Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

διαφορά μεταξύ switch και perv

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος jimboy, στις 15 Δεκεμβρίου 2008.

Tags:
  1. jimboy

    jimboy Regular Member

    Την διαφορά μεταξύ switch και perv δεν έχω κατανοήσει πλήρως-καθόλου για την ακρίβεια.
    Θάθελα τις ιδέες σας
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ο σουιτς ειναι ειναι σαν το ηλεκτρικο ρευμα εναλλασσομενης τασεως.Τη μια σαδιστης,την αλλη μαζοχιστης.
    Ο περβ ειναι σαν το περ(ι)βολι .Απ'ολα (τα βιτσια) εχει ο μπαχτσες.

    ΥΓ1. Ετσι τα καταλαβαινω εγω.
    ΥΓ2.Μην αρχισετε να βαρατε για τα "βιτσια".Τροπος του λεγειν.
     
  3. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: διαφορά μεταξύ switch και perv


    Αυτομάτως και με δεδομένο ότι μου άρεσε όπως το έθεσες:άρα ο perv είναι και switch ενδεχομένως και άλλα πράγματα.
    Μήπως οστόσο υπάρχει και μια διαφορετική συμπεριφορά μεταξυ τους σε πνευματικό επίπεδο?
     
  4. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Δε μπορώ να καταλάβω τι σε μπερδεύει. Ή, για να το θέσω καλύτερα, γιατί συγχέεις τους δύο αυτούς όρους. Κατά τη δική μου άποψη, αυτή του μικρού, ανώριμου και αδαή perv (που τολμάει και να 'χει άποψη, σα δε ντρέπεται  ) ο όρος switch άπτεται άμεσα του BDSM και περιλαμβάνει όλους εκείνους που αρέσκονται στο να εναλλάσσονται ανάμεσα σε top ή bottom θέσεις, στα πλαίσια του ερωτικού παιχνιδιού ή και (σπανίως) έξω από αυτό. Η εναλλαγή αυτή μπορεί να γίνει ανάλογα με το σύντροφο (π.χ. σε μία σχέση, ή έστω session κάποιος να έχει κυριαρχική θέση ενώ σε άλλη υποτακτική) ή να υπάρχει εναλλαγή και με τον ίδιο σύντροφο.

    Ο όρος perv, πάλι, δεν άπτεται άμεσα του BDSM. Θα μπορούσα να πω πως είναι γενικός κι αόριστος, μπορεί να σημαίνει τα πάντα, ή και τίποτα. Σε γενικές γραμμές σημαίνει ερωτική συμπεριφορά που αποκλίνει από το "φυσιολογικό". Ο perv μπορεί να χρησιμοποιεί bdsmικές πρακτικές προκειμένου να αυξήσει τη σεξουαλική του απόλαυση (αν και όχι απαραίτητα) αλλά σπάνια ασχολείται με την εγκεφαλική, ψυχολογική, ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το, πλευρά της κυριαρχίας ή της υποταγής. Μπορεί να επιλέγει πάντα ή σχεδόν πάντα συγκεκριμένο ρόλο στα πλαίσια του ερωτικού "παιχνιδιού", καλή ώρα όπως ο γράφων, ή να εναλλάσσει, όπως συμβαίνει με τους switch.
     
  5. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: διαφορά μεταξύ switch και perv

    Ου μιά χαρά θένκιου!
    καλύπτομαι πλήρως.
    Τώρα που το σκέφτομαι δε θα μπορούσα να με βάλω από δω ή από κει.
    Και λέω εγώ τωρα:
    α)εγώ χαρκτηρίζομαι σύμφωνα με ότι έχω κάνει-ότι έχω ζήσει-στη ζωή μου ή
    Β)σύμφωνα με αυτά που έχω μες στο μυαλό μου και ενδεχομένως δε μου έχει προκύψει να τα ζήσω?



    ΥΓ Χάρηκα που ξανάγραψες
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Re: Απάντηση: Re: διαφορά μεταξύ switch και perv

    Εχει μεγαλη σημασια για σενα να χαρακτηριστεις καπως;
    Και ο Κωστακης που αυτοχαρακτηριζεται πρωθυπουργος δηλαδη σημαινει οτι ειναι;
     
  7. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: διαφορά μεταξύ switch και perv


    Δεν έχεις άδικο! 
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: διαφορά μεταξύ switch και perv

    Θεωρώ πως ο pervert(ανώμαλος) είναι ο πιο "προχωρημένος" kinky.Η φύση του έχει να κάνει με τη λαγνεία που ακολουθεί ανάλογα με την περίπτωση πολλά και ετερόκλιτα μονοπάτια ,ενίοτε και του BDSM.Pervert είναι κατα κάποιο τρόπο και οι νυμφομανείς-μητρομανείς ,οι επιδειξιομανείς ή και οι "εφαψίες ηδονοβλεψίες" (μια κατηγορία ηδονοβλεψιών-αρκετά επικίνδυνη- που η κάβλα τους είναι στο να "αγγίξουν" το ζευγάρι και όχι μόνο να το παρακολουθήσουν κατά το outdoor.),oι κοπρολάγνοι,ουρολάγνοι,ακρολάγνοι και γενικά ο όρος perv καλύπτει μια μεγάλη γκάμα προτιμήσεων και συμπεριφορών,ακόμα και ποινικά κολάσιμων(παραδείγματα δεν αναφέρουμε)...

    Κακώς κατ'εμέ συνδέονται με τους switch,που είναι κάτι αρκετά πιο συγκεκριμένο..
     
  9. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    switch είναι αυτός που εναλλάσεται από κυριαρχικός σε υποτακτικός και το αντίθετο.
    δεν πιστεύω οτι πρέπει απαραίτητα να έχει κάποια σχέση με βίτσια,kinky και λοιπά.

    για μένα perv δεν είναι κάτι ξεχωριστό.όλοι perv είμαστε.άλλος Kperv,άλλος υperv και ούτω καφετζής(fan).εκτός αν είναι αυτός που κάνει τα πάντα αλλά χωρίς να έχει κάποιον ρόλο..δεν ξέρω.
     
  10. MiB

    MiB Regular Member

    Re: Απάντηση: διαφορά μεταξύ switch και perv


    Δε με αφήνει το σύστημα να σου δώσω rep τώρα γιατί έχεις ήδη λάβει αρκετά από μένα..

    Anyway, σου δίνω εδώ λοιπόν το rep !!

    Με κάλυψες απόλυτα πιστεύω..  
     
  11. Emma

    Emma Contributor

    Διαφωνώ και συμφωνώ εν μέρει με τα ποστς των Durcet, Incomplete_ και Georgia.

    Όπως είπα και στο νήμα "Μικρά ερωτήματα" ο όρος switch είναι για μένα όσο απόλυτος, όσο και το π.χ. Dom, Master, slave κτλ., συνεπώς περιοριστικός. Οι switch μπορούν να λειτουργήσουν ως Doms/subs (και όχι απλά Tops/bottoms - αλλά και έτσι να ήταν και πάλι δεν αλλάζει η έννοια αυτού που θέλω να πω) και μόνο. Είναι δηλαδή κάτι σαν το 2 σε 1 ενός Dom και ενός sub, χωρίς τα περιθώρια για ελιγμό, που έχει ένας perv.

    Perv (και θα μιλήσω καθαρά για την δική μου περίπτωση) είναι αυτός που δεν θέλει τον περιορισμό του είτε Dom, είτε sub, είτε Τοp, είτε bottom, είτε vanilla, είτε φετιχιστής, είτε αλγολάγνος, είτε μαζοχιστής, είτε σαδιστής κτλ. Μπορώ να είμαι οτιδήποτε απ' αυτά που με διεγείρουν εγκεφαλικά και σωματικά, ανάλογα τη διάθεση, στιγμή, περιστάσεις, παρτενέρ. Tα μόνα όρια στον Perv είναι αυτά που βάζει ο ίδιος, βάσει του τί τον ευχαριστεί. Το παρακάτω, σαν (μερικός) ορισμός με βρίσκει καθόλα σύμφωνη:
     
  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: διαφορά μεταξύ switch και perv

    Ποια η ακριβής μετάφραση του perv?