Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

σκεπτόμενη να ανοίξω η όχι το νήμα...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Soraya, στις 6 Φεβρουαρίου 2016.

  1. Soraya

    Soraya Guest

    Λοιπόν έχω αντιληφθεί πως κάθε πρωί στην δουλειά έχω έμπνευσή...
    ίσως να φταίει και η έλλειψη καφεΐνης...
    Δεν έχω βάλει ακόμα τίτλο στο κείμενο ούτε έχω σκεφτεί τι ακριβώς θα γράψω... παρόλα αυτά ξεκίνησα και μοιράζομαι τις σκέψεις μου...
    καθαρές, αμάσητες. αγνές.

    θέμα του σημερινού νήματος είναι κάτι χιλιοειπωμένο...
    μα μια συγκεκριμένη λεπτομέρεια που η μου έχει διαφύγει ή πολύ απλά δεν έχει ειπωθεί θα ήθελα αν είναι δυνατόν να την αναπτύξουμε ή να την σνομπάρουμε...
    όποια κι αν είναι η κατάληξη...
    θα ήθελα να διευκρινιστεί αν αυτό είναι δυνατό  

    Σκεφτόμουν λοιπόν...
    Εφόσον η βία απέναντι σε έναν συνάνθρωπο είναι παράνομη...
    πως είναι δυνατόν να πωλούνται ελεύθερα αντικείμενα για s/m χρήση;
    Φυσικά δεν μιλάω για απλά ψευτοπαίχνιδα της σειράς που αγοράζουν ακόμα και οι βανίλα για να κινκιδιάσουν λίγο...
    Μιλάω για λίγο πιο "εξτρίμ" παιχνίδια...


    Αν έχει αναγνωριστεί το s/m στο ευρωπαϊκό δικαστήριο δεν το γνωρίζω... θα ήθελα όμως να το μάθω...
    Κι αν έχει αναγνωριστεί, αυτό μας διασφαλίζει κάπως εμάς τα BDSMικά ζευγάρια;


    Επίσης η σκέψη μου πήγε και κάπου αλλού... παρόλα αυτά ένας φίλος θέλησε να με σταματήσει για να αποφύγω το γιουχάρισμα...

    Εγώ από την άλλη θα ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σας κι αν είναι να καταλήξει σε γιούχα... ας είναι  
    Τουλάχιστον θα το έχω βγάλει από μέσα μου...

    Σκεφτόμουν λοιπόν...
    Με ποια κριτήρια πωλούνται αυτά τα αντικείμενα σε πελάτες αν αμφιβόλου ψυχικής υγείας...

    Παρόλα αυτά μετά την παρέμβαση του φίλου κατάλαβα...
    Συναίνεση... Ακόμα και να τα αγοράσει ο ψυχικά ασταθής άνθρωπος δεν θα βρεί ποτέ παρτενέρ (ελπίζω) για να τα χρησιμοποιήσει...
    Επίσης ο ψυχικά άρρωστος δεν περιμένει τα "ερωτικά εργαλεία" ... μπορεί να χρησιμοποιήσει οτιδήποτε...

    Όμως η δική μου σκέψη προχώρησε ακόμα παραπέρα...
    Κι αν ο αγοραστής δεν είναι ψυχικά ασταθής αλλά σαν το ζευγαράκι που απλά ήταν άσχετο αλλά παρόλα αυτά ψήθηκαν ζωντανοί;;;;

    Και πάλι έχει να κάνει με το SSC ε;
    Σίγουρα έχει....

    Αυτές οι σκόρπιες σκέψεις μου....

    Ακόμα και ο τίτλος που επέλεξα είναι... άσχετος...
    Δείξτε κατανόηση στο χάος του μυαλού μου....
    Ευχαριστώ  
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Καύλα! Μου έφτιαξες το βράδυ.~
     
     
  3. sennyo

    sennyo Fet: Mary26

    και τα όπλα τα πουλάνε στον οποιοδήποτε νομίζω (αν έχει να λαδώσει)..

    αυτό το "παρόλα αυτά ψήθηκαν ζωντανοί;" με τρομάζει..
     
  4. Soraya

    Soraya Guest

    καλά κάτσε να δούμε.... μπορεί να να πάει στα τάρταρα πριν καν αρχίσει... λολ  
    εδω καλά καλά δεν με καταλαβαίνω εγώ που το έγραψα...
    να έχω και απαίτηση για απαντήσεις...,
    θα ήμουν υπέρ του δέοντος θρασύτατη
     
  5. Soraya

    Soraya Guest

    ναι.... κάπου υπάρχει το σχετικό άρθρο... ήταν την εποχή που οι 50 αποχρώσεις ήταν στα φόρτε τους και όλοι την είδαν κινκστερς...
    αστα... αν θέλεις μπορώ να ψάξω το άρθρο...
     
  6. sennyo

    sennyo Fet: Mary26

    άντε.. τρομερό.. όχι δεν θέλω να τρομάξω περισσότερο ευχαριστώ  
     
  7. Soraya

    Soraya Guest

    ναι δυστυχώς υπάρχουν και αυτές οι σκοτεινές και στενάχωρες στιγμές... που αποδεικνύουν για ακόμη μια φορά πως πριν κάνεις κάτι πρέπει να είσαι σίγουρος πως πήρες τις απαραίτητες προφυλάξεις και να παίζεις πάντα με SSC...
     
  8. Αυτό που βλέπεις είναι η γκρίζα ζώνη του νόμου που είναι απαραίτητη, δεδομένης της ατέλειας της ανθρώπινης γλώσσας.
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Δεν χρειάζεται να πας πολύ μακριά @Soraya, και ο φόνος απαγορεύεται παντού και πάντα, όπλα όμως πωλούνται ακόμα και ελεύθερα. Ο σαδομαζοχισμός δεν απαγορεύεται καν, οπότε βρίσκει κανίες να αγοράσει ό,τι θέλει, στο τί θα κάνει αυτό που αγόρασε μπορεί να βρει μπελάδες αν πάει κάτι στραβά ή αν απλά πάει καρφωτός. Εξηγούμαι πιο κάτω.

    Ο σαδομαζοχισμός υποτίθεται ότι είναι πέρα από αξιακές τοποθετήσεις, πέρα από το τι είναι καλό και τι είναι κακό, τι είναι πρέπον και τι όχι, τι θα δεχτεί το περιβάλλον και τι δεν θα δεχτεί. Ο αξιακός μηδενισμός, παρακλάδι του οποίου είναι η θέσπιση του σαδομαζοχισμού, είναι και αυτός δημιούργημα του διαφωτισμού αν και όχι κομμάτι της φιλελεύθερης παράδοσης - δηλαδή όλης της μετέπειτα πολιτικής εξέλιξης της δύσης (συμπεριλαμβανομένου του μαρξισμού). [Άρα ευθύς εξ αρχής ο σαδομαζοχισμός είναι αποκλεισμένος από την σύγχρονη κοινωνική ζωή - παρόλα αυτά είναι στα στόματα και στο πίσω μέρος του μυαλού όλων και όποτε αδυνατούν να ερμηνεύσουν κάτι, στην εκληφθείσα ως σαδομαζοχιστική λογική ανατρέχουν και μάλιστα ρητά.] Η κεντρική ιδέα του αξιακού μηδενισμού είναι ότι ο άνθρωπος ακολουθεί τη φύση του για να βρει την ευτυχία και ιδίως όταν μπαίνει στο πεδίο πέραν του καλού και του κακού μπορεί να αντλήσει ισχυρή υπαρξιακή απόλαυση κάνοντας αυτό που ο ίδιος επιθυμεί και όχι αυτό που του λένε να κάνει και πως οτιδήποτε το θεσμικό ή κανονιστικό είναι δημιούργημα δικό του και όχι της φύσης, άρα ασήμαντο. Φανερό που κουμπώνει ο σαδομαζοχισμός, η υπαρξιακή απόλαυση πέρα απ το καλό και το κακό φαίνεται να είναι το μεσαίο του όνομα.

    Η κοινωνία δεν καλοδέχεται τον μαζοχισμό και όταν βρεθεί μπροστά σε περιστατικά, άγρια ή και ήμερα, όχι απλά τον τιμωρεί, τον εκδικείται - συμπέρασμά μου αυτό το τελευταίο, δεν το είδα πουθενά γραμμένο. Όταν αναγκάζεται πολύ η κοινωνία, προβάλει ορισμένους ισχυρισμούς για τους λόγους που δεν καλοδέχεται τον σαδομαζοχισμό, τους οποίους καταγράφει κατά τρόπο στιβαρό και εύληπτο από μη ειδικούς, στο άρθρο του "Συναίνεση και αυτονομία…" (2009) ο δικηγόρος Γ. Καραβοκύρης. Το άρθρο βρίσκεται στον σύνδεσμο http://www.constitutionalism.gr/site/?p=376 αλλά και σε δύο τουλάχιστον νήματα στο φόρουμ, στο ένα dedicated, στο άλλο παρεμπιπτόντως και κουβαλάει παραπομπές σε αρθρογραφία.

    Δεν υπάρχει ανθρώπινο δικαίωμα στην απόλαυση. Υπάρχει ανθρώπινο δικαίωμα στην ευτυχία, στην ελευθερία να επιδιώξει κάποιος την ευτυχία του με όποιον τρόπο νομίζει και στην αυτονομία, αλλά προκύπτει από δικαστικές αποφάσεις πως αυτά όλα δεν επιτρέπουν να σαδομαζοχίζεται κάποιος και ο αυθεντικός ερμηνευτής του νόμου, τα δικαστήρια δηλαδή, να μην έχουν κανένα πρόβλημα. Ακόμα και αν ο κυνηγημένος σαδομαζοχιστής ισχυριστεί ότι δεν έβλαπτε κανέναν και απλά ασκούσε το δικαίωμά του να επιδιώκει την ευτυχία του. Ακόμα κι αν επικαλεστεί την μεταξύ των σαδομαζοχιζόμενων συναίνεση. Ακόμα και αν κανείς από τους σαδομαζοχιζόμενους δεν έχει μηνύσει κανέναν, ακόμα και αν κανείς δεν έχει βλαφτεί. Ο νόμος δεν απαγορεύει τον σαδομαζοχισμό, ο αυθεντικός ερμηνευτής όμως του νόμου θα ερμηνεύσει τα πράγματα έτσι ώστε ο σαδομαζοχιστής που έγινε τσακωτός να τιμωρηθεί όσο σκληρότερα γίνεται, πέρα από την χλεύη και την κοινωνική διαπόμπευση με όλα όσα αυτή συνεπάγεται. Αξιακός μηδενιστής δεν είναι κατά βάση, εκεί δεν βασίζεται η απόλαυση του σαδομαζοχιστή; Αξιακά μηδενισμένα τον στρώνει στο κυνήγι και ο νόμος, αν και όταν τον πετύχει. Το δικαστήριο δεν τιμώρησε τους Ρέχτερ - που δεν είχαν βλάψει κανέναν - μόνον με απόλυση από τις καλές δουλειές τους αλλά τους στέρησε και το δικαίωμα στη σύνταξη. Αν αυτό δεν είναι πέραν του καλού και του κακού, δεν ξέρω τι είναι.

    Η πρώτη βασική αντίρρηση στον σαδομαζοχιστμό είναι ότι όλοι που ζούμε σε αυτή την κοινωνία δεν είμαστε ελεύθεροι να μην είμαστε ελεύθεροι. Δεν μπορεί κανείς να εκχωρήσει σε άλλον την ελευθερία του γινόμενος δούλος του και το μοντέρνο δίκαιο δεν αναγνωρίζει φυσικούς κυρίαρχους. Γι αυτό η συναίνεση, ακόμα και η ξεκάθαρη γίνεται αντιληπτή ως μια τρέλα, δεν έχει λογική κατά το δικαστήριο και δεν μπορεί να έχει καμία βαρύτητα όταν το δικαστήριο αξιολογεί πραγματικά περιστατικά.

    Ακόμα πιο πρώτο και κύριο, μπαίνει θέμα αξιοπρέπειας και ηθικής, δηλαδή υφέρπουσας ηθικής της σεξουαλικότητας αλλά αυτό δεν το λένε. Ο σαδομαζοχισμός θεωρείται επικίνδυνος και επιζήμιος για τον καθένα. Αν γινόταν αποδεκτός έστω και σε μια περίπτωση θα γενικευόταν ενδεχομένως και θα μπορούσε να προκαλέσει ζημιά και ηθική κατάπτωση στο σύνολο της κοινωνίας. Άσχετο ότι ο σαδομαζοχισμός στην φαντασίωση απασχολεί πολλούς αλλά στην πραγματικότητα απασχολεί πάρα πολύ λίγους - για τον απλό λόγο ότι πονάει και κατά την γνώμη μου για τον λιγότερο απλό λόγο ότι ο αξιακός μηδενισμός δεν είναι για τους πολύ χαζούς. Η απόλαυση του πόνου και η απόλαυση του πόνου του άλλου στα μάτια της κοινωνίας είναι διεστραμμένες υποθέσεις. Αν οι σαδομαζοχιστικές πράξεις προκάλεσαν τραύματα, δεν το συζητάμε αλλά και αν δεν προκάλεσαν πάλι δεν το συζητάμε γιατί προσέβαλαν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Η ανθρώπινη αξιοπρέπεια είναι μια κάπως απροσδιόριστη έννοια γενικά - π.χ. εγώ θεωρώ αναξιοπρεπές να υποκρίνομαι την βανίλλα. Αυτή η απροσδιοριστία όμως βοηθά το δικαστήριο να επικαλείται την αξιοπρέπεια και να κρίνει ότι αυτή δεσμεύει τον καθένα να δρα αυτόνομα και ορθολογικά και να σέβεται την σωματική, την λογική και την συναισθηματική του συγκρότηση όπως και όλων των άλλων ανθρώπων. Συναινέσεις, safewords, κολλάρα και συμβόλαια καταστρατηγούν την υποχρέωση του καθένα να είναι αξιοπρεπής.

    Παρόλα αυτά, η φιλελεύθερη παράδοση δεν μπορεί να απαγορεύσει τον σαδομαζοχισμό. Δεν μπορεί να ορίσει αντικειμενική ευθύνη (strict liability) του καθένα που εμπλέκεται. Οι λόγοι ασαφείς για μένα - αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει θα χαιρόμουν πολύ. Εμένα μου φαίνεται ότι οι αυθεντικοί ερμηνευτές του νόμου το παρατραβάνε αρκετά και ότι δεν υπάρχουν αρκετές αποδείξεις ότι βλάπτεται η ηθική και η αξιοπρέπεια των εμπλεκομένων. Όσο για το γενικότερο μη δικαίωμα του καθένα μας να εκχωρεί την ελευθερία του σε άλλον, αν απαγορευόταν γι αυτό ο σαδομαζοχισμός ίσως το φάρμακο θα ήταν πολύ βαρύ, μήπως γιατί θα έπρεπε μετά να αιτιολογείται ξεχωριστά κάθε εκχώρηση ελευθερίας με συμβατικούς τρόπους; Δεν ξέρω, αναρωτιέμαι.

    Έχω τη γνώμη ότι είναι πολιτικοί οι λόγοι που δεν απαγορεύεται, δεν προκαλεί τέτοιον αποτροπιασμό στην κοινωνία όπως πχ η αιμομιξία ώστε να απαγορεύεται, δεν έχει κάνει μετρήσιμο κακό εν γένει, δεν διαδίδεται εύκολα άλλωστε και έτσι οι συσχετισμοί εντός της κοινωνίας δεν επηρεάζονται όπως ίσως θα επηρεάζονταν αν εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι ξαφνικά ισχυρίζονταν ότι είναι κυρίαρχοι στο σπίτι τους και ο λόγος τους είναι πάνω απ όλα έστω και μόνον στο σπίτι τους.

    Πολιτικοί είναι και οι λόγοι που ενοχλεί και για να μην λέω πάλι για τον φυσικό κυρίαρχο και πόσο το σύγχρονο δίκαιο δεν μπορεί να χειριστεί την έννοια του μη υπηκόου θα πω για το κακό που θα μπορούσε να κάνει ο γενικευμένος σαδομαζοχισμός, ο πέρα από κοινωνικές συμβάσεις στον πάντα εύθραυστο και υπό ταλαιπωρία θεσμό του γάμου που είναι καθαρά μια κοινωνική σύμβαση.

    Άλλωστε,

    υπάρχουν τόσα παραθυράκια σχετικά με αυτό, ο σαδομαζοχισμός θα ήταν από τα μικρότερα και τα λιγότερο σημαντικά.

    Καμία εξασφάλιση - με ό,τι αυτό συνεπάγεται για BDSM ζευγάρια   που είναι ίσως θέμα για άλλο νήμα. Λίγη εξασφάλιση ίσως δίνει ο νόμος για το ελευθέριο σεξ που υπάρχει σε μερικές χώρες της Βόρειας Ευρώπης, αν και τώρα συζητείται η κατάργησή του. Πάντως το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου ψηφίζει κατά του σαδομαζοχισμού.

    Για τον τίτλο κάτι γίνεται αν θέλεις, το "χάος του μυαλού σου" είναι άλλο(υ) θέμα   Κι εγώ ευχαριστώ   Είχα μισογράψει αυτά για άλλο νήμα, πάλι δικό σου, για το TΡΕ και την σκλάβα που η συνείδησή της την κάνει δυστυχισμένη, που χρωστώ μια απάντηση. Αν θες, αν το βρίσκεις άσχετο ή σχεδόν με το εδώ θέμα σου πες μου να το πάρω και να φύγω και θα δω πού θα το εναποθέσω  



     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Γεγονότα διάφορα:
    1.
    Η συνταξιοδοτηθείσα το 2005 υπάλληλλος του Υπουργείου _ _ _, εισέπραξε ένα παχυλότατο εφάπαξ και γενναιότατη σύνταξη.
    Από καλό σπίτι και με ικανά εισοδήματα πέραν της εργασίας της, αποφάσισε να κάνει το όνειρό της πια, πραγματικότητα, μιας και προ διετίας είχε βγάλει και άδεια οδήγησης.
    Μετ' ου πολύ στο γκαράζ καμάρωνε το SUV σε μπλου σκούρο με 250 άλογα και τελική καμιά 220άρα και ...
    Καλώς το παρ΄ ολίγον πολύνεκρο, 2 σοβαρά τραυματισμένοι, 2 ελαφρά, 3 αυτοκίνητα σώβρακο, μια μοτοσυκλέτα κι ο οδηγός της παρά τριχα και κατά λάθος γλίτωσαν, πάει και το τουτού της κεράς, που τη γλίτωσε με αμυχές μια διάσειση και κατουρημένο ταγιέρ...
    Στους ευρωπαϊκούς δρόμους που λέτε το ανώτατο όριο ταχύτητας είναι τα 130 χαω και υπάρχει και ένα 20% ανοχή πριν το ξέσκισμα από την τροχαία και την νομοθεσία, πα να πεί 156 χαω ούτε καν 160.
    Σε δυο μέρη μόνο μπορείς να λυσσάξεις : στις γερμανικές αούτομπαν και στις ιταλικές αουτοστράντα, ελεύθερα...
    Δηλαδή πρακτικά το 95% των αυτοκινήτων δεν έπρεπε να παράγονται με τελική , άντε πάνω από τα 170 χαω, δηλαδή είναι εξ αντικειμένου παράνομη η παραγωγή τους.
    Αντιθέτως μόνο το 90% των αυτοκινήτων που κυκλοφορούν έχουν τελική κάτω από 170 χαω.
    Αν θεωρήσουμε πως το 20% των ατυχημάτων οφείλονται σε υπερβολική ταχύτητα (η ελληνική άποψη πως για όλα φταίει η ταχύτητα θεωρείται απλά κωμική) τότε 5.000 άτομα ετησίως στην Ε.Ε ξεπουλάνε και τριπλάσια μένουν ανάπηρα με κόστος 1 δις ευρω ετησίως.
    Περικαλώ μείνετε στην ουσία του παραδείγματος, μπήκε ως true story και για το τραβηγμένο του πράγματος (Άδεια οδήγησης στα 50, αγορά κατευθείαν του θηρίου κλπ κλπ)...
    Θα επανέλθω...
     
  11. Soraya

    Soraya Guest

    Σε ευχαριστώ για την υπέροχη απάντηση και για τον κόπο που έκανες για να την γράψεις και να την παραθέσεις! είναι αρκετά ξεκάθαρη και αναλυτική!
    Μου ξεμπέρδεψε αρκετά πράγματα λύνοντάς μου αρκετές απορίες μου  
    Τελικά το νήμα εξελίσσεται σε κάτι αρκετά καλό (έτσι πιστεύω τουλάχιστον) οπότε λέω να το αφήσω και να το αγαπήσω όπως είναι  
    Φυσικά και δεν θα πας την απάντησή σου πουθενά! λολ είναι δική μου πια!!! χιχιχι

    Με έβαλες όμως σε αγωνία για την άλλη απάντηση που ανέφερες, γιατί κάπου πάει το μυαλό μου και ανυπομονώ να την διαβάσω  
     
  12. Soraya

    Soraya Guest

    έχω την εντύπωση πως αυτό θα εξελιχθεί σε κάτι πολύ καλό