Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Χωρίς φετίχ;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος tithon, στις 28 Μαρτίου 2018.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor



    ___________
    Έδιτ: Αφού το λέει η τηλεόραση..?
     
  2. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    https://www.e-shop.gr/giati-oi-anthropoi-pisteyoyn-se-paraxena-pragmata-p-BKS.0556008

    Ένα αρκετά ενδιαφέρον βιβλίο, το συνιστώ!!!
     
  3. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Αφενός ως δυσλεκτικός, δεν θα καταφέρω σε καμία περίπτωση να μεταφέρω σωστά την άποψη μου.
    Αφετέρου, συζητήσεις ατέρμονου χαρακτήρα, προτιμώ να τις κάνω δια ζώσης με καλό κρασάκι και
    παρέα.
     
  4. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Εμ, έτσι είναι.
     
  5. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Μισό γιατί έχω την αίσθηση ότι αναφέρεσαι συγκεκριμένα σε κάποιο δικό σου ερώτημα
    προς εμένα και δεν απάντησα. Εάν ναι, τι έχω αφήσει?

    Νόμιζα ότι αναφερόσουν γενικότερα σε ερωτήματα ανοιχτά.
     
  6. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    @MrEntropy σωστή η αίσθηση.Το ποστ στο όποιο απαντώ τώρα,ήταν η ερώτηση μου,ίσως έπρεπε να ανεφέρω όνομα για να είναι πιο σαφές ότι απευθύνεται στο απόσπασμα που ήταν ακριβώς πάνω από το δικό μου.
     
  7. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Σύμφωνα με αυτήν την κατηγοριοποίηση, κάποιος που ερεθίζεται σεξουαλικά συνολικά από το άτομο που έχει μπροστά του, και όχι αποσπασματικά, δεν είναι φετιχιστής.
    Ξεκινώντας όπως κάνει ο Stekel από την πεποίθηση ότι όλα είναι φετιχισμός, και όσα δεν έχουν... έχουν. ΟΕΔ.
    Διασκεδαστικό αλλά όχι επιστημονική προσέγγιση.

    ΥΓ Το βιβλίο του Shermer που προτείνετε καταπιάνεται με μεταφυσικές ιδεοληψίες, δεν έχει σχέση με τους προβληματισμούς που ανέφερα.
     
  8. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Εδώ ναι, έχεις δίκιο, το έχασα αυτό.
    Πρώτα από όλα, δεν είναι δικός μου ορισμός και κατηγοριοποίηση.
    Σύμφωνα με αυτόν, τα οποιοδήποτε γούστα και προτιμήσεις που έχουμε
    είναι ένας τύπος φετίχ. Δηλαδή εάν μου αρέσουν οι μελαγχροινές κτλ.
    Ή ακόμα κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι του σώματος. Είτε αυτό που
    λέγεται Sapiosexual.
     
  9. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Δεν ανέφερα δικές μου απόψεις. Εγώ, περιορίζομαι αποκλειστικά και μόνο στον τομέα μου.
    Εκεί και μόνο έχω άποψη τεκμηριωμένη και επισταμένη. Σε όλα τα άλλα, είμαι ερασιτέχνης
    και έτσι αποφεύγω να καταλήγω σε συμπεράσματα που δεν έχω σαφή εικόνα και επαρκή
    γνώση.

    Όσο αφορά το βιβλίο, ειδικά στα πρώτα κεφάλαια και το τελευταίο καταπιάνεται
    με τον ψυχισμό του ατόμου, την φύση του, τα είδη των προκαταλήψεων που έχουμε,
    και συνολικά, τον τρόπο που διαμορφώνουμε μια άποψη.
     
  10. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Κατάλαβα.Είναι σα να λέμε ότι αυτός που έχει σπάσει πόδι είναι στην ίδια κατάσταση με τον ετοιμοθάνατο δίπλα του γιατί κι οι δυο είναι ασθενείς και στο ίδιο νοσοκομείο απλώς η μια περίπτωση είναι πιο ελαφριά από την άλλη.Δε συμφωνώ.Ξεχωρίζονται και είναι διαφορετικές περιπτώσεις.
    Καταλαβαίνω ότι δεν είναι άποψή σου,απλώς εκφράζω τη γνώμη μου για το συγκεκριμένο απόσπασμα.
    Κάποια πράγματα δεν είναι ίδια και δεν είναι κακό αυτό.Αν θέλουμε να ανατρέψουμε τα πάντα και να τα δούμε φιλοσοφικά και με πολλά εάν κι εφόσον,μπορούμε...αλλά δεν έχει νόημα...
     
  11. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Υποθετω οτι και για την μεθοδολογια που ακολουθει ο Shermer για να εξετασει ενα θεμα ειναι ενας λογος που αναφερθηκε ο @MrEntropy στο βιβλιο, εδω και χρονια η δουλεια του καταπιανεται με το πως και γιατι ομαδες ανθρωπων πιστευουν καποια πραγματα (ή γιατι εχουν...γνωσιακα φετιχ).
     
  12. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Οοοχι, εκεί σε ενα κουβά όλα, με το ζόρι!
    Ευκολότερο.