Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

εθισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος ludwig, στις 10 Σεπτεμβρίου 2005.

  1. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Η αποδοχή για μένα είναι live and let live... ας μην έχω τον κίνδυνο δίωξης και από εκεί κ πέρα ας μην με κάνουν παρέα λολ
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    lol DreamMaster, επικροτώ και επαυξάνω.

    carissa, γνωρίζεις πολύ καλά πόσος χρόνος χρειάζεται για ν'αποδεχθεί κανείς τον εαυτό του, ιδιαίτερα όταν αναγνωρίζει σε αυτόν αποκλίσεις στις προτιμήσεις σεξουαλικές και μή  

    Προσωπικά, πιστεύω πως η κλίση προς την Κυριαρχία ή την υποταγή είναι γονιδιακά προγραμματισμένη, οπότε δεν θα την αποκαλούσα εθισμό, σίγουρα μπορεί να προκαλέσει κανείς εθισμό στον πόνο και μαζοχιστικές τάσεις (ο σαδισμός κινείται πολύ περισσότερο σε εγκεφαλικό επίπεδο καθώς απουσιάζουν τα αντίστοιχα "φυσικά" ερεθίσματα), που ουσιαστικά σημαίνει εθισμό στις ενδορφίνες και στην αδρεναλίνη (εθιστικές ουσίες και οι δύο). Η ευκολία όμως με την οποία ένας οργανισμός εκρίνει ενδορφίνες (όποιος έχει έρθει σε επαφή με natural sub γνωρίζει επακριβώς σε τί αναφέρομαι) μου μοιάζει περισσότερο με γονιδιακό παρά με επίκτητο προγραμματισμό.
     
  3. proudslave

    proudslave Guest

    Eμένα προσωπικά με αφήνει αδιάφορο αν εθιστώ σε έναν τρόπο ζωής, κι άλλωστε έχει συμβεί αυτο μια φορα στο παρελθόν. 'Η το ζεις ή όχι. Δεν είναι δα και σαν να παιρνεις ναρκωτικά και δεν συμφωνώ καθόλου με την άποψη που αναφερθηκε πιο πριν ότι διαταραγμένο είναι το άτομο που δεν μπορεί να λειτουργήσει σεξουαλικά σε κανένα αλλο είδος σχέσης παρά μόνο αν η σχέση είναι καθαρά bdsm. Πού είναι το πρόβλημα αν η σεξουαλικότητά κάποιου είναι αποκλειστικά προσανατολισμένη σε αυτό το είδος ? Αν το ατομο και η παρέα του θέλουν να ζουν μόνο τέτοιες σχέσεις και τίποτα άλλο και μόνο αυτό τους βγαίνει απ'την φύση τους τότε δεν νομίζω να είναι πρόβλημα. Το πρόβλημα γεννιέται όταν κανείς είναι μπερδεμένος ή έχει εσωτερικές συγκρούσεις. 'Η όταν μέσα στο bdsm παραβιάζει καποιος απ'τους δυο τα όρια ή τους κανόνες που από κοινού έχουν συμφωνησει.
     
  4. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Τι σημαινει natural sub. Ποια τα χαρακτιριστικά της?
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: εθισμός

    Είναι απίστευτο πως Έχετε τον τρόπο να Λέτε τόσο ξεκάθαρα κάποια πράγματα Master. Σας ευχαριστώ.

    Μιλώντας για το συγκεκριμένο θέμα με άλλες υποτακτικές, ανέφερα ακριβώς πως στο μόνο που μπορώ να κατανοήσω και να συμφωνήσω πως κάτι στο bdsmμπορεί να είναι εθισμός , είναι ακριβώς το σημείο του πόνου, λόγω ενδορφίνων.

    Απ΄εκεί και πέρα, είμαι αυτή που είμαι και αυτή που είμαι είναι υποτακτική, όπως είμαι και ψηλή, όπως είμαι και λευκή, κ.ο.κ!  
     
  6. latexduck

    latexduck Contributor

    Θεωρείς Λάρα ότι εθιζόμαστε μόνο στον σωματικο πόνο και την σωματικη τιμωρία?
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Για να είμαι ειλικρινής Jim Jailor δεν κατάλαβα εντελώς την ερώτηση σου, αλλά θα προσπαθήσω να απαντήσω, απ΄αυτά που κατάλαβα.

    Μπορούμε κατά την άποψη μου να εθιστούμε σε πολλές ουσίες, χημικές και μη, όπως νικοτίνη κ.ο.κ.
    Και μιλώντας για το bdsm μπορεί κάποιος να εθιστεί υποθέτω στις ενδορφίνες.
    Τώρα το να εθιστώ στην τιμωρία, προσωπικά δεν το καταλαβαίνω, μια και η τιμωρία είναι κάτι που δεν αγαπώ και προσπαθώ να αποφύγω, προσπαθώντας να γίνω καλύτερη, οπότε πως μπορώ να εθιστώ σε κάτι που αποφεύγω?

    Εκείνο που έγραψα στο προηγούμενο μου ποστ ήταν πως δεν θεωρώ πως η υποτακτικότητα μου έχει να κάνει με όποιοδήποτε εθισμό, αλλά με την φύση μου.
     
  8. slv_hana

    slv_hana Regular Member

    Δε ξερω αν εχω ηδη "εθιστει" σε αυτον τον τροπο ζωης..Παντως το σιγουρο ειναι πως αν τελειωσει(χτυπα ξυλο!) η M/s σχεση που ειμαι τωρα, σιγουρα θα μου λειψει παρα πολυ το να υπηρετω τον Κυριο μου και θα αισθανομαι ανολοκληρωτη χωρις Αυτον!
     
  9. skia

    skia Contributor

    εγώ προσωπικά εάν μου δινόταν η ευκαιρία θα επιχειρούσα να δω πως θα ήταν μία s/m
    σχέση 24/7. θεωρώ ότι χρειάζεται τρομερή αυτοπειθαρχία για να μην κάνεις λάθη.
    από την άλλη, είναι εθισμός. ειδικά όταν σταματήσει, είναι λογικό να υπάρχουν στερητικά σύνδρομα.
     
  10. filoktitis

    filoktitis Guest

    Έχω την αίσθηση πως δε μιλάμε για εθισμό. Τουλάχιστον στη μέση κατάσταση. Πρόκειται απλά για τον τρόπο ζωής που έχει αποφασίσει να ακολουθήσει κάποιος/α. Είναι επιλογή που γίνεται συνειδητά και στην πλειονότητα των περιπτώσεων κατόπιν ωρίμου σκέψεως και ευρύτερης αναζήτησης. Ίσως το γεγονός ότι δημιουργεί τόσο έντονα συναισθήματα σε αυτούς που το βιώνουν να δικαιολογεί εν μέρει τον καταχρηστικό χαρακτηρισμό "εθισμός". Επιπλέον το γεγονός ότι πολύ δύσκολα μπορεί κάποιος να "παραμερίσει" αυτόν τον τρόπο ζωής χωρίς παρενέργειες να αιτιολογεί ακόμα περισσότερο τη χρήση του όρου. Δεν ξέρω. Σε ακραίες περιπτώσεις ενδεχομένως να καθίσταται εθισμός. Πριν από λίγο καιρό σε μία συζήτηση που είχα μία Mistress την οποία εκτιμώ και σέβομαι πολύ, μου είχε πει το ίδιο ακριβώς πράγμα σε σχέση με εκείνους οι οποίοι προσπαθούν να βγάλουν ή να παραμερίσουν το D/s από τη ζωή τους. Και νομίζω πως είχε δίκιο. Απλά θεωρώ πως είναι μία ειδική περίπτωση μιας γενικότερης θεωρίας κατά την οποία είμαστε πάντα καλά με τον εαυτό μας στην περίπτωση που καταφέρουμε να αποδεχτούμε και να εισάγουμε σαν τρόπο ζωής πράγματα που πολλές φορές έρχονται σε αντίθεση με ηθικά και κοινωνικά status. Τα περί αποδοχής από vanilla κλπ δε νομίζω πως χρήζουν σχολιασμού. Άλλωστε θεωρώ πως η οποιασδήποτε μορφής διάθεση διάκρισης και η μη αποδοχή των επιλογών του άλλου δυνητικά οδηγεί σε εκφυλισμένες καταστάσεις ανωμαλίας και σαδομαζοχιστικής διάθεσης.
     
  11. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: εθισμός

    περιπου στο πνευμα με τον filoktiti .... θα ηθελα να ρωτησω οταν χρησιμοποιητε την λεξη "εθισμος" σε σχεση με το BDSM , τι εννοια της δινετε ? ..πχ εθισμος στο τσιγαρο = ξερουμε οτι κανει κακο και ευθυνεται για σοβαροτατα νοσηματα , ομως τα λιγα λεπτα αοριστης απολαυσης υπερυσχιουν της λογικης ..... υπο αυτη την εννοια , υπαρχει κατι κακο στο BDSM ? ... Θεωρειτε οτι εξασκοντας πρακτικες πχ Σ/μ παιχνιδιων κανετε κακο στον ευατο σας αλλα συμμετασχετε επειδη το απολαμβανετε ? .... διοτι οταν λες "εθισμος" στο BDSM αυτο εννοεις...