Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υποτακτικότητα και σύγκρουση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 21 Μαϊου 2013.

  1. anchor

    anchor Regular Member

    Re: Απάντηση: Υποτακτικότητα και σύγκρουση

    Καλησπέρα sklavina
    είχα την εντύπωση ότι το ερώτημα αναφέρεται στη σύγκρουση εκτός σχέσης Ds, στον έξω κόσμο. Με βάση αυτό απάντησα ότι διαχειρίζομαι τις συγκρούσεις μόνη μου.

    Βέβαια η ύπαρξη μιας Ds σχέσης ή ενός Κυρίαρχου στη ζωή μιας υποτακτικής έστω και σε επίπεδο Mentoring (περίπτωση δική μου) μάλλον αμβλύνει όλες αυτές τις συγκρούσεις, καθώς ο Κυρίαρχος συμβάλλει σε μεγάλο βαθμό στη διαχείρισή τους.

    Δεν ξέρω αν λέμε κάτι παρόμοιο...
     
  2. Απάντηση: Υποτακτικότητα και σύγκρουση

    @anchor,

    Nαι εκτός Κ/υ αναφέρεται το ερώτημα. Το διευκρινίζει και η gaby στο εισαγωγικό της ποστ.
    Απλώς αναφέρθηκα γενικά στο πρώτο ποστ μου και εσπευσα να συμπληρώσω.
    Δεν αναφερόμουν σε σένα πάντως. Με συγχωρείς αν φάνηκε κάτι τέτοιο.

    Το δικό μου ερώτημα είναι τι γίνεται όταν οι όποιες εσωτερικές συγκρούσεις μας έρχονται σε σύγκρουση με την ηθική μας, είτε είμαστε Κ είτε υ..
    Πιστεύει κανείς πως η ηθική είναι κάτι που πρέπει να καμφθεί και αν ναι γιατί;  
     
  3. master4u4ever

    master4u4ever New Member

    Απάντηση: Υποτακτικότητα και σύγκρουση

    Δεν εξαρτώνται απο τον Κ οι αποφάσεις της υποτακτικής, εκτός κι αν ειναι σκλαβα. Η υποτακτική ασκεί εμμέσως εξουσία στον Κ με τα θέλω της, τις αντοχές της, τις ανατροπές της και ενίοτε γίνεται από bottom, top! Εάν υπαρχει απόλυτη εμπιστοσύνη τότε μόνο στην περιπτωση της σκλάβας και όχι της υποτακτικής, δεν υπαρχει σύγκρουση, γιατί αφήνεται στις εντολές του Αφέντη της, ξέροντας ότι εκείνος κάνει το καλύτερο για εκείνη. Μόνο στην περιπτωση της σκλάβας, δεν υπαρχει λόγος να αναπτυχθεί η σύγκρουση, ένδειξη ότι υπαρχει εσωτερική αντίσταση που φέρνει τροχοπέδη στην καθαρότητα και αυθεντικότητα της σχέσης.
     
  4. MissMary

    MissMary Regular Member

    Απάντηση: Υποτακτικότητα και σύγκρουση

    Το να τα καταπιεί πολύ light έκδοση αυτού που φαντάζομαι.. η παπαδιά τα τρώει στη μάπα..  

    Πολλές ερμηνείες στο ιντερνετ, πολλές πληροφορίες. Περιληπτικά να σου πω οτι ο Άρης δίνει την αποφασιστικότητα και η Παρθένος την μεθοδικότητα.

    Τέλος, πολύυυυ ενδιαφέρουσα άποψη αυτή του master4u4ever.
    Καμιά φορά εκ των πραγμάτων γίνεσαι top, παρ΄όλο που μπορεί να μην ήταν αυτό στις επιδιώξεις σου. Είναι αναπόφευκτο μιας και υπάρχουν όρια και επιθυμίες παράλληλα.
     
  5. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: Υποτακτικότητα και σύγκρουση

    Αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα, σίγουρα. Πιστεύω ότι το να σας ζητήσει ο κ σας να κάνετε κάτι ανήθικο σημαίνει ότι δεν σας αγαπάει όπως θα έπρεπε. Μας πλάθουν για το καλό μας, όχι για το κακό μας
     
  6. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Υποτακτικότητα και σύγκρουση

    Πάντα την είχα αυτή την απορία για τους ..υπό ......
    Τι σημαίνει κάτι τέτοιο για αυτούς ....?
    Τι τελικά θα πράξουν ....?
     
  7. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: Υποτακτικότητα και σύγκρουση

    Εγω θα εφευγα

    Εχω φυγει δλδ μια φορα


    Κ πληρωσα με το ιδιο νομισμα
     
  8. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Ωραίο θέμα!!!!!
     
  9. katerina

    katerina Regular Member

    ναι ναι εσυ οπου αντιδραση και συγκρουση , μη χασεις να το "λιωσουμε"!!!!!
    ειναι απλο ,
    K - πεταει ο γαιδαρος?
    υ -οχι
    Κ -πεταει και δεν το ξερεις!!!
    πφφφ τι το βασανιζεις??!!  
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Γιατί εγώ τώρα έχω καταλάβει πως το νήμα δεν μιλάει για σύγκρουση μέσα μας αλλά για σύγκρουση με όλοι τση άλλοι ε κ τ ό ς Κ ?
     
  11. Master D

    Master D Regular Member


    η gaby αποχώρισε για διευκρινίσεις (ας είναι καλά εκεί που είναι)
    εγώ πιστεύω οτι έγραφε για διαχείριση της εσωτερικής σύγκρουσης (ψυχικής κόπωσης)
    όταν πρέπει ένα υποτακτικής ψυχολογίας άτομο να έρθει σε σύγκρουση για να υπερασπιστή κεκτημένα σε επαγγελματικό, κοινωνικός περίγυρος κτλ

    καλή πρωτομαγιά
     
    Last edited: 29 Απριλίου 2017
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Μάλλον εσύ έχεις δίκιο, αν κρίνω απ ΄το λάικ που σου 'δωσε.
    Καλή πρωτομαγιά και σε σένα!