Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

πολυερωτικό υ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Πολυγαμία' που ξεκίνησε από το μέλος ἀστράρχη, στις 31 Δεκεμβρίου 2015.

  1. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Νομίζω οτι πρέπει να διαβάσεις με περισσότερη προσοχή όλα όσα έγραψε με πολλή σαφήνεια η @kinsha no onna.
     
  2. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Mη πιάσουμε τη ζήλεια ΚΑΙ εδώ! σε κάθε νήμα την ζήλεια αναλύουμε! Ζήλεια υπάρχει σαν συναίσθημα, η διαχείριση αυτής είναι που την κάνει ανύπαρκτη στο Μ/s και κατα πως θέλει ο Κ στο d/s
    Τα είπαμε και στην'' αποβανιλοποίηση ''και μάλιστα η @Madeleine Rk είχε πει πως τη ζήλεια την χρησιμοποιείτε και παίζετε με αυτή άρα πως δεν υπάρχει; Απλά ο Κ αποφασίζει πως θα την διαχειρίζονται, αν θα εκφράζεται ή οχι καν. Για Μ/s ίδιο δεν ισχύει λογικά; Ο αφέντης αποφασίζει, αν αποφασίζει να παίζει παιχνίδάκια ζήλειας με την σκλάβα του τότε η σκλαβα αυτό κανει. τελεία. Ας μην το συνεχίσουμε το θέμα ζήλεια όμως, παρακαλώ, όχι οτι δεν είναι σχετικό, είναι αλλα είναι χιλιοσυζητημένο.

    Επίσης σε αυτό που μου αναφέρεις παραπάνω, μιλώ για όταν ο Κ και το υ Του είναι πολυερωτικά, εκεί είναι ήδη πρώτο το d/s και με βάση αυτό γίνεται επιβολή των ''θέλω'' όπως λες στο υ Του. Οι υπόλοιπες συναναστροφές του Κ που μπορεί να μην είναι καν bdsmικές ή του υ δεν είναι υποχρεωμένες ούτε θα έπρεπε να δέχονται καμία επιβολή. Ο Κ είναι Κ του υ Του, κανενός άλλου.

    @Estelwen σε κάλυψα, ή ρωτάς κάτι άλλο..δεν σας προλαβαίνω χαχα
     
  3. Elune

    Elune Priceless

    Ο καθείς εχει την άποψή του. Εγώ την αντιλαμβάνομαι αλλιως την πολυερωτία και αλλιώς εσύ.

    Anyway, όσον αφορά στη ζήλεια, εγώ προσωπικά δεν ζηλεύω. Αλλο ο έλεγχος και άλλο η ζήλεια.
     
  4. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Με κάλυψες πλήρως. Σ' ευχαριστώ πολύ.  
     
  5. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    @Elune τελευταίο που λέω και πάω για ύπνο. Κάποια πράγματα δεν έχουν να κάνουν με διαφορετικότητα. Δεν ισχύει το αλλιώς αντιλαμβάνομαι εγώ και αλλιώς εσύ όταν μιλάμε για στανταρ πράγματα.
    Η πολυερωτία είναι ένα μοντέλο σχέσεων ολοκληρωμένο με ξεκάθαρους κανόνες αν θες και όρια και ιδεολογία. Είναι σαν να σου λέω ''αλλιώς αντιλαμβάνομαι εγώ το d/s και αλλιώς εσύ '' δεν ισχύει.

    Αυτό που ισχύει έιναι πως, εσύ μπορεί να επιλεξεις πολυγαμια, κάποιος άλλος μονογαμία και κάποιος άλλος πολυερωτια και ο καθένας να έχεις την άποψη και αντιληψη του σοτ γιατί επιλέγει αυτό που του ταιριάζει όπως στο bdsm ο καθένας επιλέγει ο,τι του ταιριάζει.

    Αυτό που ισχύει είναι πως ο καθένας επιλέγει το d/s που του ταιριάζει όπως ο καθένας θα επιλέξει τα άτομα με τα οποία θα σχετιστεί και τον τύπο σχέσεων που θα αναπτύξει μαζί τους μέσα στο γενικότερο πολυερωτικό σύνολο.

    Όσο για τη ζήλεια ( σου ) μπράβο αν είναι ετσί , είσαι πολύ τυχερός  
     
  6. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Αλλη σχεση η μια αλλη η αλλη.
    Προσωπικα οταν ειναι στην ιδια πολη ή ζουμε και μαζι με αποσυντονιζει το γεγονος
    της διαθεσης μου για πολυερωτια.
     
  7. angel42

    angel42 Regular Member

    Υπέροχο νήμα @kinsha no onna...

    Ζω εδώ και 8 χρόνια με τον πολυαγαπημένο μου σύντροφο Iagos, στο ίδιο σπίτι, στην ίδια πόλη, με αγάπη, έρωτα και λατρεία περισσή... Εργαζόμαστε επίσης μαζί που σημαίνει ότι περνάμε και μαζί το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας και της νύχτας σε καθημερινή βάση... Είμαστε ταυτόχρονα πολυερωτικοί... 'Αλλες φορές δημιουργούμε σχέσεις κοινές αλλά και κάθε ένας μας δημιουργεί τις δικές του ξέχωρες, ανεξάρτητες και σημαντικές σχέσεις... Κανένα μπέρδεμα για εμάς... Συχνά μπέρδεμα στην κατανόηση του πως γίνεται να μην είναι μπέρδεμα για εμάς, ούτε δείγμα ότι δεν πάει κάτι καλά στη σχέση μας, από ανθρώπους που δεν μπορούν λόγω βιωμάτων να το κατανοήσουν... Κι ενώ κάποιοι και κάποιες θα μπορούσαν να το κατανοήσουν αν πχ ό ένας ή ο άλλος δήλωνε δυστυχής και ακάλυπτος από τη μεταξύ μας σχέση, εκεί που έρχεται η φρίκη βανίλλα και υ είναι όταν και οι δύο δηλώνουμε ερωτευμένοι και αγαπημένοι και ικανοποιημένοι μεταξύ μας... Τα παραπάνω δεν τα γράφω για να γίνω εκτός θέματος μόνο για να σηματοδοτήσω ότι η πολυερωτία είναι το χλοερό μας λιμέρι και να σηματοδοτήσω κάτι και σε όσους έθιξαν το ζήτημα της σχέσης εξ' αποστάσεως ωσάν η απόσταση να είναι ο παράγοντας που μπορεί να καθορίσει και να επιτρέψει ή όχι την πολυερωτία... Δεν είναι... Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα με την υπέροχη νηματοθέτρια...

    Ως Κ, τώρα, και δη πολυερωτική, δεν απαιτώ τη μη πολυερωτικότητα από το υ ή τα υ Μου... Απαιτώ όμως τη διαχείρισή της αν το υ είναι πολυερωτικό και δεν το εξαναγκάζω να γίνει πολυερωτικό αν δεν είναι... Θέλει να Με λατρεύει και να μην υπάρχει άλλη ή άλλος στη ζωή του; Χαρά Μου... Αρκεί να γνωρίζει ότι Εγώ δε θα πάψω να είμαι πολυερωτική και αυτό να μην αποτελεί δυστυχία για εκείνο... Μέσα από την τριβή του μαζί Μου, μπορεί να αρχίσει να αντιλαμβάνεται και να προσεγγίζει την πολυερωτία διαφορετικά; Να βρίσκει σε αυτήν κάτι απελευθερωτικό; Να κατανοήσει επίσης ότι το μακροχρόνιο μίας σχέσης και την ποιότητα των συναισθημάτων ή όχι δεν το καθορίζει η ύπαρξη άλλου ή άλλων συντρόφων, αλλά το αν εμείς οι δύο μεταξύ μας θα μπορέσουμε να δομήσουμε κάτι σημαντικό και μακροχρόνιο;... Μόνο που σαφώς το σχήμα δεν είναι πλέον δυάδα... Είναι τριάδα, τετράδα και πάει λέγοντας... Χαρά Μου ακόμα μεγαλύτερη... Και το ταξίδι αυτό μπορεί να λάβει και νέους και άλλους σταθμούς στη διαδρομή του... Είναι εξ' αρχής πολυερωτικό; Υπέροχα... Αρκεί να ξέρει ποιός κάνει κουμάντο, ποιός παίρνει τις αποφάσεις, ποιός το διαχειρίζεται όλο αυτό, όταν και όπως Επιθυμεί... Εδώ οι νόμοι είτε του D/s είτε του Μ/s δεν αλλάζουν... Και φυσικά συνθήκη αναγκαία είναι η ωριμότητα: να είναι σε θέση το υ να στηρίξει στους τρίτους ανθρώπους την ιδιαιτερότητα της σχέσης του μαζί Μου όπως και να είναι σε θέση να στηρίξει σε Εμένα την ιδιαιτερότητα της σχέσης του με τον/την/τους άλλους που σχετίζεται... Αν δεν υπάρχει ειλικρίνεια με όλους όσους εμπλέκονται, δε μιλάμε ούτε για πολυερωτισμό ούτε για D/s αλλά για τουρλού τουρλού τουρλουμπούκι... Για γελοία πράγματα δηλαδή... Φαντασιώνεται και ποθεί το υ να έχει δύο αφεντάδες; Εδώ τα πράγματα ζορίζουν... Δεν είναι ακατόρθωτο και μην ξεχνάμε και ένα σχήμα Κυριαρχικού ζεύγους που μοιράζεται ένα υ, αλλά και σε αυτήν την περίπτωση όπως και σε μία άλλη περίπτωση που οι δύο Κ δεν σχετίζονται ερωτικά μεταξύ τους, για να συντελεστεί κάτι τέτοιο, απαιτείται άψογη συνεργασία από τα δύο Κ μέρη... Θέλει και τα δύο Κ μέρη να απολαμβάνουν το να συνεργάζονται μεταξύ τους στη διαχείριση αυτού του τυχερότατου υ... Δε μπορεί το ένα Κ να απαγορεύει τον οργασμό στο υ και εντός της ίδιας εβδομάδας το άλλο Κ να απαιτεί καθημερινό εξουθενωτικό πολλαπλό χύσιμο... Τι και ποιόν θα πρωτακούσει το κακόμοιρο το υ; Ποιόν θα πρωτοικανοποιήσει; Σε τίνος το πρόγραμμα θα καταταγεί; Επειδή είμαι άνθρωπος που μου αρέσουν οι συνεργασίες αν εκτιμούσα κάποιον η κάποια άλλη Κ με τους οποίους δεν σχετιζόμουν ερωτικά και τα διεστραμμένα μας μυαλά ταιριάζαν, καθόλου δε θα με πείραζε ένα τέτοιο εγχείρημα... Το αντίθετο... Το βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρον, λίαν ερεθιστικό και μέρος ενός χρήσιμου εργαστηρίου για τη νέα παγκόσμια ηδονιστική απελευθέρωση που τόσο έχει ανάγκη να ανθίσει σε τούτο τον αιώνα τούτη η παγκοσμίως κατεστραμμένη, καταπιεσμένη, ανταγωνιστική και ηδονιστικά ταλαίπωρη ανθρωπότητα...Α.
     
    Last edited: 4 Ιανουαρίου 2016
  8. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Ευχαριστώ ! Πολύ πολύ ωραία και βοηθητική για εμένα τουλάχιστον, απάντηση. Ευχαριστώ!