Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

εκπαιδευτηριο?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος τασος0, στις 20 Ιουνίου 2005.

  1. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    Γιατί δεν είναι σοβαρό άτομο κάποιος που θέλει απλά την πραγματοποίηση μιας φαντασίωσης; κι αν δεν έχει ξαναζήσει κάτι τέτοιο γιατί δεν θα συμβάλει στην σωστή υλοποίηση της ιδέας;
    Για όλους δεν υπήρξε κάποτε η πρώτη φορά; το εκπαιδευτήριο θα είναι για έμπειρους κι εκπαιδευμένους;


    Τρεις από τους λόγους για τους οποίους υπάρχει η κοινότητα

    Να ανταλλάξετε ιδέες και απόψεις με άλλους χρήστες
    Να γνωρίσετε νέους ερωτικούς συντρόφους

    Να βρείτε τον κατάλληλο παρτενέρ για τα Sessions σας

    Οταν τη βρω τότε θα ασχοληθώ. μη φοβάστε δεν πρόκειται να σας χαλάσω το εκπαιδευτήριο ούτε μ αρέσει να είμαι παρείσακτος, εξ άλλου εμένα μ ενδιαφέρει το sm μόνο και σε τίποτα άλλο δεν θα ήθελα να συμμετάσχω
     
  2. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Μη χαλιέσαι φίλτατε, το εκπαιδευτήριο έχει πολύ δρόμο ακόμα μέχρι να γίνει πραγματικότητα... πιθανότατα να γίνει πολύ πιο μετά σε φάση ενός club όπου πραγματικά θα υπάρχουν μέλη και κανόνες, προς το παρόν είναι μια απλή συζήτηση για κάτι που πρέπει να γίνει έτσι ώστε ορισμένοι νέοι στο χώρο να βοηθηθούν. Σε ότι αφορά το SM, πολύ ευχαρίστως αν έχεις καλή διάθεση και όρεξη να ταξιδέψεις, όταν γίνει, να κάνεις κάποια επίδιξη με κάποια σκλάβα ή κάποια αφέντρα, άλλωστε, όλα γίνονται για να μάθουν ορισμένοι κάποια πράματα.
     
  3. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    Ευχαριστώ Master_Spiler
     
  4. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Δε χρειάζεται να ευχαριστείς κανέναν και για τίποτε, δουλειά μας είναι να μαθαίνουμε στους ενδιαφερόμενους το BDSM...
     
  5. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    MasterJp: To site tou estate ehei metatrapei se blog kirios apo enan apo tous Trainers...einai available sto: http://www.thegreybook.com. Episis endiaferon einai to blog tis idioktisias tou: http://www.kimiko-dreams.com

    Shetika me to sholio tou Master_Spiller gia to poios tha itane dektos sto ekpaideftirio: Den nomizo oti prepei na ginei tetoio screening opos perigrafetai. O kathenas nomizo prepei na ehei tin dinatotita tou aftoprosdiorismou ke na apokalei ton eafto tou opos thelei-kapoioi tha simfonisoune i ohi fisika, alla den theoro oti eimai ego i opoiosdipote allos se thesi na apofasisei an i A einai Mistress i o b sklavos. Mporei me ta dika mou dedomena i A na min einai mia Mistress pou ektimo ke pou tha sinistousa se enan slave alla afto einai apopsi mou ke den krino aparaitito na prospathiso na tin epivalo\peiso ke tin koinotita i akoma perissotero, na "apagorefso" stin A na hrisimopoiei ton oro. O kathenas mas leei afta pou thelei ke pistevei ke oi alloi krinoune analoga gia tous eaftous tous.
    Shetika me to thema tou sklirou screening ipotaktikwn: gia mena, tha arkouse i ekfrasi endiaferontos. Apo ekei ke pera opoios erhotane ke den mporouse na meinei i den ithele mporouse safws ke na apohorisei.

    I epilogi Trainers einai fisika poli endiaferon thema ke me sovares proektaseis fisika. Se kapoion vathmo tha itane apofasi opoiou apofasize na ependisei ton hrono ke tin doulia sto na organwsei ena tetoio meeting. Iparhoune edo stin Ameriki atoma pou ehoune asholithei me tetoia themata ke pou ehoune organwsei analoga ekpaideftiria: gia na apofigoume to reinvent the wheel, tha mporouse na einai hrisimo na iparksei kapoia epikoinonia me kapoia apo afta ta atoma oste na mas dosoune idees gia to pos ehoune leitourgisei afta ta ekpaideftiria, me ti parametrous, poia themata ehoune prokipsei, pos ehoune diafimisthei klp oste na epofelithoume apo tin empeiria atomon pou ehoune idi simetashei stin organwsi enos tetoiou forum. An kapoios endiaferetai na vrei tetoia atoma, mporei na epikoinonisei mazi mou off list.

    Elpizo pragmatika na ginei dinaton na organwthei ena tetoio retreat...tha ekane poli kalo se olous ke kiriws sto community.
     
  6. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Δηλαδή όσοι έμαθαν στο εξωτερικό και περάσαν από 1002 πράματα και δοκιμασίες είναι ...άκες;;; Το εκπαιδευτήριο είναι ένα πράγμα που απαιτεί προσοχή και λεπτές κινήσεις και δεν είμαι διατεθειμένος εγώ απ'τη μεριά μου να το κάνω ξέφραγκο αμπέλι, αν εσύ το θέλεις, μεγειά σου και χαρά σου, εγώ όμως προτιμώ να είναι οι καταστάσεις ελεγχόμενες για να μην τρέχουμε και δε φτάνουμε μετά... στην τελική τους κώλους μας προστατεύουμε, και για τον δικό μου προτιμώ να τον έχω καθαρό και ολόκληρο... αν είσαι εσύ διατεθιμένη να χάσεις τον δικό σου, τότε ΟΚ, αλλά οι υπόλλοιποι δε φταίμε σε τίποτα.
     
  7. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Master_Spiller
    den vlepo pros ti tosi epithetikotita...apopseis antalassoume ke leme tin gnomi mas. Apo ekei ki empros mporei o kathenas pou metehei stin organwsh enos tetoiou event na parei tis dikes tou apofaseis. Tha se parakalousa na mou milas me ton idio sevasmo pou deihno ki ego otan apefthinomai se esena akoma ke otan oi apopseis mas den simfonoun.
     
  8. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Αγαπητή Phaedra φυσικά και ανταλάσσουμε απόψεις, απλά εδώ δεν είναι US ή UK όπου τα πράματα έχουν πάρει την τροπή τους, αλλά Ελλαδιστάν, με αποτέλεσμα να είμαστε χρόνια πίσω και γι'αυτό και οποιαδήποτε κίνηση γίνει θα γίνει με πάρα πολύ προσοχή. Η επιθετικότητα βγήκε επειδή το συγκεκριμένο χώρο τον πονάω πάρα πολύ και δεν αντέχω άτομα που μπαίνουν για να βρούν άτομο να μαμίσουν και βρήσκουν ώς πρόφαση το χώρο αυτό... ξέρεις πολύ καλά οτι είναι πολύ δύσκολο να γίνει κάτι σοβαρό όταν οι περισσότεροι μπαίνουν γι'αυτό το πράμα, και γενικότερα η ως τώρα συμπεριφορά ορισμένων στο συγκεκριμένο community ήταν και είναι η ίδια με αυτή στα διάφορα δίκτυα συνομιλιών. Για να γίνει η δουλειά σωστά πρέπει να παρθούν αυστηρά μέτρα και όλα να γίνονται με ελέγχους κάτω από μικροσκόπια (μή σου πώ και ηλεκτρονικά μικροσκόπια) έτσι ώστε να μην υπάρξει κάποιο λάθος, μην ξεχνάς άλλωστε οτι η καθαριότητα είναι η μισή αρχοντιά, έτσι η οποιαδήποτε μορφή screening όπως λες, γίνεται γιατί πρέπει εμείς οι ίδιοι να προστατευτούμε. Δεν έχει περάσει άλλωστε πολύς καιρός από τότε που έγιναν διάφορα σκάνδαλα, και λογικό είναι να είμαστε όλοι υπό διωγμό από διάφορους, προτιμώ να δυσαρεστήσω πολλούς που είναι δήθεν από το να χαλάσω κάτι το οποίο αξίζει πραγματικά να γίνει. Σε ότι αφορά τη στάση μου απέναντί σου, όπως λέω και παραπάνω, ήταν καθαρά αυθορμιτισμός που βγαίνει επειδή πονάω το συγκεκριμένο χώρο πάρα πολύ... ίσως φταίει το γεγονός οτι συνδέθηκε η εφηβία μου μαζί του... άλλωστε από τα 15 μου είμαι στο χώρο και ασχολούμαι ως Dom στην αρχή και αργότερα ως Master. Ο σεβασμός αγαπητή Phaedra είναι κάτι που δύσκολα κερδίζεται στη ζωή, αλλά για έναν περίεργο λόγο πολλοί είναι αυτοί που τον πετάνε στα σκουπίδια. Ποτέ μου δεν είπα οτι δε σε σέβομαι ως άνθρωπο, οπότε βρίσκω άστοχο το σχόλιό σου περι σεβασμού. Εσύ η ίδια είπες άλλωστε οτι είμαστε σε μια φιλική συζήτηση, οπότε είναι απόλυτα λογικό το ξέσπασμά μου, αφού αν ήμασταν σε κατάσταση πρόσωπο με πρόσωπο θα μπορούσες να καταλάβεις πόσο φορτισμένος ήμουν εκείνη τη στιγμή, όταν έγραφα το post. Σε ότι αφορά τον αυτοπροσδιορισμό που χρησιμοποιούν περισσότεροι, δε θα μπώ καν στον κόπο να το σχολιάσω, γιατί πολλοί θα θιχτούν. Αν θίχτηκες, απλά sorry... το αν θα ξαναγίνει κάτι τέτοιο είναι κάτι που δεν μπορώ να προβλέψω.
     
  9. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Nomizo oti iparhoune dio diaforetika themata pou prepei na diahoristhoun. To ena ehei na kanei me ton logiko fovo oti kapoios pou den einai tou horou mporei na prospathisei na vrethei se ena tetoio event gia logous skandalothirikous klp. Ke fisika prepei na iparksei prosohi se kati tetoio. To pos akrivos tha ginei afto einai ena poli challenging thema ke sigoura den einai efkolo.
    To sholio mou omos aforouse perissotero sto thema screening atomon pou einai sta rooms ke sto site afto sistimatika, pou genika einai gnosti i simmetohi tous ke to endiaferon tous sta "koina" akoma ke an den "egkrinontai" apo allous pio "edraiwmenous" tou horou. Elpizo oti an ginei kapoia tetoia prospatheia na einai inclusive gia opoion endiaferetai horis na dimiourgountai themata ierarhias me vasi kapoia core elit tis koinotitas mas pou mporei na apoktisei tin dinami na perilamvanei alla ke na apokleiei sigkekrimena atoma epeidi den einai "pragmatika" sto lifestyle.

    Se poio prosopiko epipedo Master Spiller: Mporei na zo stin Ameriki alla elpizo na min dimiourgeitai i entiposi oti edo ta pragmata einai panefkola ke oti den iparhei to aghos of being outed i to aghos tou ekseftelismou, ekthesis sto epaggelmatiko ke oikogeniako perivallon klp. Omos, iparhei i tihi na einai pio anaptigmena ta pragmata se kapoious tomeis (ke ohi se olous) tou lifestyle. Ke apo afto mporoume na mathoume ke na to hrisimopoiisoume os elliniki koinotita.
    Otan arhisa na simmeteho stis edo koinotites me entiposiase i afosiosi sto lifestyle alla ke i eleftheria tou aftoprosdiorismou. Ke imouna apistefta tiheri sto oti vrethika se enan horo pou anthropoi empeiroi, eksipnoi ke ikanoi itane diatethimenoi na moirastoune gnoseis ke empeiries ke na voithisoune kainourgious na mathoune, na emvathinoune ke na tolmisoun. Eimai poli evgnomon se aftous ke meso aftou mou ehei dimiourgithei entona i aisthisi na thelo na prosfero ke ego se neoeisaxthentes ston horo...ke meros aftis tis epithimias ehei na kanei me to oti ena apo ta simantikotera pragmata pou eho mathei einai oti o horos aftos mporei na epitrepsei mia apo tis pio anoihtes ekfraseis prosopikotitas ke seksoualikotitas. To na tithontai "kritiria" gia enan "sosto" Dom i mia "sosti" sklava, mas periorizei olous: se opoion den aresei i tade Mistress i o tade sklavos mporei apla na min rotaei tin apopsi Ths/tou. Kaneis mas den epelekse ena enallaktiko lifestyle skopevontas se iothetisi kainourgion methodon simmorfosis me tous kanones ton pollwn. Ke an theloume na prostatefsoume afton ton simvoliko horo (tis mi simmorfwshs me tous pollous) gia tous eaftous mas ofeiloume na min ton metatrepoume se tetoion gia tous allous.

    Katalavaino oti polloi ehoune perasei diskoles empeiries logo tou lifestyle apo arketa noris stin zoi tous...isos ena kainourgio thread pou tha mporousane afta na sizitithoune pio amesa na einai hrisimo.
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Το να στερεί κανείς σε κάποιο την δυνατότητα αυτοπροσδιορισμού είναι 1/ Φασιστικό και 2/ άσχετο με τα κριτήρια αποδοχής σε κάποιο εκπαιδευτήριο.

    Ο αυτοπροσδιορισμός έχει να κάνει με την εικόνα που έχει κάποιος για τον εαυτό του, ενώ τα κριτήρια αποδοχής με το κατά πόσον αυτή η εικόνα γίνεται ευρύτερα αποδεκτή. Ακόμη και το "ευρύτερα" είναι κάτι ιδιαίτερο στην συγκεκριμένη περίπτωση, πέραν αυτών που επιβάλλει η κοινή λογική (όπως η υπογραφή του συμβολαίου συνέναισης), καθώς θα προκύψουν ερωτήσεις τύπου "ποιος θέτει τα κριτήρια και με ποίο δικαίωμα" την στιγμή που δεν υπάρχουν (ακόμη) γενικώς καταξιωμένα άτομα στον χώρο του BDSM στην ελλάδα.

    Όπως ανέφερε η Phaedra σε προηγούμενο post, τα κριτήρια που εφαρμόζονται συνήθως σε εκπαιδευτήρια θέτονται από τον ιδιοκτήτη του χώρου, σε αυτήν όμως την περίπτωση δύσκολα μπορούμε να μιλήσουμε για κάτι (είτε ώς κριτήριο, είτε ως εκπαιδευτήριο, κοινής αποδοχής).

    MasterSpiler: Θεωρώ πως αποτελεί δικαιολογία το "Η επιθετικότητα βγήκε επειδή το συγκεκριμένο χώρο τον πονάω πάρα πολύ", αν δεν μπορείς να ελέγξεις τον εαυτό σου γιατί να σου εμπιστευθεί τον έλεγχό του κάποιος άλλος;, ούτε και βρίσκω, προσωπικά, αποδεκτή την γλώσσα που χρησιμοποίησες. To post σου μπορεί να μην με αφορά προσωπικά, αλλά διατυπώθηκε σε χώρο που συμμετέχω, αγαπώ και σέβομαι και θα σε παρακαλέσω να προσέχεις περισσότερο τις εκφράσεις σου. Δεν χρειάζεται να πούμε ξεκάθαρα αν σεβόμαστε κάποιον ή όχι ("Ποτέ μου δεν είπα οτι δε σε σέβομαι ως άνθρωπο"), οι πράξεις και η συμπεριφορά μας μπορουν να το δείξουν εξ' ίσου καθαρά.
     
  11. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Αγαπητέ Jp υπάρχουν άτομα καταξιωμένα στον Ελλαδικό χώρο και τυχαίνει να γνωρίζω τουλάχιστον έναν.

    Δεν είπα ποτέ οτι τα πράματα εκεί είναι πανεύκολα, ούτε πιστεύω αυτό το πράγμα. Ούτως η άλλως στο χάρτη του ΟΗΕ υπάρχει ρήτρα που απαγορεύει τη σκλαβιά σε οποιαδήποτε μορφή της, και αφού τόσο η Ελλάδα όσο και οι ΗΠΑ έχουν δεκτεί αυτό το πράγμα, δε θα μπορέσει το BDSM να θεωρηθεί νόμιμο. Από κει και πέρα, το θέμα του εκπαιδευτηρίου δε θα κάνει το λεγόμενο screening για κακό σκοπό, αλλά για να προστατευτούν τα μέλη της κοινότητας που το αποτελούν. Αν δε με απατά η μνήμη μου, και στα διάφορα clubs του εξωτερικού γίνεται αυτό το πράγμα, μόνο που εκεί, υπάρχουν και αστυνομικοί καμιά φορά και έτσι μπορούν να κάνουν καλύτερο screening.
     
  12. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    odalisque: γι'αυτόν ακριβώς το σκοπό κανονίζουμε meetings... το θέμα αυτό έχει αναφερθεί στο τελευταίο meeting της Θεσσαλονίκης εξονυχιστικά καθώς και σε ιδιωτικές συζητήσεις με διάφορους φίλους μου που είναι από την Αθήνα και ασχολούνται χρόνια με τον χώρο.