Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"θέλω να μείνω μόνος-η"

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος aenaosss, στις 11 Ιανουαρίου 2017.

  1. Ορίων

    Ορίων Omnia mors aequat

  2. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση.
    Ειναι πιο μεγαλη η αισθηση ειδικα οταν τη λεει καποιος ενω βρισκεται σε σχεση.Οταν δηλαδη αναρωτιεται εαν ο ιδιος λειτουργει καλυτερα μονος (ανεξαρτητα απο τη ψυχολογικη κατασταση του και το στατους του) και εαν οντως επιδιωκει να μην ειναι μονος επειδη το επιθυμει κι οχι λογω πλυσης εγκεφαλου που εχει ορισει στο μυαλο του μια προκαθορισμενη κατευθυνση "σχεση-γαμος-παιδια".Οι περισσοτεροι μαλλον το εχουμε αναρωτηθει αυτο.Πιστευω ομως οτι το πιο σωστο ειναι απλως οτι δε πρεπει να ξεχνας να βαζεις τη δικη σου πινελια.πχ ενας που πιστευει οτι ειναι καλυτερα μονος,τις περισσοτερες φορες αν οχι ολες,απλως θελει να ειναι σε σχεση αλλα να μη νιωθει καταπιεση,να εχει χρονο με τον εαυτο του οποτε το νιωθει ή το πιθανοτερο,να ειναι με καποιον που τον κατανοει και τον αισθανεται και τον ιδιο μερος του εαυτου του κι αρα δεν εχει εντονη την αισθηση να απομονωθει...
     
  3. aenaosss

    aenaosss Regular Member

    Θεωρώ ότι ο αυτός-η που συνειδητά επιλέγει το "μόνος-η", ακόμη και μέσα στη σχέση το ίδιο πιστεύει, δημιουργώντας, η , μπαίνοντας σε σχέσεις με ημερομηνία γι αυτούς λήξης. Όλοι οι υπόλοιποι-ες , απλά προσπαθούν να κοροϊδέψουν τον εαυτό τους, ...βαυκαλίζονται
     
  4. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Ποιο ιδιο πιστευουν αυτοι που ειναι σε σχεση συνειδητα μονοι;Οι υπολοιποι τι κανουν;Με μπερδεψε το ποστ σου
     
  5. aenaosss

    aenaosss Regular Member

    ότι όντες- ούσες ακόμη και μέσα σε σχέση, αυτή είναι , γιαυτούς περιστασιακή και θέλουν παλι να μείνουν μόνοι. Δεν ...επενδύουν , εν ολίγοις..... Όλοι οι άλλοι που, απλά το λένε, κοροϊδεύουν τον εαυτό τους ή προσπαθουν , μεσα στη σύγχυση, απελπισία, θλίψη, απογοήτευση να πείσουν τον εαυτό τους. Κοντολογίς...βαυκαλίζονται. Ελπίζω να έγινα κατανοητός
     
  6. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Εγινες.Πιστεψε με,ολα οσα ειπες ειναι σωστα μονο εν μερει.Το συγκεκριμενο θεμα το εχω πολυ φιλοσοφησει και σκεφτει και παρατηρησει.Ειμαι ενα απ τα ατομα που λεω ισως ρε παιδι μου ειμαι μοναχικος λυκος,ισως κανω πραγματα που δεν με εκφραζουν,ισως με εκφραζει μονο το να μενω μονη μου,αφου αυτο μαρεσει και κυνηγαω.και σε συμβιωση μεσα,οποτε εφευγε η σχεση και εμενα μονη ενιωθα ουαου,οχι γιατι δε μου αρεσε ο αλλος ή δε τον αγαπουσα.Παιζει ρολο και το τι εχεις συνηθισει λοιπον ή το τι εχεις απωθημενο.Αν μενεις συνεχεια μ αλλον διπλα,ζητας να μεινεις μονη,κι εκει μπερδευεσαι πολλες φορες.Λες,μα γιατι να νιωθω την αναγκη να περναω μονη μου τελειως το χρονο μου;Μηπως λοιπον ουσιαστικα θελω να μαι μονη;Αλλά ειναι λαθος τροπος σκεψης....Απλως καποιοι ανθρωποι λειτουργουνε λιγο ανεξαρτητα και θελουνε καποιο χρονο με τον εαυτο τους,τιποτα παραπανω απ αυτο.Ή απλως δεν εχουνε βρει το καταλληλο ατομο που θα ειναι κομματι του εαυτου τους κι αρα δε θα τον νιωθουνε γυρω,θα ναι σα να ειναι με τον εαυτο τους μονο...
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @aenaosss

    Όχι δεν ''επενδύουν'' εύκολα γτ έχουν φάει σκατά, οπότε για να μην κοροιδεύει κανείς-κανέναν, καλύτερη η μοναξιά, κάνεις και ένα restart & έρχεσαι στα ίσα σου.  
     
  8. aenaosss

    aenaosss Regular Member

    Παρ όλα αυτά, όμως, γνωρίζοντας άτομα που ενσυνείδητα θέλησαν να είναι μόνιμα μόνα ,υπήρξαν σε κάποια σχέση την οποία δεν αποκαλούν "σχέση". Αν το κάνουν από ..σωματική ανάγκη ή επειδή "πρέπει" να είναι και κάποιες φορές με κάποιο άτομο, αυτό , ειλικρινά, δεν το γνωρίζω. Αυτά τα άτομα πάντως έμειναν , στη ζωή τους μόνα.
     
  9. aenaosss

    aenaosss Regular Member

    πώς και τι είναι το restart? σχέση, συνύπαρξη, πήδημα , τι; γιατί το restart δεν είναι το πήδημα. Αυτό γίνεται και χωρίς restart 
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ξεκινάς από την αρχή ρε συ, πας μπροστά.
     
  11. vanillaki

    vanillaki Regular Member

    ούτως ή άλλως όλοι μόνοι μας είμαστε...με κάποιους περνάμε περισσότερο χρόνο...
     
  12. aenaosss

    aenaosss Regular Member