Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 14 Ιανουαρίου 2012.

  1. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Είστε υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη προς τον/ην Κ σας;

    Θέλω να πω, ικανοποιείται τα θέλω του/ης Κ σας, όχι γιατί σας φτιάχνει σεξουαλικά το bdsm, αλλά απλά γιατί είστε ερωτευμένες/οι με τον/ην Κ σας;
    Πιστεύω ότι υπάρχουν πολλές/οί vanilles που ενώ δεν είναι υ εκ φύσεως η δεν γουστάρουν το bdsm, δηλώνουν υ στον/ην ακόμα και σκλάβες/οι στον/ην Κ τους, μόνο και μόνο επειδή είναι ερωτευμένες/οι μαζί τους!

    Υπάρχουν τέτοιες σχέσεις στον χώρο μας και αν ναι πρέπει να αποφεύγονται να φτιάχνονται τέτοιες σχέσεις στο bdsm;

    Εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν πολλές, οι οποίες φυσικά έχουν πολύ κοντινή ημερομηνία λήξεως, γιατί οι υποτίθεται υ, (κατ΄ουσία όμως vanilles) υπερβαίνουν εαυτούς και παίζουν θέατρο, πράγμα που στο τέλος δεν ικανοποιεί κανέναν από τα δύο μέλη της σχέσης.

    Οι δικές σας απόψεις ποιες είναι;
     
    Last edited: 14 Ιανουαρίου 2012
  2. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Απάντηση: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

    Προσωπικά δεν μου έχει τύχει να κάνω σχέση με κάποια που ήξερα εξ'αρχής οτι ήταν υποτακτική.
    Πάντα αυτό έβγαινε στην πορεία.Στην περίπτωση που η υποτακτική φύση "κοιμόταν", η σχέση γινόταν
    πολύ δυνατή με έντονο πάθος. Σίγουρα αν κάποιος καταπιέζεται μόνο και μόνο για να κρατήσει απο
    τα δόντια μια σχέση, και κάνει πράγματα που δεν θέλει το αποτέλεσμα είναι σύντομα ο χωρισμός.
    Μου έχει συμβεί όμως με κάποια , ενώ στην αρχή να μην θέλει και να είναι τελείως αντίθετη με την όλη
    διαδικασία, σιγά σιγά να της αρέσει και τελικά να το ευχαριστιέται.

    Λέω δλδ πως μπορεί κάποιος/α να γίνει υ χωρίς να είναι στη φύση του.Φτάνει να το κάνει γιατί θέλει
    και όχι για να κρατήσει κοντά του αυτον με τον οποίο είναι ερωτευμένος.
     
  3. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

    Μου εχουν συμβει και τα δυο......παντως στο τελος κατεληξα να ειμαι και υποτακτικη και ερωτευμενη και παλι.....οποτε που εγκειται τελικα η διαφορα αν εισαι ευτυχισμενος?
    Ουτε η υποταγη αλλοιωνεται ουτε τον ερωτα αποφευγεις......οσον με αφορα τουλαχιστον.
     
  4. Anastasia_

    Anastasia_ Regular Member

    Απάντηση: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

    Κι εγω συμφωνω με την παραπανω αποψη
     
  5. Απάντηση: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σκλαβες/οι.....

    ΑΝ ΚΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΕΔΩ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΟΤΙ ΜΕΝΩ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ ΘΕΜΑΤΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΟΜΟΡΦΟΥ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΠΟΛΛΑ ΥΠΟΣΧΟΜΕΝΟΥ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ, ΧΩΡΟΥ..

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ..ΟΤΙ..ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ..ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ Η' ΔΙΑΘΕΣΗ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ Η ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ..ΔΕΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Η' ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ..
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΓΟΝΙΚΑ ΕΝΣΤΙΚΑ ..ΔΙΑΣΩΘΕΝΤΑ ΣΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ ..ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΤΩΝ ΝΟΗΜΟΝΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΕΙΔΩΝ ..ΟΠΟΥ Η ΕΠΙΒΟΛΗ ΚΑΙ Η ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ..ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΡΟΠΟΣ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ..ΑΛΛΑ ΘΕΜΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΞΗΣ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΜΙΚΡΟ-ΚΟΙΝΩΝΙΩΝ..
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ..ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΣΩΣΕΙ Η' ΑΠΛΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ..Η' ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ..
    ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΛΩΣΩ..ΑΛΛΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ..ΚΤΙΣΤΟΣ Η' ΑΚΤΙΣΤΟΣ...ΔΙΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ BDSM...ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΠΑΡΑΠΕΤΑΣΜΑΤΑ ΜΑΣ ΤΟ ΚΡΥΒΟΥΝ....
     
  6. vautrin

    vautrin Contributor

    Δεν υπάρχει «εκ φύσεως» υποτακτικότητα.

    Η υποτακτική ψυχοσύνθεση διαμορφώνεται, διαπλάθεται συν τω χρόνω, κάτω από την επίδραση πολλών παραγόντων. Δεν αποκλείεται ο έρως να είναι ένας εξ’ αυτών, αμφιβάλλω όμως αν είναι ο καθοριστικός. Συνήθως αποτελεί την πρόφαση ή έστω την αφορμή για να συνειδητοποιήσει και να εκδηλώσει ο υποτακτικός μια σεξουαλική τάση που προϋπάρχει.
     
  7. lady_el

    lady_el New Member

    Απάντηση: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

    Καταρχήν, θα συμφωνίσω με την άποψη του MASTER ODYSSEAS, την οποία υποστηρίζω χρόνια. Ούτως η άλλως η κοινωνία μας έχει στηριχτεί σε αρχές και πρωτόκολλα δύναμης και εξουσίας. Σε μία σχέση λοιπόν, γενικα, πρώτα καθόρίζεται (και απο τους δύο) ποιός είναι το πρωτεύων μέλος, ασχέτου φύλου. Ειδικά σε BDSM, τα πράγματα είναι από την αρχή ξεκάθαρα και οι ρόλοι διακριτοι.
    Τώρα όσο αφορά τις υ, είναι βέβαιο, ότι για τον έρωτά τους μπορούν να θυσιάσουν πολλά. Αυτό όμως ισχύει για όλους τους ερωτευμένους ανθρώπους. Και κανείς δεν μπορεί να απαγορεύσει σε έναν vanilla να δοκιμασει τα όρια του. Κάπως έτσι δεν ξεκινίσαμε όλοι?
    Παρόλαυτά, την πραγματική υποταγή την προσφέρει κανείς συνειδητά, κ όχι μέσα στη δείνη του έρωτα. Και όταν γίνει αυτό, δεν χωράνε άλλες καχυποψίες.

    Σημασία, λοιπον, νομίζω ότι έχει να δηλώνεις τις προθέσεις σου από την αρχή. Και ότι μας αρέσει, κ ότι δεν μας αρέσει. Από τους κανόνες ξεκινάει το παιχνίδι.

    Πάντως δέν νομίζω κανένας άνθρωπος που δεν τον εξιτάρει το BDSM, να είναι ικανός να υπομένει, να αντέξει και να ευχαριστήσει έναν Αφέντη.
    Οι προσωπικές μου τουλ εμπειρίες ήταν από καρδιάς.
     
  8. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

    Φίλτατε, μάλλον άργησες να μπεις σε αυτό το φόρουμ..., εδω οι περισσότερες στο λένε εξ αρχής ότι είναι υποτακτικές..., αν πέσεις μάλιστα σε δυο τρεις γκουρού των θηλυκών σκλαβών εδω μέσα και αμφισβητήσεις κάτι από τα λεγόμενα τους ζήτω που κάηκες...σου μιλάω για πολύ σούπερ, ντούπερ "υποτακτικές και σκλάβες"... και το κακό είναι ότι με το λέγε λέγε ότι είναι υ, εκτός από κανέναν άλλον... το έχουν πιστέψει οι ίδιες ότι είναι υποτακτικές και σκλάβες... 


    Μπα φίλτατε, αν δεν το έχει η άλλη δεν βγαίνει ούτε στην πορεία, ούτε στο παρκάρισμα...


    Εδω φίλτατε, εισέρχεσαι, (μπαίνεις επι το λαϊκότερον) στην ουσία του θέματος, δηλαδή ότι πολλά vanilla θηλυκά προσποιούνται οτι είναι υποτακτικές προς χάριν του έρωτα που τρέφουν για τον σύντροφό τους που τυγχάνει να είναι κυριαρχικός.
    Συμφωνείς ότι υπάρχουν υποτακτικές λόγω και όχι γιατί γουστάρουν;
     
    Last edited: 15 Ιανουαρίου 2012
  9. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

    @Astrovroxi, υπάρχει μεγάλη διαφορά, αλλό το να είσαι σε μία σχέση που απλά είσαι ερωτευμένη με κυρίαρχο και κάνεις την υποτακτική ή την σκλάβα λόγω αυτού του γεγονόντος χωρίς να σε εξιτάρει σεξουαλικά κάτι τέτοιο, σε τέτοια σχέση απλά απολαμβάνεις το αισθηματικό κομμάτι της σχέσης και όχι απόλυτα το σεξουαλικό και άλλο το να γουστάρεις υποταγή, πόνο, εξευτελισμό κ.λ.π. και ταυτόχρονα να είσαι και ερωτευμένη με τον Κ σου, σε τέτοια σχέση απολαμβάνεις και το αισθηματικό αλλά και το σεξουαλικό κομμάτι της σχέσης, εκεί είναι αγαπητή μου, η διαφορά αυτών των δύο σχέσεων.
     
    Last edited: 15 Ιανουαρίου 2012
  10. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;


    Συμπαθέστατε vautrin, έχω την εντύπωση ότι το δεν υπάρχει εκ φύσεως υποτακτικότητα που γράφεις στην μία παράγραφό σου, με το προϋπάρχει σεξουαλική τάση που γράφεις στην άλλη κάπου φάσκει και αντιφάσκει, μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις πιο κατανοητός.
    Ευχαριστώ!
     
  11. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Απάντηση: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;


    Κατ' αρχήν πρέπει να σου πω πως παρακολουθώ αρκετό καιρό τα γραφόμενά σου και σε θεωρώ
    απο τα σοβαρά άτομα στο φόρουμ,γιατί μεταξύ μας κυκλοφορούν και αρκετοί Masters που είναι
    βαθειά νυχτωμένοι και προσπαθούν να πείσουν για το αντίθετο.

    Όντως στο φόρουμ μπήκα αργά (δεν έχω γνωρίσει ακόμα κάποιον/α προσωπικά) οπότε δεν έχω
    προσωπική γνώμη, αλλά πάντα συνηθίζω να κρατάω μικρό καλάθι , ειδικά όταν ακούω βαρύγδουπες
    δηλώσεις.

    Καμιά φορά αν δε δοκιμάσει κάποιος κάτι καινούριο δεν μπορεί να ξέρει αν του αρέσει.Συμφωνώ ότι
    κάποια πιθανά να το έχει μέσα της χωρίς και η ίδια να το έχει συνειδητοποιήσει και να βρεθεί ο κατά-
    ληλος που θα το διακρίνει και θα το βγάλει προς τα έξω.

    Στο τρίτο σκέλος , αν κάποια δεχτεί την υποταγή , μόνο και μόνο γιατί είναι ερωτευμένη κακό του κεφαλιού της.
    Δεν πρέπει να παραβλέψουμε όμως και την πιεστική και πολλές φορές εκβιαστική
    στάση ορισμένων Κυρίαρχων που προκειμένου να κάνουν την κάβλα τους ποδοπατάνε συναισθήματα.

    Στην προσωπική μου ζωή έχω συναντήσει όμως και κοπέλα που ενω αρχικά ήταν τελείως αντίθετη
    με το bdsm σιγά σιγά το δοκίμασε , της άρεσε και τελικά το έκανε τρόπο ζωής λέγοντας πόσο χρόνο έχασα.
    Τόχε μέσα της καταπιεσμένο, ή το βρήκε στο δρόμο?? Εγώ πιστεύω το δεύτερο.

    Αυτά και χάρηκα που τα είπαμε.
     
  12. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

    Μην το λες αγαπητή μου, ο έρωτας και η αγάπη κάνουν πολλούς ανθρώπους να κάνουν πράγματα έστω και αν δεν το γουστάρουν και σε vanilla και σε bdsn σχέσεις.