ενα event στα προτυπα του εξωτερικου? γιατι οχι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Συναντήσεις Μελών' που ξεκίνησε από το μέλος lady_3111, στις 1 Μαϊου 2006.

1. lady_3111

lady_3111 New Member

Καλησπερα σε ολους, αφορμη για το συγκεκριμενο post αποτελει μια προσφατη Συζητηση την οποια ειχα σχετικα με το κατα ποσο γινονται σοβαρες προσπαθειες Στο χωρο του lifestyle, ειναι αληθεια οτι εχουν γινει αρκετες συναντησεις και παρτι Την αξια των οποιων δεν παραγνωριζω αλλα που το αποτελεσμα τους δεν ειναι ισως
    Αυτο που θα μπορουσε να θεσει τα πραγματα σε μια κινηση, συμφωνω ομως απολυτα με το γεγονος οτι απο καπου θα πρεπει να γνωριστουν τα ατομα του χωρου και αυτη ειναι μια καποια λυση.
    Θα ηθελα να κανω ομως μια διαφορετικη προταση, την οργανωση ενος μικρου event Με live performance, θα μπορουσε να νοικιαστει επιτελους καποιος χωρος για μια Βραδια οπου σε ενα καθαρα ιδιωτικο περιβαλον θα ειναι δυνατον να εκφραστουν ολοι ελευθερα, ενος event με 25-30 ατομα, κατω απο συγκεκριμενους κανονες που διεπουν αναλογα event στο εξωτερικο και με την αιγιδα ελπιζω ατομων γνωστων και σεβαστων στο χωρο θα μπορουσε πραγματικα να λειτουργησει.

Διευκρινιζω οτι πριν κανω μια τετοια προταση εχω σκεφτει και τα θεωρητικα και Τα πρακτικα προβληματα μιας τετοιας διοργανωσης, τα κυριοτερα ειναι η εξευρεση Του καταληλου χωρου που θα το φιλοξενησει και ο οποιος θα μπορουσε να ειναι ειτε
    Ενα μαγαζι το οποιο παραμενει κλειστο το μεγαλυτερο μερος της εβδομαδας ειτε καποιος χωρος εκδηλωσεων, προσωπικα πριν κανω αυτην την προταση πηρα την προτοβουλια να διερευνησω το θεμα και να εχω καποια στοιχεια στην διαθεση μου
    Σχετικα με τις πιθανες λυσεις και εχω καθε διαθεση να τις συζητησω.

Δευτερο σημαντικο προβλημα αποτελει το ποιοι θα ειναι οι `performers οι οποιοι θα Αναλαμβαναν ενα live show στην περιπτωση που θα γινει δεκτο να γινει κατι τετοιο (αν και πρεπει να ομολογησω οτι η προταση ενοικιασης χωρου αποσκοπει κυριως στο να εχουμε μια τετοια ελευθερια) σε αυτην την περιπτωση θα ηταν ισως προτιμητεο
    Να ειναι ανθρωποι με ουσιαστικη εμπειρια και οχι επαγγελματιες καθαρα για να μην Υπαρξει οποιαδηποτε υπονοια εκμεταλευσης, ισως εχω υποψη μου καταληλα ατομα Αλλα θα ηθελα μια τετοια επιλογη να γινει μεσα απο προτασεις συζητησεις αλλα και Εθελοντες απο εδω μεσα.

Τριτο σημαντικο και ουσιαστικο αποτελει οτι μια τετοια εκδηλωση θα εχει ενα κοστος, οχι υπερβολικο αλλα σιγουρα αρκετο για μην παρει κανενας την συμετοχη
    Του για πλακα, (εχω καποιους αριθμους στα χερια μου και ειμαι προθυμη να τους συζητησω με οποιον εκφρασει ενδιαφερον) το κυριοτερα υποπροβληματα που παρουσιαζονται απο αυτο ειναι οτι πρεπει να διμιουργιθει μια λιστα ατομων που θα συμετασχουν αλλα και η οικονομικη διαχειριση (κατι το οποιο ξεκαθαριζω απο τωρα καθοτι νεα εδω μεσα οτι δεν ειμαι προθυμη για ευνοητους λογους να αναλαβω) την οποια ελπιζω οτι θα ηταν προθυμος καποιος που χερει γενικοτερου σεβασμου να Αναλαβει, εχω καθε διαθεση να κανω ολες τις επαφες και να συζητησω εκτενως Καθε θεμα αλλα και να στηριξω οποιαδηποτε ουσιαστικη προταση.

Τεταρτο ειναι οτι θα πρεπει να ειναι σε καποια μεγαλη πολη και ως προταση Τουλαχιστον θετω την αθηνα (για την οποια και κυριως εχω διερευνησει)Αλλες προτασεις ομως ειναι ευπροσδεκτες.

Οσο αφορα τα θεωρητηκα προβληματα το μεγαλυτερο ισως ερωτημα ειναι αν ειμαστε ετοιμοι για κατι τετοιο, Κατα την ταπεινη μου προσωπικη αποψη ειμαστε, κατα καιρους εχουν διοργανωθει Ιδιωτικα events και εχουν υπαρξει προτοβουλιες απλα ποτε τιποτα μαζικο, διαθεση
    Να μαζευτουμε επισης υπαρχει απλα δεν εχει γινει ποτε μεχρι τωρα σε ενα τετοιο επιπεδο, δεν βλεπω ομως γιατι δεν μπορει να γινει, δεν θεωρω οτι σαν ατομα υπολοιπομαστε σε κατι τις ξενες σκηνες, σαν οργανωση ναι, σαν ατομα ομως οχι.
    Σοβαρα ατομα υπαρχουν στο χωρο και ελπιζω οτι θα στηρηξουν μια τετοια ιδεα,

Εν κατακλειδι θεωρω οτι η επιτυχημενη οργανωση ενος τετοιου event θα οδηγουσε Στην επαναληψη του και γιατι οχι ακομα καλητερα πραγματα.
    Περιμενω προτασεις ουσιαστικες περα απο οποιεδηποτε ερωτησεις τις οποιες και ευχαριστως θα απαντησω, πιστευω ομως οτι καποια στιγμη θα πρεπει να υπαρξει Και μια συζητηση απο κοντα επι τουτου θα ηταν μια καλη ιδεα.

Ps δεν ειμαι συνεχως online αν μπορει να υπαρξει και διαστημα μεγαλητερο του 24ωρου μεταξυ τον απαντησεων μου, θα ηθελα να μην παρεξηγηθω αν γινεται για Αυτο και να μην θεωρηθει οτι αδιαφορω

2. 1ης τάξεως ιδέα!!!

3. SM_Art_Lady

SM_Art_Lady Member

Χώρο διαθέτουμε αλλά τα event δεν τα κάνουν οι χώροι αλλά τα άτομα.

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε για να βρεθούμε να πιούμε ούτε καφέ.
    lady_3111 Καλή η ιδέα σου αλλά δύσκολη στην υλοποίηση της.

4. lady_3111

lady_3111 New Member

Εγω την ιδεα την ειπα, και οχι μονο σαν ιδεα αλλα οπως δηλωσα μπορω
    να οργανωσω το μεγαλυτερο μερος, οσοι πιστοι προσελθεται

5. Incomplete_

Incomplete_ New Member

RE: RE: ενα event στα προτυπα του εξωτερικου? γιατι οχι

Δε θα πω "ενδιαφέρουσα πρόταση",αφού λατι τέτοιο θα ήταν θεατρινισμός,καθότι συμμετείχα στο διάλογο που έλαβε χώρα στο irc(επιτέλους 2η φορά συμμετείχα σε μεγάλο διάλογο στο main bdsm καναλιού).Την πρόταση την ήξερα εκ των προτέρων δηλαδή..

Θεωρώ πως το νήμα είναι η αφορμή ,να δούμε με τι βλέμμα και προοπτικές αντιμετωπίζουμε την άτυπη ελληνική bdsm σκηνή,η οποία βρίσκεται ακόμα στα σπάργανα.

Το κείμενο χρήζει μεγάλης συζήτησης και εδω μέσα,αλλά και έξω.Εδώ μέσα για τον άνωθεν λόγο,αλλά και για την κατάθεση πιθανών σημαντικών προβληματισμών,που απορρέουν μέσα από τις μεσαίες κυρίως παραγράφους της Χριστιάννας.Έξω για τη λεπτομερέστερη αντιμετώπιση τους και την πιο άμεση διερεύνηση των υλοποιήσιμων ζητημάτων.Και δεν χρειάζεται ένα ολόκληρο meeting με όλα τα μέλη του καναλιού...Κάτι τέτοιο αν γινόταν θα έπαιρνε τη μορφή λαϊκού δικαστηρίου και πολύχρωμου φόρουμ...Οι λίγοι και λίγες θα αρκούσαν για μια πρώτη συντονιστική προσπάθεια..

Για να δούμε ,λοιπόν..

SM_Art_Lady,σωστή σε βρίσκω,καθότι αυτό είναι το μόνιμο μας πρόβλημα(και αφορά όλα τα forums).Όμως ,μήπως προκαταλαμβάνεις αρνητικά εκ των προτέρων;

6. Incomplete_

Incomplete_ New Member

lady_3111 τσέκαρε τα μηνύματα σου ;)

7. Maley

Maley New Member

Kαλή ιδεα..χρειαζεται ενα εκ του συνεγγυς προγραμματισμό..

8. blindfold

blindfold New Member

διαβάζωντας την πρόταση της lady_3111 (αλήθεια το 3111 τι σημαίνει; ) πίστεψα για κάποιου είδους συγκέντρωση όπου Κυρίαρχοι/υποτακτικοι θα μπορούσαν να "εκδηλωθούν" πίο άνετα , αλλά κοιτώντας δεύτερη φορά είδα αναφορά για performers και απλά αγαπητή lady_3111 να σε ενημερώσω ότι σε μαγαζία έχουν γίνει συγκεκριμενα στο club underworld αρκετές συγκεντρώσεις με performers σε bdsm αναπαραστάσεις ..

9. lady_3111

lady_3111 New Member

αγαπητε blindfold, δεν μου περασε απο το μυαλο οτι θα παρεξηγομουν
    ο κυριος σκοπος ειναι να εχουμε εστω και για μια βραδυα ενα χωρο
    οπου θα εκδηλωθουμε ανετα, οσο αφορα αυτο που ελεγα για performers
    πιστευω οτι ειναι ουσιαστικο να υπαρχει κατι τετοιο, αλλα πιστεψε με
    δεν ενοω τιποτα σαν το underword, δεν ενοω show να περασουμε καλα,
    αλλα επιδειξη τεχνικων..

10. blindfold

blindfold New Member

αχά τώρα είναι σαφέστερο για εμένα ,συγχώρεσε με που δεν καταλαβαίνω με την πρώτη ..., δεν νομίζω να είναι δυσκόλο κάτι τέτοιο ,όπως επίσης ότι δεν είναι αναγκαίο να γίνει σε ένα μαγαζι ή κάποιο παρόμοιο χώρο ..
    συνεχίζω με την επόμενη απορία μου υπάρχουν φοιτητικές χρεώσεις ; δεν το λέω για αστείο ! διότι συνήθως τα άτομα που δεν γνωρίζουν είναι και φοιτητές πιο πολύ μίας και οι μεγάλες ηλικίες όσο και να έχει θα έχουν βιώσει κάποια bdsm εμπειρία ..., και εντάξει οι φοιτητές όπου βλέπουν λεφτά και χρεώσεις απομακρύοντε τρέχοντας κιόλας ...

11. Mάλλον εννοείς τεχνικές όπως bondage κλπ lady_3111

Στο εξωτερικό είναι πιο διαδεδομένο αλλά με τιμές (σαν εισητήριο)

12. lady_3111

lady_3111 New Member

ειναι αναγκαιο να γινει σε μαγαζι απο την αποψη οτι θελουμε ενα χωρο
    ουδετερο ως προς τον κοσμο και που θα αποφευχθουν σκηνικα του τυπου
    στο σπιτι μου δεν ερχεται αυτος η ο αλλος, οσο για τις χρεωσεις δεν
    ειναι σκοπος να βγουν λευτα αλλα να καλυφθουν τα εξοδα, αν καποιοι
    ειναι προθυμοι να πληρωσουν παραπανω για να πληρωσουν αλλοι λιγοτερο
    τοτε αυτο που λες ειναι εφικτο,