Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Χλωμη η ανδρικη υποτακτικοτητα?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος thelma, στις 5 Νοεμβρίου 2008.

  1. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Χλωμη η ανδρικη υποτακτικοτητα?

    Once again +1  

    Y.Γ. Όχι ότι είναι κακό να είναι κάποιος τα παραπάνω. Κακό είναι που αυτοπροσδιορίζονται ως υποτακτικοί, ενώ δεν είναι, με αποτέλεσμα να παίρνει η μπάλα (όταν αρχίζει η κριτική) και τους πραγματικούς υποτακτικούς.
     
    Last edited: 5 Νοεμβρίου 2008
  2. atasai

    atasai Regular Member


    Συμφωνώ μαζί σου πέρι "φύσης", αλλά όταν δεν είναι φύση δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα "ρόλος".
    Τι σημαίνει ρόλος; Τον είδαν, τους άρεσε και τον τσίμπησαν; Δεν υπάρχει δηλαδή τίποτα πηγαίο στη συμπεριφορά τους ως υποταχτικές ή κυρίαρχες; Υπάρχει κάτι ενδιάμεσα στη φύση και στο ρόλο: η ψυχοσύνθεση. Ο τρόπος που διαπλάθεται η ψυχοσύνθεση του καθενός δεν σχετίζεται με το DNA του, αλλά δεν μπορεί να τον αναγνωρίσει κανείς σαν κάτι "εκτός του εαυτού του".


    Αν έχω καταλάβει καλά, μια βασική διαφωνία μεταξύ των "BDSMers" πάνω στο D/s είναι το αν τη στιγμή του παιχνιδιού (όσο κρατάει για τον καθένα αυτό)

    α)οι συμμετέχοντες βάζουν το κουστούμι του αντίστοιχου ρόλου τους (ντύνονται)

    ή

    β)βγάζουν το κουστούμι του ρόλου που έχουν στην καθημερινότητά τους (απογυμνώνονται).


    Αν πιστεύει κανείς πώς είναι απλά ένας ρόλος, δεν έχει κανένα λόγο να αμφισβητεί ότι καποιο φύλο δεν μπορεί να τον παίξει καλά. Εξάλλου, οι ρόλοι των κυρίαρχων και των υποταχτικών είναι διαφορετικοί για τους άντρες και διαφορετικοί για τις γυναίκες - και είναι κομμένοι και ραμμένοι στα μέτρα τους. Όποιος επιλέγει ένα ρόλο, τον παίζει όσο καλά θέλει και κρίνεται από το κοινό του (τον ερώτικό του σύντροφο στην περίπτωσή μας).


    Η κουβέντα είναι βάσιμη μόνο μέσα από το πρίσμα της απογύμνωσης. Και άρα το ερώτημα είναι αν υπάρχουν άνδρες με υποταχτική ψυχοσύνθεση και γυναίκες με κυριαρχική. [από αυτή την θεώρηση δεν υπάρχει λόγος τα δύο thread να είναι ξεχωριστά]
     
    Last edited: 5 Νοεμβρίου 2008
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    "πρεπον" στο βδσμ;
    ωστε λοιπον,υπαρχει τελικα η μαυρη βιβλος!!!


    για τους σουιτς τι θα λεγατε να χρησιμοποιησωμε τον ορον "Μεγιεμελέ" ;

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  4. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Χλωμη η ανδρικη υποτακτικοτητα?

    Η θεολογία του BDSM θέλει τον σκλάβο εκούσια, αληθινά και βαθύτατα υποταγμένο και τον Κύριο προστάτη και οδηγητή. Δε διαφέρει και πολύ από την παλαιοκομμουνιστική θεολογία της αφοσίωσης στο κώμα. Ούτε από τη θεολογία του αιώνιου ρομαντικού vanilla έρωτα.

    Οι Αμερικάνοι, εμπνευσμένα, έχουν μια επιτυχή μεταφορά για τα παραπάνω. Τα παρομοιάζουν με κόπρανα ταύρων που είναι παχιά, μαλακά, αχνιστά αλλά στην ουσία δεν είναι παρά κόπρανα.

    Η υποτακτικότητα των «ελευθέρων» σε μια «δημοκρατική» κοινωνία δεν υφίσταται παρά μόνο ως ψυχολογική τάση. Αντιφατική όσο και το να είναι κανείς μικροβιοφοβικός λασποποδολάγνος, στραπονιζόμενο αντράκι, μεγαπεοφόρος με στραπλες μπουστάκι.

    Η μόνη λύση είναι η επαναφορά της αληθινής δουλείας.
     
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Re: Απάντηση: Χλωμη η ανδρικη υποτακτικοτητα?

    προφανως ηθελες να γραψεις "κομμα, που επιφερει κωμα"
    Κατα τα αλλα,+100
     
  6. atasai

    atasai Regular Member

    Re: Απάντηση: Χλωμη η ανδρικη υποτακτικοτητα?

    Αμάν με το φασισμό της ορθογραφίας!
    Προφανώς το έγραψε σκόπιμα, όπως και εγώ το "πηγαίο" αντί του "πυγαίο".  
     
  7. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Χλωμη η ανδρικη υποτακτικοτητα?

      
    Μα να μη μπορω να σου ξαναδωσω ρεπ!!!!!!
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Χμμμ...ισως επρεπε στο τελος του σχολιου μου να προσθεσω αυτο: 
    Υπαινικτικο ηταν και το δικο μου σχολιο,ουχι φιλολογικο.Με παρεξηγησατε atasai.
     
  9. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Χλωμη η ανδρικη υποτακτικοτητα?

    προφανώς 
     
  10. Eri

    Eri

    Re: Απάντηση: Re: Χλωμη η ανδρικη υποτακτικοτητα?


    Χαχαχαχαχαα....Μην φοβασαι του δωσα εγω γιατι μου φτιαξε τ οκεφι.......
     
  11. atasai

    atasai Regular Member

    Δεν χρειάζονται smileys. Το ψυχανεμίζομαι το ύφος.
    Αφορμή να τρολάρω το ποστ μου έψαχνα.
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Σας ευχαριστω κυριες μου.
    Θελω ακομα να ευχαριστησω τη μαμα μου,αν διαβαζει απο κει ψηλα που βρισκεται,-γεια σου μαμα- ,τον μπαμπα μου που με στηριζει ολ'αυτα τα χρονια, και βεβαια,πανω απ'ολα τον Δασκαλο μου, τον Λακη,που τον βλεπω να χαμογελαει εκει στα πισω καθισματα.
    Να'σαι καλα,Δασκαλε!.