Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

βιβλία που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να διαβάσουμε

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 28 Φεβρουαρίου 2006.

  1. Maley

    Maley Contributor

    Απάντηση: βιβλία που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να διαβάσουμε

    ναι ο Γιαλομ διαφερει..δεν ειναι ψυχαναλυτης..στοχαστης ειναι πιο πολυ, και αυτο μου αρεσει σ'αυτον..
     
  2. athan

    athan New Member

    Die terapie -γερμανικό ψυχολογικό θρίλερ
    The face that must die -από τα αγαπημένα μου, όπου ο ήρωας είναι ο αντιήρωας (φανταστήτε ότι ο πρωταγωνιστής όπως τον ζούμε σε πρώτο προσωπο θα ήταν ένα αρνητικό πρόσωπο σε ένα άλλο βιβλίο.
    The ignored -άλλο σπουδαίο concept -άνθρωποι που από καταβολής, τους αγνοούν εντελώς οι άλλοι άνθρωποι σε σημείο να μην υπάρχουν σχεδόν ανάμεσα στους υπόλοιπους, και φυσικά αυτοί αποφασίζουν να λάβουν κάποια αντικοινωνικά μέτρα
     
  3. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    η μάγισσα του Απρίλη
    έντεκα λεπτά
    και φυσικά η τριλογία του Πούλμαν
     
  4. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    O Συλλέκτης (The Collector) του John Fowles.
     
  5. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    τα λησμονημένα πλάσματα του Έλντ
    Patricia A. McKillip

    υπέροχο
     
  6. atasai

    atasai Regular Member

    ΘΑΝΑΤΟΣ - ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΙΣΤΟΡΙΑ
    Douglas j. Davies
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Δεν αξίζει να διαβάσετε:

    Τη Σατανική Βίβλο.

    Μου έδωσε την εντύπωση πως έχει γραφτεί από κάποιο φανατισμένο παιδάκι.
    Αντί να δώσει τις αρχές και τη φιλοσοφία του Σατανισμού δημιουργώντας νέα κοσμοθεωρία, αναλώνεται στο να αποδείξει πως ό,τι διδάσκει ο Χριστιανισμός είναι λάθος και υποκριτικό.

    Μαλακίες... Ηλίθια κατασκευάσματα ανθρώπων για ευκολόπιστους.

    Πουθενά δεν μπορείς να βασιστείς και να πιστεύεις τελικά...
     
  8. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: βιβλία που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να διαβάσουμε

    "ο ανύπαρκτος ιππότης" ,"ο διχοτομημένος υποκόμης" Ιτάλο Καλβίνο

    "Γιούγκερμαν", "Σέργιος και Βάκχος" Καραγάτσης

    "Τελευταίος πειρασμός","Αδερφοφάδες" Καζατζάκης

    "ο μαύρος άγγελος" Μίκα Βαλτάρι

    "o κύριος μου ο Αλκιβιάδης" Αγγελος βλάχος
     
    Last edited: 24 Δεκεμβρίου 2008
  9. zinnia

    zinnia Contributor

    "Ο βίος του Ευριπίδη" Marie Delcourt, εκδόσεις Ωκεανίδα.

    Σε αυτή τη βιογραφία που του αφιερώνει η μεγάλη ελληνίστρια Μαρί Ντελκούρ, τον παρουσιάζει σαν ένα άνθρωπο δεμένο με την εποχή του, αν και σε μόνιμη σύγκρουση μαζί της, στραμμένο στην πολιτική, αν και με μόνιμες τάσεις αναχωρητισμού, αφοσιωμένο στις γυναίκες, αν και μονίμως προδομένο απ' αυτές.*


    _____________________
    *Αντιγραφή, απο το οπισθόφυλλο.
     
  10. cider

    cider Kitchen master

    Καταπληκτική. Εγώ την έχω διαβάσει στα αγγλικά. Δεν ήξερα ότι έχει βγει όλο στα ελληνικά. (Συγγνώμη, Georgia, υποθέτω ότι το διάβασες ελληνικά λόγω της ελληνικής γραφής του ονόματος).

    Το έχω διαβάσει 15 φορές. Και γενικά έχω κόλλημα με όλη την τριλογία "Εγκλιματισμός κάτω από τον Φοίβο", που περιλαμβάνει επίσης τον "Συνταγματάρχη Λιάπκιν" και τη "Μεγάλη Χίμαιρα".
     
  11. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    "Η Βίβλος του Διαστήματος" ("Rule Golden")
    Damon Knight

    Πραγματικά αξίζει.Δεν είναι τπτ,127 σελίδες.
     
  12. Ride a Woman

    Ride a Woman Regular Member

    Απάντηση: βιβλία που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να διαβάσουμε

    H τριλογια του κοσμου του Φιλιπ Πουλμαν ειναι οντως και για μενα κατι απεριγραπτο.Παιζεται και εργο στους σινεμαδες......κατι σαν τον αρχοντα των δαχτυλιδιων θα το κανουν...!!!!!
    Ξεπερναει και το αγαπημενο μου Σισμαριλιον του Τολκιν.....!!!!!
    Σε οσους γουσταρουν φανταστικη-μυθολογικη λογοτεχνια.......ας δικιμασουν την 4αδα ''Οι ομιχλες της Αβαλον'' της Μαριον Ζιμερ Μπραντλει....!!!!
    Μια διαφορετικη προσεγγιση στο μυθο του βασιλια Αρθουρου,μεσα απο την αφηγηση της αδελφης του Μοργκειν.....!!!!