Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φόβοι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Zaqqano, στις 18 Ιουλίου 2005.

  1. Zaqqano

    Zaqqano New Member

    Σχολιάστηκε δυσμενώς το σχόλιο μου για το φόβο μιας σκλάβας στο παρακάτω θέμα.
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?tid=488&pid=3432#pid3432

    Το θέμα που τίθεται εδώ λοιπών είναι οι φόβοι.
    Τόσο από την μεριά των υποτακτικών όσο και από την μεριά τον Κυρίαρχων.

    Φυσικά δεν αναφέρομαι σε αράχνες σε σκοτεινά σοκάκια ή μοιπως βγει ο μπαμπούλας από την ντουλάπα.

    Τι φοβάστε σε μια BDSM σχέση;
    Τι φοβάστε όσων αφορά τον σύντροφό σας;
    Τι μπορεί να σας προκαλέσει απογοήτευση για το πρόσωπό του- της;
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Πολύ ωραίο θέμα Zaggano! Διαφωνία υπήρξε όσον αφορά στην θέση και όχι στην ύπαρξη ενός συγκεκριμένου φόβου σε M/s σχέση και όχι του φόβου γενικώτερα.
     
  3. Ms Alexia

    Ms Alexia New Member

    Μεχρι να γνωρισεις καποιον καλα, να ανακαλυψεις τα ορια του, τη συμπεριφορα του, αυτα που αντεχει πραγματικα και αυτα που αντεχει γιατι φοβαται να σταματησει... θελει χρονο.
    Μια BDSM σχεση χτιζεται πανω στην εμπιστοσυνη και την αμοιβαια επικοινωνια! Εμπιστοσυνη πρεπει να εχει ο σκλαβος/σκλαβα γιατι στα χερια του αλλου ειναι περα απο την ηδονη και την ευχαριστηση και η σωματικη του ακεραιοτητα. Απο την αλλη ενας Master/Μistress με το χρονο ανακαλυπτει τοσο τα δικα του βαθυτερα θελω οσο και του σκλαβου/σκλαβας του.
    Δεν ξερω λοιπον αν ειναι φοβος ή αν ειναι απλα ο ενδοιασμος του αρχικου σταδιου μιας τετοιας. Τουλαχιστον σε εμενα προσωπικα δεν ειναι φοβος. Ειναι ... πως το μικρο παιδι βαζει σιγα σιγα το ποδι του στη θαλασσα για να δει πως ειναι το νερο... καπως ετσι... αλλα οχι..φοβος δεν ειναι..
     
  4. proudslave

    proudslave Guest

    Με φοβίζει κυρίως η έλλειψη επίγνωσης της σοβαρότητας που έχει μια τέτοια σχέση, η έλλειψη συνείδησης του βαθμού ψυχολογικής επιρροής που μπορεί να ασκεί η Κυρίαρχος αλλά και η έλλειψη σεβασμού των κανόνων.'Οταν ο/η Κυρίαρχος δεν υπολογίζει τους κανόνες μετά από ένα διάστημα ή παραβιάζει θέματα για τα οποία υπάρχει κοινή συναίνεση με τον σκλάβο. Επίσης με φοβίζει η έλλειψη ειλικρίνειας. Τέλος με φοβίζει ιδιαίτερα το ενδεχόμενο μετά από καιρό να νοιώσω αγάπη και έρωτα για την Κυριαρχό μου και να εξαρτηθώ από εκείνη, - κάτι που έχω την τάση να το κάνω συνήθως με κάθε είδους σχέση - και εκείνη τότε να μου πει αντίο (ενώ δεν ξεκινάω πολύ εύκολα μια σχέση, δεν λέω και πολύ εύκολα αντίο εκτός αν εκ των πραγμάτων αναγκαστώ να το κάνω, και τότε καμμιά φορά είναι πολύ επώδυνο). Προτιμώ να μου πει από την αρχή ότι αυτή η σχέση θα είναι περιορισμένης χρονικής διάρκειας και να το προχωρήσουμε με αυτή την λογική, παρά να με αφήσει να πιστεύω ότι αυτό θα πάει πολύ μακρυά κι ύστερα να με εγκαταλείψει ξαφνικά. Φοβάμαι πολύ την άδικη και ξαφνική εγκατάλειψη. Αυτά φοβάμαι κι ελπίζω να μην φοβίζω με αυτά που φοβάμαι.  (διότι πολλοί άνθρωποι φοβούνται την εξάρτηση των άλλων).
    Να και ένα θέμα που ίσως αξίζει να συζητηθεί κάποια φορά : εξάρτηση του σκλάβου.
     
  5. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Η εξαρτηση σκλαβων απο τις/τους Αφεντρες/τες τους ειναι μεγαλο θεμα. Περιμενουμε το thread σου proudslave!
     
  6. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    E μα τι πιο σημαντικός φόβος από πρόκληση βλάβης και για Tops και για bottoms
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Προσωπικά με φοβίζει ο εθισμός σε endorphine induced orgasms και η πιθανή προσκόληση στο subspace.

    Θέματα σχέσεων δε με φοβίζουν ιδιαίτερα, έχω απόλυτη συναίσθηση του ρόλου που παίζει η εμπιστοσύνη σε μία σχέση D/s, ξέρω ότι χρειάζεται χρόνο και φροντίδα για να θεμελιωθεί.

    Συνεπώς, το αν θα με βλάψει κάποιος έχω χρόνο να το επεξεργαστώ και να διαμορφώσω άποψη, προτού να μπω πλήρως σε μία σχέση D/s και φυσικά αν καταλήξω να νιώθω ότι είναι πιθανό να βλαφτώ (ή και να βλάψω) τότε δεν μπορώ να προχωρήσω στη σχέση.

    Η (συναισθηματική) εξάρτηση (από πρόσωπα) δεν ήταν ποτέ στα προβλήματά μου - πιό πολύ με προβληματίζει το αντίθετο της εξάρτησης δηλαδή η ουσιαστική αδιαφορία παρά η εξάρτηση.
     
  8. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Κι εγω δεν καταλαβαινω τι εννοεις λεγοντας ¨προσκοληση στο subspace" tender lilly, θα μας εξηγησεις σε παρακαλω;
     
  9. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: Φόβοι

    Να θέλω συνεχώς να βρίσκομαι εκεί.
     
  10. leopoldos

    leopoldos Regular Member

    Υπάρχει πάντα ο φόβος να μην σεβαστεί ο κυρίαρχος τα όρια του σκλάβου και να προξενήσει κάποιου είδους βλάβη.
     
  11. doulos

    doulos Regular Member

    Ο μεγάλύτερος φόβος μου είναι μήπως η Αφέντρα προσπαθήσει να με αποξενώσει από πρόσωπα που αγαπώ ή να με μειώσει στα μάτια τους.
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι να φανώ ανάξια της εμπιστοσύνης και των προσδοκιών Του, να Τον απογοητεύσω και κατά συνέπεια να με Διώξει.