Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

μη μαζοχιστές

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 20 Σεπτεμβρίου 2017.

  1. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Διαφωνώ.
    Τι θα πει ο φόβος δεν ανήκει στο s/m;

    Δεν φοβάμαι ότι κάτι θα πάθω κακό απο το χέρι Του, αλλά το φοβάμαι το χέρι Του.


    Τρέμω τα φίδια πχ, αν μου κάνει πλευ με φίδι, ξέρω, είμαι σίγουρη οτι δεν θα πάθω κάτι, το ξέρω. Σταματάω να φοβάμαι το φίδι, ή να τρέμω το πλευ με τέτοιο;
    Φοβάμαι.

    Αν φοβάσαι το σκοτάδι, φοβάσαι το σκοτάδι. Σε κλείνει κάπου. Δεν θα πάθεις κάτι, το ξέρεις. Μόνη σου είσαι. Σταματάς να φοβάσαι το σκοτάδι; Εγώ όχι.
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Υπάρχει λόγος που οι ξυλιές/βουρδουλιές/βιτσιές/καψίματα κλπ κλπ απολαμβάνονται καλύτερα όταν πέφτουν με μη σταθερό ρυθμό.

    Ο φόβος σαφώς και είναι μέρος του S/m. Όχι ο φόβος για τη ζωή σου, φυσικά, αλλά ο φόβος που συνοδεύεται από την παράδοση του ελέγχου στο session. Ο φόβος του απρόσμενου μέσα σε ένα περιβάλλον στο οποίο νιώθεις ασφάλεια. Δε φοβάσαι πως θα σου κάνει κακό ο άλλος, ο φόβος σου πηγάζει από το ότι δεν ξέρεις ποια είναι η επόμενη κίνηση. Ποιος θα είναι ο επόμενος πόνος. Πόσο δυνατός θα είναι κλπ.
     
    Last edited: 9 Απριλίου 2018
  3. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Έχετε δίκιο και οι δύο διότι δε διευκρίνισα. Αναφερόμουν στην πρακτική εκείνη όπου συνδέει το ''δεν του έχω εμπιστοσύνη'' με το φόβο της ασφάλειας. Και πριν πείτε πως αυτό δε γίνεται, θα συμπληρώσω το εξής: δεν πρέπει να γίνεται, αυτό δε σημαίνει πως δεν γίνεται.

    kinisha μόνο μια διαφωνία έχω μαζί σου κι αυτή δεν έχει να κάνει με αυτό που γράφεις αλλά με εκείνο που ίσως δεν αντιλαμβάνεσαι: δε θα σταματήσεις να φοβάσαι το φίδι, αλλά αυτό δε σημαίνει πως εκείνη τη στιγμή που νιώθεις ασφαλής κοντά του δεν έχεις αποβάλλει έστω και στιγμιαία το φόβο σου αυτό.
     
  4. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Οχι.
    Το ίδιο το φοβάμαι. Και δεν θα αποβαλω τον φόβο μου. Πιθανόν να μην μου αρέσει καν, ένα τέτοιο πλευ, ή να το θεωρώ τέρμα περιττό και " άκυρο"

    Ωστόσο θα το κάνω.

    Α. Γιατί ξέρω οτι δεν θα πάθω κάτι στην ουσία ( αυτο εμπιστεύομαι, τίποτα άλλο ) και

    Β. Γιατί το θέλει ( για όποιο λόγο )

    Γ. Θα με καυλωσει
    1. Επειδή το θέλει μαζί μου
    2. Επειδή τον καυλωνει
    3. Επειδή όσο θα ζοριζομαι για να το κάνω, θα σκέφτομαι Εκείνον


    Ούτε διαδικασία να ξεπεράσω τον φόβο το βλέπω, ούτε απαραίτητα πλευ με βαθύτερο σκοπό και νόημα, ούτε τπτ. Σαδιστης έμαθε οτι φοβάμαι αυτο, και τον καυλωνει να μου το κάνει.

    Τόσο απλό είναι, για μένα.
     
  5. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Δεν έθεσα θέμα βαθύτερου νοήματος ή θετικής εκπαίδευσης. Σαδιστής είναι όχι γκουρού.
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Οι καλύτεροι είναι πραγματικά γκουρού. Υπάρχουν σαδιστές που μπορούν να περάσουν καλύτερα βελόνα από τον πιο φιλόδοξο νοσοκόμο  
     
  7. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Ναι άλλα όχι στη συγκεκριμένη περίπτωση
     
  8. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Μην περνεις κι όρκο!!!!      
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    κατ' εξοχήν!

    από προχειρότητα ή απώθηση ονομάζουμε με το ίδιο όνομα, σαδισμό, πολλές διαφορετικές μεταξύ τους καταστάσεις ή ιδιότητες

    - την ικανοποίηση της εκδικητικής μανίας
    - την ικανοποίηση της καταστροφικής μανίας
    - την εξυπηρέτηση της αλγολαγνείας τρίτου
    - την απόλαυση της επιβολής αδιάκριτα
    - την απόλαυση της επιβολής στοχευμένα
    κλπ κλπ

    είναι φανερό υπέρ ποιάς κατηγορίας μεροληπτώ. εκ τούτου γίνεται φανερό οτι όχι μόνον είναι εφικτό, αλλά είναι και το ζητούμενο αυτή η προσαρμογή της υ.
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Για μένα πέρνω, πάντως  
     
  11. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    imho, δεν υπάρχει υ ή σ που να μην είναι μαζοχιστής, one way or the other. απ τη στιγμή που υποτάσσεσαι στη βούληση κάποιου άλλου είσαι μαζοχιστής.
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Δε συμφωνώ σαύρα μου, τι πα να πει από τι στιγμή που υποτάσσεται θα γίνει μαζοχιστής/στρια; Δεν είναι απόλυτο αυτό.