Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ποσο αποδεκτη μπορεί να είναι η γυναικεία ανωτερότητα?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος ladykiller, στις 15 Δεκεμβρίου 2006.

  1. ladykiller

    ladykiller New Member

    με αφορμή το παραπάνω σχόλιο του Stylianos και αφού ο Kwnstantinos πρόλαβε με την απάντηση του την ερώτηση μου στο συγκεκριμένο θέμα, είπα να το ανοίξω εδώ.

    έχω δει και σε αλλα θέματα να μιλάνε για τις γυναίκες με υποτιμητικό τρόπο... ποσο δύσκολο είναι να δεχτεί ένας άντρας οποιο κι αν είναι το status του, μια γυναικα με το status που της ταιριάζει ?
     
  2. Fetixisths

    Fetixisths New Member

    Δυστυχώς η έκφραση "το status που της ταιριάζει" αντανακλά κάτι υποκειμενικό. Το ποιο θεωρεί κανείς ότι μπορεί να είναι το status της κάθε γυναικάς ή και της συγκεκριμένης γυναίκας είναι κάτι το υποκειμενικό,δεν νομίζετε?
     
  3. Stylianos

    Stylianos Regular Member

    Ο καθε ενας και η καθε μια ειναι ελευθερη να πιστευει αυτο που νομιζει και σαφως αυτο υποδηλωνει το επιπεδο του/της. Αλλος λεει οτι ειναι ο Ναπολεων, αλλη οτι ειναι η μετενσαρκωση της Κλεοπατρας και της Νεφερτιτης και αλλοι εχουν αποψεις περι "Αριου Φυλου", "Ανωτεροτητας", "Εκλεκτων και Περιουσιων Οντων" και λοιπες αηδιες. Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου...
     
  4. Astarty

    Astarty Contributor

    Θεωρώ τον τίτλο του νήματος ολίγο άστοχο και εξηγώ.
    Ερωτάται κάποιος κατά πόσο αποδέχεται την γυναικεία ανωτερότητα. Εμφανίζεται λοιπόν ως δεδομένο. Το καυτό ερώτημα θα ήταν...υπάρχει γυναικεία ανωτερότητα;
    Και αν υπάρχει, πως αποδεικνύεται; Γιατί φυσικά αν υπάρχουν αποδείξεις περί τούτου, κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει, έτσι δεν είναι;

    Ευχαριστούμε ladykiller που άνοιξες το θέμα.
     
  5. Stylianos

    Stylianos Regular Member

    Πολυ θα ηθελα αγαπητη Astarty να ακουσω τις τυχον αποδειξεις...
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Τί ανάγκη έχει συγκεκριμένα το BDSM είτε από την γυναικεία είτε από την αντρική ανωτερότητα;

    Δεν βλέπω καμμία τέτοια αναγκαιότητα, πραγματικά...
     
  7. Stylianos

    Stylianos Regular Member

    Ειλικρινα δεν βλεπω κι εγω καμμια αναγκαιοτητα, εκτος κι αν πρεπει να ακολουθησω τυχον συμβουλες για να διαβασω ή να ψαχτω περισσοτερο και τοτε ισως μου ερθει η επιφοιτηση...
     
  8. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    αν δεν κάνω λάθος οι σκλάβοι το έχουν δεδομένο. Και λογικά και οι υποτακτικοί .
     
  9. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον LordDragonal.Υποτάσσω κάποιον/α δε σημαίνει ότι δε μπορώ παράλληλα να τον/την θαυμάζω.Η διαδικασία της καθυπόταξης ουδεμία σχέση έχει με μία εξ' αντικειμένου παραδοχή της ανωτερότητας του/της κυριάρχου σε επίπεδο προσωπικότητας κι ως εκ τούτου , η έννοια της υποταγής δε θα πρέπει να συγχέεται με αυτή της υποδεέστερης οντότητας.
     
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    σαν να μου φαινεται οτι με τις λεξεις , αλλα καταλαβαινει ο καθενας μας ...
    ανωτεροτητα , κυριαρχια/υποταγη ... ειμαστε σιγουροι ολοι οτι μιλαμε για το ιδιο πραγμα ? ... διοτι αλλο ρολοι και ψυχολογια στο BDSM και αλλο αξιες χαρακτηρα ...
    Καποιος εξαιρετος Μαστερ/Μιστρες μπορει να ειναι κατα τα αλλα ψευτης , αδικος , ματαιοδοξος ή απλα ανοητος .... υπαρχει περιπτωση η ανωτεροτητα να συγκαταλεγεται στις αρετες του/της ? ... Απεναντιας καποιος/α με ουδεμια σχεση με το BDSM , μπορει να ξερει να συγχωρει , να ζει με δικαιοσυνη και να αξιοποιει τον χρονο της ζωης του τιμωντας τις ικανοτητες που του εχουν δωθει .... ΑΥΤΟΣ ειναι ο ανωτερος ανθρωπος ....
    Αν λοιπον δεν συγκαταλεγεστε στους παραπανω .... αρκεστητε στα Oscar καλυτερου ρολου - οποιος και αν ειναι αυτος - και αφηστε ησυχες τις ανωτεροτητες ....
    εννοειται για να μην παρεξηγηθω πως μεσα στο ιδιο σακι τοποθετω και την αφεντια μου .....
     
  11. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Συμφωνώ όμορφε και δεν έχω σε αυτό τίποτα να προσθέσω .

    Τώρα αν το πραγματικό ερώτημα είναι , το αν δεχόμαστε ότι υπάρχουν γυναίκες , όχι απαραίτητα κυρίαρχες , (έχω γνωρίσει κάποιες πολύ υψηλού πνευματικού επιπέδου σκλάβες) , ανώτερες από εμάς , μπορώ να πω αβίαστα , ότι έχω γνωρίσει . Όπως και άνδρες .

    Δεν σημαίνει όμως αυτό , ότι θα υποκλιθώ μπροστά τους . Θα τους θαυμάσω , θα μάθω , από αυτούς , αλλά δεν μου βγαίνει να ισοπεδωθώ μπροστά τους . Όχι λόγω εγωισμού , απλά δεν μου βγαίνει το βίτσιο . Όσο και να τους θαυμάζω , δε σημαίνει ότι δεν φτιάχνομαι με την σκέψη να τους ταπεινώνω . Καθαρά ηδονική απόλαυση , που δεν στηρίζεται στο μέγεθος της προσωπικότητας τους , αλλά στο αν ταιριάζουν ή όχι στις εικόνες μου ...
     
  12. ladykiller

    ladykiller New Member

    _Aρχικά θέλω να πω πως το topic το άνοιξα, γιατί ένιωσα να προσβάλλεται η βιολογική μου ταυτότητα.

    _το να αποδεχτούμε μια γυναικα, μια Domme/Mistress ή όπως αλλιώς είναι ο ορος δεν σημαίνει πως θα μειώσουμε τον εαυτό μας, σαν Dom/Master.

    _και θα πάρω τη φράση του Hλία
    _σε όλα τα status, πιστεύω, υπάρχουν οι "ανώτεροι" και οι "κατώτεροι".

    _Αν ήμουν male slave θα προσβαλλόμουν τόσο πολύ αν μια female slave ήταν "ανώτερη" μου?
    Η λογική θα έλεγε "όχι".
    Η αλήθεια μου σαν "male" θα έλεγε "φυσικά".
    Είμαι "male" δεν μπορεί μια "female" να είναι "ανώτερη" μου.

    _Και επειδή πιστεύω πως θα υπάρξει η ερώτηση σαν "lez" αν θα ήθελα να ταπεινώσω έναν άντρα, να απαντήσω πως είναι k ati που το κάνω, χωρίς όμως να συμβαίνει αυτό επειδή είναι "άντρας" κι εγώ είμαι απέναντι του.

    _Όσο για αυτό που λες Astarty για τον τίτλο του topic.
    Πιστεύω στην γυναικεία ανωτερότητα! Δε μπορώ να ανοίξω ένα topic που το θέμα του θα είναι "αν υπάρχει". 

    _Τέλος αυτό που ήθελα να ρωτήσω. ή να αναφέρω καλύτερα:

    Από την κοινότητα είναι πιο αποδεκτό ένας Dom να "θέλει" να ταπεινώσει μια Δόμε, αλλα το αντίθετο είναι κακό και ανεπίτρεπτο.
    ή μήπως κάνω λάθος ?!