Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

απαραίτητες προυποθέσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος skia, στις 17 Ιουνίου 2007.

  1. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Δεν εχω κανενα προβλημα με την διαφορετικη α ποψη σου, διαφωνω επι της ουσιας με αυτο που λες.

    Τη θεση μου την εχω αναλυσει πιο πανω, και εφ οσον δεν υπαρχει καποια πραγματικη απορια,
    δεν χρειαζεται να το πλατιζουμε αλλο.

    Αποψη μου, προσανατολισου σε κινκυ σχεση χωρις Κυριαρχια. Σαφως και σε εκφραζει και ειμαι σιγουρος οτι θα μεγαλουργησεις σε αυτην.

    Φιλικα,
    Λυκος.
     
    Last edited: 15 Αυγούστου 2018
  2. tithon

    tithon Contributor

    ντρέπομαι που το λέω   αλλά έχω παρατηρήσει μιά άρρητη, τοις πράγμασι, προτίμησή μου σε όσες έχουν υποστεί μείωση και προσβληθεί στην τριτοβάθμια. με εξαίρεση, ίσως, την οικονομική κατεύθυνση. θέλω να υποθέτω οτι είναι μόνον σύμπτωση.
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Αν ρωτήσει κάποιος τι είναι χρήμα και τι είναι νόμισμα, απαντήσεις θα πάρει από λιγότερο από ένα (1) στα δυο χιλιάδες (2.000) άτομα, έτσι είναι και η αντίληψη περί εκπαίδευσης της ντιεσικιάς...
     
  4. Silver tears

    Silver tears New Member

    Το λένε οι ίδιες οι λέξεις.
    Χρήμα=χρέος
    Νόμισμα=διέπεται απο νόμους.

    Δεν χρειάζεται να το ξέρεις..ευτυχώς η γλώσσα στο δίνει έτοιμο.
     
  5. rea..

    rea.. Contributor

    μπα!.. but that's just me
     
    Last edited: 16 Αυγούστου 2018
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Kαλά το πας...
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δε νομίζω πως η λέξη νόμισμα προέρχεται από τη λέξη νόμος (και ας το γράφει το wikipedia) αλλά από το "νέμω"

    Κοντολογίς το νόμισμα είναι ο καταμερισμός του χρήματος σε μονάδες.
     
  8. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Να βρούμε το αντίστοιχο του τυπά της φώτο στο ντιεσικιότικο και τόχουμε και τόνα και τ'άλλο.
     

    Συνημμένα Αρχεία:

  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor


    Από το νομίζω που προέρχεται από το νέμω κλπ κλπ...
    Ω ναι, από εκεί μεριά προέρχεται και ο νόμος...
    Η μάνα είναι το νομίζω λοιπόν...
    Για να μη νομίζουτι δηλαδής...
    Αυτά τα ...παλιοελληνικά είναι πολύ άτιμη γλώσσα, που λες...
    Άστα να παν στα δγιάλα...
    _______________________
    Έδιτ:
    Το νομίζω χρησιμοποιείται για να δηλώσει τη γνώμη κάποιου επί ορισμένου θέματος, γνώμη που προέρχεται από προσωπική, υποκειμενική εκτίμηση των δεδομένων. χωρίς να διεκδικεί βεβαιότητα ή αντικειμενικότητα.
    _______________________
    Και για να το κάνουμε και πιο ντέρμπι το πράμα, κάτι σε "ό,τι του φανεί του Λωλοστεφανή, με τσ' 'γειές μας, ζωή νάχουμε κι από δω παν' άλλοι"...
    _______________________
    Κι άλλο έδιτ:
    H ατάκα "τα νομίσματα στο ταμείο" που ακολουθεί το νομίζω πως κάτι, είναι πάααρα πολύ ψαγμένη ατάκα...

    Αυτάαααα..!
     
    Last edited: 16 Αυγούστου 2018
  10. Να μου ταιριάζει και να της ταιριάζω..όπως θα σκεφτόμουν δλδ,για μια vanilla σχέση! Εφόσον υπάρχει έρεισμα και διάθεση ,τα υπόλοιπα-κατ'εμέ-θα βγουν στην πορεία!
     
  11. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Η λέξη χρήμα προέρχεται από το ρήμα 'χράομαι/χρη', και η έννοια ήταν αρχικά "πράγματα" (εξ ου το πρωταγορικό/πλατωνικό "πάντων χρημάτων μέτρον ἐστὶν άνθρωπος") και "όσα χρειάζονται", οπότε με εύκολη μετωνυμία η λέξη απέκτησε την σημερινή έννοια.

    Η λέξη νόμισμα προέρχεται από νόμος -> νομίζω -> νόμισμα.
    Η λέξη νόμος σήμαινε οτιδήποτε θεσμοθετημένο, καθιερωμένο, άρα και νόμος όπως χρησιμοποιείται σήμερα, αλλά όχι αποκλειστικά και όχι ως πρωταρχική έννοια - ο Ησίοδος παράδειγμα αναφέρει "νόμος ἀρχαῖος ἄριστος” με την έννοια "έθιμο" (Θεογ. 66).
    Νομίζω σήμαινε αρχικά "θεωρώ κάτι ως θεσμοθετημένο", και νόμισμα "οτιδήποτε νομίζεται - έχει καθιερωθεί" (Αισχύλος, Ε.επί Θ. 269: "Ἑλληνικὸν νόμισμα θυστάδος βοῆς", "ελληνικό έθιμο της κραυγής στην θυσία"), και στην συνέχεια έφτασε να σημαίνει το καθιερωμένο μέσο συναλλαγών, το (δικό μας) χρήμα.

    Προσοχή στους πορτοκαλισμούς κάθε είδους...  
     
    Last edited: 16 Αυγούστου 2018
  12. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Είναι και για τα δύο... απαραίτητη προυπόθεση