Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

μελανιες και αντιμετωπιση

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος eve, στις 25 Ιανουαρίου 2011.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: μελανιες και αντιμετωπιση

    Γιατί αν η παγοκύστη είναι καλά παγωμένη μπορεί να προκαλέσει ψυχρό έγκαυμα, ιδαίτερα σε ορισμένους τύπους επιδερμίδων. Δύο ώρες είναι το maximum...
    Αρχικά ανακουφίζει, σε αρκετές περιπτώσεις σημάδια που μπορεί να ζούσαν 5-15 μέρες, με την χρήση παγοκύστης ο χρόνος παραμονής πέφτει στα δύο τρίτα (τουλάχιστον έτσι μου λέει η εμπειρία μου ως τώρα). Μετα από μία μέρα μια κρέμα Βepanthene μπορεί σε ορισμένες (πιο άγριες) περιπτώσεις να φέρει ικανοποιητικά αποτελέσματα.
     
  2. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: μελανιες και αντιμετωπιση

    Υπάρχει και ο δροσιστικός ελαστικός επίδεσμος, που δεν χρειάζεται η φύλαξη του στο ψυγείο. Είναι έτοιμος για χρήση και ενδείνκυται για ελαφρές κακώσεις. Αν τον βρέξετε ελάχιστα, η χρήση του παρατείνεται για επιπλέον 2 ώρες (2+2). Αντικαθιστά την παγοκύστη και είναι πολύ χρήσιμος άμεσα.
    Φυσικά απαγορεύεται η χρησιμοποίηση του σε πληγές που είναι ανοικτές.

    Είναι σωστή η χρήση υφάσματος - πετσέτας ή ειδικής θήκης στη χρήση της παγοκύστης, αλλά ο χρόνος της χρήσης τους δεν πρέπει να ξεπερνά τα 20 λεπτά.

    Η κρυοθεραπεία είναι επιβεβλημένη για αμέσως μετά τον τραυματισμό και έως διάστημα 3 ημερών και με συχνότητα 5-6 φορές ημερησίως σε διάρκεια όχι μεγαλύτερη των 20 λεπτών ανά φορά.

    1. Δροσιστικός επίδεσμος
    2. Παγάκια
    3. Λιωμένος πάγος
    4. Παγοκύστες
    5. Ψυχρά δινόλουτρα
    6. Ψυκτικό σπρέι (κυρίως για ανακούφιση)
    7. Μηχανική (Ηλεκτρική συσκευή εκμπομπής ψυχρού αέρα)

    Στην αρχική θεραπεία της κάκωσης, πρέπει να ακολουθηθεί το ακρωνύμιο ICE "Ιce" (Κρύο-πάγος) - "Compression" (Συμπίεση) - "Elevation" (Ανύψωση) η το ακρωνύμιο Κ.Α.Π.Π.Α "Κρυοθεραπεία" - "Ανάρροπη θέση" - "Περίδεση" - "Προστασία" - "Ανάπαυση"
     
  3. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member

    Απάντηση: μελανιες και αντιμετωπιση

    Αυτο το ποστ Seduction θα το ζηλευαν πολλοι φυσ/πευτες
     
  4. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: μελανιες και αντιμετωπιση

    η αληθεια είναι ότι δεν έχω βρει άλλο τρόπο εκτός απο τον πάγο. Και καμία σοβαρή κρέμα εκτός μίας που έχει σταματήσει η κυκλοφορίας της. Θα με ενδιέφερε αν γνωρίζει κάποιος κάποια κρέμα για τα σημάδια
     
  5. eve

    eve Guest

    ειναι ομως ο δροσιστικος ελαστικος επιδεσμος πιο αποτελεσματικος απο την παγοκυστη?
     
  6. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: μελανιες και αντιμετωπιση

    Διαπιστωμένα βοηθούν το μολυβόνερο και η φλούδα πατάτας.
    Την lasonil εννοείς; Την χρησιμοποιούσα πριν κάτι χρόνια και ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική, περισσότερο από ό,τι άλλο προανέφερα. Κάποια στιγμή μου είπαν ότι σταμάτησε να κυκλοφορεί και δεν το 'ψαξα αλλά από ό,τι είδα στο net, μάλλον κυκλοφορεί ακόμα.
     
  7. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: μελανιες και αντιμετωπιση

    όχι αλλά πραγματικά δεν θυμάμαι πως λέγεται. μία με εκχυλίσματα φρούτων . Την ειχαν μονο στα φαρμακεία. Μπορεί κανείς να την παραγγείλει αλλα το site που την είχα βρει δεν μου είχε φανεί ιδιαίτερα αξιόπιστο για να βάλω τα στοιχεία του λογαριασμού μου και δεν δεχόταν paypal. Αν βρω κάποιο παλιό κουτί θα γράψω το όνομα της. Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει.
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: μελανιες και αντιμετωπιση

    Η αλοιφή lasonil δεν κυκλοφορεί πιά στην Ελλάδα ,γιατί είχε πολυ χαμηλή τιμή και η παραγωγός εταιρία ανέστειλε την κυκλοφορία της.
    Uther, αν αναζητάς προϊόν για σημάδια, ουλές κλπ αναφέρεσαι σε διαφορετική των μελανιών περίπτωση.Αν αυτά προέρχονται από εγκαύματα αναζήτησε την κρέμα Helixderm ,αν αναφέρεσαι σε σημάδια απο τραύματα,ουλες κλπ, οι κρέμες Kelosoft ή Elicina είναι πολυ καλές,αλλά σε αυτή την περίπτωση η θεραπεία είναι και χρονοβόρα και κοστοβόρα ,πρέπει δε να ξεκινά μετά την επούλωση του τραύματος.
    Επί του θέματος, η παρέμβαση του Seduction ηταν άριστη.
     
  9. Re: Απάντηση: μελανιες και αντιμετωπιση

    Βρε βρεεε , σαν τα χιόνια  
     
  10. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: μελανιες και αντιμετωπιση

    Ευχαριστώ.
     
  11. entelweis

    entelweis Regular Member

    Το σπαθολαδο βοηθάει καθόλου? Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία καθώς και του πόσο γρήγορα δρα ?
     
  12. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ναι, έχω εμπειρία από παρτενέρ. Δεν κάνει τίποτα. Βάζοντάς το απλά νιώθεις σαν λαδωμένο μπαρμπούνι.