Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φετιχ λαγνειες και bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Chris69, στις 17 Φεβρουαρίου 2017.

  1. Chris69

    Chris69 New Member

    Οπως ειναι γνωστο σε ολους μας μια σχεση bdsm ειναι βασικα μια σχεση υποτακτικου με κυριαρχικο.Σε μια τετοια σχεση χωρανε φετιχ και λαγνειες; Η δικη μου αποψη ειναι οτι χωρανε οπως χωρανε και τα παντα.Πιστευω οτι τα φετιχ και οι λαγνειες, παντα με τη συνεναιση και των δυο, δινουν και αυτα τη δικη τους πινελια.Αν ομως γινουν αυτοσκοπος τοτε το πραγμα παει αλλου.Δεν μιλαμε πλεον για υποτακτικο και κυριαρχο αλλα για φετιχιστες η απλα λαγνους.Εσεις πως το βλεπετε;
     
  2. anmaya

    anmaya Enjoying, learning, living

    Νομίζω ότι δεν είναι γνωστό σε όλους μας οτι το BDSM είναι βασικά η σχέση Κ/υ. Τότε ο χώρος δεν θα λεγόταν BDSM αλλα μόνο DS.
    Μπορεί να κάνω και λάθος, ας με διορθώσουν οι παλαιότεροι και εμπειρότεροι.

    Αν ξεπεράσω λοιπόν την αρχική σου φράση, θα συμφωνήσω οτι το BDSM χωράει φετίχ - πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη.

    Θα διαφωνήσω όμως και με το ότι χωράνε τα πάντα.. κάποια πράγματα δεν είναι BDSM, πχ. παιδιά, ζώα κλπ.

    Αν τώρα γίνουν τα φετίχ αυτοσκοπός.. λές πάει αλλού το πράγμα. Δηλαδή που πάει ?
     
  3. Chris69

    Chris69 New Member

    Συμφωνω απολυτως με το σχολιο σου για παιδια,ζωα κλπ.Μακρια απο εμας αυτα.Οσο για τα φετιχ τα οποια ειναι παντα καλοδεχουμενα θεωρω οτι μενοντας μονο σε αυτα χανεται η ουσια της σχεσης Κ/υ.
     
  4. espimain

    espimain Contributor


    Το BDSM μπορεί και περιλαμβάνει διάφορα φετίχ.
    Το οποιοδήποτε όμως φετίχ δεν είναι απαραίτητα και BDSM.
     
  5. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Δικος μου προβληματισμος. Υπάρχουν φετιχ ή "λαγνειες" καθαρά υποτακτικου ή κυριαρχικου γένους ?
     
  6. anmaya

    anmaya Enjoying, learning, living

    Νομίζω όχι..
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Αν στην ερώτηση σας εννοείτε, αν υπάρχουν φετίχ που εκδηλώνονται μόνο σε άνδρες ή μόνο σε γυναίκες, η απάντηση είναι πως υπάρχουν και τέτοια εξειδικευμένα φετιχ. Διακρίνονται αν τα παρατηρήσουμε λεπτομερώς.
    Υπάρχουν φετίχ που έχουν να κάνουν με το γένος και μόνο.
    Δηλαδή όπως η θηλυκοποίηση, που είναι συγκεκριμένο παράδειγμα τέτοιου ανδρικού φετίχ, μια και δεν είναι δυνατόν να θηλικοποιηθεί το θηλικό.
    Κανένα βεβαια από αυτά δεν αποτελεί παράγονατα χαρακτηρισμού μιας πρακτικής ικανοποίησης του, σαν BDSM.
     
  8. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Μάλλον πρέπει να αλλάξω τη λέξη "γένους " με "φύσης ". Εννοώ αν υπάρχουν φετιχ που προσιδιαζουν αποκλειστικά σε άτομα κυριαρχικα ή άτομα υποτακτικα.
     
  9. Σίγουρα υπάρχουν φετίχ που παραπέμπουν σε υποτακτικότητα, εσφαλμένα όμως (κατά την άποψή μου). Ενδεικτικά, ποδολαγνεία, ουρολαγνεία, κλπ...