω. Προσπαθώ να αγαπησω αυτα που αγαπα και αυτος, αλλες φορές το καταφερνω, αλλες οχι και τοσο, αλλα αυτο γινεται αυτοματα επειδη τον αγαπω και τον νοιαζομαι οχι για να του αποδειξω κατι ή για να γινω κατι που δεν ειμαι. Να του μοιασω για ποιο λόγο? Είμαστε απλα δυο διαφορετικοί άνθρωποι που προσπαθούν να συνυπάρξουν και να συμβιωσουν και αυτο, με τα καλα και τα ασχημα του, μας ειναι υπεραρκετο.
     
  2. ManMasterFirst

    ManMasterFirst Ποτέ μη λες ποτέ Μπορεί να εκπλαγείς...

    Πολλές φορές είναι όμορφο και προσφέρει ανακούφιση στην ίδια, να είναι "γλάστρα" γιατί δεν κουράζεται με περιττές σκέψεις αλλά αρκείται στην ικανοποίηση του Κυρίου της και μέσα από αυτή εισπράττει και την δική της ικανοποίηση. Μιά όμορφη σχέση  
     

  3. ΟΛΟΙ οι Κ κυριαρχούν εκεί που τους παίρνει. Εξυπακούεται αυτό. Σε αντίθετη περίπτωση μιλάμε για παρανομία/κακοποίηση. Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα, συμφωνώ πως ισχύουν σε διαφορετικό βαθμό στον καθένα. Πράγματι, η ενασχόληση με το BDSM έχει κάποια ψυχολογικά αίτια και παραμέτρους σε όλους μας. Σε άλλον περισσότερο, σε άλλον λιγότερο. Υπάρχουν κάποιοι που προσπαθούν να βγάλουν κάθε σύνδεση με την ψυχολογία από το BDSM και να το παρουσιάσουν ως άλλη μία δραστηριότητα που απλά επιλέγεις. Μέγα σφάλμα. Δεν κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου. ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΕΣΤΡΑΜΜΕΝΟΙ. Αλλιώς δεν θα είμασταν εδώ και δεν θα αντλούσαμε ευχαρίστηση από όλο αυτό. Αυτοί που ΔΕΝ είναι διεστραμμένοι, έρχονται πειραματικά, μένουν λίγο και φεύγουν στη συνέχεια. Οι υπόλοιποι ναι...έχουμε κάποια ψυχολογικά αίτια για το ότι είμαστε εδώ. Κάποιες αντισυμβατικές και ασύμμετρες συμπεριφορές και επιθυμίες. Όποιος το αρνείται εθελοτυφλεί...

    Προσωπικά είχα κάποτε σχέση με μια 33ρα δικηγόρο. Ήταν όμως Vanilla σχέση και δεν κράτησε πολύ. Δεν είχε σταθερότητα στο χαρακτήρα της η γυναίκα και εγώ δεν το μπορούσα αυτό. Όταν δεν ξέρεις στα 33 σου τι θέλεις, είναι ένα θέμα. Κάποιοι το διαχειρίζονται αυτό εφόσον το όφελος είναι μεγαλύτερο από το κόστος. Στην περίπτωσή μας δεν ήταν και αποχώρησα.
     
    Last edited: 25 Νοεμβρίου 2016
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @Beyonder

    Έχουμε ψυχή, έχουμε πάθος. Είμαστε ψυχοπαθείς.
     
  5. Πες το κι έτσι!  

    Αν και πιο πολύ θα ταίριαζε το Κοινωνιοπαθείς. Οι ψυχοπαθείς δεν έχουν αισθήματα. Δεν ασχολούνται με το σεξ γενικότερα εκτός από όταν το χρησιμοποιούν σαν μέσο για κάτι. Οι Κοινωνιοπαθείς "εκρήγνυνται" από την ένταση των συναισθημάτων τους. Νιώθουν σε υπερβολικό βαθμό.

    Ο Ψυχοπαθής καλύπτει τα ίχνη του. Είναι ευφυής και αναίσθητος. Φτάνει πολύ ψηλά και δεν τον παίρνει χαμπάρι κανείς. Αντίθετα, θεωρείται πετυχημένος και αγαπητός.

    Ο Κοινωνιοπαθής έχει αισθηματικές εκρήξεις. Συνήθως έχει πρόβλημα έκφρασης συναισθημάτων (σαν το σύνδρομο Άσπεργκερ) και τα μαζεύει μέσα του. Κάποια στιγμή βγαίνουν μαζεμένα. Είναι αυτός που κακοποιείται π.χ. στη δουλειά του και δεν αντιδρά. Μέχρι που μια μέρα πάει στη δουλειά του με ένα όπλο και τους "γαμάει" όλους... ("Όσο πιο ηλίθιος νομίζουν ότι είσαι, τόσο πιο πολύ θα εκπλαγούν όταν θα τους σκοτώνεις." Μακελάρης του Columbine.) Δεν νοιάζεται να καλύψει ίχνη. Ούτε για τις συνέπειες.

    Οι περισσότεροι Πολιτικοί ας πούμε, έχει βρεθεί από έρευνες πως είναι ψυχοπαθείς.

    Θυμάμαι εκείνο το παλιό τεστ με την σιδηροδρομική γραμμή και το τρένο που πλησιάζει. 5 άτομα είναι λέει δεμένα στη γραμμή και το τρένο θα τα τσακίσει, εκτός κι αν εσύ πατήσεις ένα κουμπί και αλλάξεις την πορεία του. Εάν όμως το κάνεις, τότε θα σκοτώσεις ένα άλλο άτομο (ένα γλοιώδη χοντρό) στην άλλη γραμμή.

    Σχεδόν όλοι είπαν πως θα πατούσαν το κουμπί. Λογικό είναι να πεθάνει ένας για να ζήσουν 5.

    Μετά όμως η παράμετρος άλλαξε. Το κουμπί τώρα είναι στη βάση ενός γκρεμού. Εσύ βρίσκεσαι πάνω. Μαζί σου είναι και ο γλοιώδης χοντρός. Τον ρίχνεις ώστε να πέσει πάνω στο κουμπί και να σωθούν οι 5 ή δεν κάνεις τίποτα;

    Εδώ μπαίνει το άμεσο και προσωπικό στοιχείο. Αυτός που θα σκοτώσεις είναι δίπλα σου και πρέπει να τον ρίξεις με τα χέρια σου.

    Οι περισσότεροι άνθρωποι εδώ απάντησαν πως δεν θα έκαναν τίποτα και θα άφηναν τους 5 να πεθάνουν. Οι ψυχοπαθείς απάντησαν πως θα έριχναν τον χοντρό. Διότι έχουν μόνο λογική. Δεν έχουν συναίσθημα και συνείδηση.

    Κάποτε έκανα κι εγώ αυτό το τεστ. Απάντησα κάτι τελείως διαφορετικό που δεν είχε σκεφτεί κανείς ψυχολόγος σαν πιθανή απάντηση.

    Τέλος πάντων, συγνώμη για αυτή την παρένθεση. Ένιωσα όμως πως θα έχει ενδιαφέρον.  
     
    Last edited: 25 Νοεμβρίου 2016
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ωραία παρένθεση, δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Θενκς!
     
  7. Αν και πιο πολύ θα ταίριαζε το Κοινωνιοπαθείς. Οι ψυχοπαθείς δεν έχουν αισθήματα.Ο Κοινωνιοπαθής έχει αισθηματικές εκρήξεις. Συνήθως έχει πρόβλημα έκφρασης συναισθημάτων (σαν το σύνδρομο Άσπεργκερ) και τα μαζεύει μέσα του. Κάποια στιγμή βγαίνουν μαζεμένα. Είναι αυτός που κακοποιείται π.χ. στη δουλειά του και δεν αντιδρά. Μέχρι που μια μέρα πάει στη δουλειά του με ένα όπλο και τους "γαμάει" όλους... ("Όσο πιο ηλίθιος νομίζουν ότι είσαι, τόσο πιο πολύ θα εκπλαγούν όταν θα τους σκοτώνεις." Μακελάρης του Columbine.) Δεν νοιάζεται να καλύψει ίχνη. Ούτε για τις συνέπειες. ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ!!
     
  8. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Ειπε ο ψυχολόγος....
     
  9. Iagos

    Iagos Contributor

    Είμαι ψυχοπαθής και καραγουστάρω. .....
     
  10. espimain

    espimain Contributor


    Τι εννοείτε όταν αναφέρεστε σε ασύμμετρες συμπεριφορές;
    Παρακαλώ εξηγήστε αυτόν τον όρο που χρησιμοποιήσατε, δεν μου είναι κατανοητό το τι μπορεί να σημαίνει.
     
    Last edited: 26 Νοεμβρίου 2016
  11. goodevil

    goodevil arcade Premium Member

    Το τρενο δεν εχει φρενο η δε το παταμε για να επαληθευτει το τεστ

     
  12. Αντισυμβατικές και ασύμμετρες συμπεριφορές και επιθυμίες σε σχέση με αυτές του μέσου ανθρώπου εννοώ.