Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υφίσταται ουσιαστικά ελληνική bdsm σκηνή?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος geo, στις 18 Απριλίου 2006.

  1. geo

    geo New Member

    Γυρνώντας πρόσφατα απο ταξίδι στη Νέα Υόρκη συνειδητοποίησα σε πόσο νηπιακό . για να μην πω εμβρυακό στάδιο βρίσκεται η ελληνική bdsm σκηνή.... δεν θα περίμενα να βρίσκεται στο επίπεδο άλλων "ανεπτυγμένων" χωρών,πόσο μάλλον της Αμερικής, αλλά μου δίνεται η εντύπωση ότι με εξάιρεση κάποιες μεμονομένες προσπάθειες ( όπως καλή ώρα αυτό το site ) , δεν υφίσταται στην ούσία σκηνή... σωστή είναι η εντύπωση μου ή απλά δεν το χω ψάξει αρκετά όντας νέος ακόμη? περιμένω απαντησεις από έμπειρους και έμπειρες....
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Η βασική ανάλυση καταλήγει, νομίζω, στο ότι δεν υπάρχει ελληνική BDSM σκηνή. Προς το παρόν και μάλλον και στο ορατό μέλλον.

    Αν και, όπως επισήμανες, η σύγκριση με το μεγαλύτερο πολυπολιτισμικό χωνευτήρι του κόσμου, τη Νέα Υόρκη, είναι μάλλον δύσκολη.

    Πολλοί οι λόγοι που δεν έχουμε εδώ σκηνή, ο βασικός, πιστεύω είναι ότι είμαστε πάρα πολύ λίγοι και τέτοιες καταστάσεις χρειάζονται κάποιο "βάθος".

    Και άλλα πολλά...

    Καλωσόρισες, με την ευκαιρία <χαμόγελο>

    Διευκρίνηση: δεν είμαι από τους ιδιαίτερα έμπειρους της συντροφιάς.
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αλήθεια όταν λέμε σκηνή τι εννοούμε?
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Αν κατέληγες σε κάποιο "elementary Watson!" και Μ/μας είχες πει τί είναι σκηνή, θα σε είχα παραδεχτεί, isnogood <χαμόγελο> Το ανεκδοτάκι που Μ/μας λες ανήκει μάλλον εδώ και θα σε παρακαλούσα να το μεταφέρεις. Αν θέλεις κάνε σ εκείνο το σημείο τη σύνδεση με BDSM σκηνές.

    Έχω την εντύπωση ότι BDSM σκηνή είναι κυρίως το BDSM clubbing που περιλαμβάνει τους χώρους όπου διασκεδάζουν real life όσοι ανήκουν ή περιστασιακά παρακολουθούν τον χώρο, καθώς και events, happenings, αλλά και δημόσιες ή για λίγους SM συνεδρίες σε ανάλογα διαμορφωμένους χώρους.

    Συχνά υπάρχουν συγκεκριμένες συμπεριφορές - πρωτόκολλα - σε αυτούς τους χώρους, ανάλογα με το status μεν του Κ/καθενός, αλλά με σκοπό να μη δημιουργούνται προβλήματα και να μπορούν να διασκεδάσουν Ο/όλοι.

    Αν είναι κάτι άλλο από αυτό που νομίζω, παρακαλώ ας με διορθώσει Κ/κάποιος, lara[E-p] μη βασιστείς σ εμένα <grin>, αλλά πάντως έχω την εντύπωση ότι περί αυτού πρόκειται.
     
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    "Το ανεκδοτάκι που Μ/μας λες ανήκει μάλλον εδώ και θα σε παρακαλούσα να το μεταφέρεις."

    Δεν το ειπα για ανεκδοτο ..... ομως θελησα να μιλησω με μια ευθυμη παραβολη .
    Θεωρεις οτι το χιουμορ εχει μονο μια συγκεκριμενη θεση ? ...
    Σεβομαι ωστοσο την υποδειξη σου για την ακαταλληλοτητα του ποστ στο συγκεκριμενο τοπικ , επετρεψε μου μονο να το κανω delete μια και δεν πιστευω οτι ανηκει εκει (στα ανεκδοτα) ...
     
  6. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Δυστυχώς αγαπητέ geo αυτό ήταν και το δικό μου πρόβλημα επιστρέφοντας από μια άλλη πρωτεύουσα του BDSM, το Λονδίνο. Υπάρχουν πολλές φιλότιμες προσπάθειες πάντως και η κατάσταση σίγουρα δεν είναι και η ίδια με 10 χρόνια πριν! Και η Κοινότητα είναι μια σοβαρή προσπάθεια στην Ελληνική BDSM σκηνή ( lara[E-p]  )

    Ήδη υπάρχουν και club, όπως το Underworld, που φιλοξενούν δραστηριότητες από το χώρο του Fetish και του BDSM στα πάρτυ του Φακίνου (που προσωπικά τα βρίσκω του γούστου μου, με πολύ ωραία μουσική), αλλά απέχει πολύ ακόμα από τα πάρτυ του Wasteland και του Clinic στο Άμστερνταμ, τα (αυθεντικά) πάρτυ του Torture Garden, του DV8, του Taboo και του Extremely Wicked στο Λονδίνο, ή τα περίφημα πάρτυ του Fetish Warehouse στην Νέα Υόρκη, που νομίζω έκλεισε για λίγο και θα λέγεται ξανά Hellfire Club (το Studio 54 του BDSM).

    Ακούω πολλά και διάφορα τελευταία, όμως το σίγουρο είναι πως αφού το BDSM γίνεται αργά αλλά σταθερά "μόδα", σίγουρα θα εμφανιστουν και οι ανάλογοι χώροι... Σίγουρα οι Έλληνες ξέρουμε να διοργανώνουμε καλά club και πάρτυ, οπότε δεν θα έχουμε να φοβηθούμε τίποτα. Ως τότε, υπομονή... 
     
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    RE: RE: Υφίσταται ουσιαστικά ελληνική bdsm σκηνή?

    Το σύνολο των μελών μιας κοινότητας,που έχει ίδιο προσανατολισμό(ή),γούστα(ή),κουλτούρα(ή),ιδεολογία(ή),ακούσματα και συγκεκριμένο τρόπο ζωής που απορρέει απ΄αυτά κτλ κτλ

    Κυρίως οι "σκηνές" δημιουργούνται από ανθρώπους με "κοινή" χημεία ..

    Αυτή η κοινότητα έχει και δημιουργεί χώρους συγκέντρωσης και έκφρασης,με σκοπό να βρίσκονται και να γνωρίζονται τα μέλη της μεταξύ τους .Να μοιράζονται αυτό το διαφορετικό που τους ενώνει και να το βιώνουν καλύτερα στο βαθμό που ο καθένας επιθυμεί..

    Επίσης οργανώνει δραστηρίοτητες και εκδηλώσεις,ανάλογες με αυτό που πρεσβεύει..

    Τις "σκηνές" ,οι ανόητοι τις λένε γκέτο...
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Η ελληνική bdsm σκηνή είναι σε φανερά πρώιμο επίπεδο για πολλούς λόγους,κυρίως η έλλειψη χώρων , η υποκριτική και ψευδοηθικοπλαστική ιδιοσυγκρασία του νεοέλληνα και ο φόβος της "νέας ανωμαλης τάσης" στους κόλπους της ελληνικής κοινωνίας.

    Η έλλειψη μελών που να αναγάγουν το bdsm σε ποιο ιδεολογικό επίπεδο,απ΄το να κοιτάνε μόνο να κάνουν γνωριμίες(το οποίο φυσικά δεν είναι κατακριταίο) είναι επίσης καθοριστικός παράγοντας...Το bdsm ξέρουμε πως είναι γνώση και τρόπος ζωής,εκτός από ευχαρίστηση.Κάποια στοιχεία του μεταλαμπαδεύονται εκτός κεκλεισμένων θυρών,λοιπόν.

    Δεν ξέρω αν δημιουργηθεί ποτέ bdsm σκηνή στην Ελλάδα.Αν η Κασσάνδρα ήταν into θα έλεγε:
    με τη δημιουργία της πρώτης ελληνικής bdsm σκηνής,η διασπαστική φύση του έλληνα θα δημιουργούσε αποσχισμούς και διασπάσεις σε αυτήν από τα πρώτα κιόλας βήματα της.
    διάφορα στρατόπεδα θα οργανώνονταν γύρω από γνήσιους ή πλανευτές - επιφανείς ή ταγούς.τα απλά μέλη τότε θα βρίσκαν αφορμή και θα απέφευγαν την ενδυνάμωση της σκηνής αυτής και θα έβρισκαν δικαιολογίες για να μην υπηρετήσουν τη γνώση σε διαφορετικό επίπεδο.οι πιο πολλοί ταξιδεμένοι θα υμνούνε συνέχεια τις άλλες χώρες και θα αρνούνται να βοηθήσουν ,επικαλούμενοι τις κακές συνθήκες και αποκρύπτοντας τη φυγόπονη διάθεση.όλοι θα κάναν απανωτά sessions
    και θα επιτίθενταν στους επιφανείς ή ταγούς για συμφέροντα και ανενεργία ,δίκαια ή άδικα..

    Δε μασάω δαφνόφυλλα 

    Απλά το έργο το΄χω ξαναδεί ,με άλλη μορφή  
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Από τα πλέον πολυπαιγμένα Incomplete <s>
     
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Συμφωνω απολυτα με την ουσια του πνευματος του προηγουμενου ποστ ... ισως θα το ελεγα με ποιο απλα λογια οπως αρμοζουν στην "ψευδοηθικοπλαστική ιδιοσυγκρασία του νεοέλληνα" .... (μου αρεσε αυτο) ..

    "Τις "σκηνές" ,οι ανόητοι τις λένε γκέτο..." ....
    ενταξει .... μπορεις να αποδωσεις αυτο τον χαρακτηρισμο σε καποιο πχ. νεο μελος που δεν καταλαβες οτι το λεει αυτοσαρκαζομενος ...   .... αλλα οταν αυτο το λενε οι φιλοι σου και ο ανθρωπος σου ? ... παλι ανοητους θα τους πεις ή θα καθησεις να εξηγησεις ? ..... αν εχει κανεις απαντηση σε αυτο θα χαρω να την ακουσω διοτι με εχει απασχολησει ...
     
  11. L_Strike

    L_Strike Contributor

    RE: RE: Υφίσταται ουσιαστικά ελληνική bdsm σκηνή?

    Πικρό ποτήρι, μεστό χολής και αφορισμών το περιεχόμενό του... ό,τι και να πεις είναι λίγο... θα έλεγε κάποιος ότι το "ξαφνικό σοκ" (έτσι το εκλαμβάνουν οι περισσότεροι) είναι μεγάλο και αμέσως έρχεται η απάντηση από "τον δικηγόρο του Διαβόλου" με την πάλι σωστή ρήση: "αν οι άνθρωποι σου δεν σε καταλαβαίνουν, ιεράρχησε και αξιολόγησε καλύτερα τον κοιωνικό περίγυρό σου"... και αυτό αφοριστικό ακούγεται... και το χειρότερο είναι πως δεν φαίνεται πουθενά χρυσή τομή. Η έκβαση τέτοιας ρήξης έχει συνήθως την μορφή "μαζί μας ή εναντίων μας"... δηλαδή μαζί τους και μακρυά από τον εαυτό σου ή να μπορείς να τον αναγνωρίζεις στον καθρέπτη αλλά μόνος...

    Η κάθε επιλογή έχει το τίμημά της! Ποιό είναι ελαφρύτερο για τον καθένα...
     
  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    RE: RE: Υφίσταται ουσιαστικά ελληνική bdsm σκηνή?

    Διευκρίνισε φίλε μου κάτι βασικό,για να μπορέσω να σου απαντήσω ανάλογα:οι φίλοι και ο άνθρωπος,θα ανήκουν στην ίδια "σκηνή";Να σημειώσω ,πως ανήκω δε σημαίνει απόλυτα και συμμετέχω..