Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

εκπαιδευτηριο?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος τασος0, στις 20 Ιουνίου 2005.

  1. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Master Spiller,
    Pote den eho dei astinomikous se clubs i se lifestyle events gia logous screening. Mono dungeon monitors (ke eho doulepsei ki ego os DM) alla o rolos tous einai poli diaforetikos.
    Afto pou nomizo oti einai simantiko einai na diahoristei to thema prosohis ke asfaleias gia tin koinotita mas apo to na ginei afto proshima eleghou sto poios einai efprosdektos i ohi analoga me prosopika kritiria pou kapoioi pou tha ehoune aftin tin dinami endehomenws na thelisoun na efarmosoun.
     
  2. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: εκπαιδευτηριο?

    Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, αλλά για την ιστορία, υπάρχει μία χώρα στον κόσμο, η Σενεγάλη, που δεν έχει υπογράψει τη ρήτρα του ΟΗΕ (μεγάλη ιστορία το αν είναι δεσμευτική) και που δεν απαγορεύει ρητά τη σκλαβιά στους εθνικούς της νόμους. Στη Σενεγάλη γίνονται κατά καιρούς ανθρώπινα παζάρια, όχι απαραίτητα για ερωτικούς σκλάβους, καμμιά φορά και για ιατρικά πειράματα, διάφοροι Γάλλοι "ψωνίζουν" και "ανταλάσσουν προϊόντα" εκεί.

    Πολύ αμφιβάλλω όμως, αν το BDSM αξιολογείται ως προς τη νομιμότητά του κατ' αναλογίαν με τη σκλαβιά, στις δυτικές κοινωνίες. Είναι βέβαιο ότι δεν αξιολογείται ως ερωτική παρέκλιση απλά; Εν πάσει περιπτώσει αν οι μετέχοντες σε ένα εκπαιδευτικό πείραμα είναι ενήλικοι, αν δεν τίθεται θέμα οικονομικής εκμετάλλευσης/απάτης/εκμαυλισμού/εκπόρνευσης, αν δεν προκληθούν και καταγγελθούν βλάβες στην υγεία συμμετεχόντων (θέμα SSC έτσι και αλλιώς), για ποιό λόγο θα ενδιαφερθεί η αστυνομία; Αν είμαι πολύ αφελής, μη διστάσετε να μου το πείτε.

    Αναφορικά με το Estate, το είχα επισκεφτεί, το site εννοώ   και πιθανά να αρέσει στους καθαρόαιμους lifestylers του χώρου. Προσωπικά, αν προκύψει, θα κάνω ότι μπορώ για να το αποφύγω γιατί μου φάνηκε πολύ σκληρό και πολύ μονομερές. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχε μία φωτογραφία ενός φιδιού που έτρωγε έναν βάτραχο, και σχολίαζε ότι ο βάτραχος ήταν sub και το φίδι Dom. Φαίνεται τους απασχολούσε μόνο το BDSM και η έννοια της τροφικής αλυσίδας τους είχε διαφύγει προσωρινά. Αν σε λίγα λεπτά ένας σκατζόχοιρος έτρωγε το φίδι, τι θα έλεγαν, ότι το φίδι ήταν switch εν τέλει;
     
  3. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Xμμμ... άκρως ενδιαφέρον... μήπως να καταφύγουμε όλοι στη Σενεγάλη;  

    Πέρα απ'την πλάκα, το εκπαιδευτήριο στην αρχή χρειάζεται πάρα πολύ προσοχή και πολύ λεπτούς χειρισμούς καθώς είναι ένα σημείο που αν πετύχει θα αποτελέσει συμαντικό λίθο για την εξέλιξη του χώρου στην Ελλάδα. Στο θέμα του screening, θα πρέπει να ξεχωριστούν αυτοί που πραγματικά θέλουν να ασχοληθούν και να μάθουν και αυτοί που απλά θέλουν να κάνουν κάτι που το κάνουν οι vanilla ούτως η άλλως.

    Phaedra: γνωρίζω λίγα πράματα για το DM αλλά μην παρερμηνεύεις αυτά που λέω, προφανώς μπερδεύτηκες με την πρότασή μου, γι'αυτό και την αναλύω:
    Με τον όρο screening εννοώ την έρευνα για ένα άτομο τόσο σε επίπεδο νομικό (αν δηλαδή διαθέτει κάποια καταδίκη ή αν είναι επικίνδυνος σε γενικές γραμμές), όσο και σε επίπεδο πνευματικό (αν είναι δηλαδή νοηματικά καθυστερημένος, με αποτέλεσμα να μην έχει τόσες δυνατότητες όσες ορίζει ο νόμος για τους πνευματικά υγιείς ανθρώπους). Οι αστυνομικοί και οι δικηγόροι υποθέτω μπορούν να μάθουν αυτά τα πράγματα, γι'αυτό και αναφέρω τους αστυνομικούς, σε περίπτωση που είμαι λάθος, τότε έχω κάνει λάθος υπόθεση. Πάντως το screening χρειάζεται στην αρχή για να μην πάθουμε τίποτε κακό. Άλλωστε οι αρχαίοι μας πρόγονοι έλεγαν: "φύλλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά" και δε νομίζω να έκαναν λάθος στις διάφορες παροιμίες τους.
     
  4. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    RE: RE: RE: εκπαιδευτηριο?

    O kathenas mas epilegei afta pou tou\ths "tairiazoun." To lifestyle den epivaletai, epilegetai.
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Την αποστροφή με το φίδι και τον βάτραχο την είχες προσέξει Phaedra; Τι έχεις να πεις γι αυτή;
     
  6. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Den tin thimamai Tender Lilly...gnorizo omos ke tous treis Trainers tou Estate arketa kala ke ksero oti oi apopseis tous aforoun se property ke ohi se submissives. Sigoura den einai anthropoi pou endiaferontai mono gia to BDSM...oso gia tin trofiki alisida, den ksero ti tha legane. An theleis mporeis na epikoinoniseis mazi tous ke na tous rotiseis.
     
  7. painslaveXXX

    painslaveXXX Male masochist,painpig for real Sadists

    Ναι ειναι ορεα ιδεα να ειναι κανεις αντικειμενο εκπαιδευσης ενος Κυριου ή Κυριας κι αν μαλιστα δεν απαιτει συνεχη παρουσια του σκλαβου εκει αλλα καποιες ωρες ακομα καλυτερα (ελπιζω αν γινει και στην Θεσ/νικη η απολυτη εχεμυθεια να ειναι δεδομενη   )Αντε να δουμε
     
  8. lorelai

    lorelai Guest

    Νομίζω ότι η όλη ιδέα είναι λίγο ανέφικτη. Καταρχήν ποιος και κάτω απο ποια λογική θα εκπαιδεύσει ποιον και γιατί;Δεν ξέρω για σας αλλά δεν μου αρέσει η ιδέα του να περνάω απο έλεγχο και να αναγνωρίζω αυθεντίες μέσα σ'αυτόν τον χώρο. Κάποια άτομα σίγουρα έχουν περισσότερες εμπειρίες απο άλλα εδώ μέσα αλλά όσον αναφορά τη σεξουαλική επαφή και το bdsm νομίζω ότι αυτό που κυρίως χρειάζεται είναι φαντασία και ταύτιση ανάμεσα στους συμμετέχοντες.Ποια/ος sub η slave θα δεχτεί να γίνει πειραματόζωο για τον οποιοδήποτε Master h Domme κάτω απο την ιδέα της εξάσκησης; Και ποιος/α Master η Domme θα δεχόταν να γίνει μαθητής κάποιου άλλου. Μήπως θα χορηγούνται και πτυχία;  .

    Αν κάποιος έχει ερωτήσεις τεχνικής μπορεί κάλλιστα να γίνει ένα topic και να του λυθούν κάποιες απορίες. Και στην τελική η όλη ιδέα απαιτεί απόλυτη εμπιστοσύνη ανάμεσα στα άτομα που θα συμμετέχουν. Ποιος μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν θα συμβούν παρατράγουδα; Και αν μπορεί να το εγγυηθεί με ποιον τρόπο θα το διαφυλάξει; Η μόνη περίπτωση που θα δεχόμουν εγώ κάτι τέτοιο είναι αν γινόταν με άτομα που ξέρω χρόνια και τα εμπιστεύομαι. Η ρουφιανιά στην Ελλάδα είναι κάτι συνηθισμένο οπότε καλύτερα να είμαστε όλοι πιο προσεχτικοί.
     
  9. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Φυσικα, υπαρχουνε πολλα θεματα που χρηζουνε προσοχης. Οσον αφορα στο ποιος θα ενδιαφεροτανε για κατι τετοιο, υπαρχει νομιζω μεγαλυτερο ενδιαφερον απο τους male bottoms απ οτι απο τις female submissives\slaves.

    Καλως ηρθες στο greekbdsmcommunity lorelai  
     
  10. lorelai

    lorelai Guest

    Ναι απο ότι κατάλαβα πιο πολύ οι male subs η slaves δείχνουν πιο πολύ ενδιαφέρον. Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα Phaedra  .
     
  11. Avalonia

    Avalonia Regular Member

    Σαν ιδέα εξαιρετική, όμως επιτρέψτε μου να συμφωνήσω με την lorelai. Ποιος θα κρίνει ποια άτομα είναι κατάλληλα ως εκπαιδευτές και με ποια κριτήρια θα το κάνει αυτό? Και στη συνέχεια ποιος θα αποφασίσει για την διδακτέα “ύλη” και επίσης με ποια κριτήρια? Και ποιοι θα είναι οι συμμετέχοντες? Και αν τελικά συμβεί κάτι αναπάντεχο στην όποια εκπαίδευση ποιος θα αναλάβει την ευθύνη? Και όσοι “βγουν” από αυτήν την εκπαίδευση θα χαρακτηρίζονται ως τι? Ως πιο έμπειροι? Ως εκπαιδευμένοι? Και ποιος θα αναλάβει το όποιο οικονομικό κόστος προκύψει, (γιατί θα προκύψει! Έστω κι αν αυτό είναι πέντε καφέδες)?

    Και οι δυσαρεστημένοι τελικά συμμετέχοντες? Θα κάνουν τα παράπονα τους στη διεύθυνση? Και αν προτιμήσουν να κάνουν τα παράπονα τους στη δημοσιότητα?

    Και πέραν όλων των άνω αν νομίζετε πως οι απανταχού σκανδαλοθήρες δεν μας έχουν πάρει είδηση και δεν περιμένουν την κατάλληλη ευκαιρία για να μας βγάλουν στα παράθυρα πλανάσθε πλάνην οικτράν! Η διοργάνωση ενός τέτοιου event θα ήταν μασημένη τροφή για όλους αυτούς.

    Είχα την ευκαιρία να λάβω μέρος σε πολλά σεμινάρια σχετικά με το αντικείμενο στο εξωτερικό, όμως είναι σεμινάρια που προσφέρουν οργανωμένες και για πολλά χρόνια υφιστάμενες κοινότητες που αναλαμβάνουν όλες τις ως άνω ευθύνες και φυσικά δεν τίθεται θέμα εκπαίδευσης σε αυτά τα σεμινάρια, αλλά εμπλουτισμού γνώσεων.

    Μένω λοιπόν πως σε γενικές γραμμές είναι μια εξαιρετική ιδέα και ελπίζω κάποτε με τα χρόνια να γίνει και εφικτή εδώ στην Ελλάδα μας.
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Σωστά Avalonia, αν και διαφωνώ εν μέρει στα θέματα που ανέφερε η lorelai. Θεωρώ πως ούτε ή κοινότητα, ούτε πολύ περισσότερο η Ελλάδα είναι ώριμη για κάτι τέτοιο όσο ελκυστικό και αν ακούγεται.