Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ασφαλεια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος venus97, στις 31 Δεκεμβρίου 2017.

  1. venus97

    venus97 New Member

    Καλησπερα σας, ειμαι καινουρια στο forum και δεν ηξερα που αλλου να απευθυνω τις αποριες μου. Εγω δεν εχω ξαναδοκιμασει ποτε κατι σχετικο με bdsm, κι αν και θα ηθελα τρελά εχω ορισμενες ανησυχιες. Πως βρισκεις καποιον εμπειρο ωστε να δοκιμασεις? Και ακομα κι αν τον βρω πως μπορω να ειμαι σιγουρη για την ασφαλεια μου, εφοσον προκειται για εναν αγνωστο?
     
  2. Galatée

    Galatée Regular Member

    Καλημέρα και καλώς ήρθες! Κάτι που θεωρώ βασικό είναι η πρώτη συνάντηση να γίνεται πάντα σε ασφαλές περιβάλλον, δηλαδή κάποιον εξωτερικό χώρο με κόσμο, έτσι ώστε να μπορείτε να μιλήσετε χαλαρά και χωρίς κίνδυνο παρεκτροπων. Απόφυγε πρώτη συνάντηση σε σπίτι ή ξενοδοχείο.
    Επίσης, είναι βασικό να ξέρεις ότι τίποτα δεν γίνεται χωρίς την απόλυτη συναίνεση και των δύο και ότι για να κάνεις κάτι πρέπει να νιώθεις ότι εμπιστεύεσαι τον παρτενέρ σου.
    Και κάτι τελευταίο, παραδίδεσαι στον κυρίαρχο, τον εμπιστευεσαι, του αφήνεσαι και τον υπηρετεις αλλά υπάρχουν κάποια σημεία που έχουν να κάνουν με την υγεία σου στο οποία οφείλεις να προστατέψεις τον εαυτό σου. Έτσι, ακόμα κι αν σου ζητήσει, ας πούμε, να μην χρησιμοποιήσετε προφυλακτικο, θεωρώ ότι δεν είναι κάτι στο οποίο πρέπει να υπακουσεις.
    Καλά παιχνίδια!
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Για να "βρεις" χρειάζεται να μπορείς να κοινωνικοποιηθείς, σε κάποιο βαθμό έστω, χρειάζεται να μπορείς να επικοινωνήσεις την προσωπικότητά σου, να μπορείς να αντιληφθείς τα βασικά χαρακτηριστικά της προσωπικότητας των άλλων, να μπορείς να "φλερτάρεις", να μπορείς να περιγράψεις σε σένα την ίδια τα ζητούμενά σου, να έχεις μια κάποια εμπειρία σε αυτό που λέμε σχετίζεσθαι, να γνωρίζεις την σεξουαλικότητά σου, να μπορείς να δεις εσένα σε σχέση με το ευρύτερο κοινωνικό περιβάλλον και να έχεις διάθεση να γνωρίζεις και να αξιολογείς, κατά το δυνατόν, αυτά που μαθαίνεις και βιώνεις σε οποιοδήποτε βαθμό και για οποιοδήποτε θέμα.
    Όπως καταλαβαίνεις, δεν έχει να κάνει λοιπόν με τον "άλλον", έχει να κάνει με σένα...
     
  4. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Το μόνο που μπορώ να πω θετικά είναι όσον αφορά την ασφάλεια, όταν είναι να βρεθείς με κάποιον μόνοι σας να έχεις κανονίσει το τηλεφώνημα ασφαλείας.

    Τα άλλα είναι διαίσθηση, καλή τύχη και το σπρώξιμο της ανάγκης  

    Καλό δρόμο και απολύτως απολαυστικό!
     
  5. Brand

    Brand The Most Successful Delete

    Το σημαντικό πιστεύω είναι να μην κυνηγάμε το γρήγορο συμπέρασμα. Η ασφάλεια δεν είναι απλή υπόθεση και οι άνθρωποι δεν γίνεται να κριθούν με ακρίβεια πολύ γρήγορα. Δεν είναι σωστό αλλά δεν είναι και εφικτό κατά κανόνα. Και αν το θέμα είναι να βρεθεί ο κατάλληλος ή η κατάλληλη, ό,τι ισχύει σε κάθε περίπτωση τέλος πάντων, η υπομονή και ο κόπος επιβάλλονται.

    Αν το «ξεσπάθωμα» παίρνει προτεραιότητα, τότε καλό είναι να δεχόμαστε και τα υπόλοιπα.

    Προσωπικά, χωρίς συγκεκριμένη εικόνα για τη νοοτροπία ενός ανθρώπου, που θέλει χρόνο για να σχηματιστεί όποια κι αν μπορεί να είναι αυτή, δεν προσποιούμαι καν ότι ενδιαφέρομαι ή δεν ενδιαφέρομαι.
     
  6. Καλή σας μέρα δεσποινίς και Χρόνια Πολλά! Καλή Χρονιά με υγεία κι ευτυχία!


    Για 'μένα, ένα-δύο πράγματα μόνο:

    Μήν αμφιβάλλετε για αυτά που θέλετε, που χρειάζεστε, που σάς αρέσουν... Είναι όλα ΕΣΕΙΣ.

    Μήν αφήσετε κανέναν "που τά ξέρει όλα" να σάς πιέσει να κάνετε κάτι που φαίνεται λάθος ή/και που καταπατά τα Όριά σας: άν δεν σάς "κάθεται" καλά, τότε κάτι δεν πάει καλά και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να τό κάνετε.

    Άς μήν περιορίζουμε τις επιθυμίες και τις ανάγκες μας, μήν πιέζουμε τους εαυτούς μας, μήν καταπιεζόμαστε από κανέναν, μή στερούμαστε την ηδονή, μήν γινόμαστε συμπλεγματικοί, βάσει ανύπαρκτων, αόριστων και φανταστικών "κανόνων" και "πρέπει". Άς τηρήσουμε τους βασικούς κανόνες D/s για την εξυπηρέτηση της ανάγκης μας για Κυριαρχία/υποταγή και φυσικά τους κανόνες ασφαλείας για την εξασφάλιση της ασφάλειάς μας (σωματικής και, κυρίως, ψυχικής), και από εκεί και πέρα άς ακολουθήσουμε την καρδιά και τα γούστα μας. Όλα θα μπούν σε σειρά.

    Μήν αισθανθείτε υποχρεωμένη να κάνετε κάτι επειδή τό ζήτησε κάποιος που δηλώνει "Κύριος". Θα πρέπει να αποδείξει ότι είναι πράγματι Κύριος. Οι πραγματικοί Κύριοι δεν λένε "Είμαι Κύριος, κάνε αυτό δίχως αντίρρηση, μή δυσφορείς γι' αυτό, έτσι έχουν τα πράγματα στον χώρο μας". Εάν συναντήσετε κάτι τέτοιο απομακρυνθείτε.

    Μελετήστε πολύ, μελετήστε καλά, μήν πιστεύετε άκριτα ό,τι ακούτε ή διαβάζετε, αποκτήστε γνώση και κρίση.

    Αναγνωρίστε ότι ΕΣΕΙΣ έχετε την δύναμη. ΕΣΕΙΣ δίνετε την δύναμη και την εξουσία στο Κ. ΕΣΕΙΣ κάνετε το Κ- Κ, αφού ΕΣΕΙΣ τό επιλέγετε. Δώστε λοιπόν την εξουσία εκεί που πρέπει και αρμόζει...

    Από εκεί και πέρα, υπάρχει η Διαπραγμάτευση, κατά την οποία συζητούνται και συμφωνούνται έκ των προτέρων κάποια Όρια.

    Έχετε το δικαίωμα (ή, μάλλον, την υποχρέωση θα έλεγα εγώ) να θέσετε όσα και ό,τι Όρια θέλετε. Δεν είναι ντροπή ούτε θα σάς κάνει "λιγότερο υποτακτική" το να μήν θέλετε κάτι ή κάποια πρακτική.

    Τα Όρια ειναι δυνατόν να ξεπεραστούν. Αυτό δεν θα γίνει απαραίτητα, ούτε υποχρεωτικά, είναι όμως κάτι που μπορεί κάλλιστα να συμβεί με την εξέλιξη της σχέσης σας.

    Το θέμα είναι να γίνονται όλα με ασφάλεια και να ικανοποιούνται και τα δύο μέρη, και το Κυριαρχικό και το υποτακτικό.

    Εσείς θα ικανοποιείτε την ανάγκη κι επιθυμία σας να υποταχθείτε, να εκπαιδευτείτε, να υπηρετήσετε, και το Κυριαρχικό μέρος θα ικανοποιεί την ανάγκη κι επιθυμία του να κυριαρχεί, να εκπαιδεύει, να απολαμβάνει τις υπηρεσίες σας.

    Εσείς θα ικανοποιείτε τις επιθυμίες του κι αυτός με τη σειρά του θα σάς φροντίζει, θα σάς προστατεύει, θα προσέχει τις ανάγκες σας, θα σάς αναδείξει στον καλύτερο εαυτό σας.

    Θα πρέπει να διαλέξετε προσεκτικά: μην βιαστείτε και μήν κάνετε εκπτώσεις στην επιλογή του Κυρίου σας. Ένα υ επιλέγει (ή οφείλει να επιλέγει) με σωφροσύνη το Κ. Έπειτα, προσεγγίζει το Κ και ζητά να τό αναλάβει. Στον Κύριο θα παραδώσει τον εαυτό του, την υποταγή του, την αφοσίωσή του, την ασφάλειά του. Επομένως, θα πρέπει να είναι ο κατάλληλος Κύριος. Μόλις βρείτε κάποιον που ταιριάζει σε εσάς, θα τού ζητήσετε να σάς αναλάβει και θα ξεκινήσει αυτή η υπέροχη εμπειρία.

    Να έχετε πάντα ως γνώμονα τη λογική, την ασφάλεια (σωματική και ψυχική), τη σύνεση (να μήν είναι κάτι εξωπραγματικό, κάτι που δεν σάς "κάθεται" καλά) και τη συναίνεση (τίποτε δεν πρέπει να γίνεται χωρίς τη συναίνεσή σας) και όλα θα πάνε καλά.

    Στη σχέση σας θα εξελίσσεστε και οι δυο, όπως γίνεται σε κάθε σχέση, θα δεθείτε βαθιά συναισθηματικά, θα προσφέρετε πράγματα εξίσου ο ένας στον άλλο, ακόμη και σ' αυτή τη σχέση ασυμμετρίας, ο καθένας με τον τρόπο του και από τη θέση του.


    Κατά τα άλλα, συμφωνώ απολύτως με τις συμβουλές των συμφορουμιτών που σχολίασαν παραπάνω.

    Εύχομαι να βρείτε αυτό που αναζητάτε!


    Καλώς ήλθατε στο φόρουμ, δεσποινίς!
     
    Last edited: 1 Ιανουαρίου 2018
  7. Οτι καλυτερο διαβασα
     
  8. Καλημέρα (και πάλι)!


    Με την ανοχή σας, θα ήθελα να αφήσω κι ένα δεύτερο σχόλιο στο νήμα σας, δεσποινίς...

    Ξαναδιαβάζοντας το εναρκτήριο σχόλιό σας, σκέφτηκα μήπως το σχόλιό μου ήταν λίγο εκτός θέματος: αναφέρθηκα περισσότερο στις παραμέτρους μίας D/s σχέσης, μίας σχέσης Κυριαρχίας/υποταγής δηλαδή, αλλά όχι σε αυτό που μπορεί να εννοούσατε, ένα S/M Session: το Σαδομαζοχιστικό παιχνίδι δηλαδή, όπου το Κυριαρχικό μέρος προκαλεί σωματικό πόνο ή εξευτελισμό ή και τα δύο στο υποτακτικό μέρος.

    Σ' ένα τέτοιο παιχνίδι, εάν αισθανθείτε άβολα, εάν πονέσετε περισσότερο από όσο αντέχετε, εάν πυροδοτηθεί κάποια άσχημη μνήμη ή εμπειρία, εάν νοιώσετε με οποιονδήποτε τρόπο άσχημα, εκεί χρησιμοποιείτε τη safeword ή το safesignal, δηλαδή τη λέξη ασφαλείας ή τη χειρονομία ασφαλείας (εάν δεν μπορείτε να μιλήσετε, είστε φερ' ειπείν φιμωμένη). (Αυτή είναι μία λέξη που έχει προσυμφωνηθεί πρίν από το παιχνίδι, συνήθως είναι η λέξη "κίτρινο" για να σημάνει ότι "πλησιάζω στα Όριά μου, όχι περισσότερο από αυτό, πρόσεχε" και η λέξη "κόκκινο" που σημαίνει "σταμάτα αμέσως, δεν είμαι καλά". Νομίζω υπάρχει και η λέξη "πράσινο", για να σημάνει ότι "πλησιάζω στα Όριά μου, συνέχισε, νοιώθω έτοιμη να τά ξεπεράσω".)

    Με τη χρήση της λέξης αυτής σταματούν ΤΑ ΠΑΝΤΑ: και ο σωματικός πόνος, και ο λεκτικός ή μή εξευτελισμός, ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

    Αμέσως μετά, γίνεται αυτό που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ μετά από ΚΑΘΕ S/M Session (είτε διακόπηκε από τη λέξη ασφαλείας, είτε ολοκληρώθηκε κανονικά): το Aftercare. Κατά το Aftercare, το Κυριαρχικό μέρος φροντίζει το υποτακτικό, αγκαλιάζοντάς το, χαϊδεύοντάς το, προσφέροντάς του ό,τι χρειάζεται κι έχει ανάγκη (π.χ. νερό, σοκολάτα, χάδι ή/και κρέμα στα σημάδια ή τις πληγές, κάποιο αγαπημένο γλυκό ή φαγητό, οτιδήποτε γνωρίζει πως τού αρέσει και τό κάνει να αισθάνεται ωραία, κλπ), φιλώντας το, γλυκομιλώντας του. Το Aftercare είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ στοιχείο κάθε S/M Session. Όποιος κι αν είναι ο βαθμός του Σαδομαζοχιστικού παιχνιδιού, μεγάλος ή μικρός, το υποτακτικό μέρος πρέπει να οδηγηθεί με ασφάλεια σε μία ήρεμη κατάσταση, όπου θα νοιώθει όμορφα, στοργή, ήρεμη, αποδεκτή. Δεν πρέπει για ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο να εγκαταλειφθεί μετά από ένα S/M Session. Η ψυχολογική κατάσταση του υποτακατικού μέρους είναι πολύ ευαίσθητη τότε.

    Απομακρυνθείτε λοιπόν από έναν Κύριο ο οποίος δεν θα σάς μιλήσει για τη λέξη ασφαλείας, δεν θα σεβαστεί τα Όριά σας, δεν θα κάνει Aftercare.


    Αυτά από 'μένα. Σάς ευχαριστώ για την κατανόησή σας και υπόσχομαι να προσπαθήσω να μήν θυμηθώ κάτι άλλο και αφήσω ακόμη ένα μακροσκελές σχόλιο!  

    Εύχομαι καλά, ασφαλή και απόλυτα ηδονικά παιχνίδια!
     
    Last edited: 2 Ιανουαρίου 2018