Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φετίχ και bdsm (part II)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Arioch, στις 21 Ιουνίου 2018.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αφορμή γι αυτό το νήμα είναι οι επιλογές του Part I και πιο συγκεκριμένα οι επιλογές 2 και 4 για σεξουαλικούς Σαδιστές/μαζοχιστές.

    Τα διάφορα παιχνίδια που χρησιμοποιούνται δεν είναι φετίχ; Δεν είναι αντικείμενα η χρήση των οποίων προσφέρει σεξουαλική απόλαυση;

    Αν όχι τότε γιατί υπάρχουν προτιμήσεις στα παιχνίδια αυτά;

    Διαχωρίζεται για εσάς η απόλαυση του πόνου από το μέσο από το οποίο αυτή παρέχεται;
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Γιατί κάτι που μού αρέσει ή λειτουργεί για μένα καλύτερα από κάτι άλλο, θα πρέπει να είναι φετίχ..?
    Αν για οποιονδήποτε λόγο βρεθούμε στου βοδιού το κέρατο και δεν έχουμε μαζί μας τα "δέοντα", σημαίνει πως δεν θα..?
    Αν ναι, τότε σίγουρα τα δέοντα είναι φετίχ...
    "Μπορώ και χωρίς τα γυαλιά μου", δατ ιζ...
    Άσε που η ικανοποίηση να ανακαλύπτεις εκ των ενόντων, είναι τεράστια.
    Που και αυτό ακόμα δεν θα μπορούσα να το ανάγω σε φετίχ...
    ________
    Βάλε και το λινκ του (Ι), να μη ψάχνεται ο κόσμος βρε παιδί μου ( https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Φετίχ-και-bdsm-part-i.19956/ )
     
  3. angel42

    angel42 Regular Member

    Τείνουμε να χρησιμοποιούμε τη λέξη φετίχ για πράγματα που μας αρέσουν ή μας καυλώνουν που θεωρούνται κάπως πιο διαφορετικά από αυτό που ορίζεται στην ευρεία συνείδηση ως "νορμάλ" αν και αυτό το νορμάλ προσωπικά Εγώ τουλάχιστον ούτε ξέρω τι είναι ούτε και το 'χω συναντήσει...

    Υπό αυτήν την εννοία του φετίχ αραδιάζουμε τα διάφορα γούστα/βίτσια μας και φτιάχνουμε και τις λίστες των φετίχ μας...

    Αυτό που τα κάνει φετίχ όμως αν ακριβολογήσουμε είναι όταν δεν μπορούμε να υπάρξουμε σεξουαλικά λειτουργικοί χωρίς αυτά και συνήθως κι ένα άλλο χαρακτηριστικό του φετίχ είναι η αποσύνδεση από το πρόσωπο, όταν το φετίχ σχετίζεται πχ με κάποιο τμήμα σωματικό του άλλου, ή με κάποια ένδυση, η με κάποιο αντικείμενο που χρησιμοποιείται πάνω στον άλλον...

    Υπό αυτήν την έννοια, Εγώ προσωπικά δεν έχω φετίχ... Σεξουαλικά μπορώ να λειτουργήσω και να λάβω απόλαυση από κάποιον που δεν είναι υπό Μου. Μπορώ να λειτουργήσω και να λάβω απόλαυση και όταν δεν τον πονάω, εξευτελίζω, κ.λ.π. Σαφώς δε συγκρίνεται η ηδονή που παίρνω όταν ο άλλος είναι υπό Μου, όπως και όταν τον ελέγχω ή τον πονάω, ή είναι διαθέσιμος κι επιλέγω να μην τον πονάω... Βίτσια όμως που θα μπορούσαν να μπουν στη γενικού τύπου χρήση της λέξης φετίχ και που Μου παράσχουν απόλαυση Έχω πολλά και μπόλικα και ανακαλύπτω και διαρκώς καινούργια...

    Υπό μία έννοια, ελλείψη φετίχ, η αντικειμενοποίηση του άλλου ως πρακτική που τον αποσυνδέει από την προσωπική του οντότητα είναι μία εξτρά απόλαυση για κάποια σαν Εμένα που δεν έχει φετίχ... Το να γίνει ο άλλος και να χρησιμοποιηθεί πχ, απλά ως γλώσσα, τρύπα, τραπεζάκι, τασάκι, δονητής, κρέας για βασάνισμα, σάκος του μποξ ή και υπηρέτης και άλλα παρεμφερή...

    'Εχω κάποια αντικείμενα που χρησιμοποιώ που τα προτιμάω. Πχ προτιμώ για τιμωρία τη βούρτσα την πλαστική γιατί τσούζει αλλιώς και καθόλου ευχάριστα γι αυτόν που τις τρώει από τη βούρτσα Μου ή το crop γιατί δεν το γουστάρει ο συγκεκριμμένος υπό Μου κ.λ.π. αλλά όχι δεν τα φετιχοποιώ. Αυτό που είναι το σημαντικό για Εμένα είναι που έχω τη δυνατότητα και μπορώ να την αξιοποιήσω να πονέσω τον άλλον όποτε θέλω με όποιον τρόπο θέλω και για όσο θέλω...

    Δεν ξέρω αν απάντησα σε αυτό που ρώτησες...

    Από εκεί και πέρα, σαφώς έχουν υπάρξει στιγμές που απλά ήθελα να εκτωνώσω την καύλα Μου για να ρίξω ένα χέρι ξύλο, κι ελλείψη σχέσης, χωρίς πολλά πολλά, βρήκα ένα "θύμα" για να το κοπανίσω, με τη συναίνεσή του φυσικά. Εκεί δεν Με ένοιαζε και να συνδεθώ προσωπικά με τον άλλον, θα μπορούσε να είναι ο οποιοσδήποτε εκείνη την ημέρα που θα τις φάει εφόσον ήταν διαθέσιμος κι εφόσον έκρινα ότι θα ήμουν ασφαλής. Προσφερόταν ως διαθέσιμο κρέας για κοπάνισμα και έκανα χρήση της προσφοράς... Ωραία καύλα ήταν κι αυτή, το να μη σε συνδέει τίποτε με τον άλλον ούτε να χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία να τον γνωρίσεις. Σκουπίστε, ψεκάστε, τελειώσαμε. Δε θα Μου αρκούσε όμως αυτό, ούτε θα Μου ήταν λειτουργικό αν ήταν ένα διαρκές επαναλαμβανόμενο σκηνικό με πολλούς και διαφορετικούς άλλους. Χρειάζομαι την προσωπική επαφή και το πεδίο του χρόνου μίας σχέσης για να αναπτυχθώ όπως θέλω ως Κ και ως ιδιοκτήτρια...

    Α.
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ορίζουμε ως φετίχ ένα αντικείμενο από το οποίο εξαρτάται ή λειτουργεί βοηθητικά στη σεξουαλική εκτόνωση και μόνο ή στη σεξουαλική απόλαυση γενικά; (με ή χωρίς εκτόνωση)

    Αν το φετίχ αφορά στην σεξουαλική εκτόνωση και μόνο, πάω πάσο. Αν όχι, το ερώτημα παραμένει.
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Από πότε κάποιο άτομο που είναι αποκλειστικά Κυριαρχικό και δεν switchάρει ή ξεκαυλώνει με vanilla partners είναι φετιχιστής;
    Ένα ομοφυλόφιλο άτομο γιατί δεν καυλώνει με άτομα του έτερου φύλου κι αντίστοιχα για ένα ετεροφυλόφιλο;
     
  6. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Είμαι από αυτούς που
    1) Είχαν (και έχω) φετίχ από τότε που η συγκεκριμένη λέξη δεν ήταν τόσο trendy
    2) Έχουν παιχνίδα και εργαλεία που
    • Που η χρήση τους προκαλεί καταστάσεις που με την σειρά τους μου προκαλούν σεξουαλική απόλαυση, αλλά όχι τα ίδια ή η χρήση τους
    • Που η χρήση τους προκαλεί σεξουαλική απόλαυση σε αυτήν με την οποία παίζω μαζί της που με την σειρά της, η απόλαυση της, μου προκαλεί ευχαρίστηση, ικανοποίηση, καλό θέαμα κτλ αλλά όχι προσωπικά σεξουαλική απόλαυση (πχ το magic wand)
    Από τα προαναφερόμενα έχω κάποια πολυαγαπημένα λόγω ποιότητας κατασκευής ή ευκολία χρήσης ή ευκολίας δημιουργίας του επιθυμητού αποτελέσματος.

    Κανένα από τα παραπάνω με εξαίρεση το 1) δεν θεωρώ ότι θα μπορούσε να ονομαστεί ορθώς ως φετίχ. Μάλιστα διάβασα κάποια στιγμή ένα άρθρο του Ασκητή που έγραφε για το φετίχ του πόνου (ο πόνος δεν είναι αντικείμενο) και αναρωτήθηκα αν η τόση ενασχόληση με την τηλεόραση και τα παράθυρα τον έκαναν να ξεχάσει τι έμαθε στο πανεπιστήμιο.


    Όχι αν και όχι αποκλειστικά στην σεξουαλική εκτόνωση. Το φετίχ αφορά κατα κύριο λόγο στην σεξουαλική διέγερση, για την σεξουαλική εκτόνωση μπορεί να χρησιμοποιηθεί και χεράκι, στοματάκι, μουνάκι, κωλαράκι και το ίδιο το φετίχ, ανάλογα με το φετίχ, αλλά όχι απαραίτητα.
     
    Last edited: 21 Ιουνίου 2018