Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ασφάλεια - φροντίδα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος MGeorgios, στις 7 Δεκεμβρίου 2005.

Tags:
  1. Καλημέρα
    Καταρχήν δεν ξέρω εαν αυτό το forum section ειναι το σωστό- εαν οχι ας διορθωσουν οι moderators....

    Θα ηθελα να ρωτησω πως φροντιζετε τα τυχον σημάδια που δημιουργούνται είτε απο σφιχτό δέσιμο είτε απο μαστίγωμα ή απο άλλου είδους δραστηριότητες.
    Επίσης ,κατα την διάρκεια ενος session έχετε πάντα μαζι σας κάποιο "κιτ" ας πουμε για πρώτες βοήθειες? τι περιλαμβάνει?

    Προσωπικα για τυχον εντονα σημάδια σημάδια χρησιμοποιώ μια κρέμα με βιταμινη Ε η οποία ονομάζεται "lactarioum"
    Ειναι Αμερικάνικο προιον έχει φοβερά αποτελέσματα ,αλλα δεν την βρίσκω πλεον στο Ιντερνετ - προφανως εκλεισε η εταιρεία....Στην Ελλαδα δεν υπάρχει το συγκεκριμένο προιον.....Εχετε καποια άλλο αντίστοιχο να προτείνετε..?
    Εχω πάντα ένα μικρό "κιτ" με είδη 1ης ανάγκης και περιποιησης τραυματος ή εγκαυματος αν και δεν εχει χρειαστει.

    Παρόλα αυτα Με ενδιαφέρει παρα πολυ η γνώμη σας σε αυτο το θέμα και γενικότερα θεωρω οτι η ασφάλεια ΟΛΩΝ μας ειναι πρωταρχικός σκοπός.
    Θα προτείνω σε αυτο το σημείο στους υπευθυνους του φορουμ να σκεφτούν εαν θα ηταν χρήσιμο ένα ξεχωριστό section για θέματα ασφάλειας.

    Να ειστε καλα....
    Γ.
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Σε σωστό μέρος νομίζω έχετε ανοίξει αυτό το thread MGeorgios. Συνήθως τα θέματα ασφαλείας θίγονται στα αντίστοιχα thread για τίς συγκεκριμένες τεχνικές, δείτε π.χ. στο electro - play, αλλά θα είναι χρήσιμο, πιστεύω, να έχουμε και ένα γενικό thread με αρχές ασφαλείας και φροντίδας, προτάσεις και συνεισφορές για συγκεκριμένα θέματα και επίσης επείγουσες ερωτήσεις.

    Ευχαριστούμε που ανοίξατε αυτό το thread και εύχομαι να χρησιμοποιηθεί πολύ και σωστά.

    Κρέμες με βιταμίνη Ε υπάρχουν πολλές, μία από αυτές είναι η Eviol για παράδειγμα. Αν έχετε ακόμα τη συσκευασία της lactarioum και αναγράφονται τα συστατικά της μπορείτε ακόμα και να ζητήσετε από ένα καλό φαρμακείο να σας φτιάξει μία ποσότητα.
     
  3. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    με ενδιαφέρουν κι εμενα τα συστατικά της και το κατά πόσο υποαλλεργικά και ασφαλή είναι ειδικά σε μια αρκετά ερεθισμενη περιοχή.
     
  4. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    έχω βρεί κάποια sites με διάφορα ματζούνια και πομάδες αλλά πρέπει πρώτα να βρω κάποιο λεξικό να μεταφράζει τις λατινικές ονομασίες των φυτών όπως το κατηφέ, αλόη την αρνική κλπ. Μήπως έχει κάποιος?

    Ενδεικτικά ένα ενδιαφέρον site είναι:
    http://www.mothernature.com/Library/Bookshelf/Books/10/38.cfm
    http://www.mothernature.com/Library/Bookshelf/Books/21/72.cfm
     
  5. RE: RE: ασφάλεια - φροντίδα

    Καλησπέρα

    Λοιπον , τα συστατικά της lactarium που χρησιμοποιώ είναι :
    Active Ingredient: Arnica Montana Tincture 0.9% v/w.
    Other Ingredients: Purified water Glyceryl monostearate + Macrogol stearate Apricot kernel oil
    Theobroma oil Glycerol Polawax GP200 (Cetearyl alcohol PEG 20 Stearate)
    Cetostearyl alcohol Cetylpalmitate Glyceryl ,
    monocaprylate Methyl parahydroxybenzoate
    Propyl parahydroxybenzoate

    Το βλέπω λίγο δύσκολο σε φαρμακείο να φτιάξουν κάτι αντίστοιχο......Παντως θα κάνω μια προσπάθεια και θα σας πω...
    Στο μεταξύ θα δοκιμάσω και την Εviol που προτείνει η tender lilly ( thanks )

    be well , be safe

    Γ.
     
  6. Nina

    Nina Guest

    θα ήθελα να σας χαιρετήσω όλους, μια και πολύ πρόσφατα έγινα μέλος της κοινότητας. Χάρηκα που διαβάζοντας όσα έχετε γράψει, είδα οτι υπάρχει τέτοιο επίπεδο στα μέλη. Είμαι στο χώρο του bdsm 10 χρόνια τώρα, από την εποχή που ανακάλυψα οτι δεν είμαι η μόνη "διεστραμένη" στον κόσμο, κι αυτό κυρίως χάρη στο ιντερνετ. Δεν εχω να προσθέσω κάτι αυτήν τη στιγμή στο θέμα της συζήτησης , πέρα απο την άποψη οτι κάθε Αφέντης-Αφέντρα πρέπει να φροντίζει για την καλή κατάσταση του σκλάβου/ας , για την υγεία του και την πνευματική του ισοροπία.
    Φιλικά
    Νίνα
     
  7. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Οι πηγές μου (φαρμακοτρίφτες) μου είπαν πως είναι δυνατόν να κατασκευαστεί αλλά ο πιο σίγουρος (με τα ανάλογα υλικά κλπ) που ίσως μπορεί να το φτιάξει είναι το αρμόδιο τμήμα του Μπακάκου.
     
  8. wildslave

    wildslave Regular Member

    Η Αφεντρα μου έχει συσησει και βαζω την Aquasol ιδιατερα στις μελανιες από βεργα..ειναι πολυ καλη αν κρινω απο τα αποτελεσματα της..
     
  9. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    RE: RE: ασφάλεια - φροντίδα

    αν κανεις καμια κινηση να το φτιαξεις μπορεις να με ενημερώσεις και για τιμη?
     
  10. Fetish

    Fetish New Member

    Καλησπέρα σε όλους κατ'αρχήν,
    από ότι διάβασα, όλες οι κρέμες οι σχετικές κάνουν πάνω κάτω την δουλειά τους, μια όμως που έχω βρεί και συνιστώ είναι η Bepanthol κρέμα, φαρμακευτική, υποαλλεργική για τις ερεθισμένες περιοχές, κατάλληλη για strap-on, εκδορές και ερεθισμούς. Επίσης δεν είναι όπως οι λιπαντικές, δεν αφήνει λαδίλα όπότε και δεν λερώνει (σεντόνια κτλ.)
    ΥΓ. Δεν κάνω διαφήμιση....χαχαχαχαχα (απλά ειναι δοκιμασμένο και είπα να βοηθήσω)
     
  11. Fetish

    Fetish New Member

    Κάτι που θυμήθηκα, πέρα από τις κρέμες, παίζουν ρόλο και οι τεχνικές και τα υλικά που χρησιμοποιείς, τα συμπαγή ας πούμε αφήνουν περισσότερα σημάδια. Μία καλή τεχνική είναι η βρεγμένη πετσέτα που πονάει εξ'ίσου και μετά από λίγο εξαφανίζονται τα σημάδια....
     
  12. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Αν θες να αποφυγεις τα σημαδια φροντισε o bottom σου να μην εχει παρει ασπιρινη η αλλα φαρμακα με την ιδια δραστικη ουσια μια που αυξανει την πιθανοτητα για μολωπες. Εχω ακουσει οτι η ληψη βιταμινης Ε λιγες ωρες πριν το παιχνιδι βοηθανε (αλλα δεν εχω ιδια εμπειρια.)
    Επισης καλη γνωση των toys που χρησιμοποιεις και του δερματος του bottom μια που διαφορετικα δερματα "μαρκαρουν" απο διαφορετικης εντασης χτυπηματα.