Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ένστικτο....

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος aenaosss, στις 28 Ιανουαρίου 2017.

  1. aenaosss

    aenaosss Regular Member

    γλυκειά μου μη λες "κακές" λέξεις..... "αν'άπτυξη", αμάν      
    Το πέρασμα του χρόνου απλά μας κάνει να βλέπουμε, να επεξεργαζόμαστε καταστάσεις με μεγαλύτερη ωριμότητα.
     
  2. lotus

    lotus Silence

    χα χα χα χα χα ε, ρε κυβερνητικά τραύματα μετατραυματικού στρες που έχουμε αναπτύξει στην Ελλάδα!!!
    Αυτή η ωριμότητα είναι κομμάτι της εσωτερικής α....ξης... μη λέω και κακές κουβέντες χα χα
     
  3. Kostas.V.

    Kostas.V. ....Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols....

    Νομίζω ότι η σωστότερη λέξη και έννοια είναι η εξέλιξη....
     
  4. aenaosss

    aenaosss Regular Member

    έχεις δίκιο. Η εξέλιξη του καθενός (για όσους εξελίσσονται βέβαια) είναι καθοριστικός παράγοντας.
     
  5. lotus

    lotus Silence

    Ναι ναι δεν εμπεριέχει και τραύματα  
    Η εξέλιξη της προσωπικότητας, υποθέτω εξ ου και η εξελικτική ψυχολογία από τους ωραιότερους τομείς κατά τα δικά μου υποκειμενικά κριτήρια πάντα.
     
  6. aenaosss

    aenaosss Regular Member

    συμφωνώ απόλυτα για την εξελικτική ψυχολογία  
     
  7. Kostas.V.

    Kostas.V. ....Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols....

    Η εξέλιξη φέρνει την πρόοδο....όπως λέει και η ψυχολογία....
    Ας προοδευσουμε λοιπόν....ενστικτωδώς....
     
  8. lotus

    lotus Silence

    Αμήν  
     
  9. newentry

    newentry απλά ρώτα

    Ένστικτο...αντίληψη...υποσυνείδητο...κι άλλες λέξεις...Δυστυχώς όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος...
    Η τύχη να κάνεις τη σωστή επιλογή μεταξύ άλλων στο σωστό χρόνο ώστε να συνδέεται και με την αντίστοιχη επιλογή του συντρόφου (ή ό,τι άλλο)...
    Ο καθένας μέσα του ξέρει...είτε έξυπνος είτε χαζός...απλά ξέρει...το μόνο που χρειάζεται είναι η διαύγεια να δει καθαρά την πραγματικότητα από τη γωνία που ο/η ίδιος/α θα επιλέξει...
    Γιατί η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλές πραγματικότητες, την κάθε μία από τις οποίες το κάθε άτομο αντιλαμβάνεται διαφορετικά...
    Κι ενώ μπορεί να πηγαίνουν όλα τέλεια και το ένστικτο να δουλεύει όπως πρέπει, να συγκρουστεί με κάποιο άλλο εξίσου σωστό ένστικτο...κ μετά είτε θα γίνει καλύτερο είτε θα πει..."όπα, τι έγινε ρε παιδιά;"

    Προσωπικά...μια χαρά λέω ότι είναι το ένστικτό μου...εκ των αποτελεσμάτων μιλώντας...αλλά και τι έγινε;αυτό που μένει είναι ότι είμαι τυχερός...αν και το μεταφράζω ότι το μόνο που χρειάζεται είναι θετική διάθεση...κι ακόμη και να στραβώσει κάτι, κάτι άλλο καλό θα εμφανισθεί...
     
  10. Maelstrom

    Maelstrom Premium Member

    Προφανώς και πρόκειται για μια αρχέγονη καταβολή όπως ήδη ειπώθηκε πιο πάνω. Και επειδή υπάρχει πολύ πριν ο homo γίνει sapiens, μάλλον σχετιζόταν με τις βασικές εννοιες της αυτοσυντήρησης και της αναπαραγωγής.
    Δεν ξέρω πώς φτάσαμε στο σήμερα, αλλα φαντάζομαι οτι όταν ο sapiens αρχισε να αποκτά συνείδηση του εαυτού του, αρχισε να υποπτευεται οτι υπάρχει κάτι ακούσιο που καθοριζει την συμπεριφορά του.

    Και είναι μεγάλο άλμα το οτι σήμερα έχουμε εντοπίσει αυτη την ακούσια λειτουργία μας και την παρατηρούμε - μελετάμε.
    Προσωπικά θα ήθελα να εχω τη σιγουριά οτι το ένστικτό μου θα με προφυλάσσει και δεν θα με προδώσει. Και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να το αντιμετωπίζω ως εναν μυ αντιστοιχο των σωματικών.
    Οσο του δίνεις ρόλο εξελισσεται. Αν το αγνοήσεις θα ατροφησει. Βεβαιως τις κατραπακιες δεν τις γλυτώνεις και μάλλον ειναι το αναγκαίο τίμημα στην διαδικασία.
    Αλλα και πάλι δεν μου κάθεται καλά να του ρίξω το φταίξιμο. Ισως εγω να έκανα κατι λάθος. Ισως να μην εχω αντιληφθεί σωστά την πραγματικότητα και να του έδωσα λάθος πληροφορίες. Κοινως .. ο,τι σπειρω θα θερίσω.

    Πάντως σαν μέλη αυτού του φόρουμ οφείλουμε ένα μεγάλο respect στον πρωτο homo που ενστικτωδώς έδεσε σε ένα δέντρο την/τον παρτενερ.
    Αυτός κι αν ήταν μυς! 
     
  11. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Περιεργο το οτι το ενστικτο βλεπω πολλες φορες να χαρακτηριζεται ως δικλειδα ασφαλειας...Σ εμενα ειναι περισσοτερο μεσο ρισκου...Πολλες φορες στη ζωη μου εχω πει,οκ θα εμπιστευτω γιατι "αισθανομαι" οτι αξιζει,ρισκαρω γιατι "αισθανομαι" οτι δε θα παθω κατι.Υπαρχει το ενστικτο και παρακινει τον εαυτο σε πραγματα ριψοκινδυνα με μια ασαφής πεποιθηση οτι ειναι ασφαλη.Παρ ολα αυτα ποτε δεν ηταν λαθος το ενστικτο για μενα αλλα και σε κανεναν απ οσους γνωριζω...κι αυτο δε το βαζω ουτε στο μεταφυσικο κουτακι ουτε στο εξελικτικο ουτε στον εμπειρικο εφοσον το ενστικτο δειχνει να το εχει κι ενα διχρονο παιδι....Μαλλον ειναι μια απλη αναγνωση και μεταφραση των οσων γινονται που ισως δε γινεται συνειδητα τοσο ή γινονται απιστευτα γρηγορα και δε μπορουμε να το καταλαβουμε.Δε με ενδιεφερε βασικα και ποτε η κατανοηση του ενστικτου.Πολλα δε μπορουμε να κατανοησουμε αλλα ειναι αποτελεσματικα και μας αρεσουν να τα χρησιμοποιουμε.Αν και ακομη δεν εχω πειστει εξ ολοκληρου για την υπαρξη του ενστικτου.Ειναι ενστικτο ή ειναι ενα απλο αλλοθι που μας αρεσει να φτιαχνουμε με βαση αυτο που θελουμε να δουμε/ζησουμε οπωσδηποτε και κατα τυχη βγαινει σε σωστο δρομο;Οσοι εχουν κινδυνεψει με αντιτιμο,κινδυνεψαν απο παρακοη του ενστικτου τους;Γινεται το ενστικτο να διαφερει απο ατομο σε ατομο;Σε μερικους να ειναι λιγο "τεμπελικο" και σε αλλους πιο ενεργο;Δε ξερω...ουτε κανεις μπορει να ξερει απολυτα και σιγουρα.Ειναι απ τα πραγματα που υποπτευεσαι αλλά δε μπορεις ουτε να αποδειξεις ουτε να εισαι και σιγουρος....Αλλά με συμφερει να πιστευω μεχρι στιγμης και να συνεχιζω να ρισκαρω οποτε το κρινω εγω εφοσον μεχρι τωρα δε μου εχει βγει σε κακο.
     
  12. Το ενστικτο κατα βαση ειναι αυτο το αρχεγονο χαρακτηριστικο που υπηρχε εξ'αρχης στον ανθρωπο ως ενα μεσον προς επιβιωση αρχικα.Κατ'οπιν και με το περασμα των χρονων και αφου η πολιτισμικη και κοινωνικη του κατασταση εξελιχθηκε στα συγχρονα δεδομενα των νεωτερων αιωνων,το ενστικτο μπορει να μειωθηκε η να απλα να εξασθενησε,ομως υποσυνειδητα ''δουλευει'' μια χαρα,φθανει να το ακουμε και να το χρησιμοποιουμε, με καποια δοση λογικης φυσικα, συχνα και στα δεδομενα που θελουμε.Οι βιωματικες εμπειριες και οι καταστασεις εξ'υπακουετε πως παιζουν ρολο σε αποφασεις,τακτικες,και πρακτικες που ακολουθουμε σε συνοδεια με το ενστικτο ως τον καλυτερο συμμαχο..Συμφωνα με τον Φρόιντ το βασικο ενστικτο που κινει την ψυχικη μας οικονομια ειναι το σεξουαλικο ενστικτο.Πολλοι μαθητες του διαφοροποιηθηκαν,καποιοι διαφωνησαν.Ο Αντλερ θεωρησε οτι το πρωταρχικο μας ενστικτο ειναι η ταση και η επιθυμια για επιβολη,κυριαρχια,δυναμη αφου ταυτιζομαστε με το ζωικο βασιλειο.Ο Καρλ Γιουνγκ πιο κοντα σε μεταφυσικες-ψυχικες αναζητησεις μιλησε για το συλλογικο ασυνειδητο,για το ενστικτο της επιθυμιας προς πληροτητα,αυτοπραγματωση και προσωπικη ολοκληρωση..Εγω ακολουθω χρονια τωρα το ενστικτο μου σε θεματα συναισθηματικα,ερωτικα,κοινωνικα και επαγγελματικα ως επι το πλειστον και αν οχι παντα αλλα πολλακις με εχει βοηθησει και μου εχει ''δειξη'' τον δρομο..Να το ακους..