Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φεμινισμός και Υποτακτικές γυναίκες.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Konstantinos, στις 26 Νοεμβρίου 2011.

?

θα μπορούσε μια Φεμινίστρια να είναι και υποτακτική ?

  1. Ναι

    136 vote(s)
    77,7%
  2. Όχι

    39 vote(s)
    22,3%
  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    "ditto , ditto , orgasmo guarantito" ... 
    Το 'γραψα σωστά Σκοτάδια;  
     
  2. Με την απορία θα μείνουμε....χααχα
    Οι ελάχιστες παντως που γνώρισα (έστω, η ελληνική βερσιόν τους με ινδικές φούστες και ταγάρι), είτε δε διέθεταν ερωτισμό, είτε τον καταπίεζαν αρνούμενες να γίνουν ποθητές από τον ανδρικό πληθυσμό. Τώρα, αν στο κρεβάτι τους έβγαινε η στέρηση με τη μορφή άγριου σεξ, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω.
     
  3. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Σαν τις οννεδιτιςεΣ
    ς δεν εχει...Μυκονοοος!
     
  4. E, κάτι καταπιεσμένο θα είχανε...
     
  5. Τα πέτρινα χρόνια που η παρουσία της οννεδ στα πανεπιστήμια εξαντλούνταν σε μιά αφίσα και ένα άδειο τραπεζάκι, λίγες τιμημένες οννεδίτισες από τα ΒΠ πρόταξαν τα στητά καλοζωισμένα στήθη τους για να κρατήσουν άσβεστη τη φλόγα της παράταξης  
     
  6. Τον εγκέφαλο...
     
  7. voluptas

    voluptas Regular Member

    Ναι σιγά μην τους έπιασε ξαφνικά ο πόνος μετά τον πόλεμο για να μην τρελαθούν οι χήρες και τα ορφανά.

    Εργατικά χεράκια χρειάζονταν οι βιομηχανίες που μοίρασαν την πίτα μετά τον πόλεμο, ώστε να μειώσουν μεσοσταθμικά ''το μεροκάματο'' (όσο αύξηση ζήτησης εργασίας = τόσο χαμηλότεροι μισθοί, a.k.a. capitalism, a.k.a. let's look around us for a moment).

    Συν τοις άλλοις, αρχικά σαν ιδέα ισότητας και κοινωνικών δικαιωμάτων δεν μπορεί κανείς εύκολα να διαφωνήσει ότι δεν ήταν ορθή. Καθολική ψήφος, άρση κοινωνικού αποκλεισμού για τις γυναίκες δεν μπορεί κανείς να πει ότι ήταν λάθος βήμα για τις κοινωνίες.

    Βέβαια (και εδώ έρχεται η προσωπική μου γνώμη), ελάχιστος κόσμος και κυρίως γυναίκες κατάλαβαν περί τίνος επρόκειτο με αποτέλεσμα να πέσουν σε παγίδες και να φτάνουν σε εντελώς εσφαλμένη αντίληψη περί του τι εστί ισότητα δικαιωμάτων. Δεν κατόρθωσαν ποτέ να αντιληφθούν τι έπρεπε ουσιαστικά να ζητήσουν και να διεκδικήσουν.

    On topic, έτερον εκάτερον το μία γυναίκα να είναι sub από τη μία ενώ από την άλλη να υποστηρίζει τα δικαιώματά της στο κοινωνικό γίγνεσθαι. Τι σχέση έχει η σεξουαλική της ταυτότητα, προτίμηση κλπ με το αν διεκδικεί κοινωνικά και πολιτικά να είναι ισότιμη.
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Να εξηγήσουμε σε όσους/ες δεν γνωρίζουν την γλώσσα...
    Δάχτυλο, δάχτυλο, οργασμός εγγυημένος...
    Παλιό φεμινιστικό σλόγκαν...

    Garantito αγαπητέ under, una u di troppo χαχαχα...Το παρλάρεις όμως...  
     
    Last edited: 19 Αυγούστου 2015
  9. Πω, πω...
    αυτές οι χαριτωμενίστικες προσπάθειες των φεμινιστριών να "την πουν"
    στους άντρες τις καθιστούν πιο σωβινίστριες και από τους τελευταίους.
    Όταν μια γυναίκα την λέει σε ένα άντρα είναι επειδή βαθιά μέσα της
    τον επιθυμεί (όχι πάντα βέβαια) και τον προκαλεί.
     
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Μήπως κάποιες δεν θέλουν να είναι αλήθεια ισότιμες...Αλλά δεν κάνει να το "πουν" ?
    Γιατί τα δικαιώματα φέρνουν και υποχρεώσεις...
    Ας πάρουμε λοιπόν τα δικαιώματα και ας παραμερίσουμε τις υποχρεώσεις...
    Αφού κάποια πραγματάκια μας "συγχωρούνται"/"επιτρέπονται" σαν γυναίκες, γιατί να τα χάσουμε?
    Αλλά και η ισότητα, ισότητα...

    Να που θόλωσαν οι εγκέφαλοι...Όταν την θηλυκότητα κάποιες την βλέπουν σαν αδυναμία...Όταν η ομορφιά συνεπάγεται ντε και καλά χαμηλό νοητικό επίπεδο...
    Όταν η γυναίκα είναι "εκ φύσεως" υποτακτική...
    Ανάθεμα αυτό το μαμημένο "υποτακτικό γονίδιο" στην γυναίκα ποιος κερατάς το ανακάλυψε...

    Όταν η γυναίκα "πρέπει" να είναι "έτσι", γιουβέτσι, κοκορέτσι...
    Όταν τελικά τα στερεότυπα είναι "εκεί", έτοιμα να καταρριφθούν, αλλά κάποιες δεν θέλουν, ν' απλώσουν το χέρι για να τα πετάξουν κάτω...
    Στο τέλος, ποιος "δυνάστης" έκανε πέρα από μόνος του ?
    Και στο κάτω κάτω της γραφής, γιατί ο όποιος άντρας να πρέπει να ξέρει ν' αποκρυπτογραφεί την όποια Γραμμική Γ' (υναίκα) ?
    Μην και θιγεί, μην και πληγωθεί, μην και ποιος ξέρει τι...
    Όπως εσύ μου "παρουσιάζεσαι", έτσι και θα σου φερθώ...
    Και δεν θα σου χαριστώ, όπως δεν θα χαριζόμουν σ' έναν άντρα...
    Αυτό για μένα είναι σεβασμός...
    Σεβαστείτε τον εαυτό σας και των άλλων κερδίστε τον...
    Και αν σας αξίζει και δεν σας τον δίνουν, "δαγκώστε" μέχρι να τον πάρετε...
    Όχι επειδή είστε γυναίκες, αλλά άνθρωποι...
    Και μην περιμένετε, να σας βάλουν στο σήμα της WWF σαν το panda...

    Κόψτε τα περί φεμινισμού και το αν και πόσο παίζει σφαλιάρες με την υποταγή/το σκλαβιλίκι/το χρώμα της τσάντας σας...
    Γράψτε στις ωοθήκες σας τι κάνουν/λένε οι φίλες σας, ο περίγυρος σας και χαρείτε την ζωή σας και τις ιδιαιτερότητες σας...
    Και αν κάποιος/α/οι σας βλέπουν σαν ελέφαντες και όχι σαν ανθρώπους...
    Αφήστε τους να το κάνουν...
    Αν κάποιος/α/οι δεν θέλει να "δει", δεν "βλέπει" που να χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο...
    Αφήστε τον/την/τους να βλέπουν, ότι γουστάρουν...
    Πολλές φορές ζορίζονται ακριβώς για το κουράγιο σας, να είστε εκείνο που θέλετε να είστε...
    Γιατί τους θυμίζετε την δειλία τους...

    Όλα από εκεί ξεκινούν κι εκεί καταλήγουν, τι θα πει ο κάθε μαλθάκας/ισμένη...
    Καθώς και το αν και κατά πόσο ταιριάζουμε με την ταπετσαρία του κλουβιού στ' οποίο διαλέξαμε να μπούμε ή βρεθήκαμε ή μας έραψαν κατακάσιδα...

    Το λοιπόν, εμείς διαλέγουμε το κλουβάκι που φοράμε μετά απ' ένα σημείο...
    Και αυτό ισχύει για όλους/ες, γυναίκες/άντρες, Κ, υ και λοιπές "δημοκρατικές δυνάμεις"...
    Όσο και να βάφεις τα σίδερα, όσα φιογκάκια και αν τους βάλεις, πάντα κλουβάκι μένει...
    Το γουστάρεις? Καλώς...
    Δεν το γουστάρεις? Προσπαθείς ν' αποδράσεις...
    Κάποιες φορές έχεις εσύ τα κλειδιά του, αν νιώθεις σιγουριά, κάθισε εκεί...
    Αλλά δέξου και τις συνέπειες των όποιων επιλογών σου...
    Τίποτε δεν είναι τσάμπα...

    Και αν δεν κερδίσεις τον σεβασμό μου...την εκτίμηση μου...
    Εμένα του ανθρώπου, όχι του Κ ή του άντρα...
    Την όποια υποταγή μου προσφέρεις, να την βράσω...
    Και δεν κερδίζεις τον σεβασμό και την εκτίμηση μου, με το να μιλάς για ισότητα όποτε σε βολεύει...
    Ούτε με το να λες καλά το "Μάλιστα Κύριε"...
    Πόσο μάλλον με τις όποιες σεξουαλικές σου επιδόσεις...

    Γνώμη...πιθανότατα "αντιτουριστική"...
    Σίγουρα δεν ισχύει για όλες...Όμως πέρα ως πέρα ειλικρινής...
    Αν μη τι άλλο, εκτιμήστε την ειλικρίνεια...τίποτ' άλλο...  
     
    Last edited: 19 Αυγούστου 2015
  11. voluptas

    voluptas Regular Member

    Κοίτα. Έχεις κάποιο δίκιο, αλλά φοβάμαι ότι έχεις πέσει σε μία παγίδα. Ο λόγος νομίζω είναι ότι δεν έχεις στο μυαλό σου την εποχή που οι γυναίκες δεν ήταν πραγματικά ισότιμες και γι αυτό το λόγο υπέφεραν, αλλά έχεις στο μυαλό σου ένα μέσο κακό παράδειγμα, της σημερινής κακομαθημένης ηλίθιας για παράδειγμα, με αποτέλεσμα να ισοπεδώνεις τα πάντα με αυτό που λες και νομίζω να χάνεις το δίκιο σου.

    Κοίτα, γενικά θέλουν να είναι ισότιμες. Στις παλιότερες εποχές, οι γυναίκες πχ έτρωγαν ξύλο για ψύλλου πήδημα, υπάρχουν γυναίκες που υπέφεραν, γυναίκες που έπρεπε να υπομείνουν καταστάσεις αλλιώς θα τις πετούσαν στο δρόμο. Εσύ έχω την αίσθηση με αυτά που γράφεις έχεις στο μυαλό σου το τυπικό καθημερινό παράδειγμα προς αποφυγήν, αυτές που ψάχνουν ένα μαλάκα για να βολεύονται. Δεν είναι τόσες πολλές όμως, απλά αυτές κουνάνε τον κώλο τους πιο πολύ και δείχνονται περισσότερο. Αλλά φταις και εσύ (όχι προσωπικά, ο οποιοσδήποτε εννοώ) που τις προσέχεις.

    Τώρα πέρα από αυτό, εκεί που συμφωνώ μαζί σου είναι ότι ναι η πλειονότητα των γυναικών εκμεταλλεύεται τη σημερινή ''ισότητα'', αλλά πιστεύω το κάνουν μέχρι του σημείου μίας απλής πονηριάς και εκμεταλλεύονται τις καταστάσεις. Έχουν λίγο και εκείνες τα θέματά τους απ' τη φύση τους (βλ. ηλικία, ανταγωνισμό κλπ), κάτι ότι οι σημερινοί άντρες δεχόμαστε περισσότερα απ' όσα θα έπρεπε και δε διεκδικούμε και πούλο, έγινε η ζημιά.
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Κοίτα, δεν θα μιλήσω ούτε για φύση, ούτε για το "έξυπνο" ή όχι κάποιων γυναικών...
    Είμαστε "έξυπνοι" κι εμείς οι άντρες...
    Έχω το απτό παραδειγμα αδήλωτης "υποτακτικής φεμινίστριας"...της μητέρας μου...Περασμένα 70 πια...
    Με την μόρφωση, τον χαρακτήρα, την υπεύθυνη εργασία και θέση σε μια εποχή που οι γυναίκες υπέφεραν τα πάνδεινα...
    Που υπέφερε τα "κοινωνικά πρέπει"...τα στερεότυπα...
    Μ' έναν άντρα που καλός χρυσός αλλά με "σκουριασμένο" σε κάποια θέματα εγκέφαλο...
    Όπως οι περισσότεροι άντρες της εποχής του...
    Άρα την εποχή εκείνη την "γνωρίζω"...Πέρασε όμως...
    Υπάρχουν κατάλοιπα στις ψυχοσυνθέσεις και στην "γαλούχηση"...το δέχομαι...
    Αλλά και οι περισσότεροι άντρες, δεν είναι τα ζώα που ήταν κάποτε...

    Τώρα τι κάνουν/κάνουμε?

    Στο χέρι τους είναι να κάνουν το "τελειωτικό μπάμ"...
    Όχι όμως σαν "κατηγορία γυναίκες" αλλά σαν άνθρωποι ξεχωριστά, η καθεμία για την πάρτη της...
    Γιατί πολλές φορές η "κατηγοριοποίηση" δίνει κάποια ελάχιστα ή πολλά "προνόμια/προστασία"...
    Αλλά αφήνει σε στασιμότητα...
    Δεν προκαλεί αληθινές αλλαγές...

    Εγώ παραδέχομαι αξίες, δεν κοιτάζω φύλα...Και δεν είμαι "εύκολο παιδάκι"...
    Αν κάποια αξίζει περισσότερο από μένα, τ' ότι είναι γυναίκα, δεν μ' ενδιαφέρει καθόλου...
    Την παραδέχομαι και τέρμα...Δεν προσπαθώ να την "κατεβάσω", για να την φτάσω...
    "Χτυπιέμαι" να την φτάσω, μου δίνει κίνητρο για να βελτιωθώ...
    Και δεν νομίζω, να είμαι ο μόνος...

    Το θέμα της σεξουαλικής σφαίρας...
    Για μένα τα ίδια δικαιώματα που έχει ο άντρας, τα έχει και η γυναίκα...
    Πρέπει την σεξουαλικότητα της να την ζει χωρίς ενοχές...
    Το γιατί δεν θέλει, είναι δικό της θέμα...
    Κανείς δεν μπορεί να περιορίσει κανέναν/καμία σε κάποια ζητήματα...
    Πόσο μάλλον όταν αφορούν μονάχα εμάς...
    Μόνοι/ες μας περιοριζόμαστε...
    Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις από τις επιλογές σου...
    Είσαι άντρας, είσαι γυναίκα...

    Υ.Γ.

    Είχα γράψει κάποιες, όχι όλες...Πολλές ή λίγες, ειλικρινά δεν το γνωρίζω...
    Σε μένα γυναίκες που έψαχναν "μαλάκα", έχουν τύχει ελάχιστες...
    Και όποιος πέτυχε κάποιες του είδους και τις "λούστηκε", καλά του έκαναν...
    Δεν είναι θέμα φύλου η όποια εκμετάλλευση...
    Αν και για μένα θα ήταν πιο σωστό, να μιλάμε για αλληλεκμετάλλευση...
     
    Last edited: 19 Αυγούστου 2015