Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υποτακτική και κτητική ή υποτακτική και "δουλικη"?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος ellianna, στις 8 Αυγούστου 2016.

  1. ellianna

    ellianna Regular Member

    Η απορία μου είναι εξής... Κατά πόσο συνάδει η έννοια της υποτακτικοτητας με την κτητικοτητα?
    Είναι 2 έννοιες εκ διαμέτρου αντίθετες ή μπορούν να συνυπαρχουν σε ένα μόνο άτομο,μια ψυχοσύνθεση?Η υποτακτικοτητα κρύβει μέσα της μια μορφή "δουλικοτητας"..δινεσαι,υποτάσσεσαι κ οριζεσαι απο εναν ανθρωπο,τον Κυριο σου..
    Η κτητικοτητα απ την άλλη κρύβει μέσα της κ μια μορφή "κυριαρχικοτητας" ας μου επιτραπεί η φράση.Όταν όμως 2 τόσο αντιφατικά μεταξύ τους συναισθήματα έρχονται σε σύγκρουση τοτε τι γινεται? Απορρίπτει η κτητικοτητα την υποτακτική μας φύση ή όχι τελικά?μπορούμε να δηλώνουμε sub και ταυτόχρονα κτητικές με τον Κύριο,αφέντη,αντρα μας ή γινόμαστε σχήμα οξυμωρο?
    Και εσείς οι dom/master...Ποια η αποψή σας επί του θέματος?
     
  2. Πολύ πολύ ωραίο θέμα..!
    Νομίζω πως ναι δεν γίνεται και υποτακτική και κτητική.. η Το ένα η το άλλο..εφόσον μιλάμε για d /s και m/s το πράγμα είναι ξεκάθαρο. Το κυριαρχικό μέλος έχει τον πρώτο και τελευταίο λόγο.. η μόνη επιλογή που θα είχε το υ ατομο θα ήταν στην αρχή της σχέσης να ξεκαθαριστεί αν θα είναι η μοναδική υπο η θα υπήρχε περίπτωση να μπει και άλλη στο σχήμα.. αν μια τέτοια ανάγκη του κ μέλους προκύψει στην πορεία και παρουσιαστεί δεύτερο άτομο η το δέχεται αδιαμαρτύρητα η αποχωρεί.. άπαξ και το δεχτεί δεν χωράει κτητικότητα..
    Σε μια T/b σχέση είναι πιο "χαλαρά "τα πράγματα.. πιστεύω θα μπορούσε να συζητηθεί και να παρουσιάσει τις ενστάσεις του το bottom..
     
    Last edited: 8 Αυγούστου 2016
  3. Soraya

    Soraya Guest

    για εμένα καθόλου.
     
    Last edited by a moderator: 8 Αυγούστου 2016
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    a) Όχι δεν συνάδει πουθενά
    b) Όχι φυσικά, ο Κ δεν είναι Γ κ ό Μ ε Ν ο Σ.
     
  5. ellianna

    ellianna Regular Member

    Είναι σα να λέμε υποτακτικη και δεκτική σε αλλους-άλλες...σωστά?μια υποτακτικη συμφωνα με τα λεγομενα σου δεν μπορει ουτε να ζηλευει ουτε να επιζητα την αποκλειστικοτητα..Μήπως τελικά εχω λαθος στάτους?γτ για μενα ή υποτακτικοτητα είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την αποκλειστικότητα.. Οχι Όχι δεν μπορώ τα πολυάριθμα σχήματα..πέρα από υπο ειμαι και ανθρωπος κ σαν άνθρωπος δεν μπορώ να το δεχτώ οποτε θα εφευγα 
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Νταξ, ας μην υπερβάλλουμε υπάρχουν και τα one to one σχήματα. Που έμαθες ή διάβασες ό,τι η υποτακτικότητα συνδέεται με την αποκλειστικότητα;
     
  7. ellianna

    ellianna Regular Member

    Για μένα μιλησα..εξέφρασα μια καθαρά υποκειμενική αποψή κ σεβαστή είναι κ η συμφωνία κ η διαφωνια! 
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Μάλιστα, τότε να δηλώνετε το στάτους σας, υπεύθυνα & να το σέβεστε.  
     
  9. ellianna

    ellianna Regular Member

    Αποψη σας....Και αποψη μου! Δεν είναι άλλωστε απαραίτητο να συμφωνούμε.. 
     
  10. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Επιλέγεις τότε μονογαμικό Κ, και αν αυτό αλλάξει, αποχωρείς.
    Αυτό δεν σου δίνει δικαίωμα να είσαι κτητική απέναντι του, ακόμη και αν είσαι η μόνη υ.
    Μονογαμικά σχήματα είναι απολυτα δεκτά όπως και τα πολυγαμικά, πολυερωτικά..
    Κτητικότητα δεν έχει να κάνει μόνο με το ποιοι, ποσοι πηδιούνται.

    Προσωπικά τώρα, δεν είμαι κτητικό άτομο γενικότερα στις σχέσεις μου. Απο επιλογή! Το έχω ξαναγράψει..μου είναι αδιάφορο ως στενάχωρο το οτιδήποτε μου δίνεται επειδή το ζήτησα-έθεσα ως όρο να με έχει κάποιος. Με τα πράγματα όμως..τα άψυχα με αυτά που δεν σε διαλεγουν δεν εχεις κάτι να περιμένεις, δεν σε νοιάζει τι θέλουν..εκεί είμαι τέρμα κτητική! Τυπου το παιδικό -είναι δικό μου και δεν θα παίξεις για κανέναν λόγο με αυτό-
     
  11. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Εγώ που δηλώνω switchάκι την σκαπουλάρω  
    Ναι είμαι κτητική, αλλά όπως έχω ξαναπεί, σέβομαι πρόσωπα και καταστάσεις και απολαμβάνω την μοναδικότητα και όχι την αποκλειστικότητα.  
    Άλλο το αν υπάρχει το συναίσθημα, άλλο το αν επιτρέπεται η εκδήλωση του  
     
  12. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    @Madeleine Rk ένας/μια submissive δεν μπορεί να ζητήσεις αποκλειστικοτητα?