Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Χωρίς φετίχ;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος tithon, στις 28 Μαρτίου 2018.

  1. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    χαχα, @vussinada φορ πρέζιντεντ!

    Αλλά: δεν ειναι προϋπόθεση να υπάρχει αντικειμενικός ορισμός για να συνεννοούμαστε. Συχνότατα αυτός δεν υπάρχει καν.

    Αρκεί να συμφωνήσουμε ότι η συζήτηση θα βασιστεί σε κάποιον κοινά αποδεκτό ορισμό, μετά είτε συμφωνούμε είτε διαφωνούμε απάνω σε αυτό, είτε περνάμε σε αλλη θέαση και βλέπουμε. Και δεν εννοώ το "κοινά αποδεκτό" για την κοινωνία, αλλά μεταξύ των συμμετεχόντων στην συζήτηση.

    Αλήθεια, δεν μου φαίνεται rocket science να πει κανείς "αν αυτό εννοούμε με φετίχ, έχω / δεν εχω", ή "για μένα αυτό είναι το φετίχ, άλλο από αυτό που λες, και έχω /δεν έχω". Αυτό που μου φαίνεται αστείο είναι να ειπωθεί "εεε δεν μπορούμε να συζητάμε για φετίχ γιατί το νόημα είναι ασαφές", ή το τελείως γελοίο "εγώ ξέρω τι είναι τα φετίχ, και έχεις κι εσύ από αυτά θες δε θες"  
     
    Last edited: 30 Μαρτίου 2018
  2. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Χαχαχα οι ψήφοι λείπουν μόνο!

    Ο κοινά αποδεκτός ορισμός δεν είναι αντικειμενικός ορισμός; 

    Συμφωνώ εν μέρει γιατί αν δεν υπάρχει αντικειμενικός ορισμός αναπόφευκτα θα υπάρχει και αυτό που είπες ότι δε σου αρέσει "εγώ ξέρω τι είναι τα φετίχ κι έχεις κι εσύ αυτά θες,δε θές." μιας και δε θα υπάρχει αντικειμενικός ορισμός δηλαδή, ο καθένας θα το ορίζει όπως θέλει και σύμφωνα με αυτό όλα θα είναι πιθανά,ακόμη και να έχουν όλοι φετίχ.Η ερμηνεία είναι σημαντική και πρέπει να είναι αντικειμενική έστω όσον αφορά δημόσιες συζητήσεις για να ξέρουμε τι λέμε.
     
  3. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Χαχα, για να απαντήσω ναι ή όχι θα έπρεπε να συμφωνήσουμε μεταξύ μας πρώτα τι σημαίνει "αντικειμενικός".

    Χαζό παράδειγμα. Ας πάρουμε ένα γούρι για το 2018, με χάντρες και κορδελίτσες. Τι είναι, αντικειμενικά; Οιωνός καλής τύχης; Δείγμα δεισιδαιμονίας; Καταναλωτικό προϊόν για το τέλος της χρονιάς; Και αν δεν ξέρω την σημασία του, αν είμαι ξένος, μήπως είναι διακοσμητικό για μπρελόκ; Και αν είμαι γηγενής στη Νέα Γουινέα, μήπως είναι το πιο ωραίο σκουλαρίκι που είδα ποτέ; Δεν φαίνεται υποκειμενικό το "αντικειμενικό";

    Θα μου πείτε πιθανόν ότι εεε, υπερβολές, εδώ μιλάμε όλοι ελληνικά. Συμφωνώ. Αλλά από την στιγμή που μια έννοια δεν είναι μονοσήμαντη (και δυσκολεύομαι πραγματικά πολύ να βρω μια να την βάλω ως παράδειγμα - υπάρχει; ), και ακόμη χειρότερα δεν έχει καν μια κύρια έννοια, όπως καλή ώρα το φετίχ μας, τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ για την συνεννόηση.

    Σε τέτοιες περιπτώσεις, νομίζω ότι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε για χάρη της [δημόσιας] συζήτησης είναι να θεωρήσουμε αντικειμενική την υποκειμενική έννοια που από κοινού συμφωνήσαμε. Αν συμφωνήσουμε δηλαδή.

    What say you?  
     
  4. lexy

    lexy .ti.va.

    Μετακινούμαστε σε σουρεαλιστικά τοπια και μ'αρέσει τόσο που θα απαρνηθώ τον λιγότερο Αφέντη και θα κάνω αυτό εδώ αγαπημένο!
    @estelwen & @vussinada , φιλάκι ♡
     
  5. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    @estelwen η φάτσα μου τα λέει όλα αυτή τη στιγμή  Θα προσπαθήσω να απαντήσω παρά το μπέρδεμα που μου δημιουργήθηκε...

    Αντικειμενικά λέγεται γούρι απλώς... 
    Όλα τα άλλα είναι υποκειμενικά, πιστεύω και οπτικές του καθενός...

    Οι έννοιες μπορούνε να πάρουνε πολλές διαστάσεις όπως έχω πει άλλωστε και προηγουμένως,αν δε συμφωνούμε στον επικρατέστερο ορισμό,δε θα βγεί αποτέλεσμα...Συμφωνώ σε αυτό και σε αυτό προέτρεψα  

    Ας ξεκολλήσουμε από τα αν και εφόσον ο ουρανός είναι γαλάζιος εκεί που μένεις εσύ και γκρίζος εδώ που μένω εγώ...Ξέχασε το χρώμα που μπορεί να πάρει ο ουρανός,είναι ουρανός σκέτο για την ώρα,απλά μαθηματικά τώρα...γνωρίζουμε τι σημαίνει γενικώς,άλλο το τι ισχύει για τον καθένα μας....Η αντικειμενικότητα δεν έχει καμία υποκειμενική σκέψη/πεποίθηση.
    Ο επικρατέστερος όρος οφείλει να είναι ψυχρός κι απόλυτος.Το πως είναι μετά για εμάς,εμείς το ξέρουμε κι είναι θέμα δικό μας.

    Έχω τοποθετηθεί στα ίδια τόσες φορές που νιώθω ξεροκέφαλη πλέον 
     
    Last edited: 30 Μαρτίου 2018
  6. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Βρήκαμε το φετίχ σου!  
     
  7. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Κόλλημα λέγεται 
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Aντί σχολ(ε)ίου...
    Το Πάσχα άλλωστε τα σχολεία είναι κλειστά...

     
     
  9. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

      Δεν είμαι σίγουρη αν ξέρω τι είναι η αντικειμενικότητα, παρά μόνο θεωρητικά. Γενιές και γενιές φιλοσόφων έχουν σκοτωθεί απάνω στο θέμα.
    Δεν ξέρω αν το πρόβλημα λύνεται και αν χρειάζεται - σίγουρα παραβλέπεται ή μπαλώνεται, όλοι εν τέλει καταφέρουμε και κινούμαστε με σαφήνεια σε έναν δομικά ασαφή κόσμο.

    Μένει να βρεθεί ο επικρατέστερος όρος για, τι συζητούσαμε, το φετίχ.  
     
  10. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    @estelwen σύμφωνα με αυτό,το ίδιο το νήμα δε στέκει  τι θα πει χωρίς φετίχ; υπάρχει φετίχ; τι είναι το φετίχ; δε ξέρουμε...και δεν υπάρχει αντικειμενικότητα αφού δεν έχουμε καταλήξει στο τι είναι καν....οπότε....όλοι έχουμε και δεν έχουμε μαζί! 
    Άμα τα βλέπουμε φιλοσοφικά χάνουμε τη μπάλα...αυτό είναι που λέω...και μου έβαλες τους φιλόσοφους μπροστά πάλι 
     
    Last edited: 30 Μαρτίου 2018
  11. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Μην σε επηρεάσω με τα υπαρξιακά μου, εσύ εκεί! Επιμονή και υπομονή, use the force!  
     
  12. goodevil

    goodevil arcade Premium Member

    Αλλο τα φετιχ κ αλλο τα βτσια νομιζω
    Βιτσιοζοι ειμαστε σχεδον ολοι εδω perv δηλαδη.
    Βιτσια πολλα φετιχ κανενα οποια κ αν ειναι η ορολογια
    μα κ αν εχω καλητερα να μη το μαθω.
    Αντιφετιχ τα φετιχ το να επικεντρωνομαι συνεχως σε κατι
    μ κανει αυτο με το δεντρο κ το δασος.
    Ηξερα καποιον που ειχε τρελο φετιχ με τις πολυ παχουλες χρονια πολλα
    εκανε σχεσεις μονο με τετοιες παντρευτηκε κ μια κ απο μια ασθενεια
    αδυνατισε πριν καιρο ακομα μαζι ειναι το ιδιο αγαπημενοι κ ουτε του λειπει κατι.
    Παιχνιδια του μυαλου ειναι ολα κ ο καθενας παιζει οπως μπορει για να μην τον
    βαλει απο κατω αν το οποιδηποτε φετιχ ειναι στους κανονες του παιχνιδιου τοτε καλα κ υπαρχει.
    Οι φετιχιστες κατι θα ξερουν παραπανω σιγουρα αλλα το τσουβαλιασμα
    ειναι το απολυτο μη σεξουαλικο φετιχ στις μερες μας.